Pom9

Z Prirucky

Více pracovních poměrů nebo nástupů u jednoho zaměstnance.

Evidence

Duplicita záznamů o zaměstnanci v agendě

Evidence zaměstnanců

by měla být ojedinělá, spíše výjimečná.

Pracovní poměry

Duplicita záznamů v agendě

Pracovní poměry

je již častější (víceméně obvyklý) případ.

Je potřeba si uvědomit, že z hlediska historie je nežádoucí "přepisování" pracovního poměru novými údaji - o novém pracovním poměru. Důvody:

- Mzdový list
- ELDP,

které uvádí data za každý pracovní poměr samostatně. Pokud by např. k přepsání došlo v rámci jednoho kalendářního roku, smíchání dat bude naprosté.

Původní pracovní poměr ukončen před prvním dnem aktuálního období

Běžný, nekomplikovaný případ.

  1. Původní pracovní poměr je již (dávno) ukončen.
  2. Evidence zaměstnanců - datum výstupu je vymazáno, datum nástupu buď změněno na novou hodnotu, nebo ponecháno s původní.
  3. Založen nový pracovní poměr (s datem začátku buď v aktuálním, nebo v budoucím období).

Původní pracovní poměr končí v aktuálním, nebo budoucím období

Problémové případy. V případě požadavku na současné zadání nového pracovního poměru může v těchto případech docházet ke vzájemným kolizím.

Příklad - dotaz

Dobrý den, prosíme o informaci, jak máme řešit následující případy jako budoucí nástupy, přičemž nesmí být narušeno nic, co by se týkalo zpracování aktuálního období (výpočet mezd atd.).

- zaměstnanec ukončil hlavní pracovní poměr k 27.2.2020. Na hlavní pracovní poměr má opět nastoupit 6.3.2020
- zaměstnanec ukončil DPČ (DPP) cizích zaměstnanců 6.3.2020 a 7.3.2020 nastoupil na hlavní pracovní poměr
- zaměstnanec ukončil hlavní pracovní poměr 6.3. a 7.3. nastoupil na DPČ (DPP) cizích zaměstnanců
- zaměstnanec ukončil DPČ (DPP) cizích zaměstnanců 3.3. a 7.3. nastoupil na hlavní pracovní poměr
- zaměstnanec ukončil hlavní pracovní poměr 3.3. a 7.3. nastoupil na DPČ (DPP) cizích zaměstnanců

V současné době tyto případy řešíme tak, že čekáme na uzávěrku měsíce (v těchto případech 2/2020) a teprve pak zadáváme do KS program pracovní poměr, který začíná od následujícího období.

hd 50957

Zde je potřeba posoudit vlivy, které mají jednotlivé hodnoty polí Datum nástupu a výstupu, na zpracování především stávajícího (původního) pracovního poměru.
Evidence zaměstnanců, Osobní údaje - tato agenda uvádí společné hodnoty pro zaměstnance (za všechny jeho pracovní poměry).

Mzdové údaje - hodnoty data nástupu a výstupu z agendy Osobní údaje mají vliv např. na správné přiznání daňové slevy nebo na výpočet odpovídající hodnoty minimálního vyměřovacího základu pro zdravotní pojištění (krátí se úměrně dle počtu kalendářních dnů).
Zaměstnanec ukončil hlavní pracovní poměr k 27.2.2020. Na hlavní pracovní poměr má opět nastoupit 6.3.2020

Pokud zaměstnanec končí prac.poměr 31.12. a od 3.1. má nový nástup, personalista tato data nemůže zadat na začátku ledna, kdy se ještě zpracovávají mzdy za prosinec (zaměstnanec by např. nedostal daňovou slevu za prosinec), musí buď počkat, anebo zadat je následovně. V Evidenci smazat výstup, pak založit nový pracovní poměr od 3.1. Je možno vystavit dokument Pracovní smlouva s datem "nástupu" od 3.1. Pak ale musí být opraven výstup v Evidenci na původní hodnotu, přepočtena mzda zaměstnance a po měsíční závěrce je nutno revidovat data (Evidence - smazat výstup, zadat datum nástupu 3.1., Prac.poměr - smazat výstup u nového prac.poměru).


Budoucí nástup zaměstnance