Pom2: Porovnání verzí

Z Prirucky
Řádek 222: Řádek 222:


Do sestav MR 001, MR 002/A, MS 008/A byla doplněna nová indikace nemoci v ochranné lhůtě (OL). Tato se zobrazuje na základě nastavení nového ovládacího prvku. V dokumentu "Potvrzení o zaměstnání" je rovněž nemoc v OL označována příznakem
Do sestav MR 001, MR 002/A, MS 008/A byla doplněna nová indikace nemoci v ochranné lhůtě (OL). Tato se zobrazuje na základě nastavení nového ovládacího prvku. V dokumentu "Potvrzení o zaměstnání" je rovněž nemoc v OL označována příznakem
== Náhrada za ztrátu na výdělku ==
Pro účely vyplácení náhrad ušlého výdělku je možné použít mzdové položky 780 - 789, ale pozor tyto položky se pro účely vykazování vyloučených dob vykazují jen v případě, že se nekryjí s dobou:
- pojištění v níž měl pojištěnec příjmy, které se zahrnují do vyměřovacího základu pro stanovení pojistného na sociální zabezpečení a příspěvku na státní politiku zaměstnanosti
- za kterou náležela náhrada za ztrátu na výdělku po skončení pracovní neschopnosti náležící za pracovní úraz (nemoc z povolání) dle ustanovení § 371 zákoníku práce.
Pokud budete i přesto chtít, aby se tyto doby vylučovaly, musíte použít jiné mzdové položky či požadavkem požádat pro vaši firmu o výjimku u těchto mzdových položek.

Verze z 17. 5. 2013, 12:24

Download icon
KS rozcestník
Knihy.png

Návody

Aplikace
Evidence
Mzdy
PIS
Sestavy a výstupy
Jiné

Získejte více

Úvod

Menu: Mzdy – Nepřítomnosti


Modul Nepřítomnosti slouží k průběžnému pořizování nepřítomností v průběhu měsíce. Zde zadané nepřítomnosti se automaticky dotahují do pracovního výkazu při jejich zpracování na konci měsíce.

Pracovní neschopnosti (nemoc, úrazy, karanténa), ošetřování člena rodiny, mateřské dovolené či vojenská služba se zadávají právě v této části aplikace. Dovolená či jiné nepřítomnosti je možné dle uvážení uživatele zadat přímo do pracovního výkazu (agenda Zpracování brutto, také možno zadat do agendy Pořizování dat), čímž se sice pořízení dat zrychlí, ovšem na úkor zpětných přehledů či kontroly na překrývání nepřítomností.

M-nepritomnosti.png

obrázek 1 - Evidence nepřítomnosti zaměstnanců


Pozn. Jako překrývající se absence se nepovažuje zadání nepřítomnosti přes již zadanou ‚Dočasně nevyjasněnou absenci‘ (MzdPol 516). Tímto způsobem lze řešit např. na konci měsíce situaci, kdy ještě nevíte, zda zaměstnanec má pracovní neschopnost či např. řádnou dovolenou. Takže v daném měsící zadáte kód 516 a v dalším zpětně např. Nemoc.


V agendě Nepřítomnosti byla upravena kontrola na překrývání zadávaných nepřítomností. Dřívější striktní zákaz zadání překrývajících se nepřítomností byl změněn na upozornění, které lze na dotaz ignorovat. Tímto se dají ponovu řešit situace, kdy v jeden den jsou dva druhy nepřítomností (např.návštěva lékaře a dovolená).


Společné vlastnosti

V každé agendě pro zadání nepřítomnosti máte možnost vybrat PracPom označeného zaměstnance, ke kterému se zobrazí pracovní středisko.

Zobrazeny jsou již dříve navedené nepřítomnosti daného typu dle vybrané záložky, přičemž záznamy pořízené v aktuálním období lze opravit či zrušit. Chcete-li se podívat na nepřítomnosti zadané dříve (již zpracovány), lze tak učinit kliknutím na záložku Sestava, přičemž se vám automaticky nastaví vytvoření sestavy pro právě vybraného zaměstnance (viz odstavec Sestavy).

Tip: Především v této části aplikace můžete využít možnosti automatického generování data, kdy stačí vložit den a při opuštění položky se dogeneruje měsíc a rok aktuálního měsíce, takže běžný datum lze zadat stiskem 1-2 kláves na místo celého data. Podrobnosti viz ‚obecné vlastnosti systému‘.


Prohlížet zadané nepřítomnosti pro všechny či vybraného zaměstnance, všech či jednotlivých druhů nepřítomností, za poslední půlrok nebo bez časového omezení můžete vytvořením sestavy v záložce ‚Sestavy‘. Tím získáte přesný jmenovitý přehled včetně datumů a dnů nepřítomnosti.






Základní vojenská služba

Zde kromě základní vojenské služby (551) můžete zadat i vojenské cvičení (555). Při otevírání této záložky se kontroluje, zda daný zaměstnanec je muž.


Proplácení „10 dní“


Běžná práce je stejná jako v ostatních záložkách nepřítomností, kromě začátku a konce lze u ZVS zatrhnout políčko Chcete proplatit 10 dní?, čímž systém zaplatí mzdovou položkou nastavenou v parametrech systému (obvykle 751 – Příspěvek vojákům). Dále lze počet proplácených dnů a hodin změnit. Proplaceno bude PPP v aktuálním měsíci.

Vojenské cvičení



Pokud zadáváte vojenské cvičení, vyberete v rozbalovacím menu položku Vojenské cvičení. V tomto okamžiku se vám rovněž zpřístupní položka Počet vyživovaných osob pro voj. cvičení a zároveň se ze Mzdových údajů načte tento počet, pokud tam již byl dříve zadán. Údaj lze zde přímo změnit a při uložení vojenského cvičení se zapíše do evidence. Tímto zajistíte správnost výpočtu náhrady za vojenské cvičení.

Vojenská evidence

Menu: PIS – Vojenská evidence


V této části aplikace lze provádět evidenci branných a vojenských údajů jednotlivých zaměstnanců.

Údaje: ÚVS (Územní vojenská správa), ČVO (číslo vojenské odbornosti), Voj. hodnost –možnost výběru z rozbalovacího menu, Záznam o vydání průkazu – datum vydání, Zdravotní klasifikace (Schopen/Neschopen), Zproštěn (Ano/Ne).




Paragraf05.png Důležité osobní překážky v práci (NV 590/2006 Sb.)


Druh překážky: Vyšetření nebo ošetření v nejbližším zdravotnickém zařízení

Rozsah pracovního volna: Nezbytně nutná doba (Pokud nebylo možné provést mimo pracovní dobu)

Náhrady mzdy: Ano


Druh překážky: Vyšetření nebo ošetření v jiném než nejbl. zdravot. zařízení (Pokud nebylo možné provést mimo pracovní dobu)

Rozsah pracovního volna: Nezbytně nutná doba

Náhrady mzdy: Ano, ale nejvýše za dobu, která byla potřebná dle předchozího bodu


Druh překážky: Prohlídka záv.preventivní péče, vyšetření nebo očkování (Souvislost s výkonem práce)

Rozsah pracovního volna: Nezbytně nutná doba

Náhrady mzdy: Hradí se případná ztráta na výdělku


Druh překážky: Přerušení dopravního provozu nebo zpoždění hromadných dopravních prostředků (Nepředvídatelnost, zaměstnanec neměl možnost dosáhnout včas místa pracoviště jiným přiměřeným způsobem)

Rozsah pracovního volna: Nezbytně nutná doba

Náhrady mzdy: Ne


Druh překážky: Znemožnění cesty do zaměstnání (U zaměstnance těžce zdrav. Postiženého, důvody zásadně povětrnostní, vazba na nehromadný dopravní prostředek, které tento zaměstnanec používá)

Rozsah pracovního volna: Nezbytně nutná doba, nejvýše 1 den

Náhrady mzdy: Ano


Druh překážky: Vlastní svatba (Náhrada přísluší i zaměstnanců uvedeným v ZP)

Rozsah pracovního volna: 2 dny, z toho 1 den k účasti na obřadu

Náhrady mzdy: Ano, ale jen za 1 den


Druh překážky: Svatba dítěte Náhrada přísluší i zaměstnancům uvedeným v ZP)

Rozsah pracovního volna: 1 den, a to k účasti na svatbě

Náhrady mzdy: Ano


Druh překážky: Svatba rodiče

Rozsah pracovního volna: A den, a to k účasti na svatbě

Náhrady mzdy: Ne


Druh překážky: Narození dítěte (převoz manželky nebo družky do zdrav. zařízení a zpět)

Rozsah pracovního volna: Nezbytně nutná doba

Náhrady mzdy: Ano


Druh překážky: Narození dítěte (účast manžela nebo druha u porodu)

Rozsah pracovního volna:Nezbytně nutná doba

Náhrady mzdy: Ne


Druh překážky: Úmrtí manžela, druha nebo dítěte (Náhrada přísluší i zaměstnancům uvedeným v ZP)

Rozsah pracovního volna: 2 dny a další den k účasti na pohřbu těchto osob

Náhrady mzdy: Ano


Druh překážky:Úmrtí rodiče a sourozence, rodiče a sourozence manžela (tchán, tchýně, švagr, švagrová) a manžela dítěte nebo manžela sourozence (zeť, snacha, švagr, švagrová)

Rozsah pracovního volna: 1 den k účasti na pohřbu a další den, obstarává-li pohřeb těchto osob

Náhrady mzdy: Ano


Druh překážky: Úmrtí prarodiče nebo vnuka, prarodiče manžela nebo jiné osoby, která sice nepatří k uvedeným fyzickým osobám, ale žila se zaměstnancem v době úmrtí

Rozsah pracovního volna: Nezbytně nutná doba, nejvýše 1 den, k účasti na pohřbu a další den, obstarává-li pohřeb těchto osob

Náhrady mzdy: Ano


Druh překážky: Doprovod rodinného příslušníka do zdravotnického zařízení k vyšetření nebo ošetření při náhlém onemocnění nebo úrazu a k předem stanovenému vyšetření, ošetření nebo léčení (Právo na pracovní volno náleží jen jednomu z rodinných příslušníků, doprovod byl nezbytný a uvedené úkony nebylo možno provést mimo pracovní dobu, rodinnými příslušníky se rozumí osoby uvedené výše)

Rozsah pracovního volna: Nezbytně nutná doba, nejvýše 1 den

Náhrady mzdy: Jen v případě, doprovodu manžela, druha nebo dítěte, jako i rodiče a prarodiče zaměstnance nebo jeho manžela, náhrada nepřísluší, pokud má zaměstnanec právo na podporu při ošetřování člena rodiny (ošetřovné)


Druh překážky: Doprovod zdravotně postiženého dítěte do zařízení sociálních služeb nebo do školy nebo školského zařízení samostatně zřízených pro žáky se zdravotním postižením s internátním provozem a zpět (Právo na pracovní volno náleží jen jednomu z rodinných příslušníků, rodinnými příslušníky se rozumí osoby uvedené výše)

Rozsah pracovního volna: Nezbytně nutná doba, nejvýše 6 pracovních dnů v kalendářních roce

Náhrady mzdy: Ano


Druh překážky: Doprovod dítěte do školského poradenského zařízení ke zjištění speciálních vzdělávacích potřeb dítěte (Právo na pracovní volno náleží jen jednomu z rodinných příslušníků, rodinnými příslušníky se rozumí osoby uvedené výše)

Rozsah pracovního volna: Nezbytně nutná doba

Náhrady mzdy: Ne


Druh překážky: Pohřeb spoluzaměstnance (Jen zaměstnancům, kteří se zúčastní pohřbu a byli určeni zaměstnavatelem )( v dohodě s odbornou organizací)

Rozsah pracovního volna: Nezbytně nutná doba

Náhrady mzdy: Ano


Druh překážky: Přestěhování (Účelem je přestěhování zaměstnance a jeho bytového zařízení)

Rozsah pracovního volna: Nezbytně nutná doba, nejvýše 2 dny

Náhrady mzdy: Jen v případě přestěhování v zájmu zaměstnavatele


Druh překážky: Vyhledání nového místa (Pracovní volno lze se souhlasem zaměstnavatele slučovat)

Rozsah pracovního volna: Nezbytně nutná doba, nejvýše 1 půlden v týdnu, a to po dobu odpovídající výpovědní době v délce 2 měsíců

Náhrady mzdy: Jen v případě výpovědi dané zaměstnavatele pode § 52 písm a) až e) ZP nebo rozvázání pracovního poměru dohodou z týchž důvodů

Nepřítomnost v ochranné lhůtě

Systém obsahuje funkci, která zkontroluje, zda zadaná nepřítomnost je nepřítomností v ochranné lhůtě. Funkce je volaná z agend pracovní neschopnost, OČR, mateřská dovolená, a to za podmínky, že datum začátku nepřítomnosti je větší než datum výstupu.Funkce se volá těsně před ukládáním záznamu a vypíše vždy nějaké upozornění nebo chce po uživateli potvrzení.

Funkce

- kontroluje, zda nepřítomnost je navazující na jinou, která má některý z kódů 508, 509, 511, knzp, 831, 512, 852. (knzp je kód pro nemoc z povolání nastavený v rozš.parametrech)

Jestliže navazuje, objeví se oznámení: "NEPŘÍTOMNOST V OCHRANNÉ LHŮTĚ:", "- jedná se o pokračující nepřítomnost po výstupu, která bude proplacena"


- jinak kontroluje, zda je datum začátku posunuto od datumu výstupu max. o limitní počet dní (ten je stanoven na 7 dní a u zaměstnání, které trvalo kratší dobu než 7 dní je to délka zaměstnání).

Jestliže je limit splněn, objeví se oznámení: "NEPŘÍTOMNOST V OCHRANNÉ LHŮTĚ:", "- jedná se o nepřítomnost po výstupu, která bude proplacena"


- jinak se kontroluje pro zaměstnance - ženy, zda je datum začátku posunuto od datumu výstupu max. o 6 měsíců a jestliže ano, zobrazí se dotaz: "NEPŘÍTOMNOST V OCHRANNÉ LHŮTĚ:", "- jedná se o nepřítomnost ženy do 6 měsíců po výstupu, která je těhotná?". Pokud uživatel odpoví "Ano", pak je povolen zápis.


- jinak se objeví dotaz: "NEPŘÍTOMNOST PO OCHRANNÉ LHŮTĚ:", "- jedná se o nepřítomnost, která již není v ochranné lhůtě, ale bude proplacena - chcete skutečně zapsat?". Pokud uživatel odpoví "Ano", pak je proveden zápis, jinak je vrácen zpět bez zápisu do databáze.


Pozor: TÍMTO POTVRZENÍM BERE UŽIVATEL NA VĚDOMÍ, ŽE SYSTÉM SKUTEČNĚ VYPOČÍTÁ PODLE AKTUÁLNÍHO PRŮMĚRU ČÁSTKU NEMOCENSKÉ DÁVKY A ZAHRNE JI DO ZPRACOVÁNÍ BRUTTA !


Označení v sestavách


Označení nemocí v ochranné lhůtě

Do sestav MR 001, MR 002/A, MS 008/A byla doplněna nová indikace nemoci v ochranné lhůtě (OL). Tato se zobrazuje na základě nastavení nového ovládacího prvku. V dokumentu "Potvrzení o zaměstnání" je rovněž nemoc v OL označována příznakem