Max. základní nezabavit. částky

Z Prirucky

Max. základní nezabavit. částky - hodnota v tomto poli musí zůstat ve standardním případě prázdná!

Max-zakladni-nezabavit-castky.png

Menu: Evidence > Evidence zaměstnanců / Mzdové údaje
Menu: Evidence > MaPExpress / Mzdové údaje

Česká legislativa

Systém výpočtu srážek ze mzdy je tímto polem rozšířen o možnost snížit či zcela potlačit základní nezabavitelnou částku zaměstnance. Jedná se o případy, kdy zaměstnanci se provádí srážky ze mzdy i u jiného subjektu (jiný zaměstnavatel, správa soc.zabezpečení), kde již na sebe či na další vyživované osoby uplatňuje nezabavitelné části ze mzdy.

Možné hodnoty:

  • nevyplněno - standardní funkcionalita
  • 0 - potlačen nárok zaměstnance na základní nezabavitelné částky (na osobu povinného i na vyživované osoby)
  • jiné kladné číslo - hodnota čísla se bere jako maximální základní nezabavitelná částka (např. při zadání hodnoty 5000 se jako maximum vezme tato částka).
  • záporné číslo - výjimečně.

Možnost navýšit uživatelsky základní nezabavitelnou částku u srážek ze mzdy. Pokud se do položky max.ZNČ zadá záporná hodnota, tak se o tuto hodnotu navýší standarndě vypočtená ZNČ. Např. zaměstnanec bez vyživovaných osob má ZNČ 6155 Kč, pokud se do položky max.ZNČ zadá -1000, pak pro výpočet srážek ze mzdy se použije ZNČ 7155Kč.
Použití je např. pro případ, kdy se vyplácí odstupné a je potřeba aplikovat ZNČ za tolik měsíců, za kolik se odstupné vyplácí - Odstupné a srážky ze mzdy. Princip je obdobný i ve slovenském legislativním prostředí.

Pokud důvody pro zavedení maxima pominou, pak je nutno hodnotu této nové položky zrušit. Je možno tak učinit také prostřednictvím vložení budoucí hodnoty - v případě zrušení se vkládá budoucí hodnota - prázdná:

Maxzaklnezabcast-budouci-hodnota-prazdna-2.png

Zákonné srážky
Základní nezabavitelná částka
Legislativa 1.1.2013 - příklady - srážky z dávek

Paragraf05.png Občanský soudní řád § 298(1). Nařizuje-li soud provádění srážek ze mzdy několika plátcům mzdy, určí jim jednotlivě, jakou část základní částky (§ 278) nemají srážet. Kdyby příjem povinného nedosahoval u některého plátce mzdy ani uvedené části základní částky, je plátce mzdy povinen oznámit to soudu. Soud pak znovu určí, jakou část základní částky má každý plátce mzdy srážet. Soud může též určit, zejména jsou-li prováděny srážky již jen pro běžné výživné, aby je prováděl pouze některý z plátců mzdy a aby ostatní v provádění srážek zatím nepokračovali.(2) Provádí-li srážky několik plátců mzdy zároveň, zašlou srážky vždy soudu. Soud prověří, zda celkově sražená částka nepřevyšuje pohledávku oprávněného. Nepřevyšuje-li ji, vyplatí celou sraženou částku oprávněnému. Převyšuje-li ji, vyplatí soud ze sražené částky oprávněnému jen tolik, kolik odpovídá jeho pohledávce, a zbytek vrátí povinnému.

Slovenská legislativa

Obdobná funkcionalita jako pro českou legislativu.

V případě, že je položka vyplněna, pak tuto hodnotu systém zohledňuje při výpočtu srážek ze mzdy (Výkon rozhodnutí a exekucí). Tzn.pokud je hodnota nastavena na 0, pak se nezohledňuje ani základní suma na povinného, na vyživované děti ani na manželku.

Odkazy