Platby: Porovnání verzí

Z Prirucky
 
(Není zobrazeno 29 mezilehlých verzí od 2 dalších uživatelů.)
Řádek 1: Řádek 1:
== Platby ==
<!-- ######################################################################################## -->
'''Menu:''' Mzdy – Platby
{| id="mp-upper" style="width: 100%; margin:4px 0 0 0; background:none; border-spacing: 0;"
| class="MainPageBG" style="width:33%; border:1px solid #cedff2; background:#f5faff; vertical-align:top; color:#000;" |
{| id="mp-left" style="width:100%; vertical-align:top; background:#f5faff;"
! style="padding:2px;" | <p id="mp-itn-h2" style="margin:3px; background:#cedff2; font-size:120%; font-weight:bold; border:1px solid #a3b0bf; text-align:left; color:#000; padding:0.2em 0.4em;">Obecné</p>
|-
| style="color:#000;" | <div id="mp-tfa" style="padding:2px 15px">
[[Platby-úvod|Úvod]] <br>
[[Platby-Seznam zaměstnanců|Seznam zaměstnanců]] <br>
<small> [[Přehled neodeslaných srážek]] </small>
---------
[[Rozšiřující parametry (skupina 8)]]
</div>
|}


<!-- ####################################################################################### -->
| style="border:1px solid transparent;" |
| class="MainPageBG" style="width:33%; border:1px solid #cedff2; background:#f5faff; vertical-align:top;"|
{| id="mp-left" style="width:100%; vertical-align:top; background:#f5faff;"
! style="padding:2px;" | <p id="mp-itn-h2" style="margin:3px; background:#cedff2; font-size:120%; font-weight:bold; border:1px solid #a3b0bf; text-align:left; color:#000; padding:0.2em 0.4em;">Zaměstnanec</p>
|-
| style="color:#000;" | <div id="mp-tfa" style="padding:2px 15px">


[[Image:M-platby.png|550px]]
'''[[Platby zaměstnance]]''' <br>  
 
 
''obrázek 5 - Trvalé srážky''
 
Pomocí tohoto modulu můžete vkládat, opravovat a rušit trvalé platby zaměstnanců. Trvalými platbami mohou být:
 
* bezhotovostní převody mezd na účet zaměstnance
* bezhotovostní převody části mezd na jiný účet u peněžního ústavu (pojištění, spoření atd.), na základě dohody mezi zaměstnancem a zaměstnavatelem
* vnitropodnikové platby (půjčky FKSP, vnitropodniková záložna)
* srážky z mezd na základě dohody o srážkách ze mzdy mezi zaměstnancem a třetí osobou
* srážky z mezd z důvodu výkonu rozhodnutí soudu či orgánu státní správy (výživné, exekuce…)
* a jiné
 
Srážky daní a odvodů z mezd (sociální a zdravotní) se realizuje automaticky, bez nutnosti navádění každému zaměstnanci zvlášť.
 
Rovněž zde lze navádět společné převody plateb, srážek a odvodů, které jdou od více zaměstnanců na jeden stejný bankovní účet.
 
Údaje zde navedené mají trvalý charakter, tzn. že po navedení budou realizovány každý měsíc při zpracování výplat do zrušení záznamu nebo do výstupu zaměstnance (výjimky popsány dále v textu).
 
'''Poplatky'''
Systém rovněž umožňuje práci s bankovními poplatky za uskutečněné platby, a to jak z pohledu organizace, tak zaměstnanců. Tato problematika je řešena a podrobně popsána v kapitole Číselníky - Poplatky.
 
 
'''Seznam zaměstnanců'''
 
V záložce Seznam zaměstnanců kromě obecných údajů běžných v celé aplikaci je k dispozici užitečné tlačítko '''Urči stav''', po jehož stisku se do prvního sloupečku seznamu označeného jako „St.“'' (Stav) ''vypíše počet plateb každého zaměstnance.
 
'''Tip.''' V případě, že organizace nevyplácí dobírku v hotovosti, ale posílá všem zaměstnancům výplaty na účet, můžete jednoduše kontrolovat, zda u všech zaměstnanců máte alespoň jeden záznam v tabulce plateb. Stiskem tlačítka Urči stav a následně stiskem tlačítka názvu sloupce „St.“ se vám setřídí seznam zaměstnanců dle počtu záznamů v tabulce platby, přičemž pokud nemá někdo žádnou platbu navedenu, zobrazí se s nulou na začátku seznamu.
 
Navádění plateb vybranému zaměstnanci. Zadává se kód mzdové položky, částka (99999 znamená srazit vždy maximální možnou částku), číslo účtu nebo adresa pro zaslání poštou.
 
 
Výběr období:
 
Stejně jako v Doplatcích zaměstnance je možné pomocí výběru období (objekt vpravo dole) zobrazit platné platby spadající do vybraného období, výběr období se vztahuje i na sestavy. Pokud je nastavené období větší než aktuální, tak je možné pořizovat a měnit záznamy a platnost takto upravených záznamů se projeví až ve vybraných obdobích. Tímto se pořizují záznamy v budoucích obdobích. Záznamy minulého období lze pouze prohlížet, nikoliv editovat.
 
Ovládání:
 
A/ platba od – v budoucnu
Nastavit budoucí období, pořídit nový záznam
 
B/ platba do – v budoucnu
Nastavit budoucí období, zrušit (smazat) záznam. Tento záznam bude zachycen v historii až do zrušeného období.
 
'''Obnovení dříve ukončených plateb'''
 
V záložce Platby zaměstnance je možno obnovit platnost dříve uzavřené platby. Provádí se tak v režimu editace, pod polem "Platnost platby do" se zobrazuje tlačítko "Zrušit ukončení".
 
Tlačítko není zobrazeno v případě, že datum platnosti je nevyplněno.
 
 
'''Dočasné srážky'''Pro případ, že v aktuálním měsíci chcete změnit částku u navedené platby, ale nechcete platbu rušit.
 
'''Pro seznam zam.'''
 
Přehled plateb (s možností změny měsíčních částek) za vybrané středisko a vybraný kód mzdové položky.
 
'''Číselník spol.převod'''
 
'''Spol. převody-částky'''Společné převody – které kódy mzdových položek mají být ode všech zaměstnanců sečteny do jediné položky na hromadném příkazu k úhradě. Takto se realizují především odvody daní, sociální a zdravotní pojištění, ale též např. platby na účty zaměstnanců u České spořitelny, platby pojištění.
 
Vyplníte-li u konkrétního společného převodu konstantní částku, tato se objeví na hromadném příkazu k úhradě namísto standardního součtu příslušných mzdových položek.
 
'''Spol. převody-další částky'''
 
Umožní: 1. poslat na hromadný příkaz k úhradě konstantní částku, nebo 2. poslat na hromadný příkaz k úhradě částky za další mzdové položky (nejen standardní devítistovkové) uvedené v číselníku společných převodů.
 
 
== Pro zaměstnance ==
V této záložce můžete navést, opravit či zrušit platbu vybraného zaměstnance. Po otevření této záložky se vám kromě identifikačních údajů vybraného zaměstnance zobrazí seznam navedených plateb daného zaměstnance. Přičemž pokud kurzorem budete přecházet po jednotlivých záznamech, v dolní části okna se zobrazí pro právě vybranou platbu informace o tom, kam je platba směrována.
 
[[Image:M-platby-pro-zamestnance.png|400px]]
 
 
Vložení nového záznamu se provádí běžným způsobem v záložce pohled. Položky, které ke každé platbě lze vyplnit jsou tyto:
 
* <span style="background:#ADFF2F">'''Kód platby'''</span> - zadáte kód platby, o jaký se bude jednat. Vložit můžete přímo číslo kódu nebo můžete vybrat z nabízeného seznamu možné kódy mzdových položek. Nabízeny jsou MzdPol z číselníku, které mají číslo algoritmu typu srážka trvalého charakteru (100-199).
 
* <span style="background:#ADFF2F">'''Pořadí '''</span> - pořadí srážení jednotlivých plateb v rámci mzdových položek se stejným číslem algoritmu. Tzn. pokud má zaměstnanec více plateb se stejným číslem algoritmu (např. několik pojištění), lze tímto určit prioritu jednotlivých plateb v případě, že priorita na základě čísla algoritmu je stejná. Platí zásada, že platba, která posílá zbytek z čisté mzdy na účet, by měla mít nejnižší prioritu (nejlépe již u čísla alg. MzdPol), neboť na případné další platby s nižší prioritou by už „nezbyly“ peníze. Implicitní hodnota je 0. Platí že: čím vyšší číslo, tím nižší priorita.
 
* <span style="background:#ADFF2F">'''Celková částka'''</span> - pouze informativní položka, kde lze zadat celkovou částku, která se má danou platbou srazit. Při prvním zadání se zkopíruje do Zbývající částky.
 
* <span style="background:#ADFF2F">'''Měsíční částka '''</span> - částka, která má být měsíčně srážena. Obsahuje-li tato položka částku 99999, bude sražena maximální možná částka (celá dobírka), v případě 1/3 či 2/3 srážek, bude částka ke sražení vypočtena dle platné legislativy.Sražená částka je pouze celá, pokud není nastaven parametr pro částečné srážky. Tzn. že v případě, že si zaměstnanec nevydělá na celou zadanou částku, tak se mu dle nastavení parametru nesrazí nic nebo jen dostupná část srážky.
 
* <span style="background:#ADFF2F">'''Zbývající částka '''</span> - tato položka, je-li větší než 0, je při ukončení měsíce snižována o skutečně srážené částky. Pokud je ‚Zbývající částka‘'' ''menší než ‚měsíční‘, srazí se zbývající částka, obsahuje-li tato položka nulu, pak již platba není srážena. Lze použít např.pro půjčky FKSP a další trvalé srážky, které mají stanoveny celkovou částku předem.
 
Pozn. Chcete-li mimořádnými splátkami ovlivňovat zůstatky v poli ‚Zbývající částka‘, pak přepněte rozšiřující parametr PLATBY_MSPLATKY na hodnotu ''‚Ano‘.'' V této záložce vám přibude pole pro vkládání číselné hodnoty s názvem.
 
* <span style="background:#ADFF2F">'''Deponovat'''</span>
Pokud je zatrhávací pole "deponovat" zatrženo, pak platba bude zaměstnanci sražena, ale nedostane se na hromadný příkaz. Má význam zejména u exekucí.
 
 
V dalších položkách zadáváte, kam platba bude směřovat:
 
Je-li vyplněno číslo banky, bude částka odvedena bankovním převodem na uvedený účet:
 
* <span style="background:#ADFF2F">'''Číslo banky'''</span> - kód banky, lze vybrat z rozbalovacího menu – číselník bank
* <span style="background:#ADFF2F">'''Číslo účtu'''</span>
'''Kontrola čísla bankovního účtu'''
 
Před uložením nového nebo upraveného záznamu se spouští funkce, která provádí následující kontroly:
 
* odstraní pomlčku, pokud se vyskytuje na 4.pozici zprava
* kontroluje, zda zůstává maximálně jedna další pomlčka - v tom případě si oddělí předčíslí od čísla účtu
* kontroluje předčíslí, zda má min. 2 znaky a max. 6 znaků a obsahuje pouze číslice
* kontroluje předčíslí na modulo 11
* kontroluje číslo účtu, zda má min. 7 znaků (banka 0800) či 5 znaků (ostatní banky s výjimkou 5100) a max. 10 znaků a obsahuje pouze číslice
* kontroluje číslo účtu na modulo 11
* v případě banky 0800 kontroluje koncové číslo účtu = 8
 
 
Pokud některá kontrola objeví chybu, zobrazí se okno, kde musí uživatel potvrdit správnost vloženého údaje, jinak je vrácen zpět k editaci čísla účtu.
 
Pro Českou spořitelnu je kontrolu možné zapnout/vypnout rozšiřujícím parametrem KONT_CS_UCTU.
 
Přídavná kontrola účtu u ČS – v případě zadaného předčíslí k účtu ČS se zobrazí dotaz, zda se jedná o jiný než vkladový nebo sporožirový účet (tyto nesmí obsahovat předčíslí). Takový záznam je možno uložit jen po odpovědi uživatele = Ano.
 
 
* <span style="background:#ADFF2F">'''Variabilní symbol (VS)'''</span>
* <span style="background:#ADFF2F">'''Konstantní symbol (KS)'''</span>
* <span style="background:#ADFF2F">'''Specifický symbol (SS)'''</span>
 
Ve VS, KS a SS můžete zadat některou z uvedených zástupných symbolů:
 
* MM nahrazeno číslem aktuálního měsíce ve mzdách na dvě místa
* +M nahrazeno číslem následujícího měsíce ve mzdách na dvě místa
* -M nahrazeno číslem předchozího měsíce ve mzdách na dvě místa
* RMM nahrazeno poslední číslicí roku a měsícem na dvě místa
* R+M nahrazeno poslední číslicí roku a měsícem následujícího období na dvě místa
* R-M nahrazeno poslední číslicí roku a měsícem předchozího období na dvě místa
* RRMMdojde k náhradě: rok na dvě místa, měsíc na dvě místa
* MMRR
* MMRRRR
* +MRRRR
* -MRRRR
 
 
* <span style="background:#ADFF2F">'''SWIFT a IBAN''' </span>
Použijte buď český formát účtu nebo zahraniční formát. Nelze používat oba současně. (Podle informací ČNB z 2010/07 se IBAN nebude až do odvolání používat v tuzemském korunovém styku.)
 
Agendy Platby zaměstnanců, bankovní spojení v evidenci osob a číselník společných převodů  umožňují zadat i mezinárodní formát účtu, který se skládá ze dvou polí SWIFT a IBAN. Prozatím mají tato pole jen evidenční charakter, homebankingy pro mezinárodní platby budou následovat na základě požadavků zákazníků a rozvoje aplikace. Sestava MP 001 v agendě platby zaměstnanců a sestava "Srážek" MP 005 byly rozšířeny o volbu "Použít SWIFT /IBAN", pokud zatrženo místo českého formátu účtů se v sestavě zobrazí mezinárodní formát.
Obnova obsahu číselníku bank byla rozšířena o aktualizaci SWIFT. Obnova se spouští v menu: Mzdy>>Mzdové číselníky>> Banky, tlačítko "Obnova obsahu číselníku"
 
Pokud bude firma posílat platby do cizí banky, bude si ji muset navést do číselníku bank. Systém neudržuje číselník mezinárodních bank (pro daný účel postačí zavedení dotyčné banky uživatelem do číselníku; počet všech bank v Evropě a ve světě je velký a také aktualizace souboru s uvedením jejich názvu a swift code může být placená. Informace: http://www.swift.com.)
 
Aktuálně se platba se zadaným SWIFT a IBAN neobjeví na hromadném příkazu k úhradě. Při vytváření "českého" homebankingu dojde k vyloučení mezinárodních plateb, naopak u "mezinárodních" homebankingů budou vyloučeny české platby. Pokud tedy má firma část plateb domácích a část mezinárodních, bude muset uživatel vytvářet dva homebankingy.
 
Systém provádí kontrolu při zadávání IBANu a dovolí uložit jen platný řetězec - vysvětlení k zadávání: http://www.europebanks.info/ibanguide.htm .<br>
 
<small>
<small>
Sloupce swift(char 8) a iban(char 28) jsou v tabulce spol_prevody, platby a bank_spoj. V číselníku bank se swift ukládá do položky osoby_typ.c_pole2. </small>
: [[Deponace]]
: [[Auditované kódy plateb]] <br>
[[Dočasné srážky]] <br>
[[Platby-Pro seznam zaměstnanců|Pro seznam zaměstnanců]] </small>
</div>
|}


* <span style="background:#ADFF2F">'''Ze kterého účtu platit'''</span>
<!-- ######################################################################################## -->
Vyplnění položky je nepovinné. Položka má význam pro případy, kdy je požadováno explicitní určení firemního účtu pro úhradu této srážky. Pokud je nastaveno tzv. "předzpracování" hromadného příkazu, je nutno v předzpracování zvolit v položce "výběr účtu" hodnotu "výchozí účet". Pokud není nastaveno "předzpracování", funguje automaticky.
| style="border:1px solid transparent;" |
| class="MainPageBG" style="width:33%; border:1px solid #cedff2; background:#f5faff; vertical-align:top;"|
{| id="mp-left" style="width:100%; vertical-align:top; background:#f5faff;"
! style="padding:2px;" | <p id="mp-itn-h2" style="margin:3px; background:#cedff2; font-size:120%; font-weight:bold; border:1px solid #a3b0bf; text-align:left; color:#000; padding:0.2em 0.4em;">Hromadné</p>
|-
| style="color:#000;" | <div id="mp-tfa" style="padding:2px 15px">


-------------------------------------------------------------
'''[[Číselník společných převodů]]''' <br>
'''Kontrola na duplicitu'''
<small>[[Společné převody - částky]] <br>
Rozšiřujícím parametrem KONT_DUPL_PL je možno zapnout/vypnout kontrolu na duplicitu platby. Defaultně je nastavena zapnutá kontrola; při ní nelze zadat dvě platby na stejný účet - nicméně pokud se v tomto případě alespoň nějak liší tyto dva záznamy (např. předčíslí a číslo účtu jsou stejné, ale je různý variabilní nebo specifický symbol), systém dovolí uložit.
[[Společné převody - další částky]] </small>
 
</div>
 
|}
Jestliže je vyplněna adresa, bude částka odvedena poštovní poukázkou na uvedenou adresu:
|}
 
* Jméno a příjmení
* Ulice
* Místo
* PSČ - možné vybrat z rozbalovacího menu – číselník PSČ
 
Není-li adresa kompletně vyplněna, bude částka u '''mezd poštou''' odvedena poštovní poukázkou na adresu trvalého bydliště.
 
 
V případě, že nevyplníte žádný z údajů o směřování platby (údaje Bankovní převod a Poštovní poukázka zůstanou prázdné), bude se jednat o tzv. '''Vnitropodnikovou platbu''', tzn. že sražená částka zůstane na účtu podniku. Toto lze použít např. u převodů do vnitropodnikové záložny, splácení závazků u zaměstnavatele, apod.
 
'''Oprava a rušení plateb'''
 
Opravu vybrané platby zaměstnance provedete tak, že nejprve v seznamu plateb označíte a poté přes záložku Editace můžete měnit údaje o platbě, '''kromě změny kódu platby'''. Rušení se provádí obvyklým způsobem, tj. nejprve vybranou platbu označíte kurzorem a poté vyvoláte smazání.
 
 
'''Sestava plateb'''
 
V záložce '''Sestava '''můžete vytvořit sestavu všech plateb zaměstnanců. Pokud byste chtěli zobrazit pouze záznamy u některých zaměstnanců, nastavíte si podmínku ve filtraci. V sestavě máte veškeré údaje plateb včetně data, od kdy byly navedeny.
 
 
'''Bankovní převod'''
 
Pokud číselník společných převodů neobsahuje žádné záznamy, pak každá částka sražená na základě platby s vyplněnými bankovními informacemi bude na hromadném příkazu k úhradě uvedena samostatnou částkou (na samostatném řádku). Číselník společných převodů slouží k tomu, aby se určité skupiny sražených částek sečetly a na hromadném příkazu k úhradě byly uvedeny jedinou částkou (na jediném řádku). Typickým příkladem jsou srážky odváděné České spořitelně a České pojišťovně.
 
 
'''Česká spořitelna:'''
 
V případě plateb do České spořitelny je nutno vyplnit číslo banky (‚0800‘), číslo účtu (viz dále) a specifický symbol, který se naplní číslem vkladní knížky, sporožira nebo půjčky pracovníka.
 
Struktura čísla účtu pro vklady a sporožiro (agendy 0-3): ppp pppuuak-ff8
 
Číslo místní pobočky ppp ppp 
 
Číslo účetní skupiny uu Číslo agendy a Kontrolní číslice k Číslo okresní pobočky 008
 
Struktura čísla běžných účtů (agendy 4,5): mmmmmak-ff8
 
Matriční číslo účtu mmmmm Číslo agendy a Kontrolní číslice k Číslo okresní pobočky 008
 
'''Struktura čísla účtu pro úvěry a půjčky '''(agendy 6,7): uuak-ff8 (nebo 000uuak-ff8)
 
Číslo účetní skupinyuu (nebo 000uu) Číslo agendy a Kontrolní číslice k  Číslo okresní pobočky008
 
 
'''Česká pojišťovna:'''
 
V případě srážek na pojištění zaměstnanců je nutné vyplnit číslo banky, u které má dotyčná pobočka České pojišťovny zřízen účet (nejčastěji Komerční banka – ‚0100‘), číslo účtu a variabilní symbol, který se naplní číslem pojistky pracovníka. Jestliže v tabulce společných převodů existuje záznam pro výběr pojištění s výběrovou podmínkou kód platby, stačí do platby pracovníka zadat pouze variabilní symbol. Ostatní údaje (číslo bankovního účtu) jsou navedeny v tabulce společných převodů.
 
------------------------------------
=== Zákonné srážky ===
 
'''Výživné a exekuce''' je možné posílat na účet, na zadanou adresu nebo do nabytí právní moci ponechávat na účtu podniku (v tomto případě se nezadají žádné údaje o bankovním přenosu ani nevloží adresa a jde o vnitropodnikovou platbu). Po nabytí právní moci je nutné ručně odeslat shromážděnou částku na příslušný účet nebo adresu. Při vkládání a opravách výživného nebo exekuce jste vyzváni k '''aktualizaci počtu vyživovaných osob pro existenční minimum''' v části Evidence/Mzdové údaje (položka musí být vyplněna číslem, tj. 0 nebo 1,2, atpod.). Pozor - ve mzdových údajích lze také potlačit/korigovat nárok zaměstnance na základní nezabavitelnou částku.
 
 
Nastavením rozšiřujícího parametru '''SRAZKY_POMERNE''' na ''‚Ano‘'' lze uskutečnit, aby systém prováděl poměrnou srážku exekuce na více účtů více věřitelů. V případě, že má zaměstnanec v platbách zavedeno více přednostních jedno či dvoutřetinových srážek, jenž mají v číselníku mzdových položek stejné číslo algoritmu a zároveň v platbách mají tyto platby stejné Pořadí, pak se tyto srážky realizují poměrnou částkou na každý účet ve stejné výši.
 
Princip poměrného srážení je zohledněn jak u případů, kdy je zadána konkrétní částka, tak i v případě měsíční částky „99999“. Tuto funkcionalitu nemají běžné srážky, tj. s číslem algoritmu 120-199. A ještě jeden detail: princip nezohledňuje nastavení základního parametru ‚Částečné srážky spoření‘.
 
SRAZKY_POMERNE (sk.8) - Určuje, zda se má provádět poměrné srážení mzdy u srážek ze mzdy se stejnou prioritou (pořadím).
* n - neprovádí se poměrné srážení (musí se určit uživatelsky, jinak dle pořadí a výše srážky) - ''implicitní hodnota'', tzn. systém sráží srážky se stejnou prioritou od nejmenší po největší.
 
* a - provádí se poměrné srážení tak, že výše srážky je u všech srážek se shodnou prioritou stejná (zbývající čistá mzda děleno počtem srážek)
* c - provádí se poměrné srážení s ohledem na výši požadované částky u jednotlivých srážek ze mzdy (na nejvyšší srážku se srazí více). Je nutno, aby výše požadované srážky byla určena buď v položce měsíční částka nebo zbývající částka.
 
 
 
Přednostní pohledávky - navyšování srážek o nesrazenou částku z min.období <br>
Na základě nastavení rozš.parametru "'''navys_nasl_pohl'''" ve skupině č.8-platby+hrom.příkaz systém umožní automatické navyšování částek přednostních pohledávek o částku, která nebyla v min.období sražena z důvodů hranice životního minima. Funguje pouze u mzd.položek s č.alg.100-119, která mají v platbách zadánu konkrétní měsíční částku (nikoliv 99999) a zároveň též nemají zadánu zbývající částku.
 
<small>
Rozšiřující parametr ve sk.č.8-Mzdy-platby+hrom.příkaz "'''SRAZKY_PORADI'''". Pokud hodnotu tohoto parametru nastavíte na "Ano" a následně pokud má 2třetinová srážka horší pořadí v Platbách než-li 1třetinová, tak se z 1.třetiny nejprve umoří 1třetinová srážka a teprve poté se umoří ze zbyvající čísté mzdy (a 2.třetiny) 2třetinová srážka. Dojde tedy ke sražení jak 1/3 srážky (z 1.třetiny), tak 2/3 srážky (z 2. třetiny). Dle aktuální legislativy je správná hodnota parametru "Ano".
 
V aplikaci byl '''DEAKTIVOVÁN''' rozšiřující parametr SRAZKY_PORADI (menu Nastavení, sk.č.8-Mzdy-platby+hrom.příkaz), kterým bylo možno nastavit, zda se má zohledňovat pořadí mezi jednotřetinovými a dvoutřetinovými srážkami ze mzdy. Zrušení parametru ze seznamu je možné tlačítkem "Doplnit nové parametry", kdy se přesune do skupiny č.0-Parametry neexistující v standardech graf.aplikace. Tato situace má již určitou dobu jasně daný výklad, proto se bude daná situace vždy řešit tak, jako v případě nastavení uvedeného parametru na hodnotu "Ano", tj. tímto způsobem:
</small>
 
"Pokud má 2třetinová srážka horší pořadí v Platbách než-li 1třetinová, tak se z 1.třetiny nejprve umoří 1třetinová srážka a teprve poté se umoří ze zbyvající čísté mzdy (a 2.třetiny) 2třetinová srážka."
 
Rozšiřující parametr ve sk.č.8-Mzdy-platby+hrom.příkaz „'''SRAZKY_ROCZUCT'''“. Tímto parametrem se určuje, jestli se má zahrnout pro výpočet srážek ze mzdy výsledek z ročního zúčtování daní. Možné varianty jsou:
* d - zahrne se pouze daň, nikoliv daň.bonus (doporučené a zároveň implicitní nastavení),
* Ano - zahrne se kompletní výsledek roč.zúčt. tj. jak daň,tak bonus,
* Ne - nezahrne žádnou částku z ročního zúčtování.
 
V případě zaměstnance, který má '''více zaměstnavatelů''', je možno snížit či '''potlačit základní nezabavitelnou částku''' zaměstnance. [[Mzdové údaje#Vyživované osoby|viz Mzdové údaje]]
 
'''Srážky na základě výkonu rozhodnutí - DPP''' <br>
Ponovu se explicitně nezahrnují do příjmu pro výpočet srážek dohody o provedení práce. Jedná se položku 630 a dále mzdové položky zahrnuté v číselníku pojmů pod pojmem "DPP".
 
 
'''Daňový bonus a srážky ze mzdy''' <br>
S ohledem na opakující se dotazy a na nejednoznačnost názorů v odborných kruzích byl do systému zanesen nový rozšiřující parametr '''"SRAZKY_DBONUS"''' (sk.č.8-Mzdy-platby). Tímto parametrem je nyní možno uživatelsky určit, zda se má či nemá zahrnout daňový bonus do čisté mzdy pro účely srážek ze mzdy (exekuce...). Implicitní nastavení je '''"Ne"''', kdy se daň.bonus do příjmu nezahrnuje. Takto systém fungoval i doposud a jedná se i o doporučené nastavení systému (není nutno nic měnit). Vycházíme pro výchozí nastavení z tohoto výkladu:"...Dle ustanovení § 277 odst. 1 se srážky provádějí z čisté mzdy, která se vypočte tak, že se od mzdy odečte záloha na daň z příjmů fyzických osob, sražená z příjmů ze závislé činnosti a funkčních požitků, pojistné na sociální zabezpečení, příspěvek na státní politiku zaměstnanosti a pojistné na veřejné zdravotní pojištění.......Daňový bonus není součástí zálohy na daň z příjmů ze závislé činnosti je zvláštním plněním poskytovaným poplatníkovi státem a výpočet čisté mzdy (pro srážky ze mzdy) a čistého průměrného měsíčního výdělku neovlivňuje...".
V případě, že se přikláníte k názoru, že daň.bonus je vlastně negativní složkou daně (i když takový pojem legislativa nezná) a tudíž chcete srážky ze mzdy realizovat i z daň.bonusu, změňte hodnotu parametru na "Ano".
 
 
'''Vyloučit z exekucí''' <br>
Bylo provedeno rozšíření funkcionality aplikace, kdy lze v číselníku Pojmů (menu Mzdy/Mzdové číselníky/Pojmy) nastavit kódy mzdových položek, o které se sníží základna pro výpočet srážek ze mzdy např. exekucí. Tyto kódy nastavte pod pojmem "Vyloučit z exekucí", pokud tento pojem není v seznamu, doplňte jej tlačítkem "Doplnit pojmy". Toto nastavení '''použijte pouze ve výjimečných případech''', kdy chcete ze základu pro exekuce vyloučit mzdovou položku, která se tam standardně načítá (jde do hrubé mzdy). Použitím jiné položky by došlo k chybnému stanovení srážky ze mzdy. '''Riziko použití pojmu je na straně uživatele!'''
---------------------------------
 
'''Srážky po výstupu zaměstnance'''
 
Je možno uživatelsky definovat, které srážky se mají nebo nemají provádět po výstupu zaměstnance. K tomu je potřeba nastavit rozšiřující parametr ze skupiny 5-Mzdy-výpočet s názvem „'''SRAZKY_PO_VYST'''“ na hodnotu „Ano“. Dále se v číselníku pojmu (Mzdy/Mzdové číselníky/Pojmy) pojem "'''Srážky vystoupivších'''" naplní hodnotami použitých plateb. Změnou nastavení tohoto pojmu pak definujete, které druhy srážek (plateb) se mají realizovat u vystoupivších zaměstnanců.
 
Pozn.
Výchozí nastavení mzdových položek do pojmu „Srážky vystoupivších“ a přepnutí rozšiřujícího parametru „SRAZKY_PO_VYST“ na hodnotu „Ano“ zabezpečí jednorázová funkce č. 108 – „Defaultní nastavení srážek po výstupu“.
 
 
'''Automatické ukončování plateb'''
Automatické ukončování plateb po splacení celkové částky
 
Po nastavení rozšiřujícího parametru ve sk.č.8-Mzdy-platby+Hrom.příkaz "PLATBY_UKONC" na hodnotu „Ano“ systém začne automaticky ukončovat platnost plateb, u kterých byla zcela umořena zbývající částka (dosažena hodnota 0).
 
Tzn. v případě, že je u platby se zadanou zbývající částkou tato zcela splacena, pak se při měsíční uzávěrce nastaví datum ukončení platnosti této platby na konec následujícího období (ještě jeden následující měsíc po zaplacení bude tato platba s nulovou zbývající částkou v platbách zaměstnance vidět. Poté bude vidět jen v minulých obdobích.).
 
 
== Dočasné srážky ==
Může nastat situace, že chcete dočasně na jedno měsíční zpracování změnit částku u navedené platby. Abyste nemuseli rušit a navádět platbu znovu, lze použít tuto agendu.
 
 
Stejně jako u navádění nové platby, nejprve vyberete zaměstnance, kterému chcete dočasně změnit sráženou částku. V zobrazeném seznamu navedených plateb označíte kurzorem požadovanou platbu. V režimu editace se dostanete ke změně '''Přechodné částky'''. Pokud je tato různá od nuly, tak se daný měsíc při výpočtu realizuje místo měsíční částky.
 
 
Navedenou přechodnou částku můžete zrušit tak, že zadáte její hodnotu na nula. V daný měsíc navedené přechodné částky mají platnost pouze v aktuálním období, po měsíční uzávěrce jsou opět přechodné částky plateb všech zaměstnanců automaticky zrušeny.
 
 
== Pro seznam zaměstnanců ==
V této záložce pro vybrané kmenové středisko a vybraný kód platby získáte seznam plateb zaměstnanců na daném středisku s navedenou platbou daného kódu. V tomto seznamu můžeme hromadně změnit měsíční částku platby.
 
 
== Číselník společných převodů ==
Číselník společných převodů obsahuje informace určující, které platby zaměstnanců mají být zpracovávány společně (sčítají se pak do jediné položky na hromadném příkazu k úhradě). Tímto způsobem se realizují především odvody daní, sociální a zdravotní pojištění. Dále lze takto sumárně odvádět platby více zaměstnanců na jeden stejný bankovní účet. Typickým případem jsou platby na účty zaměstnanců u České spořitelny, nebo např. platby pojištění.
 
Odvedete-li některé organizaci platby zaměstnanců společně, musíte jí dodat i informace, které jí umožní rozúčtování přijaté částky na jednotlivé položky. Toto se děje v samostatných modulech aplikace (např. Disketa pro Českou spořitelnu).
 
 
[[Image:M-platby-spolecne-prevody.png|400px]]
 
<small> Když do číselníku společných převodů zadáte banku „0002“ a výběrovou podmínku pro kód, pak to systém nebude považovat za společný převod, ale bude vědět, že má při vytváření hromadného příkazu k úhradě natáhnout sumy podle výběrové podmínky ze zpracování brutto. Využití je zejména pro dotahování částek penzijního připojištění. </small>
 
'''Nový'''
 
Po otevření této záložky dostanete seznam navedených společných převodů. Při vkládání nového záznamu nejprve přepínačem zvolte jeden ze dvou způsobů zadání:
 
* buď využijete výběr fyzické nebo právnické osoby z číselníku osob (údaje o bankovním spojení se dotáhnou z číselníku, s možností dodatečné změny variabilního, konstantního nebo specifického symbolu; dále je potřeba vybrat, ze kterého účtu firmy bude platba placena)
* nebo využijete přímého zadání bankovního spojení. V tom případě musíte zadat tyto údaje:
 
'''Směrový kód banky '''- tato položka je využívána pro výběr srážených částek podle kódů bank navedených v platbách zaměstnanců a zároveň pro vytváření hromadných příkazů k úhradě.
 
'''Výběrová podmínka '''v číselníku společných převodů je tvořena ze tří částí: výběrové podmínky pro kód, výběrové podmínky pro číslo účtu a výběrové podmínky pro zdravotní pojišťovnu. Výběrové podmínky pro kód a pro číslo účtu mohou být zadány ve vzájemné kombinaci nebo pouze jedna z nich, výběrová podmínka pro číslo zdravotní pojišťovny musí být uvedena pouze v kombinaci s výběrovou podmínkou pro čísla kódů.
 
'''Výběrová podmínka - kód '''- touto podmínkou je možné zadat výběr určitých mzdových složek. Je povolena kombinace čísel mzdových složek se znaky ‚|‘ nebo ‚:‘. Znak ‚|‘ znamená nebo, znak ‚:‘ je znakem intervalu.
 
* '''odvod sociálního pojištění: 901|998|800:859|2001|2002''' (pojistné placené zaměstnancem, odvody podniku, odečíst dávky nemocenského pojištění),
 
<small>
V legislativě r. 2009 bylo ještě doplněno o podmínku: „odečíst ½ náhrad (legislativa od r. 2009). Pro legislativu dalších let už neplatí (např. r. 2012).
 
Kódy 2001 a 2002 byly doplněny od srpna 2009 – sleva na sociálním pojištění pro zaměstnavatele, má být platné do konce roku 2009. Pro další roky už tato podmínka neplatí.
</small>
 
* '''odvod zdravotního pojištění: 902|903|904|999''' (tato podmínka musí být ještě doplněna výběrovou podmínkou na číslo příslušné zdravotní pojišťovny)
 
* '''odvod záloh na daň: 910:912|907|918|919|1901:1921|1951:1955'''
* '''odvod srážkové daně:''' '''913|917'''
 
* '''zákonné pojištění zaměstnavatele: 997'''
 
* '''Odbory: 961 příp. další kódy'''
* '''Poštovní poukázky: 971 příp. další kód'''
 
'''Dále se zde uvádějí kódy představující penzijní připojištění a životní pojištění v případě, že zaměstnavatel posílá do fondu jednu souhrnnou částku.'''
 
 
'''Výběrová podmínka – ZP'''- obsahuje číslo zdravotní pojišťovny, pro kterou se má provést odvod zdravotního pojištění.
 
'''Výběrová podmínka – č.účtu '''- tato položka je využívána pro výběr srážených částek podle čísel účtů navedených v platbách zaměstnanců. Pro její vyplnění platí stejné zásady jako pro zadávání běžných výběrových podmínek:
 
Znak ‚'''<nowiki>*‘</nowiki>''' zastupuje libovolnou skupinu znaků.Znak ‚'''?‘''' zastupuje jeden libovolný znak. Konstrukce ‚'''<nowiki>[ ]‘</nowiki>''' zastupuje jeden libovolný znak z těch, které by byly uvedeny mezi těmito hranatými závorkami.
 
Název společného převodu
 
Následují bankovní údaje, které se použijí při vytváření hromadného příkazu k úhradě:
 
Číslo účtu
Variabilní symbol
Konstantní symbol
Specifický symbol
 
 
'''Můžete použít stejné zástupné symboly jako u předcházející kapitoly - Pro zaměstnance.'''
 
 
'''Vlastní bankovní spojení '''- pořadové číslo účtu podniku, z něhož se mají peníze čerpat viz číselníky bankovních účtů podniku
 
 
Položky, které nemusí být vyplněny:
 
* '''Účtování''' – pokud i v souboru pro homebanking mají být informace o účtování, vyplníte tuto položku číslem kódu z číselníku kódu účetnictví. Tato informace o účtování se týká jen homebankingu, ale netýká se přenosu (přenosového souboru) do účetnictví.
 
* '''Pobočka''' – pro kterou pobočku platí (je-li systém nastaven na evidenci poboček)
 
 
Pozn. ''Znak | („svislítko“) používaný jako zástupný znak představující podmínku „nebo“ můžete vygenerovat pomocí klávesnice způsobem : pravý Alt + W, nebo levý Alt + 124.''
 
 
==== Společné převody do České spořitelny ====
 
'''Nová čísla účtů:'''
 
Pokud již máte pořízené platby s novými čísly účtů ČS, nastavte si do číselníku spol.převodů (v okně plateb) výběrovou podmínku na č.účtu = '''*???''' (libovolné číslo účtu z ČS mající alespoň tři znaky). Hodnotu ve specifickém symbolu vyplňujte nyní = 0.
 
Pozn. Přečíslování nových čísel účtů provedete automaticky pomoci jednorázové funkce č. 67 s názvem Přečíslování účtů u ČS.
 
 
<small>
'''Původní čísla účtů:'''
 
Chcete-li, např. převádět společně všechny platby do Zlínské okresní pobočky České spořitelny, pak do výběrové podmínky vložíte ‚*-668‘ . Chcete-li převádět společně vklady, sporožira a půjčky do Sokolovské okresní pobočky České spořitelny, vložíte do číselníku tři záznamy v nichž do výběrových podmínek vložíte: <nowiki>‚*[01]?-398‘ (vklady),</nowiki> <nowiki>‚*[23]?-398‘ (sporožiro) </nowiki> <nowiki>‚*[67]?-398‘ (půjčky) . </nowiki>. Převod všech plateb: do výběrové podmínky – č.účtu : '''<nowiki>*[012367]?-???</nowiki>'''
</small>
 
 
Nejběžnější je situace, kdy chcete převádět veškeré platby pro ČS společně:
 
Pak zadáte: do výběrové podmínky – kód mzdové položky, na kterých mají zaměstnanci dané platby, obvykle 941 (Spoření) a 951 (Půjčky STSP): '''941|951 '''.
 
Ve všech případech dále doplníte směrový kód banky kódem „0800“, názvy společných převodů, čísla účtů, na kterých od vás budou okresní pobočky České spořitelny celkové částky přijímat a symboly bankovních převodů.
 
'''Pozn.''' Struktura čísel účtů České spořitelny je popsána v kapitole Platby/Pro zaměstnance. Používání pomlčky před posledním trojčíslím není povinné, je však třeba, aby výběrové podmínky odpovídaly tomuto formátu a formát byl pro všechny záznamy stejný. Systém navíc při uskutečnění společného převodu bude vnitřně kontrolovat, zda je účet veden u České spořitelny, tj. zda číslo banky pro daný účet je 0800.
 
 
'''vyst_ven_CS'''
 
'''Soubor pro ČS s určením i pro jiné banky'''
 
 
Nastavení parametru na „ano“ umožní vygenerovat soubor pro Českou spořitelnu tak, že bude obsahovat platební příkazy i pro zaměstnance s účtem v jiných bankách. Které další banky kromě ČS se zpracují, je dáno uživatelem v okně: Mzdy-Přenosy dat – Disketa pro spořitelnu.
 
V záložce okna "Opis komp.média" je možno si nechat načíst sestavu. POZOR - tato sestava byla upravena tak, že jednotlivé banky se oddělují na samostatné stránky a mají mezisoučty částek.''' '''Součtové částky za jednotlivé banky je potřeba zkontrolovat proti jiné sestavě – např. sestava trvalých srážek MP 005/A.
 
 
Rozšiřující parametry:
 
 
{| class="prettytable"
| <center>8</center>
| vcetne_vs
| '''Diskety ČS – do souboru doplňovat i var.symbol klienta'''
| <center>ne</center>


<!-- ############################################################################## -->
{| id="mp-upper" style="width: 100%; margin:4px 0 0 0; background:none; border-spacing: 0;"
| class="MainPageBG" style="width:33%; border:1px solid #cedff2; background:#f5faff; vertical-align:top; color:#000;" |
{| id="mp-left" style="width:100%; vertical-align:top; background:#f5faff;"
! style="padding:2px;" | <p id="mp-itn-h2" style="margin:3px; background:#cedff2; font-size:120%; font-weight:bold; border:1px solid #a3b0bf; text-align:left; color:#000; padding:0.2em 0.4em;">Srážky ze mzdy</p>
|-
|-
|  
| style="color:#000;" | <div id="mp-tfa" style="padding:2px 15px">
|  
'''[[Zákonné srážky]]''' <br>
| Do datové věty pro výplaty v České spořitelně (sběrný účet) budou doplňovány v běžném záznamu položky VK
'''[[Parametry (srážky ze mzdy)|Parametry]]''' <br>
|  
[[Vyživované osoby pro existenční minimum]] <br>
[[Základní nezabavitelná částka]] <br>
-----------
[[Max. základní nezabavit. částky]] <br>
: <small> [[Odstupné a srážky ze mzdy]] </small>
-------------
[[Insolvence]] <br>
: <small> [[Pohledávky přikázáním]] </small> <br>
<small> [[Postižení daňového bonusu a přeplatku z ročního zúčtování daně]]</small> <br>
: <small> [[Pohledávky přikázáním na daňový bonus]] </small> <br>
: <small> [[Pohledávky přikázáním na roční zúčtování daně]] </small> <br>
-----------
<small> [[Odstupné a srážky ze mzdy]] </small>
----------------
<small> [[Paušálně stanovená náhrada nákladů (srážky ze mzdy)|Paušálně stanovená náhrada nákladů]] </small>
-----------------
[[Sdělení exekutorovi]]
-----------
[[Ke stažení dokumenty|Kalkulačka pro výpočet srážek ze mzdy v MS Excel]]


|-
</div>
| <center>8</center>
|}
| vybr_banky_CS
| '''Seznam kódů bank pro převod ze sběrného účtu ČS'''
| <center>0100, 0300</center>


<!-- ####################################################################################### -->
| style="border:1px solid transparent;" |
| class="MainPageBG" style="width:33%; border:1px solid #cedff2; background:#f5faff; vertical-align:top;"|
{| id="mp-left" style="width:100%; vertical-align:top; background:#f5faff;"
! style="padding:2px;" | <p id="mp-itn-h2" style="margin:3px; background:#cedff2; font-size:120%; font-weight:bold; border:1px solid #a3b0bf; text-align:left; color:#000; padding:0.2em 0.4em;">Ostatní</p>
|-
|-
|  
| style="color:#000;" | <div id="mp-tfa" style="padding:2px 15px">
|
| Seznam kódů bank pro převod ze sběrného účtu ČS
|  


|-
[[Žádost o vrácení přeplatků]] <br>
| <center>8</center>
[[Penzijní připojištění - hromadný příkaz]] <br>
| vyst_ven_CS
<small>[[Opakované zasílání proměnlivé částky na spořicí účet]] </small><br>
| '''Převod peněz ze sběrného účtu ČS do jiných bank'''
<small>[[Realizace smluvené částky agendy Platby i v případě nedostatečného příjmu]] </small>
| <center>ne</center>
</div>
|}


<!-- ############################################ NEVIDITELNÉ ############################################ -->
| style="border:1px solid transparent;" |
| class="MainPageBG" style="width:33%; border:1px solid transparent; background:transparent; vertical-align:top;"|
{| id="mp-left" style="width:100%; vertical-align:top; background:transparent;"
! style="padding:2px;" | <p id="mp-itn-h2" style="margin:3px; background:transparent; font-size:120%; font-weight:bold; border:1px solid transparent; text-align:left; color:transparent; padding:0.2em 0.4em;">Ostatní</p>
|-
|-
|  
| style="color:transparent;" | <div id="mp-tfa" style="padding:2px 15px">
|
| Převod peněz ze sběrného účtu ČS do jiných bank
|  


|-
| <center>8</center>
| zvys_por_cis
| '''Diskety ČSP-zvyšovat pořadové číslo souboru (ano/ne)'''
| <center>a</center>


|-
</div>
|
|}
| Pro případ vyplácení mzdy zaměstnancům na účet České spořitelny - hromadně přes disketu.
| <center> </center>


|}
|}


== Společné převody – částky ==
[[Moduly_KS_mzdy_PROFI|zpět]]
Zadáte-li k některému společnému převodu přímo konstantní částku, pak se tato objeví na hromadném příkazu k úhradě namísto standardního součtu příslušných mzdových položek.
 
== Spol. převody – další částky ==
V této záložce můžete řešit další případy, jak:
 
* poslat na hromadný příkaz k úhradě konstantní částku,
''nebo ''
* poslat na hromadný příkaz k úhradě částky za další mzdové položky (nejen standardní devítistovkové) uvedené v číselníku spol.převodů.


Co s částkou při závěrce - pole umožňuje volbu jedné z hodnot: 1-Ponechat, 2-Vynulovat, 3-Odstranit řádek
__NOTOC____NOEDITSECTION__

Aktuální verze z 6. 9. 2022, 15:46