Odstupné a srážky ze mzdy

Z Prirucky

Odstupné a srážky ze mzdy - princip rozpočítávání odstupného pro výpočet srážek ze mzdy na budoucí měsíce.

Judikatorní princip

Přibližně od roku 2017 se začal v praxi objevovat následující postup:

Vychází se z následující úvahy: Odstupné se poskytuje např. ve výši 1-3 násobku průměrného výdělku. Kdyby odpovídající dobu (1-3 měsíce) zaměstnanec nadále pracoval v tomto zaměstnání, byl by celkový úhrn jeho exekučních srážek ze mzdy menší, než v případě jednorázového navýšení příjmu v měsíci výstupu. Právě proto, že by pro každý měsíc byla zahrnuta základní nezabavitelná částka.

Aktuální proces je v současnosti asi následující:

  1. Zaměstnavatel poskytne základní nezabavitelnou částku v měsíci vyúčtování (ukončení pracovního poměru) ve výši za aktuální měsíc a následující dle výše odstupného (při 3-násobku průměrného výdělku se bude jednat o aktuální + 3, tj. 4 krát měsíční základní nezabavitelná částka).
  2. Informuje o tomto postupu exekutora (-y).
  3. V případě, že v uvedené lhůtě (pro 3-měs.odstupné se jedná o 3 měsíce) dotyčná osoba nastoupí do práce k novému zaměstnavateli, sděluje exekutor novému zaměstnavateli, jak postupovat (zda např. nezapočítávat po zbývající dobu základní nezabavitelnou částku).

Technické provedení bodu prvního v aplikaci:

Příklad: Odstupné bylo poskytnuto ve výši 3-měsíců v částce 60 000 Kč. Dvě vyživované osoby, v r. 2018 činí základní nezabavitelná částka na osobu a povinné 9339 Kč. Do uvedeného pole bude zadána částka -28017 (3*9339 Kč se záporným znaménkem). O tuto částku se pak navýší základní nezabavitelná částka příslušného měsíce (tj. celková nezabavitelná částka bude činit 4-násobek standardní hodnoty, v tomto případě 9339).

Legislativní potvrzení

Odkazy