Systémová příručka: Porovnání verzí

Z Prirucky
 
(Není zobrazeno 114 mezilehlých verzí od 4 dalších uživatelů.)
Řádek 1: Řádek 1:
Tento dokument je vlastnictvím společnosti KS-program, spol. s r.o., Vsetín. Slouží pro potřeby školení a studia uživatelů systému Mzdy a personalistika. Žádná část dokumentu nesmí být nijak kopírována, zveřejňována nebo jinak poskytnuta třetím osobám bez předchozího písemného souhlasu odpovědných zástupců KS-program, spol. s r.o.
<!----------


    Administrace


------------>


{| id="mp-upper" style="width: 100%; margin:4px 0 0 0; background:none; border-spacing: 0;"
| class="MainPageBG" style="width:33%; border:1px solid #cedff2; background:#f5faff; vertical-align:top; color:#000;" |
{| id="mp-left" style="width:100%; vertical-align:top; background:#f5faff;"
! style="padding:2px;" | <p id="mp-itn-h2" style="margin:3px; background:#cedff2; font-size:120%; font-weight:bold; border:1px solid #a3b0bf; text-align:left; color:#000; padding:0.2em 0.4em;">Administrace</p>
|-
| style="color:#000;" | <div id="mp-tfa" style="padding:2px 15px;">


= Instalace aplikace =
'''[[Podporované verze OS a DB serverů]]'''
Před spuštěním instalace aplikace KS Mzdy a Personalistika na stanici se předpokládá provedení následujících kroků:
--------
[[Konfigurace aplikace]] <br>
[[Administrace aplikace]] <br>
[[Aktualizace nových sestavení (Update)]] <br>
'''[[KS aplikační server]]'''<br>
'''[[KS webAPI]]''' <br>
[[Registrace knihoven]]<br>
[[Plugin]]<br>
[[Pomalá aplikace]] <br>
[[Aplikace spuštěná pomocí RemoteApp]] <br>
[[Okna systémového typu v angličtině]]
-------------
[[ORACLE]]


* Instalace databázového serveru. Po instalaci databázového serveru vytvořte prázdné databáze (počet záleží na konkrétních potřebách organizace) v&nbsp;prostorách pro tyto databáze vyhrazených. Vytvořte databázového uživatele, který bude mít pro tyto databáze práva na úrovni administrátora (DBA).
</div>
* Instalace databázového klienta. Tento klient se instaluje na každou stanici, na které bude aplikace KS Mzdy a Personalistika spouštěna. Pokud klient vyžaduje konfiguraci, nakonfigurujte jej tak, aby komunikoval s&nbsp;databázovým serverem správným způsobem.
|}
* Ověření propojení databázového klienta se serverem. Podle použitého databázového serveru spusťte příslušnou utilitu pro ověření funkčnosti. Ověřování funkčnosti spojení až po instalaci aplikace KS Mzdy a Personalistika může být komplikovanější.


Instalaci spouštějte po přihlášení na stanici jako správce této stanice, který má práva pro zápis na lokální disk a pro zápis do systémových registrů. (Tato povinnost platí pouze pro instalaci, běžné spouštění aplikace je již možné pro všechny uživatele, kterým stačí pouze právo na čtení a spouštění potřebných souborů).
<!----------


    Správa databáze


Vlastní instalace aplikace se spustí sama po vložení CD-ROM do mechaniky v&nbsp;počítači. Pokud je zakázáno spouštění vložených CD-ROM, spusťte program MAIN.EXE s&nbsp;parametrem /INSTALL z&nbsp;adresáře MAP. Pokud je například instalační CD-ROM označen jako disk D, spusťte <font color="blue">D:\MAP\MAIN.EXE /INSTALL</font>
------------>


[[Image:Sys-instalace.png]]
| style="border:1px solid transparent;" |
| class="MainPageBG" style="width:33%; border:1px solid #cedff2; background:#f5faff; vertical-align:top;"|
{| id="mp-left" style="width:100%; vertical-align:top; background:#f5faff;"
! style="padding:2px;" | <p id="mp-itn-h2" style="margin:3px; background:#cedff2; font-size:120%; font-weight:bold; border:1px solid #a3b0bf; text-align:left; color:#000; padding:0.2em 0.4em;">Správa databáze</p>
|-
| style="color:#000;" | <div id="mp-tfa" style="padding:2px 15px">


[[Zálohování databáze]] <br>
[[Vytvoření databáze loňského roku]] <br>
[[Export databáze]] <br>
[[Úprava databáze]] <br>
: <small>[[Uživatelská definice databázového objektu]]</small>
: <small>[[Odemčení úpravy databáze]]</small>
[[Hromadná úprava databází]] <br>
[[Optimalizace databáze]] <br>
[[Zkreslení databáze]] <br>
[[Příprava prázdné databáze]] <br>
[[Komparace databáze]] <br>
[[Možnosti správy databáze z aplikace]] <br>
[[Kontrola referenční integrity]] <br>
[[Test vícenásobného přihlášení]] <br>
[[Sdílení tabulek z externích databází]] <br>
[[Seznam databázi]] <br>
[[Přepínání mezi databázemi]] <br>
[[Sloučení databází]] <br>
[[Logování změn dat na DB úrovni]] <br>
[[Krokování databázového připojení]] <br>
[[Vytvoření databázové role]] <br>
[[Nastavení databázových rolí pro role aplikační]] <br>
[[Režim databáze]] <br>
---------
[[Správa podniků]] <br>
[[Databázové pohledy]]


V&nbsp;úvodním dialogu vyberte, jestli chcete instalovat aplikaci nebo chcete pouze překonfigurovat databázové připojení pro již nainstalovanou aplikaci. Druhé dialogové okno slouží k&nbsp;výběru databázové platformy. Pouze v&nbsp;případě, že tato platforma není v&nbsp;seznamu uvedena nebo když chcete přeinstalovat aplikaci bez změny databázového připojení, použijte volbu „neinstalovat připojení“.
</div>
 
|}
 
Následující dialogová okna se mohou podle konfigurace instalace měnit, proto nejsou níže popsané pojmy řazeny tak, jak se případně zobrazí při přípravě instalace. Pro každou volbu je navíc uvedena varianta, jak vybranou volbu použít v&nbsp;instalačním konfiguračním souboru.
 
 
* '''Typická instalace''': Volba je určena pro většinu případů instalace aplikace na stanici. Instalace proběhne do adresáře nadefinovaného operačním systémem pro instalace programů. Nejčastěji bývá cílovým adresářem C:\Program Files\KS Program.
 
/ITYPICKA ANO/IMISTO STANICE
 
 
* '''Typická instalace serveru''': Volba je určena pro instalaci aplikace na stanici, která slouží zároveň jako databázový server. V&nbsp;rámci instalace budou později vytvořeny také databáze pro uložení dat. Předpokládá se, že tento počítač běží nepřetržitě anebo je spuštěn minimálně po dobu, kdy s&nbsp;daty pracují uživatelé na jiných počítačích. Předpokládá se, že databázový server je již na tomto počítači připraven.
 
/ITYPICKA ANO/IMISTO SERVER
 
 
* '''Instalace s&nbsp;vlastním nastavením''': Tato volba slouží pro případy, kdy nechcete použít instalaci typickou.
 
/ITYPICKA NE
 
 
* '''Instalace na server''': Volba je určena pro instalaci aplikace na stanici, která slouží zároveň jako databázový server. V&nbsp;rámci instalace budou později vytvořeny také databáze pro uložení dat. Předpokládá se, že tento počítač běží nepřetržitě anebo je spuštěn minimálně po dobu, kdy s&nbsp;daty pracují uživatelé na jiných počítačích. Předpokládá se, že databázový server je již na tomto počítači připraven.
 
/ITYPICKA NE/IMISTO SERVER
 
 
* '''Instalace serveru včetně MSDE serveru''': na stanici bude nainstalován, nakonfigurován a pak spuštěn databázový server MSDE. Poté bude nainstalována aplikace a po úspěšně dokončené instalaci proběhne vytvoření potřebných databází.
 
/ITYPICKA NE/IMISTO SERVER
 
/IMSDE ANO
 
 
* '''Instalace na stanici''': Instalace aplikace KS Mzdy a Personalistika bude provedena na běžnou stanici. Uživatel bude následně vyzván k&nbsp;určení cílového adresáře instalace.
 
/ITYPICKA NE/IMISTO STANICE
 
 
* '''Login správce databází''': pokud zadáte přihlašovací jméno uživatele, který má přístup na databázový server (nejlépe správce), aplikace se pokusí přihlásit na server a zjistit seznam již existujících databází, které svou strukturou odpovídají požadavkům aplikace KS Mzdy a Personalistika. Tento seznam bude následně nabídnut uživateli jako výchozí pro výběr databází. Pokud nebude login vyplněn, nebude se seznam databází na serveru vyhledávat.
 
/IDBA login_spravce
 
 
* '''Heslo správce databáze''': Pokud jste zadali login, vepište do tohoto pole heslo. Počet hvězdiček odpovídá počtu znaků pouze v&nbsp;případě, že je v&nbsp;poli umístěn kurzor. V&nbsp;případě, že není login vyplněn, bude heslo ignorováno.
 
/IHESLO heslo_správce
 
 
* '''Název 1., 2. nebo 3. databáze k vytvoření''': Zadejte názvy databází (nemusíte vyplňovat všechna tři pole), které mají být po dokončení instalace nově vytvořeny. Pokud již tyto databáze existují, nebudou nově založeny a jejich původní obsah zůstane zachován.
 
/IDB1 název_databáze
 
/IDB2 název_databáze
 
/IDB3 název_databáze
 
 
* '''Název 1., 2. nebo 3. databáze k připojení''': Zadejte názvy databází (nemusíte vyplňovat všechna tři pole), pro které má být po dokončení instalace vytvořeno a nakonfigurováno připojení. V&nbsp;případě, že se pro připojení používá ODBC, budou založena systémová DSN s&nbsp;názvy začínajícími prefixem „map_“.
 
/IDB1 název_databáze
 
/IDB2 název_databáze
 
/IDB3 název_databáze
 
 
* '''Jméno počítače s&nbsp;databázovým serverem''': Do položky vepište jméno (nebo IP adresu) počítače, na kterém je nainstalován databázový server. Toto jméno bude použito při konfiguraci databázových připojení nebo při zjišťování již existujících databází. Pokud položku necháte prázdnou, nebude zjišťování existujících databází probíhat a při konfiguraci se bude předpokládat, že serverem je lokální stanice.
 
/ISERVER název_serveru
 
 
* '''Adresář pro uložení databází MSDE''': V&nbsp;případě, že nechcete ponechat datové soubory v&nbsp;adresáři předdefinovaném při instalaci databázového serveru MSDE, zapište sem adresář, ve kterém mají být datové soubory uloženy. Nepředpokládá se stav, při kterém jsou data ukládána do jiného adresáře než log. Pro takovýto případ vytvořte databáze ručně s&nbsp;příslušnými parametry nebo pomocí správce databází dodávaného s&nbsp;databázovým serverem.Položku ponechte prázdnou, budou soubory ukládány do výchozího adresáře serveru MSDE určeného pro data.
 
* '''Název instance MSDE serveru (v případě instalace MSDE serveru)''': Na serveru je možné mít více spuštěných serverů MSDE. Pokud chcete vytvořit druhý nebo další server, zadejte jiný název. Při instalaci prvního nebo jediného serveru ponechte výchozí název MAPPIS.
 
/IINSTANCE název_instance
 
 
* '''Název instance MSDE serveru (v případě že server již existuje)''': Pokud je na serverovém počítači pouze jedna instance MSDE, nemusíte tuto položku vyplňovat. V opačném případě je nutné uvést, na který ze spuštěných MSDE serveru mají být nové databáze zakládány.
 
/IINSTANCE název_instance
 
 
* '''Spustit instalaci''': Toto je poslední potvrzení před spuštěním vlastní instalace podle zadaných parametrů. Instalace bude pokračovat kopírováním souborů a dalšími operacemi potřebnými k&nbsp;úspěšnému nainstalování aplikace.
 
* '''Adresář pro uložení souborů aplikace''': adresář, do kterého mají být ukládány soubory aplikace. Soubory se ukládají do podadresářů MaP, Příručky, ODBC a Shared v&nbsp;adresáři uvedeném uživatelem. Výchozím adresářem bývá adresář, ve kterém již byla předchozí instalace aplikace KS Mzdy a Personalistika, případně adresář definovaný v&nbsp;operačním systému pro ukládání programů (nejčastěji C:\Program Files)
 
/ICIL cílový_adresář_instalace
 


Další parametry, které je možno použít:
<!----------


/IAUTOMATICKY ANO instalace proběhne automaticky, nebude čekat na zadání uživatele. Veškeré chyby i varovná hlášení jsou přesměrovány do souboru %TEMP%\KSPINSTALL.LOG
    Správa systému


/ISKRYTA ANO|NE instalace proběhne bez zobrazení průvodce instalací. Uživatel nemá možnost sledovat, v jaké fázi se instalace právě nachází
------------>
 
/ISOUBOR soubor jednotlivé parametry jsou načítány jednak z&nbsp;příkazového řádku a navíc z&nbsp;textového souboru. V&nbsp;tomto souboru mohou být parametry uvedeny za sebe nebo i na samostatné řádky.Pokud název souboru obsahuje mezery, je nutné jej uvádět ohraničený v&nbsp;uvozovkách.Soubor může být zadán s úplnou cestou nebo pouze názvem souboru. Pak se vyhledává postupně na těchto místech:
 
* v aktuálním adresáři
* v adresáři, ve kterém leží spuštěný program MAIN.EXE
* v adresářích určených seznamem PATH
* v adresáři operačního systému (nejčastěji Windows)
* a systémovém adresáři (nejčastěji Windows\System32 a Windows\System)
 
/IPLATFORMA n číslo n udává použitou databázovou platformu podle této tabulky:
{| cellpadding="10" cellspacing="0" border="1"
|1
|Informix verze 5.0.1 nebo vyšší
 
|5
|Sybase verze XI nebo vyšší


| style="border:1px solid transparent;" |
| class="MainPageBG" style="width:33%; border:1px solid #cedff2; background:#f5faff; vertical-align:top;"|
{| id="mp-left" style="width:100%; vertical-align:top; background:#f5faff;"
! style="padding:2px;" | <p id="mp-itn-h2" style="margin:3px; background:#cedff2; font-size:120%; font-weight:bold; border:1px solid #a3b0bf; text-align:left; color:#000; padding:0.2em 0.4em;">Správa systému</p>
|-
|-
|2
| style="color:#000;" | <div id="mp-tfa" style="padding:2px 15px">
|Oracle 8 nebo vyšší


|6
[[Nastavení vlastností aplikace]] <br>
|Sybase Anywhere 5.5 nebo vyšší
[[Přihlášení do aplikace]] <br>
 
: <small> [[Režim databáze]] </small>
|-
[[Spouštění aplikace]] <br>
|3
[[Spouštění aplikace - parametricky]] <br>
|Microsoft SQL 6.5 nebo vyšší
[[Trasování]] <br>
 
[[Informace ve stavové liště (statusbar)]] <br>
|7
[[Registrace správce aplikace]] <br>
|PostgreSQL verze 7 nebo vyšší
[[Dozor]] <br>
 
[[Uživatelé aplikace]] <br>
|-
[[Uživatelé KS portálu]] <br>
|4
[[Slučování uživatelů]] <br>
|OpenIngres 2.0 nebo vyšší
: <small>[[Odstranění duplicitních uživatelů z agend pro nastavení přístupových práv (Jednorázová funkce 176)]]</small>
 
[[Výhradní přístup do aplikace]] <br>
|8
[[Zamykání agend]] <br>
|IBM DB2 verze 7 nebo vyšší
[[Přístupy k objektům aplikace]] <br>
[[Práva uživatele na střediska a osobní čísla]] <br>
[[Přístupové profily]] <br>
[[Parametry aplikace]] <br>
[[Základní parametry]] <br>
[[Rozšiřující parametry]] <br>
[[Jednorázové funkce]] <br>
[[Informace o aplikaci]] <br>
[[Archiv změn dat a spuštěných výpočtů]] <br>
[[Spuštěné výpočty]] <br>
[[Změny dat]] <br>
[[Protokoly generované při běhu aplikace]] <br>
[[Zasílání chybových hlášení]] <br>
[[Zpětný přehled ukončení aplikace systémem]] <br>
[[SQL prompt]] <br>
[[Audit činností a přehled přihlášení uživatelů]] <br>
[[Přenosy dat (import do a export ze systému)]] <br>
[[Informace o stanici a srovnání souborů na stanicích]] <br>
[[Informace o nastavení národního prostředí]] <br>
[[Diagnostika]] <br>
[[Web Server]] <br>
[[Náhradní přihlášení uživatelů]] <br>
[[Přiřazování práv uživatelům z Active Directory]] <br>
[[Přílohy (systémová příručka)]] <br>
<small> [[Důvody změn dat]] </small> <br>
[[Servisní notifikace]]
</div>
|}
|}
|}


 
__NOTOC____NOEDITSECTION__
/IZASTUPCE "odkaz" Při instalaci nebudou na stanici kopírovány soubory aplikace. Vytvoří se pouze zástupce odkazující na soubory aplikace, které jsou umístěny na jiném místě v síti. Odkaz musí ukazovat na adresář, který obsahuje podadresáře MaP a Shared. Nejčastěji se jedná o adresář KS-PROGRAM.
 
/IPARAMETR "TEXT" Zástupce nainstalované aplikace, který vznikne na ploše nebo v nabídce programů, bude obsahovat jako spouštěcí parametr hodnotu TEXT. Tento text musí být vždy v uvozovkách, protože se předpokládá, že bude začínat lomítkem. Příklad: /IPARAMETR "/ALIASY"
 
/IDOC ANO|NE Potvrzení instalování příruček na stanici. Defaultní nastavení je ANO, pokud je však instalace prováděna na Windows s&nbsp;jiným národním prostředím než je české nebo slovenské, je defaultní nastavení NE.
 
/IWORDVIEWER ANO|NE Při instalaci aplikace KS Mzdy a Personalistika bude zároveň instalován Microsoft Word Viewer 2003 (pro účely prohlížení souborů dokumentace). Instalace prohlížeče proběhne pouze v případě, že na stanici není žádný jiný prohlížeč souborů DOC anebo je při instalaci explicitně nastaven parametr IWORDVIEWER na hodnotu ANO. Instalace prohlížeče neproběhne pokud je již na stanici jiný prohlížeč dokumentů nebo je parametr nastaven na hodnotu NE.
 
 
Příklad instalace s&nbsp;parametrem:
 
D:\MaP\MAIN.EXE /INSTALL /ICIL „C:\TEMP\KS Program“ /ITYPICKA ANO /IMISTO STANICE /IAUTOMATICKY ANO
 
 
Pomoci těchto příkazu je možno vytvářet instalační BAT soubory pro jednotlivé situace u zákazníků.
 
Příklad:
 
 
'''Konfigurace aplikace po instalaci'''
 
 
Spusťte aplikaci, zadejte uživatelské jméno a heslo. Před prvním spuštěním je nutné stisknout tlačítko Nastavení a ověřit správnost nastavení databázové platformy a vybrat databázi.
 
 
[[Image:Sys-prihlaseni-2.png]]
 
 
Pokud není databáze (nebo její DSN připojení k databázi) v nabídce uvedena, stiskněte tlačítko pro doplnění seznamu. Toto tlačítko je možné také použít pro rychlý přístup ke konfiguraci DSN připojení ve správci ODBC.
 
 
Při příštím přihlášení vybraného uživatele se již bude poslední použité nastavení pamatovat, pokud se však bude chtít poprvé přihlásit jiný uživatel, musí konfiguraci pro svůj login provést znova.
 
 
V případě, že se aplikace nechová korektně a nastávají neočekávané databázové chyby, nastavte v systémovém registru '''HKEY_LOCAL_MACHINE/Software/KS'''&nbsp;'''Program/Personalistika/Databáze/DB&nbsp;???/DB&nbsp;Parametr''' hodnotu '''"disablebind=1". '''V ostatních sekcích Personalistika(user)/Databáze/DB ??? odstraňte klíč DB Parametr zcela, tzn. nenechávejte ho ani s prázdnou hodnotou.
 
 
'''Specifika db serveru ORACLE'''
 
 
Po instalaci aplikace může nastat případ, že pro aplikaci KS Mzdy a Personalistika nechcete použít nastavenou kódovou stránku. V takovém případě je možné provést nastavení platné pouze pro aplikaci KS Mzdy a Personalistika. Do systémového registru
 
'''KEY_LOCAL_MACHINE/SOFTWARE/KS&nbsp;Program/Personalistika/Databáze/DB&nbsp;Oracle '''přidejte položku''' NLS_LANG''' a do ní vložte hodnotu '''"AMERICAN_AMERICA.EE8MSWIN1250'''".
 
= Administrace aplikace =
Je velmi žádoucí, aby organizace používající aplikaci KS Mzdy a Personalistika verze CS10 měla určeného zaměstnance, který bude zodpovědný za správu prostředí, ve kterém je aplikace používána (SPRÁVCE).
 
V prostředí se rozlišují dvě části (jejich nastavení se provádí za asistence dodavatele, tj. KS - program):
 
 
'''Databázové prostředí '''
 
Zároveň s&nbsp;aplikací KS Mzdy a Personalistika dostává organizace uživatele i struktury databázových tabulek. Tyto je třeba použít pro vytvoření databázového prostředí. Souběžně s&nbsp;tím musí proběhnout i definice uživatelů, kteří budou mít k&nbsp;databázi přístup (ochráněný heslem).
 
Vlastní manipulace s&nbsp;databázovými tabulkami včetně vytváření záloh databáze, pak musí být přidělena řádně proškolenému administrátorovi.
 
 
'''Systémové prostředí aplikace'''
 
Tím je míněn operační systém používaný v&nbsp;lokální síti a v&nbsp;něm umístěná aplikace KS Mzdy a Personalistika. Chování a vlastnosti aplikace jsou nastavitelné jak centrálně (ukládá se v&nbsp;databázi), tak lokálně – na stanicích uživatelů (ukládá se v&nbsp;systémových registrech PC).
 
V&nbsp;rámci tohoto prostředí je třeba na každé pracovní stanici řešit i nastavení rozhraní pro připojení databáze – nejčastěji v&nbsp;rámci ODBC nebo speciálního driveru dodávaného s&nbsp;databází.
 
= Aktualizace nových sestavení (update) =
'''Nové sestavení'''
 
 
V&nbsp;případě, že se provede programová úprava aplikace ať už v&nbsp;důsledku legislativních změn, požadavků na změnu od zákazníka či případně opravu chyby, vytváří se nové sestavení''' '''aplikace.
 
Uživatel v&nbsp;takovém případě není nucen stahovat kompletní novou instalaci aplikace, ale pouze '''rozdílový soubor''' mezi jeho stávající verzi sestavení a nejnovějším sestavením aplikace (jedná se o binární rozdílový soubor mezi jednotlivými verzemi knihoven).
 
 
'''Aktualizace z&nbsp;prostředí aplikace'''
 
Obvyklý postup aktualizace je přímo přes prostředí aplikace KS Mzdy a Personalistika a to ať již rozdílový soubor existuje či nikoliv. Zde je možné aktualizovat stávající verzi sestavení aplikace vždy na '''nejvyšší '''aktuální verzi sestavení, které je uživatelům k&nbsp;dispozici.
 
V menu aplikace zvolte '''Pomůcky'''/'''Seznam úprav aplikace'''. Zde přejděte na záložku Aktualizace, zvolte volbu „Aktualizovat pomocí aplikace“ a stiskněte tlačítko „Aktualizovat“. Zbývající kroky zabezpečí systém sám.
 
 
Pokud je nastaven rozšiřující parametr AKTUALIZOVAT_Z, pokusí se aktualizační program uložit nové soubory i do tohoto adresáře. Uživatel, který spustil aktualizaci na lokální stanici musí mít povolen zápis do adresáře uvedeného v&nbsp;rozšiřujícím parametru AKTUALIZOVAT_Z.
 
 
'''''Poznámka:''' v&nbsp;případě, že vaše internetové připojení neumožňuje přímé připojení k Internetu (např. jste za firewallem), je nutné konfigurovat připojení tlačítkem „Nastavení proxy“.''
 
 
'''Aktualizovat pomocí internetového prohlížeče'''
 
V&nbsp;případě, že není možné nakonfigurovat proxy pro připojení aplikace k&nbsp;Internetu (např. tehdy, kdy je nutné spouštět přihlašovací scripty), použijte pro aktualizaci výše popsaný způsob avšak s&nbsp;volbou „Aktualizovat pomocí internetového prohlížeče“. Aplikace vygeneruje odkaz, který spustí ve výchozím internetovém prohlížeči stanice. V&nbsp;internetovém prohlížeči se zobrazí odkaz na aktualizační soubor. Pokud soubor zatím neexistuje a bude se připravovat, je zobrazena informace o tom, kdy přibližně bude soubor k&nbsp;dispozici (do té doby je internetový odkaz na soubor neplatný).
 
 
Po stažení souboru na stanici postupujte následovně:
 
# Komprimovaný soubor rozbalte do adresáře, ve kterém je nainstalována aplikace (nejčastěji C:\Program Files\KS Porgram\MaP)
# Přejmenujte soubor UPDT.TXT na UPDT.BAT
# Spusťte UPDT.BAT a počkejte na jeho dokončení
# Z&nbsp;podadresáře UPDT přesuňte všechny soubory do adresáře MaP
# Aktualizovaná aplikace je připravena ke spuštění.
 
Tento způsob aktualizace nezmění obsah adresáře uvedeného v&nbsp;parametru AKTUALIZOVAT_Z a proto, pokud jej používáte, je nutné provést překopírování souborů ručně.
 
 
'''Přístup k&nbsp;aktualizačním souborům'''
 
Soubory pro aktualizaci jsou přístupny na [ftp://updt.ksprogram.cz/ ftp://updt.ksprogram.cz] a [http://updt.ksprogram.cz/ http://updt.ksprogram.cz].
 
 
'''Automatická aktualizace aplikace na stanici '''
 
Pokud má být při spuštění aplikace kontrolována přítomnost novějšího sestavení na určeném místě (například sdílený adresář na souborovém serveru), zapište název tohoto serveru do rozšiřujících parametrů, Menu: Nastavení, Rozšiřující parametry, Zvolená skupina 13-Správa systému. Jedná se o parametr "AKTUALIZOVAT_Z". Po spuštění aplikace dojde k ověření aplikace na tomto souborovém serveru a k&nbsp;případné aktualizaci na lokální stanici.
 
 
Příklad:
 
1. Do parametru "AKTUALIZOVAT_Z" je vložena hodnota "\\SERVER\KSPROGRAM\MAP".
 
2. Při každém spuštění aplikace z lokálního adresáře (nejčastěji "C:\Program Files\KS Program\MaP") dojde k porovnání aplikace se stavem na serveru.
 
3. Při každém spuštění aplikace na stanici dojde k porovnání souborů na stanici se soubory ve výše uvedeném aktualizačním adresáři. V případě nalezení novějších souborů dojde ke zkopírování těchto souborů a novému spuštění aplikace.
 
 
* Adresář musí být přístupný (pro čtení) z jednotlivých stanic, na kterých má aktualizace probíhat.
* Předpokládá se, že v adresáři jsou soubory MAIN.EXE, MAPUTIL.DLL a *.PBD.
* Předpokládá se, že přihlášený uživatel systému Windows má dostatečná práva na přepsání místních souborů aplikace.
 
Stejný parametr je možno umístit lokálně do souboru MAIN.DAT, který je umístěn ve stejném adresáři jako spouštěná aplikace MAIN.EXE. Hodnota parametru se zadává ve formátu POLOZKA=Hodnota, tedy např. AKTUALIZOVAT_Z=C:\Aktualizace\MaP.Lokální parametr v souboru MAIN.DAT má přednost před nastavením v&nbsp;rozšiřujícím parametru.
 
 
Časté příčiny chyb při kopírování souborů:
 
- zamčený cílový soubor (pokud je aplikace spuštěna více než 1x)
 
- nedostatečná práva pro zápis do cílového souboru pro uživatele, který aplikaci spustil
 
- nastavení atributu "pouze ke čtení" pro cílový soubor
 
- nedostatečná práva na čtení zdrojového souboru pro uživatele, který aplikaci spustil
 
 
'''Informace o aktualizacích'''
 
 
Informace o změnách v&nbsp;aplikaci posílá náš distribuční systém na zadané emailové adresy a po instalaci nového sestavení jsou veškeré změny zaneseny v&nbsp;seznamu úprav aplikace (menu viz výše). Rovněž je označena potřeba provést úpravu databáze ke správné funkci nainstalované verze (ikona [[Image:Sys-ikona.png]]).
 
= Správa databáze  =
== Zálohování databáze  ==
Postupujte dle příručky k&nbsp;Vašemu databázovému serveru. Databázi je nutné zálohovat pravidelně – v&nbsp;ideálním případě každý den. Dále je nutné zálohovat před každou závažnou operací, jako je úprava databáze, měsíční uzávěrka atd.
 
=== Vytvoření databáze loňského roku ===
Před uzavřením měsíce ledna v&nbsp;systému KS Mzdy a Personalistika je potřeba vytvořit databázi loňského roku, neboť poté systém nabídne vymazání obsahu některých tabulek, které jsou již pro chod v&nbsp;dalším roku nepotřebné.
 
Vytvoření záložní databáze je nutné provést dle toho, jaký SQL server je používán. Následně tuto záložní databázi „mzdy“ přejmenujte např. na „mzdy01“ a vytvořte uživatelům připojení na tuto databázi, aby si v&nbsp;případě potřeby mohli databázi roku 2001 bez problému otevřít.
 
 
'''''Tip 1.''' na připojení do záložní databáze je možné využít parametry zástupce na ploše WINDOWS, kterými se spouští aplikace KS Mzdy a Personalistika a kde je možné přímo určit název databáze, do které se chce uživatel přihlásit (viz. Uživatelská příručka MaP, kap.4.1 Přihlášení do aplikace).''
 
 
'''''Tip 2.''' pro zpřehlednění práce uživatele je možné změnit pro záložní databázi barvu aktivní plochy (pozadí), čímž se na první pohled odliší přihlášení do záložní databáze a do aktuálně pracovní databáze a zamezí se případným nejasnostem, ve které že to databázi vlastně uživatel je. (viz. Uživatelská příručka KS Mzdy a Personalistika, kap. 4.2.5 Aktivní plocha).''
 
 
'''Doporučení: '''po vytvoření záložní databáze minulého roku (a po případném nastavení barvy pozadí – viz.Tip 2) doporučujeme zrušit obecně (nejlépe uživateli „public“) práva na jakékoliv změny ve všech tabulkách aplikace (tj. práva INSERT, UPDATE, DELETE) a ponechat pouze právo na prohlížení (tj. práva SELECT). Tímto zamezíte jakýmkoliv změnám, i nechtěným, v&nbsp;záložní databázi.
 
 
== Export databáze ==
'''Menu:''' Systém – Správa databáze – Export databáze …
 
 
Umožňuje exportovat databázi, případně včetně dat, do souboru ve formátu Informix DBExport (představuje ASCII čitelné soubory). '''Export databáze nelze používat jako zálohu''', protože aplikace nemá stejné pravomoci jako standardní aplikace správce databáze, dodávané výrobcem SQL serveru. Zatrhněte možnosti dle toho co má export obsahovat.
 
* '''Bez dokumentů, fotografii a jiných položek typu BLOB -'''z důvodu menší velikosti exportu, je potlačen export fotografii a Blobů
 
* '''Bez archivu - '''neexportuje se tabulka s archivem změn
 
* '''Ignorovat chyby během vytváření exportu - '''nemusí se opakovat export dojde-li k chybě během vytváření
 
* '''Jen vybraní pracovníci - '''mohou být exportováni všichni nebo jen vybraní zaměstnanci (Ctrl+myš)
 
* '''Bez osobních údajů - '''export bude proveden bez jména, příjmení, trvalého a přechodného bydliště, rodného čísla zaměstnanců a u jejich rodinných příslušníků bez jména, příjmení a adresy. Také bez čísla účtu (číslo banky, konstantní symbol, variabilní symbol a specifický symbol zůstávají).
 
* '''Komprimovat do '''… - vytvoří se ZIP soubor, jehož výsledkem je komprimace všech SQL a UNL souborů
 
 
 
tlačítko '''...''' je určeno k&nbsp;zadání cílového souboru
 
 
V&nbsp;případě, že se exportují data bez osobních údajů, neexportují se ani tzv. bloby (protože zákazník nemá možnost si jednoduchým způsobem ověřit, co se odesílá). V&nbsp;opačném případě se bloby exportují. V těchto tzv. blobech (Binary Large Object) jsou uloženy obsáhlejší informace - například dokument zaměstnance (PIS-Dokumenty-Dokumenty).
 
== Úprava databáze ==
'''Menu:''' Systém – Správa databáze – Úprava databáze
 
Provede úpravu databázové struktury tak, aby byla kompatibilní s&nbsp;aktuální verzí systému. Před vlastním provedením úpravy je potřeba provést zálohu databáze. Nezapomínejte provádět úpravu databáze též na záložní nebo cvičné databázi.
 
 
== Hromadná úprava databází ==
'''Menu''' - Systém - Správa databází - Hromadná úprava databází
 
 
Prostřednictvím této volby lze spustit hromadnou úpravu databází nebo vygenerovat dávkový soubor pro pozdější spuštění. U databází, na kterých chceme provést úpravu databáze, zatrhneme přepínač, který je před názvem databáze. Seznam databází je seřazen dle sloupce pořadí (viz. seznam databází).
 
[[Image:Sys-hrom-uprava.png]]
 
== Optimalizace databáze ==
'''Menu:''' Systém – Správa databáze – Optimalizace databáze
 
Zruší a znovu vytvoří indexy. U některých db serveru spustí systémovou utilitu pro optimalizaci (například UPDATE STATISTICS). Výsledkem optimalizace je více či méně pozorovatelné urychlení aplikace. Doporučuje se provádět po náročnějších datových operacích, například po hromadném převodu dat na začátku implementace systému, po měsíční závěrce a podobně.
 
== Zkreslení databáze  ==
'''Menu:''' Systém – Správa databáze – Zkreslení Databáze
 
Umožňuje provést zkreslení vybraných údajů databáze (jméno, příjmení, poslední čtyřčíslí rodného čísla, PSČ, ulice a místo trvalého bydliště). Pozor, dojde k&nbsp;nenávratným změnám v&nbsp;databázi. Tuto operaci tedy provádějte pouze v&nbsp;případě, že se jedná o cvičnou databázi. Vzniklá (přeměněná) data jsou vhodná například pro účely předvádění, školení a podobně.
 
 
== Příprava prázdné databáze  ==
'''Menu:''' Systém – Správa databáze – Příprava prázdné databáze
 
Pokud chcete vytvořit novou prázdnou databázi, můžete využít tuto funkci. Nejprve ale je nutné vytvořit kopii výchozí (například ostré) databáze, nějak ji pojmenovat, a nad touto databázi spustit tuto funkci. Funkce (po dvojím ujištění, že tak chcete provést) provede smazání dat zaměstnanců a organizace z&nbsp;databáze a ponechá jen nezbytné standardně naplňované číselníky.
 
 
== Komparace databáze ==
'''Menu:''' Systém – Správa databáze – Komparace databáze
 
V&nbsp;případě, že má administrátor k&nbsp;dispozici strukturu ''„vzorové databáze“'', může v&nbsp;tomto okně provádět srovnání aktuální databáze s&nbsp;tímto vzorem a tím zjišťovat případné nekonzistence, které mohou mít vliv na chod aplikace.
 
 
== Možnosti správy databáze z aplikace ==
'''Menu:''' Systém – Správa databáze – Možnosti správa databáze
 
Okno obsahuje seznam možností správy databáze pro správce databáze. Zde správce zjistí, co je možné udělat přímo z aplikace a co je nutné udělat z prostředí vlastního databázového serveru. Pro každou databázovou platformu je seznam zatržených položek jiný.
 
 
== Kontrola referenční integrity ==
'''Menu:''' Systém – Správa databáze – Kontrola referenční integrity
 
Spuštění kontroly referenční integrity. Ta prohledá všechny vazby, které jsou aplikací v&nbsp;databázi požadovány, a pokud najde nějaké záznamy, které jsou navíc (například v tabulce ´prac_pom´ je osobní číslo, které není v&nbsp;tabulce ´pracovnici´), pak do SQL souboru vygeneruje SQL příkazy DELETE pro jejich možné odstranění. Samozřejmě funkce nespouští tyto DELETE příkazy ihned, ale nechá na uživateli, co z toho si vybere.
 
 
== Test vícenásobného přihlášení  ==
'''Menu:''' Systém – Diagnostika – Vícenásobné přihlášení
 
Umožňuje otestovat databázový server na to, kolik je schopen zpracovávat souběžně přihlášených uživatelů.
 
 
== Sdílení tabulek z externích databází ==
Menu: Systém – Správa databáze – Sdílení tabulek z&nbsp;externích databází
 
 
Tabulka v&nbsp;jedné databázi může být sdílena pro druhou databázi. Takto se může postupovat například při požadavku na synchronizaci určitých číselníků, např. číselníku mzdových položek, apod. '''Použití agendy vždy konzultujte s&nbsp;tvůrci programu! Je nutná analýza zákaznických požadavků.'''
 
[[image:Sys-sdileni-tabulek.png]]
 
Postup nastavení je následující:
 
 
1. Přihlásit se do cílové databáze.
 
2. V&nbsp;cílové databázi spustit menu: Systém – Správa databáze – Sdílení tabulek z&nbsp;externích databází.
 
3. Do pole „Seznam externích databází“ napsat název zdrojové databáze (např. mzdy_firma).
 
4. Do pole „Oddělovač“ vybrat oddělovač. V&nbsp;případě Informix : (dvojtečka), Microsoft SQL .. (dvě tečky).
 
5. Z&nbsp;pole „vlastní tabulky“ vybrat tabulku (tabulky), která (které) se bude sdílet. Tuto tabulku myší (drag and drop) přetáhnout do pole „pohledy do externích databází“ nebo „kopie z&nbsp;externích databází“. Rozdíl mezi těmito dvěma způsoby je v&nbsp;tom, že použítí pohledu zabezpečí „on-line“ změny – v&nbsp;cílové databázi se ihned projeví změny provedené ve zdrojové databázi, zatímco kopie provede změnu až při tzv. úpravě databáze.
 
6. Kliknout na tlačítko „Test připojení“.
 
7. Po úspěšně provedeném testu uložit nastavení – tlačítkem „Uložit“.
 
8. Systém ohlásí, že pro správnou funkcionalitu je potřeba provést úpravu databáze a nabídne ji provést – proveďte ji.
 
9. Tímto je nastavení dokončeno a okno je možno uzavřít.
 
 
V&nbsp;poli „Seznam externích databází“ je možno zadat případně více databází. Při přetažení vybrané tabulky potom systém nabídne seznam těchto zdrojových databází a ke každé dá na výběr volbu: všechny záznamy/doplněk záznamů/žádné záznamy. Tak je možno například z&nbsp;jedné databáze vzít všechny záznamy a ze druhé doplnit další jako doplněk záznamů.
 
== Seznam databázi ==
'''Menu''' - Systém - Správa databází - Seznam databází
 
 
V okně seznam databází naplní správce seznam databází, tento seznam využívá aplikace pro funkce "Přepínání databází" a "Hromadná úprava databází". Do sloupce název databáze se zadává jméno databáze, pro Oracle může být zadáno schéma (schema.dbname), pro Microsoft SQL může být zadán vlastník databázových tabulek (dbo.dbname (není povinné)). Pro databázové platformy s připojením přes ODBC se předpokládá, že v ODBC datových zdrojích existuje datový zdroj s předponou map_ + název databáze (bez schéma či vlastníka). Sloupec popisek může obsahovat libovolný text. Sloupec pořadí určuje pořadí v jakém bude prováděna hromadná úprava databází, pokud tedy databáze B obsahuje pohledy do databáze A, měla by mít databáze A nižší číslo pořadí. Sloupec "Ostrá data" zatím slouží jako informační položka, nemá na nic vliv.
 
 
[[Image:Sys-seznam-db.png]]
 
 
V&nbsp;ostatních databázích je potřeba nastavit sdílení tabulky seznam_db. Nastavení sdílení se provádí přes aplikaci '''Menu''': Systém, Správa databáze, Sdílení tabulek z&nbsp;externích databázi, viz. bod 5.12.
 
 
'''Přepinání mezi jednotlivými databázemi '''
 
 
'''Menu''' - Evidence - Přepnout databázi (F9)
 
 
[[Image:Sys-prepinani-db.png]]
 
 
Tato volba slouží k rychlému přepínání mezi databázemi. Okno pro přepnutí na jinou databázi lze vyvolat (kromě volby přes menu) i klávesou F9. Zvolit databázi lze myší nebo klávesami tab či šipkami, pro přepnutí lze využít dvojklik nebo klávesu enter. Předpokládá se, že se uživatel připojuje pod stejným uživatelským jménem a heslem, pokud se připojení nezdaří, zobrazí aplikace klasický přihlašovací dialog, kde může uživatel opravit přihlašovací údaje.
 
== Sloučení databází  ==
Níže uvedený popis je připraven pro schémata v Oracle databázi. Text platí i pro ostatní databázové platformy, kde je nutné výraz SCHÉMA nahradit výrazem DATABÁZE. Před vlastním použitím konzultujte problém a postup s&nbsp;pracovníky KS-programu !
 
 
'''Slučování dvou schémat do jednoho'''
 
* Vytvořte zálohy schémat před začátkem práce a nebo vytvořte kopie schémat, na kterých bude slučování prováděno. Předpokládá se, že na obou schématech byla provedena úprava databáze jedním sestavením aplikace KS Mzdy a Personalistika a toto sestavení aplikace KS Mzdy a Personalistika bude dále používáno pro slučování.Výchozí stav by měl být následující:
 
Schéma č. 1: Jedna z databází ke sloučení schéma č. 2: Druhá databáze ke sloučení
schéma č. 3: Cílová databáze
 
'''Přečíslování osobních čísel'''
 
* Předpokládá se, že osobní čísla pracovníků jsou v obou schématech různá a nepřekrývají se. Pokud tomu tak není, je nutné použít rutiny na přečíslování osobních čísel.Přečíslování osobních čísel pracovníků se provede tak, že do tabulky s_hz_hodn se pomocí SQL příkazů „insert into s_hz_hodn values (unikátní_identifikátor_záznamu, 1, původní_osobní_číslo, nové_osobní_číslo);“ vloží informace podle kterých bude probíhat přečíslování osobních čísel.
 
'''Spuštění jednorázové funkce „34“ „Hromadné přečíslování“:'''
 
'''Menu:''' Systém – Jednorázové funkce. Funkce číslo 34-Hromadné přečíslování
 
Záložka '''Seznam Položek''', vyberte položku „Os.číslo“
 
Záložka '''Hodnoty''' - Zobrazení hodnot definujících přečíslování osobních čísel:
 
[[Image:Sys-funkce-34-hodnota.png]]
 
Záložka '''Načtení databázových sloupců:'''
 
 
[[Image:Sys-funkce-34-polozky.png]]
 
 
Následně spusťte vlastní přečíslování v&nbsp;záložce Seznam položek, tlačítkem Spustit přečíslování.
 
Po přečíslování se zobrazí výsledky, a je zde i možnost výsledky uložit.
 
 
'''Rozlišování pracovníků podle původního schématu:'''
 
* Pokud chcete nadále rozlišovat pracovníky, kteří patřili do 1. nebo 2. schématu pak pomocí SQLPlus nebo SQL promptu proveďte ve schématu 1 toto: UPDATE prac_pom SET skup_prac = '1'
Ve schématu č. 2 proveďte obdobně: UPDATE prac_pom SET skup_prac = '2'(Později po sloučení naplníte jeden z univerzálních číselníků, který rozliší, která z firem je 1 a která je 2).V případě, že tento sloupec používáte k jiným účelům, tento krok neprovádějte.
 
'''Platby:'''
 
* Pro sloučení plateb je nutné použít následující mechanismus:SELECT max(id) from SCHEMA1.platby;UPDATE SCHEMA2.platby SET id = id + MAX_Z_PREDCHOZIHO_SELECTU;SELECT max(c_dokladu) from SCHEMA1.platby;UPDATE SCHEMA2.platby SET c_dokladu = c_dokladu&nbsp;+&nbsp;MAX_Z_PREDCHOZIHO_SELECTU;
 
'''Zkopírování obsahu tabulek:'''
 
* Do schématu 3 zkopírujte obsah libovolného ze schématu 1 nebo 2
* Přihlaste se aplikací do schématu č. 3
* '''Menu:''' Systém - Správa databáze - Sdílení tabulek z externích databází(viz. kapitola 4.12).
 
 
* Do položky "Seznam externích databází" zadejte název schématu 1 a název schématu 2 (v příkladu je zadáno SCHEMA1 a SCHEMA2, ve vašem případě se však může jednat o jiné názvy).
* Do položky oddělovač zadejte tečku (Oracle), dvojtečku (Informix) nebo dvě tečky (Microsoft SQL server). Pro jiné databázové platformy je nutné v dokumentaci se syntaxí SQL příkazů najít způsob oddělování názvu schématu nebo databáze.
* Následně budete v 1. sloupci "Vlastní tabulky" označovat níže uvedené tabulky a přemisťovat je myší do sloupce třetího "Kopie z externích databází". Při umístění do třetího sloupce se zobrazí okno pro upřesnění priority dat z jednotlivých schémat.
* Způsob zpracování různých tabulek:A) Tabulky par_mzdy a tabulky se nesmí přesunovat vůbec. Musí vždy zůstat v 1. sloupci "Vlastní tabulky".B) Tabulky osoby, osoby_typ, spol_prevody, mesice se přelijí pouze z jednoho schématuC) Tabulka pichacky se přelije tak, že se zvolí „všechny záznamy“ z&nbsp;obou schémat.C) Ostatní tabulky se přelijí ze schématu 1 celé a k nim doplněk ze druhého schématu.
 
'''Závěr:'''
 
* Na závěr je nutno sloučit odvody z minulých období (při zpracování dalších období již bude probíhat automaticky) v cílovém schématu č. 3:1. Vysoučtování soc. a zdr. poj z obou fireminsert into pichacky (os_cislo, cislo_pom, prac_str, kod, c_dokladu, dat_od, dat_do, dny, hodiny, sazba, castka, prizn_aut, prac_kateg, datum) select os_cislo, cislo_pom, prac_str, -1 * kod, c_dokladu, dat_od, dat_do, dny, hodiny, sazba, sum(castka), prizn_aut, prac_kateg, datumfrom pichackywhere kod in (998, 999)and os_cislo = 0group by os_cislo, cislo_pom, prac_str, kod, c_dokladu, dat_od, dat_do, dny, hodiny, sazba, prizn_aut, prac_kateg, datum;2. Promazání původních hodnot:delete from pichacky where os_cislo = 0 and kod in (998, 999);3. Uložení nových vysoučtovaných záznamů:update pichacky set kod = -1 * kod where os_cislo = 0 and kod in (-998, -999);
 
'''Sloučení většího počtu schémat'''
 
Podle výše uvedeného popisu slučte dvě schémata. Pak výsledné schéma slučte se třetím schématem. Pokud je schémat ještě víc pokračujte stejným způsobem, tj. ke sloučenému schématu přidávejte vždy jedno další.
 
= Správa systému =
== Nastavení vlastností aplikace ==
Podle zvyklostí uživatele a jeho úrovně zkušeností s aplikacemi pracujícími pod operačním systémem WINDOWS 9x / NT je možné nastavit některé základní vlastnosti aplikace ve dvou různých úrovních:
 
 
'''Nastavení správcem systému:'''
 
Po prvním spuštění aplikace KS Mzdy a Personalistika na koncovém PC uživatele se provede zápis základních parametrů nastavení do systémových registrů. Tuto část je možné editovat přímo z&nbsp;prostředí operačního systému nebo je možné použít přístupu z&nbsp;aplikace KS Mzdy a Personalistika.
 
 
Editaci registrů nebo náhled na ně můžete provést z&nbsp;prostředí operačního systému Windows volbou '''´Start´ - ´Spustit´.''' Zde napište '''regedit '''a potvrďte tlačítkem '''OK'''. Z&nbsp;nabízených větví registrů vyberte:
 
HKEY_LOCAL_MACHINE --> SOFTWARE --> KS-PROGRAM
 
Zde naleznete část ´Personalistika´, tj. obecný profil, do něhož zapisuje první uživatel. Dále zde vzniknou části ´Personalistika (konkrétní jméno uživatele)´ pro každého přihlášeného uživatele.
 
 
V&nbsp;sekci ´Database´ je řešeno nastavení připojení k&nbsp;databázi, naleznete zde informace o spuštěných databázích. Nejde-li po stuštění aplikace, pomoci Nastavení ve správě databázových připojení smazat data source name. Tak to pro dané databázové připojení lze smazat zde a vytvořit nové pomoci tl.Přidat.
 
V&nbsp;sekci ´Okno´ naleznete názvy jednotlivých oken programu, a podle posledního spuštění okna jsou zde informace o jeho barvě, velikosti a umístění (color, X, Y – souřadnice v&nbsp;horizontálním resp. vertikálním směru, počínaje od bodu vlevo nahoře aktivní plochy). V&nbsp;sekci ´Osobní čísla´ je uvedeno posledních 10 použitých osobních čísel (v aplikaci lze informaci získat stiskem pravého tlačítka myši v&nbsp;režimu Pohled). Dále zde můžete najít informace například o nastavení zvukových efektů, implicitního adresáře pro logovací soubory, aj.
 
 
'''Důležité je, že uživatel aplikace na svém PC musí mít povolen zápis do registrů'''. Nebude-li mít zápis povolen, bude se mu aplikace chovat nekorektně, například při novém přihlášení do aplikace není uvedena posledně použitá databázová platforma a je potřeba ji znovu přenastavit (např. je uváděna stále platforma Watcom), není zapamatována posledně použitá velikost oken, vyhledávání osob nefunguje korektně. Tlačítko ´Najít´ je ještě funkční, ne již tlačítko ´Použít´.
 
 
'''Pokud na některých operačních systémech nelze povolit zápis do registrů''' (např. Windows XP, NT mají chráněný přístup), je potřeba použít zápisu do náhradních souborů. Náhradní soubory budou udržovány v&nbsp;adresáři, který nadefinujete v&nbsp;souboru MAIN.DAT umístěném ve stejném adresáři, ve kterém leží MAIN.EXE. Soubor MAIN.DAT si musí uživatel v&nbsp;daném adresáři vytvořit sám. '''V&nbsp;souboru zadejte: registrydir = jméno adresáře'''. Údržbu obsahu náhradních souborů lze provádět pomocí aplikace spuštěné s&nbsp;parametrem /REGEDIT.
 
tedy např. REGISTRYDIR=C:\Data Files\KS Program nebo také REGISTRYDIR=%TEMP% apod.
Toto nastavení lze použít i v prostředí Citrix, podmínkou je aby měl uživatel právo zápisu do vybraného adresáře. Vzhledem k tomu, že vzniklé soubory obsahují v názvu jména uživatelů, může se jednat o adresář určený pro více stanic nebo loginů současně.
'''Nastavení uživatelem aplikace''':
 
Po spuštění aplikace je v hlavním menu přístupná volba '''‘Nastavení’''', ve které je možné otevírat nastavovací okna pro tyto kategorie:
 
'''Lišty nástrojů''' - umožní volbu umístění hlavní nástrojové lišty v okně aplikace, zatrhávacími boxy se volí velikost zobrazení tlačítek a způsob zobrazení rychlé nápovědy (standardně je zobrazena ve spodním stavovém poli aplikace, navíc je možné zvolit pomocná pole viditelná po dobu cca 3 sekundy pod tlačítkem, na kterém je kurzor myši).
 
'''Nastavení tiskárny''' - nabízí k výběru tiskárnu, kterou bude aplikace používat pro své výstupy (v seznamu jsou všechny tiskárny sdílené vaším operačním systémem).
 
'''Nastavení pozadí''' – umožňuje nastavit barvu pozadí aplikace, přičemž je možné vybírat z&nbsp;množiny předdefinovaných barev, nebo vytvořit vlastní barvu.
 
'''Třídění, filtrace, hledání''' - lze volit způsoby nastavení třídění a výběru záznamů v zobrazovaných tabulkách.
 
'''Barvy''' - možnost korigovat odstíny jednotlivých barev, které používá aplikace. Toto nastavení není vždy účinné, je závislé na nastavení barevné palety používané systémem PC.
 
== Spouštění aplikace ==
'''Tlačítko „Nastavení“'''
 
'''Zatrhávací pole „Výhradní přístup“''' je funkční pro databázovou platformu Informix(zabezpečuje na úrovni serveru) a MS SQL Server(zabezpečuje na úrovni aplikace). Po zatržení by měl být méně zatěžován server v&nbsp;následujících případech:
 
- zpracování brutto
 
- měsíční (roční) uzávěrka
 
- úprava databáze
 
- velké změny v datech (např. přečíslování os. čísel)
 
- spouštění velkých SQL souborů v SQL promptu z aplikace
 
Podstatným vedlejším efektem je ten, že po dobu připojení tohoto uživatele se ostatním uživatelům nepodaří do databáze přihlásit. A další omezení: uživateli se nepodaří takto aplikaci spustit, pokud je již do databáze přihlášený jiný uživatel.
 
 
== Spouštění aplikace - parametricky ==
Aplikaci je možné, kromě běžného způsobu, spouštět s parametry zadané v příkazovém řádku:
 
Syntax: '''MAIN.EXE'''<nowiki> /parametr [hodnota parametru] …</nowiki>
 
 
/ALIAS umožňuje použití uživatelů aplikace místo databázových uživatelů
 
/D platí stejné pravidlo pro zadání jména databáze jako u platformy
 
/H Heslo uživatele
 
/CLOSE Aplikace se po vykonání jiného příkazu zadaného z&nbsp;příkazového řádku uzavře.
 
/CHECKDB Aplikace po spuštění provede úpravu databáze.
 
/CLEARDB Aplikace provede promazání databázových tabulek. Zůstanou naplněny pouze hodnoty nejnutnějších číselníků. Uživateli se nezobrazí žádné upozornění – vše proběhne automaticky.
 
/L Login (přihlašovací jméno) uživatele
 
/P jméno platformy musí být nazváno stejně jako je jméno platformy uvedeno v&nbsp;nabídce platforem při přihlašování do aplikace (tlačítko nastavení). Varianty jsou: Informix, Ingres, Microsoft Access, Microsoft SQL, ORACLE, Sybase 11 a Watcom.
 
/PBDEBUG výpis programu o činnosti aplikace (pouze pro ladící účely)
 
/REGEDIT údržba obsahu náhradních souborů. Tento parametr má význam v&nbsp;případě, kdy se na stanici používá nastavení REGISTRYDIR v&nbsp;souboru MAIN.DAT.
 
/T spolehlivé přihlášení. Některé databázové servery (Microsoft SQL 6.5, 7, 2000) umožňují použít pro přihlášení do databáze již ověřené přihlášení do OS Windows.
 
/TESTCONNECT dojde k&nbsp;ověření funkčnosti přihlášení uživatele do databáze. Po přihlášení se aplikace ukončí.
 
/TD stejně jako /T, uživatel však bude vyzván k výběru platformy a jména databáze.
 
/WEBSERVER nAplikace je spuštěna v režimu WEB SQL serveru. Hodnota n označuje číslo portu, na kterém aplikace komunikuje s&nbsp;vlastním web serverem.
 
 
Příklad:
 
MAIN.EXE /P Informix /D mzdy_test /L novak /H nov1234
 
 
Zadané parametry již nejsou vyžadovány dialogovým oknem při spouštění aplikace. Pokud je zadáno dostatečné množství parametrů, přihlašovací dialogové okno se nezobrazí vůbec.
 
 
'''''Tip''': Parametry je možné vkládat i do zástupců aplikace na pracovní ploše, takže uživatel může mít více zástupců pro několik různých přihlášení (např. pro různé databáze).''
 
''Při spouštění aplikace se stisknutou klávesou SHIFT se objeví dialogové okno umožňující vložení parametrů.''
 
 
Následující parametry se používají při vytváření databáze. Je nutné je používat obezřetně, vždy dojde ke změnám v datech uložených v databázi!
 
/NEWDB Po přihlášení do databáze dojde k vytvoření všech potřebných tabulek v databázi. Uživatel bude vyzván k zadání základních parametrů, bude založen jako správce aplikace, aktuální období bude nastaveno na aktuální měsíc, do číselníků a rozšiřujících parametrů se naplní výchozí hodnoty.
 
/IMPORT soubor Při vytváření databáze dojde k načtení dat ze souboru. Soubor musí mít formát Informix dbexportu, ve stejném adresáři musí být odkazované soubory typu UNL. Načítaná data musí být v češtině s kódovou stránkou CP1250. Parametr musí být použit spolu s parametrem /NEWDB. Pokud jméno souboru obsahuje mezery, musí být parametr zadán v uvozovkách.
 
/NODATA Při načítání dat pomocí parametru /IMPORT lze tímto parametrem potlačit načítání dat. Dojde pouze k vytvoření databázových tabulek.
 
/NOBLOB Při použití s parametrem /IMPORT dojde k načtení všech dat mimo těch, které jsou uloženy ve sloupcích typu BLOB.
 
/IGNOREROWSCOUNT Při načítání dat pomocí parametru /IMPORT je prováděna kontrola na skutečný počet řádků v souboru a počet řádku definovaný v SQL souboru. Pomocí tohoto parametru se kontrola potlačí. Parametr nemá význam v případě, že se použije /NODATA.
 
 
Příklad:
 
MAIN.EXE /NEWDB /IMPORT "C:\Program Files\TEMP\DATA.SQL" /NOBLOB /IGNOREROWSCOUNT
 
 
Aplikace je konfigurována tak, aby na jedné stanici běžela v daném čase pouze v jednom procesu. Při spuštění další instance je uživatel upozorněn na souběžné spuštění a sám určí, jestli se má nová instance ukončit.
 
== Informace ve stavové liště (statusbar) ==
V&nbsp;prvním bloku naleznete číslo řádku (z označených řádků, z celkem řádků).
 
Ve druhém bloku se zobrazuje aktuální období (uživatel si může změnit pouze formát nebo jazyk).
 
Ve třetím bloku může uživatel zvolit:
 
- DSN: název data source name vytvořeného na stanici
 
- DB: název databáze na db serveru
 
- SCH: název schématu (na ORACLE nebo DB2)
 
- P: Použitá databázová platforma
 
Ve čtvrtém bloku jsou možnosti:
 
- U: databázový uživatel
 
- D: doména, ke které je klient Windows přihlášen (pouze&nbsp; Win 2K, XP nebo vyšší)
 
- L: login uživatele Windows (pouze&nbsp; Win 2K, XP nebo vyšší)
 
&nbsp;
 
Na konci je ještě zobrazení se speciálním významem:
 
&nbsp;&nbsp;&nbsp; S, V nebo P – zákaznická úprava
 
&nbsp;&nbsp;&nbsp; NEW - režim, kdy je aplikace spuštěna pro založení nové databáze
 
&nbsp;&nbsp;&nbsp; ONE - jednouživatelský přístup na databázové úrovni (dokud je přihlášen tento uživatel, tak aplikaci jiný uživatel nespustí).
 
&nbsp;&nbsp;&nbsp; TRC - aplikace spuštěna v režimu trasování
 
&nbsp;&nbsp;&nbsp; DBG - aplikace spuštěna v PBDEBUG režimu
 
Je-li souběžně více z těchto příznaků zapnuto, přeblikávají v pětivteřinových intervalech.
 
&nbsp;
 
== Registrace správce aplikace ==
Správce aplikace je uživatel s&nbsp;neomezeným přístupem ke všem částem aplikace. (Tento fakt vyplývá z&nbsp;toho, že správce povoluje ostatním uživatelům aplikace diferencovaný přístup podle delegovaných oprávnění).
 
Po dokončení instalace aplikace a jejím spuštění je první přihlášený uživatel automaticky zaregistrován jako správce a je o tom vypsáno hlášení.
 
Stejnou prioritu má implicitně zavedený uživatel - '''správce mzdy''', který je používán pro účely vývoje a presentace aplikace.
 
Registrovaného správce je možné změnit volbou '''Menu:''' Nastavení - Rozšiřující parametry. V takto otevřeném okně je nutné zvolit skupinu parametrů ‘'''13-Správa systému'''‘ a v ní je pak možné editovat hodnoty v parametrech''' '''‚'''SPRAVCE1'''‘, ‚'''SPRAVCE2'''‘ až ‚'''SPRAVCE9'''‘. Jako hodnoty se musí použít jména uživatelů v podobě, ve které se přihlašují do databáze. Změny těchto nastavení se projeví po novém spuštění aplikace.
 
 
Měnit tato nastavení je povoleno jen uživateli s oprávněním správce.
 
=== Dozor ===
Aplikaci může administrovat až 9 správců, kteří nemohou mít žádná omezení v přístupech do jednotlivých agend. Aby bylo možné monitorovat jejich činnost a prováděné zásahy do konfigurace aplikace, můžete nastavit tzv. dozor. Ten vyžaduje přihlášení dvou správců aplikace zároveň, tzn. že přihlašovací okno se objeví dvakrát po sobě a očekává korektní přihlášení dvou uživatelů, jejichž jména jsou zadefinovány jako SPRAVCE.
 
 
Nastavení se provádí v rozšiřujících parametrech:
 
'''Menu:''' Nastavení – Rozšiřující parametry – Zvolená skupina – 13 Správa systému
 
Pro položku DOZOR nastavte hodnotu ''‘Ano‘'' nebo ''‘Ne‘''.
 
'''Pozor!''' Tento parametr se uplatní pouze v případě, že aplikace má nastavené minimálně 2 správce.
 
 
== Uživatelé aplikace  ==
'''Menu:''' Systém – Správa uživatelů
 
Agenda umožňuje přidávat nebo odstraňovat uživatele aplikace.
 
'''''Pozor!''' Tato agenda je závislá na použité databázové platformě a je proto v některých případech omezena. Na omezení dané použitou databázovou platformou informuje hlášení přímo při spuštění některé ze služeb agendy.''
 
 
Pokud není možné provádět administraci uživatelů přímo z aplikace, je nutné provádět tuto činnost na úrovni správce databáze. Při vytváření nových uživatelů je nutné zajistit následující podmínky:
 
- uživatel musí mít práva na přístup do databáze
 
- uživatel musí být členem skupiny PUBLIC nebo musí mít stejná práva jako uživatel PUBLIC.
 
 
== Omezení přístupu uživatelů do aplikace ==
=== Výhradní přístup do aplikace ===
V době zpracování mezd nebo při jiných kritických situacích je možné přepnout aplikaci do '''výhradního režimu'''. V tomto případě zůstane přístup do aplikace zachován pouze určeným uživatelům. Ostatním uživatelům zůstane po dobu výhradního režimu pouze možnost čtení dat (bez možnosti provádění změn) nebo jim bude přístup do aplikace odmítnut.
 
Typ omezení práce ve výhradním režimu jednotlivých uživatelů se nastavuje v&nbsp;menu:'' '''''Systém - Správa uživatelů - Výhradní přístup do aplikace'''.
 
Rovněž při zavádění nového uživatele do aplikace je možné toto omezení přímo nastavit.
 
 
Nastavení výhradního přístupu se provádí v&nbsp;menu: '''Systém - Správa uživatelů - Nastavení výhradního přístupu'''.
 
Ukončení práce ve výhradním režimu se provádí stejným způsobem.
 
 
Po dobu práce ve výhradním režimu je při spuštění aplikace každý uživatel informován o tom, jak jej výhradní režim omezuje v jeho přidělených právech.
 
 
=== Zámek ===
'''Menu: '''Pomůcky – Zámek
 
 
Umožňuje uživateli s&nbsp;přístupem k&nbsp;této položce znemožnit editaci údajů ve vybraných agendách. Např. pokud jsou k&nbsp;zamčení vybrány ‚Pracovní poměry‘, potom se toto zamčení vztahuje na všechny záložky a podzáložky v&nbsp;okně pracovních poměrů. Funkčnost je stejná i u ostatních agend.
 
Důležité je, že následující '''tři varianty zamykání agend''' se nevztahují na uživatele, který toto zamčení provedl, ten může dále pracovat bez omezení.
 
 
Nejdříve nastavte v menu Nastavení, rozšiřující parametr ''''''Zamykani_agend'''''' (sk.12) na hodnotu 'Ano – Použít práva podle uživatelů' a uložte.
 
 
1) '''Zamknutí všech agend pro všechny uživatele''' - v režimu Editace označte (odznačte)
 
zatrhávací pole "nastavit vše" kdy se označí všechny agendy. Provedenou úlohu uložte.
 
2) '''Zamknutí vybraných agend všem uživatelům''' - v režimu Editace označte (odznačte)
 
zatrhávací pole "nastavit vše" a dále odznačte nepotřebné agendy a dejte uložit.
 
3) '''Zamknutí vybraných agend vybraným uživatelům''' - v režimu Editace označte (odznačte) zatrhávací pole "nastavit vše", odznačte nepotřebné agendy a u těch, které chcete použít, proveďte v zatrhávacím poli dvojklik. Po tomto se vám zobrazí tlačítko "Detaily..." a po jeho použití se zobrazí tabulka uživatelů, které můžete vybrat pro zamčení. Nakonec proveďte uložení.
 
# '''Zamknutí vybraných agend vybraným rolím'''
 
Postupujete stejně jako v&nbsp;bodě 3) s&nbsp;tím rozdílem, že nevybíráte uživatele, ale role. Zmíněný rozšiřující parametr je předtím potřeba mít přepnutý na hodnotu „Role – Použít práva podle rolí“.
 
 
Po provedení měsíční závěrky se agendy automaticky odemknou. Obsluha tedy nemusí tuto činnost provádět ručně.
 
 
=== Přístupová práva  ===
Jedná se o část aplikace přístupnou pouze správci. Přístupy jednotlivých uživatelů aplikace je možné definovat k&nbsp;objektům aplikace nebo ke střediskům a osobním číslům.
 
==== Přístupy k objektům aplikace ====
'''Menu:''' Systém – Přístupová práva
 
Účelem nastavení přístupových práv je dosáhnout toho, aby různí uživatelé aplikace měli různý přístup k&nbsp;položkám menu aplikace. Tak například nějaký uživatel může mít do daného menu (k dané záložce) přístup povolen, jiný zakázán, další uživatel sice přístup bude mít povolen, ale jen pro prohlížení a tisk, nikoli pro editaci (měnění) záznamů.
 
 
Zde není řešena otázka přístupu uživatele jen k&nbsp;některým osobním číslům (zaměstnancům) nebo jen k&nbsp;zaměstnancům určitého střediska. Tuto problematiku řeší další agenda (přístupová práva na střediska a osobní čísla). Obě agendy je možno použít současně, tj. oba přístupy (přístup k&nbsp;položkám menu, přístup k&nbsp;osobním číslům) je možno kombinovat.
 
 
V&nbsp;textu níže je popisována nová varianta nastavování přístupových práv; pokud ji chcete využívat, je potřeba mít nastaven rozšiřující parametr '''´nova_prava´''' na hodnotu '''´Ano´.'''
 
Hlavní okno v ypadá následovně:
 
 
Jsou zde tři hlavní části:
 
* '''Akce'''
* '''Role'''
* '''Uživatelé.'''
 
Případně skupina - '''Položky''',
 
pokud je přepnut rozšiřující parametr (viz dále).
 
 
Rozbalení nebo sbalení větve může provést kliknutím na '''symboly +/-'''.
 
 
Další funkcionalita je skryta – objeví se po vybrání příslušné položky a '''kliku pravého tlačítka myši''' nebo '''kliku myši na ikonu''' (obrázek).
 
 
[[Image:Sys-pristupova-prava.png]]
 
''obrázek 1- hlavní okno přístupových práv''
 
Tlačítko Filtr uživatelů umožňuje omezit množinu zobrazovaných uživatelů pro nastavování přístupových práv do jednotlivých části aplikace.
 
[[Image:Sys-filtr-loginu.png]]
 
 
'''1. Definice rolí'''
 
Na začátku je potřeba si ujasnit, jaké jsou ve vaší firmě role z&nbsp;hlediska přístupových práv. Tedy do kolika skupin (z&nbsp;hlediska přístupových práv) rozdělíte uživatele.
 
 
Uživatelé spadající do jedné role mají stejná přístupová práva, různé role budou zřejmě mít různá přístupová práva.
 
 
Novou roli založíte následovně: označte (klikněte) název ´Role´, klikněte pravým tlačítkem myši a zvolte ´nová role´. A zadejte název nové role.
 
 
'''2. Uživatelé'''
 
Objeví se seznam uživatelů aplikace, pomoci tlačítka '''Filtr uživatelů''' definujete množinu zobrazovaných uživatelů. Založení nového uživatele není věcí tohoto okna, je to záležitostí správce systému, který uživatele zakládá obvykle vně aplikace KS Mzdy a Personalistika, na úrovni databázového serveru.
 
 
Zde jen přiřadíte vybraného uživatele k&nbsp;dané roli.
 
 
[[Image:Sys-uzivatel-kroli.png]]
 
''obrázek 2 - zařazení uživatele do role''
 
Postupovat můžete ale také naopak – vyberete roli, pravým tlačítkem myši zvolíte ´Vlastnosti´ a poté k&nbsp;dané roli definujete uživatele.
 
 
[[Image:Sys-role-kuzivateli.png]]
 
''obrázek 3 - kteří uživatelé patří do dané role''
 
 
'''3. Akce'''
 
Zde přiřazujete přístupová práva jednotlivým rolím.
 
 
Pokud si vyberete nějakou větev, a stisknete pravé tlačítko myši, dostanete nabídku funkcí:
 
[[Image:Sys-prava-vetev-funkce.png]]
 
''obrázek 4 - kontextová nápověda pravým tlačítkem myši''
 
'''Obnovit''' – provede obnovu poté, co větev byla celá kompletně rozbalena
 
'''Sbalit''' – provede sbalení celé větve
 
'''Rozbalit''' – provede rozbalení větve o úroveň níže
 
'''Rozbalit vše''' – provede kompletní rozbalení větve
 
'''Vlastnosti''' – zde nastavujete přístupová práva
 
'''Tisk''' – tisková sestava stromové struktury přístupových práv
 
 
[[Image:Sys-prava-stromova-struktura.png]]
 
''obrázek 5 - tisková sestava stromové struktury přístupových práv''
 
Nyní si všimneme volby ´Vlastnosti´ - nastavení přístupových práv.
 
 
S&nbsp;výhodou lze využít toho, že přístupová práva nemusíte nastavovat pro každou jednotlivou akci, ale pro celé skupiny. Tyto nadřazené skupiny odpovídají členění v&nbsp;menu aplikace.
 
 
Tak například chcete přiřadit roli mzd.účetní všechny akce, které jsou v&nbsp;menu Mzdy. Vyberete tedy větev ´Mzdy´, po pravokliku myši zvolíte ´Vlastnosti´. Načtou se všechny akce z&nbsp;menu ´Mzdy´, a vy můžete jedním zatrhávacím tlačítkem dole označit (povolit) všechny akce ve sloupci ´Prohlížení´, stejně pak i pro sloupec ´Editace´ a ´Tisk´.
 
 
[[Image:Sys-prava-jedno-tlacitko.png]]
 
''obrázek 6 – hromadné povolení nebo zakázání všech akcí ve vybrané větvi''
 
Jiný příklad - chcete roli ´personalista´ některé akce v&nbsp;menu ´Evidence zaměstnanců´ povolit a jiné zakázat. Načtěte tedy všechny akce z&nbsp;Evidence zaměstnanců a jednotlivě povolujte či zakazujte přístup.
 
 
[[Image:Sys-povolit-pristup.png]]
 
''obrázek 7 - jednotlivé nastavování přístupů na akce''
 
Pokud si vyberete nějakou akci, můžete si u ní udělat přehled o tom, které role ji mají a které nemají povolenu. Zároveň také můžete provést editaci. K&nbsp;tomu stiskněte '''tlačítko ´Role´.'''
 
 
[[Image:Sys-akce-role.png]]
 
''obrázek 8 - které role mohou provádět akci''
 
 
'''Tlačítko ´Uživatelé´''' Vám ukáže tentýž přehled, ale z&nbsp;hlediska uživatelů. Zde samozřejmě nelze editovat (přístupová práva se nastavují rolím, ne uživatelům).
 
 
[[Image:Sys-akce-uzivatele.png]]
 
''obrázek 9- kteří uživatelé mohou provádět akci''
 
'''Tlačítko ´Kopírovat´a tlačítko ´Vložit´''' slouží k&nbsp;zjednodušenému nastavování přístupových práv nějaké roli podle jiné role. Tedy na zdrojové roli (na níž je provedeno požadované nastavení přístupových práv) stiskněte ´Kopírovat´, přejděte na cílovou roli a zde stiskněte ´Vložit´. Takto budou zkopírována práva příslušné větve.
 
 
'''Tlačítko ´Uložit´''' nezapomeňte stisknout vždy tehdy, když změněné nastavení přístupových práv chcete uložit.
 
 
'''Tlačítko ´Tisk´''' vytvoří přehledovou sestavu nastavení přístupových práv dané větve dané role.
 
 
[[Image:Sys-role-prava-tisk.png]]
 
''obrázek 10 - přehledová sestava práv vybrané role''
 
'''4. Položky '''
 
Přepnutím rozšiřujícího parametru '''polozkova_prava '''ze skupiny Systémových parametrů na hodnotu '''„Ano“''' docílíte toho, že je možno nastavovat přístupy i k&nbsp;jednotlivým položkám v&nbsp;oknech: Evidence zaměstnanců (záložka Osobní údaje a Mzdové údaje) a Pracovní poměry. Ovládání je obdobné jako při nastavování „Akcí“ (např. dvojklik myši na vybranou položku nebo skupinu položek).
 
Pokud uživatel nebude mít nastaven přístup na položku, neuvidí její obsah (hodnotu) v&nbsp;režimu Pohled, Editace ani Sestava (v poli se zobrazí XXXXXXXXX). Z&nbsp;toho vyplývá, že pokud se jedná o povinnou položku, musí ji zadávat jiný uživatel s&nbsp;povoleným přístupem.
 
Na položku lze přiřadit přístupové právo „'''Prohlížení'''“ nebo „'''Editace'''“ nebo obě dvě.
 
Pokud je v&nbsp;sestavě byť jen jediná položka nepřístupná pro prohlížení, nemůže uživatel sestavu exportovat ani nad režimem Pohled nebo Editace vytvořit dokument.
 
 
Poznámka: funkční jen pro standardní okna, nikoli pro zákaznické výjimky a úpravy oken.
 
 
'''Starší verze nastavování přístupových práv'''
 
 
Pokud chcete využívat starší verzi nastavování přístupových práv, nastavte parametr '''nova_prava '''na hodnotu''' '''''´Ne´.''
 
 
Okno, které se zobrazí, obsahuje 3 kategorie:
 
'''Role'''
 
Zde je potřeba definovat seznam rolí, do kterých budou rozděleny přístupy k&nbsp;aplikaci.
 
'''Role – uživatel'''
 
Podle zobrazovaného seznamu uživatelů databáze je zde možné provést jejich přiřazení k&nbsp;rolím. V&nbsp;tomto rozhraní je možné se přepínat do inverzního způsobu přiřazení, to znamená, že můžeme k&nbsp;vybrané roli přiřadit uživatele nebo k&nbsp;vybranému uživateli přiřadit role.
 
'''Role – akce'''
 
Pro každou definovanou roli se pomocí tohoto rozhraní určí přístupy (akce) k&nbsp;jednotlivým částem aplikace, případně i úrovně přístupů. (Úrovně jsou dány označením '''prohlížení, tisk, opravy''' v&nbsp;názvech akcí.). I zde je možné pracovat inverzně, tzn. pro vybranou akci definovat role.
 
Příklady akcí:
 
'''Číselník,Divize;prohlížení'''- umožňuje prohlížet číselník divizí
 
'''Číselník,Divize;tisk  '''- prohlížení a tisk číselníku divizí
 
'''Číselník,Divize;opravy''' - prohlížení, opravy a tisk číselníku divizí
 
 
Před tím, než se mají začít přidělovat přístupy, musí být provedeno delegování oprávnění uživatelů k jednotlivým akcím aplikace v&nbsp;rámci organizace. Seznam všech akcí je dostupný pod záložkou '''Role – akce''', jejich názvy vychází z&nbsp;pojmenování nabídek v&nbsp;menu a z&nbsp;názvů záložek používaných v&nbsp;oknech. Tento seznam je možné vytisknout kliknutím na pravé tlačítko myši na ploše seznamu. Pro každou agendu je třeba rozlišovat přístupy k&nbsp;prohlížení, k tvorbě výstupních sestav a ke změně údajů. Nejvyšší prioritu má přístup na změnu dat. Pokud je uživateli přidělen, automaticky jsou mu dovoleny i zbývající přístupy.
 
 
Při definování přístupů postupujeme takto:
 
definujeme role
 
k&nbsp;rolím přiřadíme akce
 
k&nbsp;rolím přiřadíme uživatele
 
 
'''Použití nastavení pro uživatele “public“:'''
 
Je analogické jako nastavení přístupů v&nbsp;klasickém databázovém prostředí. Všichni uživatelé používající aplikaci mají zděděná přístupová práva od uživatele '''public'''. Tomuto uživateli je vhodné přidělit minimální potřebné přístupy k&nbsp;práci s&nbsp;aplikací. Tyto minimální přístupy pak mají přiděleny společně všichni uživatelé.
 
 
Pro prvotní rámcové přednastavení přístupových práv můžete použít Jednorázovou funkci č. 61. Spuštěním funkce dojde k vytvoření rolí personalista a mzdová účetní a zároveň se k těmto rolím přiřadí odpovídající akce (přístupová práva). '''Funkce je tedy určena jen k prvotnímu nastavení při implementaci systému!''' Další spouštění představuje vážné riziko – pokud funkce nalezne již nastavená práva, zeptá se, zda je chcete přepsat, a v&nbsp;případě, že odpovíte kladně, dojde k&nbsp;přemazání původních dat.
 
==== Práva uživatele na střediska a osobní čísla ====
'''Menu:''' Systém - Práva na střediska a osobní čísla
 
 
Toto rozhraní umožňuje omezit přístup jednotlivým uživatelům na pracovníky s určitými osobními čísly nebo na jednotlivých střediscích.
 
V&nbsp;horní části okna je pole '''Uživatel''', které slouží k výběru jednotlivých uživatelů databáze, pro které chcete nastavovat tento druh přístupových práv. Pomoci tlačítka '''Filtr uživatelů''', můžete vybírat uživatelé, kteří se mají v&nbsp;tomto seznamu zobrazovat.
 
Na pravém okraji okna je obrázek trezorových dveří, jenž slouží k přepínání mezi seznamy středisek a osobních čísel, na které má zvolený uživatel povolen nebo zakázán přístup.
 
 
Mezi jednotlivými stavy zobrazení se přepíná kliknutím myši na trezor.
 
 
'''Postup znepřístupnění střediska nebo zaměstnance''':
 
1. Pomocí trezoru přepnete zobrazení přístupných středisek a zaměstnanců.
 
2. Myší vyberete řádek nebo řádky, u kterých chcete změnit přístup. (Více řádků se vybere pomocí myši a
 
klávesy SHIFT, odznačení uvnitř bloku myší a klávesou CTRL.)
 
3. Řádky přetáhnete myší na obrázek trezoru nebo použijete menu zobrazené kliknutím na pravé tlačítko
 
myši a vyberete volbu "Omezit přístup".
 
4. V dialogu, který se zobrazí, potvrdíte svou volbu.
 
 
'''Postup zpřístupnění střediska nebo zaměstnance:'''
 
Postup je stejný jako při opačné akci, jen se vychází ze zobrazení nepřístupných středisek a
 
příslušná volba v místní nabídce se jmenuje '''Povolit přístup'''.
 
 
'''Nastavení exkluzivního přístupu na osobní číslo:'''
 
1. Vyberete uživatele a nastavíte se do seznamu povolených osobních čísel.
 
2. Zatržením políčka nalevo od osobního čísla se nastaví exkluzivní přístup, tzn. jen uživatel právě zobrazený má přístup na toto osobní číslo. Pro všechny ostatní je nepřístupné a tato nepřístupnost nejde u těchto uživatelů odvolat.
 
 
Tlačítkem '''Pomůcky''' můžete efektivněji nastavovat práva jednotlivým uživatelům. Například omezit uživateli přístup ke všem zaměstnancům, nastavit uživateli přístup ke všem zaměstnancům, nastavit vybranému uživateli A stejná práva, jako má vybraný uživatel B, a podobně.
 
 
Agenda má časovost kvůli možné průkaznosti doby trvání daného přístupového práva uživatele na zaměstnance nebo na střediska. Tato časovost je zaznamenávána do tabulek pristup_prac a pristup_stred, sloupců dat_od, dat_do.
 
 
'''Doplatky – Doplatky zaměstnance'''
 
Uživatel má přístup jen na vybrané zaměstnance dle přístupových práv na osobní čísla. V&nbsp;agendě ale může zadat doplatek těmto zaměstnancům, který spadá i na jiné nákladové středisko, na něž přístupové právo nemá.
 
---------------
'''Přístupy dle kmenových nebo kmenových a pracovních středisek'''
Nastavuje se pomocí rozšiřujícího parametru '''prava_stred''' - Přístupová práva na kmenová nebo kmenová i pracovní střediska
 
Určuje zda se budou středisková práva aplikovat dle kmenového nebo kmenového i pracovního střediska zaměstnance.
 
Příklad:
Uživatel, který má oprávnění na všechna střediska (všechny zaměstnance), má následující seznam zaměstnanců:
 
[[Image:Sys-prava-stred-kmenprac-1.png]]
 
Uživateli „karel“ byl nastaven přístup na střediska následovně:
18003, 18004 – ne, ostatní střediska – ano
 
Rozšiřující parametr „prava_stred“ nastaven na hodnotu „dle kmenového střediska“.
Uživatel „karel“ má po přihlášení do aplikace přístupné následující zaměstnance (rozhoduje jen kmenové středisko):
 
[[Image:Sys-prava-stred-kmenprac-2.png]]
 
 
Rozšiřující parametr „prava_stred“ nyní nastaven na hodnotu „dle kmenového i pracovního střediska“.
Uživatel „karel“ má po přihlášení do aplikace přístupné následující zaměstnance:
 
[[Image:Sys-prava-stred-kmenprac-3.png]]
 
Uživatel má oproti minulému stavu navíc přístupného zaměstnance s os.č. 5091 a číslem poměru 1. Není viditelný (přístupný) pracovní poměr č.0 ani v Seznamu ani v agendě „Prac.poměr“. Funkčnost odpovídá názvu parametru „dle kmenového i pracovního střediska“ – bere se v úvahu logický součin, tj. pracovní poměr není přístupný tehdy, pokud je kmenové i pracovní středisko uživateli zakázáno v přístupových právech. V ostatních případech je poměr viditelný.
 
Aneb '''pracovní poměr''' s číslem 1 '''je přístupný proto, že jeho pracovní středisko patří mezi přístupná střediska dotyčného uživatele'''.
 
Uživatel může zadat doplatek, nepřítomnost, Zpracování brutto, a další, jen pro svůj přístupný pracovní poměr, pro druhý nikoliv.
 
Příklad použití: mzdy ve firmě zpracovává více mzdových účetních, zaměstnance mají rozděleny podle středisek. Nastane případ, kdy zaměstnanec vedle svého hlavního pracovního poměru má ještě jiný pracovní poměr (např. dohodu), kterou vykonává na jiném středisku. Chce se, aby jedna mzdová účetní zpracovala hlavní pracovní poměr a druhá mzdová účetní druhý pracovní poměr.
 
Je důležité si uvědomit, že nelze "utajit" částky mezd pro druhou mzdovou účetní. Mzda se z důvodu daní musí spočítat společně za oba pracovní poměry, a tak v menu "Vyúčtování zaměstnanců" jsou vidět mzdové položky příjmové i srážkové obou pracovních poměrů.
 
V tomto případě nastává otázka, zda není výhodnější nějaké organizační vnitro firemní řešení.
 
== Parametry aplikace ==
Aplikace KS Mzdy a Personalistika je vytvořena filosofií ‚typového projektu‘. To znamená, že chování aplikace a hodnoty důležitých konstant, které podléhají změnám z&nbsp;legislativních důvodů nebo změnou statutu uživatelské organizace, jsou zabezpečeny parametry. Ty jsou uloženy v&nbsp;databázi a v&nbsp;aplikaci je možné k&nbsp;těmto parametrům přistupovat. Jejich nastavení probíhá v&nbsp;první fázi rozběhu aplikace a je nedílnou součástí školení, prováděného autorskou firmou KS - program.
 
Bližší informace viz část “'''Parametry systému MaP'''“.
 
 
=== Základní parametry ===
'''Menu:''' Nastavení – Základní parametry
 
Jsou parametry, které umožňují základní nastavení aplikace. Popis základních parametrů najdete ve zkrácené příručce.
 
 
=== Rozšiřující parametry ===
'''Menu:''' Nastavení – Rozšířující parametry
 
Těmito parametry můžete ovlivnit např. způsob zobrazení, výpočtu nebo chování systému, proto pokud si nejste jisti, změnu provádějte po konzultaci s&nbsp;pracovníky KS - programu. Tabulku a popis parametrů najdete ve zkrácené příručce.
 
== Jednorázové funkce ==
'''Menu:''' Systém – Jednorázové funkce
 
V&nbsp;tomto okně je seznam tzv. '''jednorázových funkcí'''. Funkčnost je omezena na jeden konkrétní problém či okamžik. Jedná se například o naplnění nových číselníků, dodatečný přepočet průměrů, příprava dat na nové moduly aplikace atd.
 
V&nbsp;některých případech není vyloučeno, že opakované spuštění může způsobit problém. '''Spouštění těchto funkcí by proto mělo být vždy po konzultaci s&nbsp;autory programu!'''
 
 
Aplikace umožňuje ověřování uživatelů přihlašovaných do aplikace v systému Active Directory (protokol LDAP i starší WinNT).
 
 
== Informace o aplikaci ==
Protože vývoj aplikace pokračuje kontinuálně v&nbsp;závislosti na změnách v&nbsp;legislativě i požadavcích uživatelů, jsou všechny změny průběžně dokumentovány a aplikace má přiřazenu vzestupnou řadu čísel verzí. Číslo verze právě běžící aplikace na PC uživatele je zobrazeno v&nbsp;informativním okně otevřeném z&nbsp;menu volbou “Nápověda/O aplikaci“.
 
 
V&nbsp;horní části tohoto okna jsou aktivní části umožňující zobrazení internetové stránky firmy KS - program nebo e-mailové spojení. (Pokud má uživatel možnost přímého vstupu na Internet.)
 
Ve střední části okna jsou k&nbsp;dispozici informace o typu a názvu připojené databáze. Pod nimi je číslo verze aplikace a datum jejího vytvoření.
 
Ve spodní části je uvedena adresa autorské firmy KS - program.
 
 
Pokud je třeba zkontrolovat jméno přihlášeného uživatele v&nbsp;aktuálně spuštěné aplikaci, stačí se zaměřit na spodní stavový řádek hlavního okna aplikace (druhé políčko zprava).
 
 
== Archiv změn dat a spuštěných výpočtů ==
Změny kmenových údajů a spouštění hromadných výpočtů je zaznamenáno v&nbsp;databázových tabulkách.
 
=== Spuštěné výpočty ===
Účelem tohoto programu je dosáhnout toho, aby byl dodržen algoritmus výpočtu mezd. To znamená nejdříve zadávání např. doplatků, nepřítomností..., potom zpracování brutto, výpočet mezd, hromadné příkazy, přenos do účetnictví a nakonec ukončení měsíce. Při pokusu o nedodržení postupu systém zobrazí chybové oznámení a zakáže prováděnou operaci nebo zobrazí sestavu se zaměstnanci, kteří mají rozpracovanou výplatu. Např. po výpočtu uživatel zadal nepřítomnost, znovu neprovedl zpracování brutto, výpočet a snaží se ukončit měsíc, nebo provádí vytváření hromadného příkazu – zobrazí se zaměstnanci s&nbsp;nedopočítanou výplatou a systém dá vybrat, jestli pokračovat ve zpracování nebo ne. Pokud chcete pokračovat, systém provede záznam, že nebylo dbáno upozornění.
 
=== Změny dat ===
Zobrazí přehled změn dat, které byly provedeny v&nbsp;tabulce zaměstnanci (kvůli duplicitě číselných řad je archiv změn dat uchazečů zvlášť). Informace naleznete ve sloupcích: os.číslo, db tabulka, db sloupec, stará hodnota, nová hodnota, datum (provedené změny), uživatel (který změnu provedl). Podrobnější popis naleznete v&nbsp;Uživatelské příručce.
 
=== Změny dat u uchazečů ===
Viz. předchozí kapitola – platí jen u tabulky ‘uchazeči‘.
 
 
== Protokoly generované při běhu aplikace ==
'''Protokol k databázovému připojení''':
 
Pokud nastává při běhu aplikace opakující se chyba související s&nbsp;SQL dotazem, je potřeba provést tzv. „krokování“ a takto vzniklý soubor poslat firmě KS - program. Krokování se zapíná nastavením krokování v&nbsp;přihlašovacím okně při spouštění aplikace (kliknutím myší na políčko krokování ve spodní části okna). Poté se znovu spustí aplikace – uživateli je oznámeno, kde se vytvoří logovací soubor. V&nbsp;aplikaci je potřeba zopakovat kroky, které vedou ke vzniku databázové chyby a pak aplikaci ukončit. Vzniklý soubor mívá značnou velikost, proto systém nabídne automatické odeslání komprimovaného souboru (ZIP soubor) na e-mail adresu technické podpory (support@ksprogram.cz).
 
Pozor! Zapnutím krokování je '''běh aplikace výrazně zpomalen'''.
 
 
'''Protokol o běhu aplikace:'''
 
Jestliže nastává opakovaný problém při běhu aplikace způsobující například následnou chybu operačního systému, je potřeba vytvořit tzv. “debug“ soubor. Toto se provede tak, že upravíte&nbsp;zástupce, který spouští aplikaci KS Mzdy a Personalistika. Na pracovní ploše Windows kliknete pravým tlačítkem myši na ikonu MaP a vyberete v&nbsp;menu ‘Vlastnosti‘ . V&nbsp;okně pak v&nbsp;záložce ‘Zástupce‘ doplníte za název spouštěného programu instrukci “/pbdebug“ (např. “c:\map\main.exe“ doplníte na “c:\map\main.exe /pbdebug“). Poté se znovu spustí aplikace. V&nbsp;aplikaci je potřeba zopakovat kroky, které vedou ke vzniku chyby a pak aplikaci ukončit. Vzniklý soubor (main.dbg, naleznete jej ve stejném adresáři jako main.exe) mívá značnou velikost, proto doporučujeme před jeho odesláním provést kompresi.
 
'''DŮLEŽITÉ''': nezapomeňte vrátit nastavení do původního stavu (odstranit instrukci “/pbdebug“ )!!! Jinak probíhá kontinuální zápis, soubor neúměrně narůstá a '''běh aplikace se výrazně zpomaluje'''.
 
 
== Chyby ==
=== Zasílání chybových hlášení ===
'''Chybový soubor''' – umožňuje zobrazit informace o chybách, které se vyskytly při běhu aplikace. Zobrazenou chybu nebo celý soubor můžete zaslat na adresu [mailto:support@ksprogram.cz support@ksprogram.cz].'''
 
=== Zpětný přehled ukončení aplikace systémem ===
Veškerá ukončení aplikace systémem (upadnutí aplikace) se zapisují do událostí Windows. Toto je možné zpětně prohlížet v Prohlížeči události, který se otevírá v Ovládacích panelech ve složce Nástroje pro správu. O tom, jak dlouho informace v prohlížeči zůstane, rozhoduje systémové nastavení na konkrétní stanici.
 
'''Pozn.''' Platí od Windows 2003 a XP,
 
 
[[Image:Sys-prohlizec-udalosti.png]]
 
 
== SQL prompt ==
'''Menu:''' Systém – SQL prompt
 
Tuto volbu může používat pouze uživatel s přístupem správce aplikace.
 
 
V záložce '''SQL příkaz''' je vstupní pole pro zadávání SQL příkazů, které se provádí nad aktuálně připojenou databází. Je možné zapisovat i více příkazů oddělených středníkem.
 
 
Zapsaný příkaz se spouští tlačítkem '''Provést''', kdy probíhá systémová kontrola syntaxe. Po provedení příkazu je vypsána informace o zpracování.
 
Tlačítkem '''Otevřít''' lze načíst SQL příkaz ze souboru, uložený pomocí tlačítka '''Uložit jako'''.
 
Tlačítko '''LongRun''' umožňuje provést i velké množství příkazů najednou, které by se jinak do editačního okna nevešly, pokud jsou tyto uloženy v&nbsp;SQL souboru.
 
Chcete-li potvrzovat provedení jednotlivých příkazů zapsaných v&nbsp;jednom souboru, zatrhnete políčko '''Krokovat'''. Políčko '''Bez CREATE''' slouží k&nbsp;potlačení příkazů CREATE (potlačení založení tabulky) při zpracování souboru .sql otevřeného tlačítkem Otevřít. Pole '''Rozšiř.syntaxe''' umožňuje psát SQL příkazy nejen anglicky, ale i česky, např. výběr příjmení z&nbsp;pracovníků, kde osobní číslo je menší než 100.
 
 
Rovněž lze nastavit, kdy se má u transakčních databází provádět potvrzení příkazů ('''Commit'''): ne – neprovádět, nakonec – provést až po vykonání posledního příkazu, po každém – provádět po každém příkazu.
 
V záložce '''Výsledky''' se zobrazují načtené záznamy při použití příkazu '''select'''. V této ploše je možné se přemísťovat pomocí scrollbarů v horizontálním i vertikálním směru.
 
 
Pomocí myši lze navíc:
 
- rozdělit plochu svisle na dvě pracovní oblasti (široké sestavy) - pomocí černého políčka v levém spodním
 
rohu
 
- měnit šířky sloupců nastavením kursoru na svislé čáry tabulky v hlavičce tabulky
 
- měnit pořadí sloupců (kursor na hlavičce sloupce, stisknout levé tl.myši a horizontálně přetáhnout do
 
nové pozice)
 
 
Obecně jsou vybrané záznamy tříděny tak, jak bylo zadáno v&nbsp;SQL příkazu. Chcete-li dodatečně vybranou skupinu záznamů třídit nebo filtrovat použijete tlačítka '''Setřídit,''' resp. '''Filtr'''.
 
Tlačítko '''Tisk''': jste-li v&nbsp;záložce SQL příkaz můžete zapsaný příkaz vytisknout na tiskárně, jste-li v&nbsp;záložce Výsledky, vytisknou se vybrané záznamy.
 
Použijete-li tlačítko '''Uložit jako''' v&nbsp;záložce Výsledky, máte možnost vybrané záznamy uložit do souboru v&nbsp;některém z&nbsp;nabízených formátů.
 
Pokud chcete příkaz, který byl proveden pro naplnění daného okna Výsledků, provést znovu, stisknete tlačítko dole '''retrieve''', chcete-li tento příkaz zkopírovat do clipboardu pro další použití, použijete tlačítko '''select do clipboardu'''.
 
 
'''Zdroj SQL'''
 
Na většině sestav je možné stiskem pravého tlačítka vybrat z&nbsp;kontextového menu položku '''Zdroj SQL'''. Po jejím výběru se do schránky/clipboardu vloží SQL syntax, podle které se načítají data do dané sestavy. Následně je možné tuto syntax vložit např. do výše uvedeného SQL promptu a zde příkaz přímo spustit.
 
V&nbsp;některých případech se může v&nbsp;SQL příkaze objevit zápis typu '''???:adc_os_cislo''', což toto popisuje dynamicky měněnou proměnnou, která do příkazu vstupuje a je ji tudíž nutné pro další použití doplnit.
 
 
'''Měření doby SQL příkazu '''
 
V okně SQL promptu (vpravo dole) též naleznete informaci o době trvání zpracovávaných SQL příkazů. Do času se započítává zpracování příkazů, přenos dat ze serveru na klienta i vlastní zobrazení v sestavě na stanici.
 
 
Aplikace umožňuje otevřít několik „SQL prompt“ oken vedle sebe.
 
 
'''Poznámky a archivace'''
 
Část SQL příkazu lze zapoznámkovat, například při zkoušení. Pomocí dvou lomítek //.
 
Veškeré SQL příkazy se archivují (tabulka archiv, menu: Evidence – Archiv změn dat).
 
 
== Audit činností a přehled přihlášení uživatelů ==
'''Menu:''' Systém – Správa uživatelů – Audit činností
 
Audit činnosti poskytuje přehled o činnosti každého uživatele v&nbsp;zadaném dni. Za vybraného uživatele se zobrazuje seznam otevíraných, resp. zavíraných oken z aplikace KS Mzdy a Personalistika a k&nbsp;tomu čas otevření, resp. zavření okna (hodiny, minuty, sekundy).
 
 
Přehled přihlášení uživatelů poskytuje přehled za zvolené období, tj. jméno uživatele, stanice, v&nbsp;daném dni počet přihlášení, celkový čas a čas od/do v&nbsp;rámci dne.
 
 
Pro obě okna je nutné mít nastaven rozšiřující parametr APPAUDIT na hodnotu ''‘'''Ano‘''''' a dále je potřeba před prvním spuštěním provést úpravu databáze.
 
 
Starší údaje (více než 3 měsíce) jsou z&nbsp;přehledu (z tabulky appaudit) měsíční uzávěrkou vymazány.
 
 
V případě, že jeden uživatel začne pomocí tlačítka '''EDITACE''' upravovat údaje pracovníka v některé ze záložek, nemůže jiný uživatel otevřít EDITACI stejné záložky pro stejného uživatele. '''Zobrazí se informace o tom kdo (login) a kde (stanice) má záznam zamčený pro sebe'''.
 
Protože se jedná o síťově náročnější záležitost, je tato volba dostupná v případě nastaveného aplikačního auditu, který sám o sobě vyšší režie na síť předpokládá.
 
 
== Přenosy dat (import do a export ze systému) ==
'''Menu:''' Mzdy – Přenosy dat
 
Systém Mzdy a Personalistika je otevřeným pro spolupráci s&nbsp;externími informačními systémy, proto je připraven jak pro '''příjem dat''' z&nbsp;jiných informačních systémů (IS), případně z&nbsp;externího pořizovacího software firmy KS - program, tak lze '''data exportovat''' do jiných IS (především do hlavní knihy účetnictví nebo bankovního modulu).
 
 
'''Funkčnost jednotlivých záložek je nastavena specificky pro každou organizaci zvlášť dle toho, jaké externí systémy využívají. Nastavení těchto přenosů je nezbytnou součástí implementace systému.'''
 
 
== Informace o stanici a srovnání souborů na stanicích ==
'''Menu:''' Systém – Informace o stanici
 
'''Informace o stanici''' – umožňuje zobrazit některé systémové informace o stanici, na které je aplikace spuštěna. Informace jsou členěny do těchto kategorií:
 
Prostředí – zobrazí informace o nastavených systémových proměnných
 
PATH – obsah systémové proměnné PATH
 
Soubory PBD, EXE, DLL, OCX, INI – zobrazí informace o souborech s&nbsp;těmito příponami, které se nachází
 
v&nbsp;adresářích uvedených v&nbsp;proměnné PATH
 
Aplikace – informace o spuštěné aplikaci
 
 
Informace lze uložit do databáze pro účely srovnávání údajů zjištěných na jednotlivých stanicích. Rozdíly mezi stanicemi lze sledovat v okně pod&nbsp;menu '''Srovnání souborů na stanicích.'''
 
 
== Informace o nastavení národního prostředí ==
Informace o nastavení národního prostředí na stanici, jako například dny v&nbsp;týdnu, měsíce, formát země, jazyka, oddělovačů, měny. Pokud zašlete mailem na support chybový soubor, také tyto informace jsou přidány do přílohy mailu.
 
 
== Diagnostika  ==
'''Menu:''' Systém – Diagnostika - …
 
Slouží k&nbsp;dílčímu testování a diagnostice stavu stanice u uživatele.
 
Používá se ve specifických případech, jen ve spolupráci s&nbsp;firmou KS – program.
 
 
== Web Server ==
'''Menu:''' Systém – Web server
 
Je určeno k&nbsp;přepnutí aplikace KS Mzdy a Personalistika do aplikačního serveru pro internetové/intranetové klienty. K&nbsp;tomuto se nejdříve spustí dialogové okno.
 
Před zahájením provozu aplikačního serveru je však nutné provést instalaci dalších produktů (web serveru, cgi-bin aplikace a konfiguračních souborů).
 
 
== Náhradní přihlášení uživatelů ==
'''Menu:''' Systém – Správa uživatelů – Seznam náhradních přihlášení
 
Toto bylo vyvinuto z&nbsp;důvodu možnosti přidávat nové uživatele na úrovni aplikace. Ve skutečnosti jsou na databázovém serveru všichni uživatelé aplikace přihlášeni jako jeden uživatel a v&nbsp;rámci aplikace teprve dochází k&nbsp;rozlišení jednotlivých uživatelů. Na tyto uživatele jsou pak nastavena přístupová práva.
 
 
'''Pozn.''' Tato funkcionalita není standardní – je nutné ji objednat.
 
 
Nastavení se provádí v&nbsp;menu aplikace:
 
1. Zde se přidávají a odebírají uživatelé na aplikační úrovni.
 
2. Pokud chcete zadat nového uživatele, zvolte tlačítko „Nový“.
 
# Nyní vám aplikace nabídne dialogové okno, ve kterém je nutné vyplnit údaje o uživateli na aplikace (vámi nově zadávaný uživatel) a o uživateli databáze (uživatel, pomocí něhož se přihlašujete na databázový server).
# Potvrďte tlačítkem „O.K.“ a založení nového uživatele je hotovo.
 
Aby aplikace rozpoznala, že se jedná o náhradní přihlášení, je nutné spouštět ji s&nbsp;parametrem /ALIAS. Tento parametr vložte do zástupce, ze kterého aplikaci spouštíte podle následujícího postupu:
 
 
a) Vyberte zástupce a pravým tlačítkem myši vyvolejte nabídku, ze které zvolíte položku Vlastnosti.
 
b) V&nbsp;záložce Zástupce vyberte položku Cíl
 
c) Na konci položky doplňte mezeru a pak parametr /ALIAS.
 
Po úpravě bude obsah položky vypadat například takto: “C:\Program Files\KS Program\MaP\MAIN.EXE“ /ALIAS
 
d) Uložte nastavení tlačítkem OK.
 
 
== Přiřazování práv uživatelům z Active Directory ==
'''Menu:''' Systém – Přístupová práva
 
Při standardním nastavení se seznam uživatelů aplikace načítá z DB serveru a náhradních přihlášení.
 
Nastavením rozšiřujícího parametru AD_READ_USERS (ze skupiny 13) na hodnotu "1x" nebo "vždy" je možné načítat uživatele z Active Directory a poté jim standardním způsobem přidělit práva (roli).
 
 
'''Parametr může nabývat hodnot {Ne; 1x; Vždy}.'''
 
 
"Ne" - znamená nenačítat seznam uživatelů z&nbsp;AD
 
"1x" - znamená načíst poprvé a pak již neobnovovat (v rámci jednoho spuštění aplikace)
 
"Vždy" - znamená načítat uživatele z AD při každém pokusu o zjištění seznamu uživatelů
 
 
Pokud je povoleno načítání seznamu uživatelů z AD a právě přihlášený uživatel je správce aplikace, zobrazí se přihlašovací dialog k AD s kolonkami doména, uživatelské jméno, heslo a kontejner s uživateli.
 
 
V připadě, že správce zatrhne volbu pamatovat heslo, bude fungovat načítání uživatelů z AD i uživateli, který není správce aplikace, ale nezobrazí se mu výše zmíněný dialog, aby nemohl měnit přihlašovací údaje.
 
 
Do kolonky kontejner s uživateli zadejte název kontejneru, ze kterého chcete načíst seznam uživatelů, pokud ponecháte toto pole prázdné bude načten seznam uživatelů z kontejneru "Users".
 
 
V případě nevyplnění pole "kontejner s uživateli" v přihlašovacím dialogu k AD, systém nyní načítá uživatele z celého stromu domény (původně jen z kontejneru Users).
 
Poznámka: pole "kontejner s uživateli" je předvyplněno hodnotou rozšiřujícího parametru AD_TopOU (skupina 13).
 
 
'''Příklad:'''
 
 
Doména: ksprogram.int (Případně IP nebo DNS název doménového serveru / doména)
 
 
Uživatel: administrator
 
Kontejner s uživateli: Zamestnanci (budou načteni všichni uživatelé i z kontejneru Zamestnanci a všech podřízených kontejnerů)
 
 
(V případě, že chcete načíst uživatele z kontejneru, který není přímo v rootu, lze zadat relativní cestu: Zamestnanci/PeO )
 
=  Přílohy =
==  Přenos databáze z databázové platformy Informix na Microsoft SQL ==
Při přenosu databáze postupujte podle následujících kroků:
 
# Na straně Informix serveru proveďte dbexport databáze. Před spuštěním dbexportu je nutné nastavit následující hodnoty:CLIENT_LOCALE=cs_cz.CP1250DBMONEY=.DBDATE=Y4MD-
# Nainstalujte (případně jen nakonfigurujte) aplikaci KS Mzdy a Personalistika tak, aby komunikovala s&nbsp;databázovým serverem Microsoft SQL (blíže viz kapitola 2 – [#_Instalace_aplikace Instalace aplikace]).
# Vytvořte na Microsoft SQL serveru novou databázi. Do collation name zadejte CZECH_CS_AI, ostatní parametry nastavte podle vlastní potřeby. Vytvořte login pro uživatele, který bude databázi načítat a nastavte pro něj všechna práva mimo následujících: db_owner, db_denydatareader, db_denydatawriter.
# <nowiki>Spusťte aplikaci KS Mzdy a Personalistika s&nbsp;následujícími parametry: /NEWDB /IMPORT soubor [/NOBLOB]</nowiki>soubor – název SQL souboru vytvořeného Informix dbexportem. Předpokládá se, že všechny UNL soubory jsou ve stejném adresáři jako soubor SQL./NOBLOB – v&nbsp;případě problémů s&nbsp;načítáním tabulek s&nbsp;fotografiemi nebo doklady použijte tento parametr. Tabulky s&nbsp;BLOB daty bude následně nutné převést ručně.'''Upozornění:''' Před stisknutím tlačítka Přihlásit ověřte, jestli máte v&nbsp;nastavení přesměrováno přihlášení do nově vytvořené databáze! V&nbsp;případě přihlášení do již existující databáze dojde k&nbsp;úplnému přepsání dat.
# Načítání dat proběhne plně automaticky, po jeho dokončení budete vyzvání k&nbsp;novému spuštění aplikace.
# Ověřte správnost načtených dat v&nbsp;nové databázi.
 
==  Export dat do PDF formátu(Adobe Acrobat) ==
Pro správný export dat do PDF formátu musí být na klientské stanici nainstalován program BULLZIP_PDFPRINTER_4_0_0_568.EXE. Tento soubor je již v&nbsp;současné době součástí instalačního CD aplikace Map/Pis
 
 
Následně se dá sestava v tiskovém manažeru uložit (exportovat) - jako soubor formátu .pdf.
 
==  Zmenšení transakčního logu(soubor LDF) na MS SQL Serveru ==
 
Pro pohodlnější práci je návod uveden pro SQL Server Enterprise Manager.
 
1. Proveďte plnou zálohu databáze (volba Backup – Database – complete)
 
2. Proveďte plnou zálohu transakčního logu (volba Backup – Transaction log)
 
3. Proveďte vyprázdnění transakčního logu (volba Shrink database – Files – Truncate free space from the end of file)

Aktuální verze z 15. 3. 2024, 10:27


Administrace


Správa databáze


Správa systému