SQL prompt

Z Prirucky
Systémová příručka
System navigace.png

Administrace

Správa databáze

Správa systému

Menu: Systém – SQL prompt

Tuto volbu může používat pouze uživatel s přístupem správce aplikace.

SQL prompt-SQL prikaz Priklad1.png SQL prompt-Vysledek Priklad1.png

  • Překreslovat - Při nezatržení ("nepřekreslovat") omezí průběžné zobrazování výsledků pře dokončením celého zpracování, zároveň však podstatně zrychlí prováděnou operaci.
  • Aktualizovat -Vvýstupní sestavu lze obnovit tímto tlačítkem (pokud mezitím došlo ke změně; dříve stejnou funkcionalitu zabezpečovalo tlačítko Retrieve).
  • Čas zpracování - Čas zpracování SQL příkazu se zobrazuje přímo v záložce, která

s daným SQL příkazem souvisí.


V záložce SQL příkaz je vstupní pole pro zadávání SQL příkazů, které se provádí nad aktuálně připojenou databází. Je možné zapisovat i více příkazů oddělených středníkem.

Zapsaný příkaz se spouští tlačítkem Provést, kdy probíhá systémová kontrola syntaxe. Po provedení příkazu je vypsána informace o zpracování.

Tlačítkem Otevřít lze načíst SQL příkaz ze souboru, uložený pomocí tlačítka Uložit jako.

Tlačítko LongRun umožňuje provést i velké množství příkazů najednou, které by se jinak do editačního okna nevešly, pokud jsou tyto uloženy v SQL souboru.

Chcete-li potvrzovat provedení jednotlivých příkazů zapsaných v jednom souboru, zatrhnete políčko Krokovat. Políčko Bez CREATE slouží k potlačení příkazů CREATE (potlačení založení tabulky) při zpracování souboru .sql otevřeného tlačítkem Otevřít. Pole Rozšiř.syntaxe umožňuje psát SQL příkazy nejen anglicky, ale i česky, např. výběr příjmení z pracovníků, kde osobní číslo je menší než 100.


Rovněž lze nastavit, kdy se má u transakčních databází provádět potvrzení příkazů (Commit): ne – neprovádět, nakonec – provést až po vykonání posledního příkazu, po každém – provádět po každém příkazu.

V záložce Výsledky se zobrazují načtené záznamy při použití příkazu select. V této ploše je možné se přemísťovat pomocí scrollbarů v horizontálním i vertikálním směru.


Pomocí myši lze navíc:

- rozdělit plochu svisle na dvě pracovní oblasti (široké sestavy) - pomocí černého políčka v levém spodním

rohu

- měnit šířky sloupců nastavením kursoru na svislé čáry tabulky v hlavičce tabulky

- měnit pořadí sloupců (kursor na hlavičce sloupce, stisknout levé tl.myši a horizontálně přetáhnout do

nové pozice)


Obecně jsou vybrané záznamy tříděny tak, jak bylo zadáno v SQL příkazu. Chcete-li dodatečně vybranou skupinu záznamů třídit nebo filtrovat použijete tlačítka Setřídit, resp. Filtr.

Tlačítko Tisk: jste-li v záložce SQL příkaz můžete zapsaný příkaz vytisknout na tiskárně, jste-li v záložce Výsledky, vytisknou se vybrané záznamy.

Použijete-li tlačítko Uložit jako v záložce Výsledky, máte možnost vybrané záznamy uložit do souboru v některém z nabízených formátů.

Pokud chcete příkaz, který byl proveden pro naplnění daného okna Výsledků, provést znovu, stisknete tlačítko dole retrieve, chcete-li tento příkaz zkopírovat do clipboardu pro další použití, použijete tlačítko select do clipboardu.


Zdroj SQL

Na většině sestav je možné stiskem pravého tlačítka vybrat z kontextového menu položku Zdroj SQL. Po jejím výběru se do schránky/clipboardu vloží SQL syntax, podle které se načítají data do dané sestavy. Následně je možné tuto syntax vložit např. do výše uvedeného SQL promptu a zde příkaz přímo spustit.

V některých případech se může v SQL příkaze objevit zápis typu ???:adc_os_cislo, což toto popisuje dynamicky měněnou proměnnou, která do příkazu vstupuje a je ji tudíž nutné pro další použití doplnit.


Měření doby SQL příkazu

V okně SQL promptu (vpravo dole) též naleznete informaci o době trvání zpracovávaných SQL příkazů. Do času se započítává zpracování příkazů, přenos dat ze serveru na klienta i vlastní zobrazení v sestavě na stanici.


Aplikace umožňuje otevřít několik „SQL prompt“ oken vedle sebe.


Poznámky a archivace

Část SQL příkazu lze zapoznámkovat, například při zkoušení. Pomocí dvou lomítek //.

Veškeré SQL příkazy se archivují (tabulka archiv, menu: Evidence – Archiv změn dat).

Našeptávač SQL

Při psaní se nabízí seznam tabulek nebo sloupců tabulky/tabulek v příkazu obsažených. Nabídka je ovlivněna pozicí kurzoru v příkazu, když jste např. v klauzuli FROM, nabídnou se jen tabulky, když jste před FROM, tak jen sloupce. Pokud máte v příkazu více tabulek, tak pro nabídku sloupců nejdříve napište název tabulky nebo aliasu, tečku a pak teprve vyvolejte nabídku. Aktivovat našeptávač lze také kombinací kláves Ctrl+mezerník.

Sql-prompt-naseptavac-priklad1.png Sql-prompt-naseptavac-priklad2.png

Další

1) Pokud je označena jen část textu, je po potvrzení uživatelem, vykonána jen označená část příkazu.
2) SQL příkaz se zobrazuje ve výsledcích a také v nápovědném textu při najetí na ouško záložky.
3) Kopírování označených buněk přes CTRL+C.

Odkazy