Mzdové číselníky: Porovnání verzí

Z Prirucky
Řádek 1: Řádek 1:
{{Navigace}}


<!-- ############################################ MZDOVÉ POLOŽKY ############################################ -->
<!-- ############################################ MZDOVÉ POLOŽKY ############################################ -->

Verze z 6. 4. 2011, 09:35

Mzdové položky


Účtování


Banky

Ostatní

Kalendáře

| style="border:1px solid transparent;" | | class="MainPageBG" style="width:25%; border:0; background:transparent; vertical-align:top;"|

| style="border:1px solid transparent;" | | class="MainPageBG" style="width:25%; border:0; background:transparent; vertical-align:top;"|

|}





Mzdové číselníky

Mzdové položky

Číselník mzdových položek je jedním z nejdůležitějších číselníků celého systému. Jeho prostřednictvím se řídí výpočet mezd, daní a nápočtů hodnot jednotlivých mzdových položek do průměrů pro pracovně právní účely, nemocenskou, pro důchod, pro sociální a zdravotní pojištění a nápočty dnů do náhradních dob.

Urči stav

Pro zjištění, které MzdPol jsou použity v systému a které ne, slouží tlačítko Urči stav. Po jeho stisknutí se naplní poslední sloupec používaná hodnotami ‚Ano/Ne‘. Následně lze podle této hodnoty třídit nebo podle daného sloupce filtrovat jen použité záznamy a např. vytisknout si přehled jen používaných MzdPol.

Pozor. Pro filtraci nelze zadat přímo hodnotu ‚Ano/Ne‘ , ale 1 (resp. 0), jedná se totiž o generovanou položku!

Kódy mzdových položek

U každé mzdové položky, kromě popisu, se nastavuje kód, systémový kód, číslo algoritmu, způsob zdanění, indikace o započitatelnosti dané položky a druh absence. Jestliže je parametrem (číselník základních parametrů systému – vazba na účetnictví) implementována vazba na účetnictví, pak je nutné u mzdové položky nastavit i kód účtování pro korektní přenos dat z mezd. Položka Typ složky se používá pouze ve speciálních případech, a proto se obvykle nevyplňuje.

Základním číslováním, které se v systému používá, je číslování mzdových položek systémem VARS. Na přání uživatele nastavením parametru (číselník základních parametrů systému – typ kódu) je možné stanovit uživatelské číslování mzdových položek. Všechny vstupy a výstupy ze systému MaP pak budou realizovány prostřednictvím uživatelských kódů.


Při vkládání nových mzdových položek je nutné zachovat věcné rozdělení položek tak, jak je uvedeno v následující tabulce.


C-ciselnik-mzdovych-polozek.png


Kódy VARS
Věcný význam položek
10 - 99
Bez vlivu na zpracování mezd
100 – 169
Základní mzda
170 – 199
Netarifní mzdy (osobní ohodnocení apod.)
200 – 299
Příplatky (z toho 210 – 215 jsou přesčasy)
300 – 399
Odměny a prémie
400 – 499
Podíly, 13. a 14. platy
500 – 599
Nepřítomnosti (590 – 599 neovlivňují časový fond)
600 – 699
Ostatní osobní náklady (OON)
700 – 799
Výplaty nezahrnované do mzdových prostředků. (U kódů 700 – 729 se započítávají dny a hodiny do časového fondu měsíce a rovněž se zahrnují do standardního výpočtu příspěvku pro odb.org. )
800 – 899
Dávky nemocenského pojištění. (U kódů 854 – 899 se jedná o pevné dávky)
900 – 906
Zákonné pojištění
907 – 919
Daně
920 – 999
Srážky

tabulka 2 - Věcné rozdělení položek

Kódy 10 – 99

Mzdové položky z tohoto intervalu mají tu funkcionalitu, že je lze do systému zadat (například prostřednictvím agendy Doplatky nebo Zpracování brutto), ale neovlivní žádným způsobem zpracování mezd (hrubá mzda, nápočty, čistá mzda … atd.). Položka při nastavení musí mít kromě č.algoritmu samé 0 v započitatelnostech. Po zpracování (pokud se zadává částka – Kč) by se měla projevit v rekapitulacích, mzd.listě, výplatních lístcích...


Využití položky je např. u nepeněžních darů, které nepodléhají dani, soc ani zdr.pojištění, ale musí být uvedeny na mzdovém listě. Další využití je k dorovnání časového fondu po přenosu z docházkového systému (viz přenos z docházkového systému).


Systémový kód

Kódy mzdových položek, které jsou důležité pro výpočet a nesmí být uživatelem vymazány, mají systémový kód > 0, (1 nebo 2), ostatní kódy (se systémovým kódem nastaveným na 0) je možné rušit libovolně. Systémový kód 2 mají nastaven položky, jejichž prostřednictvím se realizují odvody podniku.


Některé důležité mzdové položky jsou uvedeny v tabulce níže.


Číslo mzdové položky Název mzdové položky (příklad; položku lze přejmenovat)
Funkčnost mzdové položky
111
MĚSÍČNÍ MZDA Položka se generuje automatickým dopočtem nebo dopočtem pro pracovní poměry s typem mzdy: 0-Měsíční mzda a zároveň pracovní poměr musí mít takovou pracovní kategorii, která má druh mzdy: režijní (toto platí, pokud není rozšiřující parametr DOP_KOD_NA_UDP přepnut na ´Ano´ a zároveň pro druh pracovního poměru - např.pro ´1- Hlavní pracovní poměr´ - není uživatelsky určena mzdová položka pro automatický dopočet. Zároveň také hlavní parametr ´Rozlišovat mzdy´ musí mít hodnotu ´Ano´). Položku lze ale také pořídit například ručně ve ´Zpracování brutto´, nebo může být naimportována z externích systémů.
112
MĚS.MZDA.JEDN. Stejně jako 111, jen podmínky jsou: typ mzdy 0-Měsíční mzda a pracovní kategorie s druhem mzdy jednicová.
121
ČAS.MZDA Stejně jako 111, jen podmínky jsou: typ mzdy 1-Hodinová mzda a pracovní kategorie s druhem mzdy režijní.
122
ČAS.MZDA JEDN. Stejně jako 111, jen podmínky jsou: typ mzdy 1- Hodinová mzda a pracovní kategorie s druhem mzdy jednicová.
134
SMLUVNÍ MZDA Stejně jako 111, jen podmínky jsou: typ mzdy 7- Smluvní mzda měsíční a pracovní kategorie s druhem mzdy jednicová nebo režijní.
135
SMLUVNÍ ČAS.M. Stejně jako 111, jen podmínky jsou: typ mzdy 6- Smluvní mzda hodinová a pracovní kategorie s druhem mzdy jednicová nebo režijní.
151
PODÍL.MZDA D. Stejně jako 111, jen podmínky jsou: typ mzdy 2- Podílová mzda dělnická.
169
ZÁKL.PŘESČASŮ Mzdová položka se vygeneruje automaticky k zadaným hodinám přesčasů (podmínkou ale je, že základní parametr ´Doplňovat přesčasy´ je nastaven na hodnotu ´základ přesčasů´).
171
OHODNOCENÍ D. Položka se vygeneruje automatickým dopočtem, pokud bylo zaměstnanci v menu ´Pracovní poměry´ záložce ´Prac.poměr´ navedeno osobní ohodnocení a navíc byl typ mzdy: 1- Hodinová mzda. Položka může být samozřejmě také ručně zadána.
175
OSOB.OHOD. THP Položka se vygeneruje automatickým dopočtem, pokud bylo zaměstnanci v menu ´Pracovní poměry´ záložce ´Prac.poměr´ navedeno osobní ohodnocení a navíc byl typ mzdy:0- Měsíční mzda . Položka může být samozřejmě také ručně zadána.
210-215
Přesčasy.
291
DOPL.MIN.MZDA Mzdová položka představující doplatek do minimální mzdy; je generovaná automaticky. Bližší popis viz legislativní příručka. Související parametry: základní parametry minimální mzdy (měsíční a hodinová), rozšiřující parametry: POTL_DOPOC_MIN, pojem ´Neovlivní doplatek do min.mzdy´ v číselníku pojmů.
508
PRACOVNÍ ÚRAZ Mzdová položka představující pracovní úraz, zadávejte ji nejlépe v agendě ´Nepřítomnosti´, záložce ´Pracovní neschopnost´. Pokud ji zadáte ve zmíněné agendě, pak při zpracování zaměstnance dojde k automatickému vygenerování mzdových položek 823, 824 a 835. Jedná se o DOKLADOVANOU NEPŘÍTOMNOST*.
509
NEPR.ÚRAZ Mzdová položka představuje nepracovní úraz, zadávejte ji nejlépe v agendě ´Nepřítomnosti´, záložce ´Pracovní neschopnost´. Pokud ji zadáte ve zmíněné agendě, pak při zpracování zaměstnance dojde k automatickému vygenerování mzdových položek 813, 814 a 834. Jedná se o DOKLADOVANOU NEPŘÍTOMNOST*.
510
DOV.MAT.NEPLAC Mzdovou položku zadávejte nejlépe v agendě ´Nepřítomnosti´, záložce ´Mateřská dovolená´. Pojmenování v této agendě je převzato podle názvu této mzdové položky. Viz též mzd.pol.852.
511
PRAC.NESCHOPN. Mzdovou položku zadávejte nejlépe v agendě ´Nepřítomnosti´, záložce ´Pracovní neschopnost´. Pokud ji zadáte ve zmíněné agendě, pak při zpracování zaměstnance dojde k automatickému vygenerování mzdových položek 811, 812 a 833. Jedná se o DOKLADOVANOU NEPŘÍTOMNOST*.
512
OŠETŘOVÁNÍ Č.R. Mzdovou položku zadávejte nejlépe v agendě ´Nepřítomnosti´, záložce ´Ošetřování´. Pokud ji zadáte ve zmíněné agendě, pak při zpracování zaměstnance dojde k automatickému vygenerování mzdových položek 842, 844 a 843 (pokud jste nezatrhli pole ´Neplacené ošetřování´) resp. jen 843 (pokud jste zatrhli pole ´Neplacené ošetřování'). Pro položku 842 platí: zda systém proplatí prvních 9 nebo 16 dnů, je určeno tím, co má zaměstnanec zadáno v ´Evidenci zaměstnanců´, záložce ´Osobní údaje´, položce ´Rodinný stav´ (svobodný (-á), ženatý (vdaná), rozvedený(-á), ovdovělý(-á), druh (družka)).
515
NEOML.ABSENCE Mzdová položka představující neomluvenou absenci. Rozšiřujíc parametr POC_KRAC určuje, o kolik dnů (1,2, nebo 3) bude zaměstnanci zkrácena dovolená za 1 den neomluvené absence. Položka by měla mít nastavenu započitatelnost do zdravotního pojistného 2-13,5% z min. mzdy. Takto generované zdravotní pojistné se celé odečítá z daňového základu.
516
DOC.NEVYJAS.NP Dočasně nevyjasněná absence, např. prac.neschopnost nebo řádná dovolená. Tato mzdová položka se jako výjimka může překrývat s jinou absencí (při zadávání v agendě ´Nepřítomnosti´). Při zadávání mzd.položek ve zpracování brutto systém nekontroluje překrývání absencí.
517
NEM Z POVOLANI Mzdová položka představující nemoc z povolání. Funkce položky je stejná jako u kódu 511, rozlišení je pouze kvůli stanovení podpůrčí doby (do podpůrčí doby se nezapočítávají předchozí období pracovní neschopnosti způsobené pracovním úrazem nebo nemocí z povolání). V rozšiřujícího parametru NEM_Z_POVOLANI musí být vloženo toto číslo mzdové položky, tj. 517.
521
DOVOLENÁ Mzdová položka představující dovolenou, navádějte ji nejlépe v agendě ´Nepřítomnosti´, záložce ´Řádná dovolená´ nebo ´Hromadná dovolená´. Pokud nechcete u čerpané dovolené zadávat datum od-od, ale pouze počet dní čerpané dovolené, zadávejte mzdovou položku přímo do "zpracování brutto".
524
DOVOL.HRAZENÁ Mzdovou položku zadávejte při výstupu zaměstnance (do ´Zpracování brutto´) - způsobí proplacení zbývající dovolené a zároveň odečet dnů na dovolenou do 0. Zkontrolujte č. algoritmu mzdové položky (7) a Indikace (druh) absence (1-dovolená). O dny a hodiny, které jsou zadané na tuto položku, se nekrátí časový fond aktuálního měsíce (na rozdíl od kódu 521).
531
SVÁTEK Mzdová položka je vygenerována automaticky (dny, hodiny, částka; číslo algoritmu položky je 7) v případě svátku pro pracovní poměry s typem mzdy ´1-Hodinová mzda´. Nebo pro pracovní poměry s typem mzdy ´0-Měsíční mzda´, když základní parametr ´Svátky THP´ je nastaven na hodnotu ´Průměrem na dovol.´
532
SVÁTEK TARIFEM Mzdová položka je vygenerována automaticky (dny, hodiny, částka; číslo algoritmu položky je 1) v případě svátku pro pracovní poměry s typem mzdy ´0- Měsíční mzda´, když základní parametr ´Svátky THP´ je nastaven na hodnotu ´Tarifem´.
551
VOJ.ZÁKL.SLUŽBY Mzdová položka má číslo algoritmu 0, navádějte ji nejlépe v agendě ´Nepřítomnosti´, záložce ´Základní vojenská služba´. Zde se dá zatrhnout i pole ´Chcete proplatit 10 dnů?' (přičemž hodnota dnů a hodin se dá ještě změnit), čímž dojde k proplacení na mzdovou položku dle rozšiřujícího parametru VOJ_PRISP_KOD - standardně 751.
555
VOJEN.CVIČENÍ Mzdovou položku zadávejte nejlépe v agendě ´Nepřítomnosti´, záložce ´Základní vojenská služba´. Zadává se počet vyživovaných osob pro vojenské cvičení. Dojde k proplacení na tutéž mzdovou položku. Zkontrolujte, zda č. algoritmu položky je 9.
622
ODSTUPNÉ Příklad mzdové položky představující odstupné. Číslo mzdové položky nechť je uvedeno v rozšiřujícím parametru ODSTUPNE pak v agendě ´doplatky´, záložce ´odstupné´ můžete pořizovat odstupné. Algoritmus vypočtené částky odstupného (dá se ručně zeditovat): průměr pro dovolenou k datu výstupu * hodinový úvazek zaměstnance * průměrný počet pracovních dnů v měsíci (21,74) * počet měsíců odstupného. Částka odstupného se pak také objeví v zápočtovém listu zaměstnance.
630
DOH.PROV.PRÁCE Standardní mzdová položka pro automatický dopočet pracovních poměrů typu "dohoda o provedení práce" zadaná prostřednictvím rozšiřujících parametrů: DOPOC_DPP_CIZ (pro druh pracovního poměru: 6-DPP cizích zaměstnanců; doporučená hodnota 630), DOPOC_DPP_VL (pro druh pracovního poměru: 4-DPP vlastních zaměstnanců; doporučená hodnota 630).
634
DOH.PRAC.ČINN. Standardní mzdová položka pro automatický dopočet pracovních poměrů typu "dohoda o pracovní činnosti" zadaná prostřednictvím rozšiřujících parametrů: DOPOC_DPC_CIZ (pro druh pracovního poměru: 7-DPČ cizích zaměstnanců; doporučená hodnota 634), DOPOC_DPC_VL (pro druh pracovního poměru: 5-DPČ vlastních zaměstnanců; doporučená hodnota 634).
751
REFUNDACE-ZVS Viz kód 551. Mzdová položka představuje proplacení prvních (deseti) dnů základní vojenské služby. Musí mít číslo algoritmu 7 a být uvedena v rozšiřujícím parametru VOJ_PRISP_KOD.
811
NEMOC-3DNY Viz kód 511. Mzdová položka představuje proplácení prvních tří dnů nemoci, a to ve výši 25% nižšího upraveného DVZ (denního vyměřovacího základu) -proto mzdová položka musí mít č.algoritmu 5025.
812
NEMOC-DALŠÍ Viz kód 511. Mzdová položka představuje proplácení dalších dnů nemoci (po prvních třech dnech, až do čtrnáctého dne), a to ve výši 69% nižšího upraveného DVZ (proto mzdová položka musí mít č.algoritmu 5069).
813
NEPR.ÚRAZ-3DNY Viz kód 509. Mzdová položka představuje proplácení prvních tří dnů nepracovního úrazu, a to ve výši 25% nižšího upraveného DVZ (proto mzdová položka musí mít č.algoritmu 5025).
814
NEPRAC.ÚRAZ-DALŠÍ Viz kód 509. Mzdová položka představuje proplácení dalších dnů nepracovního úrazu (po prvních třech dnech, až do čtrnáctého dne), a to ve výši 69% nižšího upraveného DVZ (proto mzdová položka musí mít č.algoritmu 5069).
823
PRAC-ÚRAZ-3DNY Viz kód 508. Mzdová položka představuje proplácení prvních tří dnů pracovního úrazu, a to ve výši 25% nižšího upraveného DVZ (proto mzdová položka musí mít č.algoritmu 5025).
824
PRAC.ÚRAZ-DALŠÍ Viz kód 508. Mzdová položka představuje proplácení dalších dnů pracovního úrazu (po prvních třech dnech, až do čtrnáctého dne), a to ve výši 69% nižšího upraveného DVZ (proto mzdová položka musí mít č.algoritmu 5069).
831
KARANTÉNA Mzdovou položku zadávejte nejlépe v agendě ´Nepřítomnosti´, záložce ´Pracovní neschopnost´. Představuje proplácení karantény, a to ve výši 69% průměru pro nemoc (proto mzdová položka musí mít č. algoritmu 5069). Jedná se o DOKLADOVANOU NEPŘÍTOMNOST*.
833
NEMOC 15 Mzdová položka představuje proplácení od 15.kalendářního dne nemoci, a to ve výši 69% vyššího upraveného DVZ (č. algoritmu položky 5069).
834
NEPRAC.ÚRAZ 15 Mzdová položka představuje proplácení od 15.kalendářního dne nepracovního úrazu, a to ve výši 69% vyššího upraveného DVZ (č.algoritmu 5069).
835
PRAC.ÚRAZ 15 Mzdová položka představuje proplácení od 15.kalendářního dne pracovního úrazu, a to ve výši 69% vyššího upraveného DVZ (č.algoritmu 5069).
842
OŠETŘOVÁNÍ Viz kód 512. Představuje proplácení ošetřování člena rodiny, a to ve výši 69% nižšího upraveného DVZ (proto mzdová položka musí mít č. algoritmu 5069).
843
OŠETŘ. NEPLAC. Viz kód 512. Představuje neplacené ošetřování člena rodiny, proto číslo algoritmu mzdové položky musí být 0.
844
OŠETŘOVÁNÍ 15 Mzdová položka představuje proplácení od 15.kalendářního dne podpory při ošetřování člena rodiny, a to ve výši 69% vyššího upraveného DVZ (č.algoritmu 5069).
852
MAT. DOVOLENÁ Mzdovou položku zadávejte nejlépe v agendě ´Nepřítomnosti´, záložce ´Mateřská dovolená´. Pojmenování v této agendě je převzato podle názvu této mzdové položky. Jedná se o placenou dovolenou. Dle legislativy by měla být proplácena od 1. dne ve výši 69% průměru pro nemoc, z toho vyplývá, že algoritmus této mzdové položky musí mít hodnotu 5069. Viz též mzdová položka 510.
853
ROD.PŘÍSPĚVEK Již nepoužívaná mzdová položka. Byla používána dříve, když podnik proplácel rodičovský příspěvek. Nyní vyřizuje OSSZ.
901
ZÁK.POJ.SOC. Popis viz legislativní příručka.
902
ZÁK.POJ.ZDRAV. Popis viz legislativní příručka.
903
ZDRAV.POJ.13.5 Popis viz legislativní příručka.
904
ZDRAV.POJ.PODN. Popis viz legislativní příručka.
907
DAŇ.VYROVNÁNÍ Mzdová položka generovaná automaticky při provedení ročního zúčtování daně.
910
DAŇ Mzdová položka pro opravu daně z loňských let. Nezahrne se do potvrzení zdanitelných příjmů ani do ročního zúčtování daně daného roku. Rozdíl oproti mzdové položce 912.
911
DAŇ ZÁLOHA Mzdová položka je generována automaticky podle měsíčních daňových tabulek. Související údaje: v ´Evidenci zaměstnanců´, záložka ´Mzdové údaje´ (podepsal prohlášení: Ano/Ne), D_SLEVA_DEFAULT. Bližší popis viz legislativní příručka.
912
DAŇ DOPLATEK Mzdová položka pro vyrovnání přeplatků/nedoplatků záloh na daň. Zadávejte v agendě Doplatky. Projeví se v ročním výkazu vyúčtování zálohové daně (sestava MO 006).
917
DAŇ 15% Mzdová položka je generována automaticky podle měsíčních daňových tabulek, pokud zaměstnanec nemá podepsané prohlášení (v ´Evidenci zaměstnanců´, záložka ´Mzdové údaje´ podepsal prohlášení: Ano/Ne) a jeho hrubá mzda je do 3000 Kč. Bližší popis viz legislativní příručka.
941
SPOŘENÍ Prostřednictvím této položky je obvykle realizována výplata mzdy zaměstnanci. Navádějte do agendy ´Platby´, záložka ´Pro zaměstnance´.
961
PŘÍSP.ODBORŮM Mzdová položka představující příspěvek odborovému hnutí. Pro správnou funkčnost zkontrolujte nastavení základních parametrů (typ příspěvku OH, částka OH) a dále to, zda zaměstnanec má v ´Evidenci zaměstnanců´ záložce ´Mzdové údaje´ v poli ´Členství v odborovém hnutí´ hodnotu ´Ano´. Po automatickém dopočtu pak dojde k vygenerování kódu 961 do výplaty zaměstnance. Působí-li v organizaci více odborových hnutí, pak přepněte rozšiřující parametr VICE_ODBOR_ORG na hodnotu ´Ano´, založte další mzdové položky představující příspěvky, a vyplňte rozbalovací pole ´Výbor OH´ (v ´Evidenci zaměstnanců´, záložce ´Mzdové údaje´). Rozšiřujícím parametrem OH_PRISP_VYST můžete nastavit, zda zaměstnancům vystoupivším v daném měsíci generovat či negenerovat příspěvek na OH.
981
ZÁLOHA ŘÁDNÁ Pro případ, že firma vyplácí zálohy. Zkontrolujte, že rozšiřující parametr ZALOHY má hodnotu ´Ano´. Navádění záloh každému zaměstnanci proveďte v ´Evidenci zaměstnanců´, záložce ´Mzdové údaje´ (záloha) nebo v záložce ´Dočasné zálohy´ (dočasná záloha jen na daný měsíc). Zpracování záloh proveďte v menu: ´Nabídka - Zálohy´ (nejprve výpočet, a potom již nevratná operace příprava na výplaty).
984
ZÁL.ZÁP.DOBÍRKA Viz mzdová položka 993.
993
ZÁP.DOBÍRKA Mzdová položka bude vygenerována automaticky, pokud zaměstnanec v daném měsíci nedosáhl z nějakého důvodu kladné částky na výplatu. Je-li v základních parametrech nastavena položka ´Zápis dluhu´ na ´Ano´ (pozor, přepnutí každého základního parametru se objeví až po restartu aplikace), pak uzávěrkou měsíce je "dluh" (tj. mzd.pol.993) převeden do následujícího měsíce a v něm se při vyrovnání objeví jako kód 984.
997
ZÁK.POJ.ZAM. Mzdová položka představující zákonné pojištění zaměstnavatele za škodu při pracovním úrazu nebo nemoci z povolání. Výše promile zaměstnavatele se zadává v rozšiřujícím parametru ZP_PROMILE. Může být uvedena v číselníku společných převodů (aby se částka včetně určení objevila na hromadném příkazu k úhradě). Dále viz statistika: Nabídka - Statistiky - Statistiky ostatní - Zák.poj.zaměstnanců. Nebo: Nabídka - Statistiky - Mzdová statistika; záložka Zkrácená mzdová statistika.
998
ODVODY SOC.POJ. Mzdová položka představující odvod sociálního pojištění podniku. Měla by být navedena v číselníku společných převodů, aby se objevila na hromadném příkazu k úhradě. Též například: Nabídka - Statistiky - Mzdová statistika; záložka Zkrácená mzdová statistika.
999
ODVODY ZDR.POJ. Mzdová položka představující odvod zdravotního pojištění podniku. Měla by být navedena v číselníku společných převodů, aby se objevila na hromadném příkazu k úhradě. Též například: Nabídka - Statistiky - Mzdová statistika; záložka Zkrácená mzdová statistika.
1901 - 1921
Měsíční slevy 1901 – 1907: daň bonus dítě, daň.sleva dítě, daň.sleva základní, sleva část.invalidních, sleva plně invalidních, sleva držitelů ZTP/P, sleva studentů.

1908 – 1914: kódy pro opravy letošního roku

1915 – 1921: kódy pro opravy minulých let

tabulka 3 - Některé důležité mzdové položky

Číslo algoritmu

Algoritmus výpočtu

Toto číslo udává, jakým způsobem se bude příslušná mzdová položka zpracovávat. Jestliže číslo algoritmu není u mzdové položky uvedeno, znamená to, že hodnota (v penězích) bude na vstupu uživatelem přímo zadána. V následující tabulce je uveden seznam dostupných čísel algoritmů. V některých z nich je přímo zašifrována procentní sazba nebo sazba v penězích.


Druhé číslo algoritmu

Pokud bude vyplněno u mzdové položky i druhé číslo algoritmu, výsledná částka je vypočítávána oběma způsoby, a větší výsledná částka je pak vložena do brutta.

Tento případ řeší problém když je například podle zákoníku práce dáno, že příplatek za práci v noci je minimálně 10% průměrného výdělku. Firma odměňuje 6 Kč na hodinu, ale zároveň chce hlídat minimální hranici. Vyplní se tedy obě čísla algoritmu (10600 a 3010).


Číslo algoritmu
Věcný význam čísla algoritmu
0
Položka je neplacená
1
Zaměstnanci s měsíční mzdou: Tarifní plat x odpracované hodiny/časový fond měsíce (počítán ze zákonného úvazku).

Zaměstnanci s hodinovou mzdou: Tarifní plat x odpracované hodiny

2
Podobně jako u algoritmu 1, základem pro výpočet je tarifní plat + osobní ohodnocení
3,4
Stejně jako 1,2, ale u měsíčních mezd je časový fond počítán ze skutečného úvazku zaměstnance
5,6
Stejně jako 1,2, ale tarif je pevný, bez ohledu na odprac. dobu
7
Hodiny x průměr pro p.p.účely. Zadávají se hodiny. Průměrný hodinový výdělek = průměr pro p.p.účely.
9
Algoritmus pro výpočet náhrad za vojenská cvičení
11 – 14
Příplatky trvalého charakteru. Zadání: agenda Příplatky nebo Prac.poměr. Obdobou jsou algoritmy č. 61-64 resp. 71-74. Čísla algoritmů 71-74 jsou spočtena na konec a dávají jednu výslednou položku, zatímco alg. 11-14, 61-64 generují za každou mzd.pol. odpracované doby (např.111) zvláštní řádek prémie. Rozdíl je také v započítávání či nezapočítávání svátku.
11 – 12
Příplatky jsou stanoveny měsíční částkou (i pro zaměstnance s hodinovou mzdou), algoritmus:

Příplatek x odpracované hodiny / časový fond měsíce (počítán ze zákonného úvazku) (u čísla algoritmu 11 se do odpracovaných hodin započítávají i přesčasy)

13 – 14
U zaměstnanců s měsíční mzdou je výpočet shodný s algoritmem 11 a 12.

U zaměstnanců s hodinovou mzdou, algoritmus: Příplatek x odpracované hodiny (u čísla algoritmu 13 se do odpracovaných hodin započítávají i přesčasy)

15
Hodiny x sazba Zadávají se dvě hodnoty: hodiny, sazba. Zadání je možné např. ve "Zpracování brutto" nebo "Pořizování dat".
16
Pevný příplatek, který se nekrátí (např. každý měsíc 200 Kč – zadaný jako trvalý příplatek). Zadání: agenda Příplatky.
17
Prémie zadané do výkazu procentem z tarifního platu (přes sazbu). Zadává se v agendě "Zpracování brutto", je nutno mít nejprve pořízenu částku mzdy (např. Dopočtem), a teprve pak je možno zadat tuto mzdovou položku prémií. Zadává se hodnota (představující procenta) do pole "Sazba".
18
Dny x sazba (zadáno výkazem). Zadat je možno např. v agendě "Zpracování brutto" nebo "Pořizování dat".
19
Hodiny x % z tarifu/čas do konce měsíce. Zadává se počet hodin a procenta (sazba). Zadat je možno např. v agendě "Zpracování brutto" nebo "Pořizování dat". Výpočet: (tarif * procenta/100) * (zadané hodiny/hodiny fondu zaměstnance daného měsíce).
20
Příplatek, určený k dorovnání do průměru

hodiny x (průměr pro pracovně právní účely – hodinový tarif). Zadává se počet hodin např. v agendě "Zpracování brutto" nebo "Pořizování dat". Pokud je zaměstnanec odměňován hodinovou mzdou, bere se tarif (z karty prac.poměru). Pokud je odměňován měsíční mzdou, hodinový tarif se vypočte následovně: měsíční tarif (z karty prac.poměru)/časový hodinový fond zaměstnance daného měsíce.

23, 24
Import částky - krácení dle odpracované doby a dle procent

Číslo algoritmu 23 započítává do odpracovaných hodiny i přesčasové hodiny. Jde o obecná čísla algoritmu, jejichž funkčnost je jen u dat přenášených z externích systémů (položka vyp_castka v tabulce odmeny < 0, tzn. import dat z výroby a import dat z docházky). Výpočet pak běží dle vzorce: U zaměstnance odměňovaného měsíční mzdou: výsledná částka = (Částka*hodiny*procento)/(měsíční fond * 100), U zaměstnance odměňovaného hodinovou mzdou: výsledná částka = Částka*hodiny*procento Jednotlivé položky vzorce jsou následující:
1) Částka je rovna hodnotě "tarif" z tabulky "odmeny", pokud je vyplněna a to jinou hodnotou než nula. Pokud tomu tak není, je brán tarif z pracovních poměrů.
2) Hodiny jsou brány z položky "odprac_hod" v tabulce "odmeny", pokud je tato položka vyplněna a to hodnotou různou od nuly. Pokud tomu tak není, jsou odpracované hodiny brány ze zpracování brutta daného měsíce.
3) Procento je bráno z položky "prem_cast" v tabulce "odmeny". Pokud je položka nevyplněna nebo je vyplněna hodnotou 0, chápe systém pro výpočet 100%.
4) Měsíční fond se bere buď defaultní měsíční fond (nastaven parametr DEF_MES_FOND) nebo měsíční fond zaměstnance (nenastaven parametr DEF_MES_FOND) počítaný ze zákonného úvazku zaměstnance.

27
Prémie procentem z tarifu. Procenta se zadávají v pracovním poměru (do pole částka), na mzdovou položku s tímto algoritmem. Tarifem se myslí upravená část dle odpracované doby. Algoritmus je tedy:

U zaměstnance odměňovaného hodinovou mzdou: tarif x (procenta/100) x odpracované hodiny.
U zaměstnance odměňovaného měsíční mzdou: tarifx(odpracované hodiny/časový fond měsíce) x (procenta/100). Časový fond měsíce je počítán ze zákonného úvazku zaměstnance. V případě přesčasových hodin se též generuje další položka a částka (procenta z částky mzdové položky 169 – ta musí mít algoritmus č.1).

28
Analogie k č. algoritmu 27 s tím rozdílem, že u zaměstnanců odměňovaných měsíční mzdou je pro přepočet namísto zákonného úvazku použit skutečný úvazek.
31
Analogie k č. algoritmu 32, do odpracovaných hodin započítány i přesčasy.
32
Příplatek hodinový pro všechny typy mezd, odpracované hodiny x sazba. Sazba se zadává v agendě Příplatky, odpracované hodiny systém určí sám při výpočtu mzdy.
35
Částka = Hodiny (zadané do Zprac.brutta nebo Pořizování dat) x Sazba. Sazba se vezme z agendy „Prac.poměru“, položky „Částka prémií“. Používáno ve firmách s trojsložkovým složením mzdy, u nichž třetí složka není určována za všechny odpracované hodiny, ale jen za zadané.
40
Krácení podle kalendářních dnů. Částka se zadává v agendě Příplatky, nebo v Prac.poměru, pole Tarif, Os.příplatek, nebo Prémie. Výsledná částka = částka * odpracované dny v měsíci/počet kalendářních dnů v měsíci. V číselníku pojmů předtím nastavte pojem Absence nekrátící čís.alg.40 - nastavte si u něj, které mzdové položky (absence) se mají započítávat do kalendářních dnů.
41
Podobně jako č. algoritmu 1. Sazbou je však osobní příplatek (os.hodnocení).
50
Pevný příplatek počítaný jako odprac. dny x sazba. Sazba se zadává v agendě Příplatky, odpracované dny systém určí sám při výpočtu mzdy.
55
Měsíční příplatek (zadáno v agendě Příplatky) x odpracované dny/měsíční fond ve dnech. Částka se zadává v agendě Příplatky, zbývající položky si systém určí sám.
56
Měsíční příplatek (zadáno v agendě Příplatky) x odpracované dny/měsíční fond ve dnech - pracovních (nepočítají se svátky). Částka se zadává v agendě Příplatky, zbývající položky si systém určí sám.
57, 58
Krácení měsíční částky dle dnů nebo hodin z pojmu. Měsíční částka je přebrána z trvalých příplatků, osobního hodnocení nebo prémií z pracovních poměrů.

Výpočet pro alg.č.57: Výsledná částka = měsíční částka * dny dle pojmu / pracovní fond měsíce ve dnech
Výpočet pro alg.č.58: Výsledná částka = měsíční částka * hodiny dle pojmu / pracovní fond měsíce ve hodinách
K tomu existují dva pojmy: "Odprac. dny pro č. alg 57" a "Odprac. hodiny pro č. alg 58", v nichž uživatel definuje, které mzdové položky budou do dnů resp. hodin započítávány. V případě běžného kalendáře je pracovní fond počítán ze zákonného úvazku zaměstnance.

61 - 64
U hodinových mezd funkcionalista stejná jako u algoritmů 11-14, u měsíčních mezd je rozdíl v tom, že pro přepočet příplatku se namísto zákonného úvazku použije skutečný úvazek zaměstnance.
71 - 72
Částka prémie se zadává v agendě Pracovní poměry. Prémie jsou stanoveny měsíční částkou (i pro zaměstnance s hodinovou mzdou), algoritmus: Prémie x (odpracované hodiny + hodiny svátku) / časový fond měsíce (u čísla algoritmu 71 se do odpracovaných hodin započítávají i přesčasy).
73 - 74
Částka prémie se zadává v agendě Pracovní poměry. U zaměstnanců s měsíční mzdou je výpočet shodný s algoritmem 71 a 72.U zaměstnanců s hodinovou mzdou, algoritmus: Prémie x (odpracované hodiny + hodiny svátku) (u čísla algoritmu 73 se do odpracovaných hodin započítávají i přesčasy).
77
Proplácení svátků u zaměstnanců s cyklickým rozvrhem. Zákaznická specialita, tabulka: cykl_svatky.
100 + pořadí
Srážka trvalého charakteru (spoření apod.), pořadí udává prioritu trvalé srážky (0 – nejvyšší priorita, 99 – nejnižší)

0 – 9 vyhrazeno pro 2/3 srážky

10 – 19 vyhrazeno pro 1/3 srážky

20 – 99 srážky bez omezení

200 + pořadí
Srážky zadávané každý měsíc znovu (ne přes platby). Srážka se provede vždy celá, vykonává se podle stanoveného pořadí spolu se srážkami trvalého charakteru.
1000 + %
% z tarifního platu z pracovního poměru (% zadané za 1000, např. 1025 – 25 %) x hodiny. Zadávají se hodiny ("Zpracování brutto", "Pořizování dat", import z docházky). V případě zaměstnance odměňovaného měsíční mzdou se pro přepočet měsíčního tarifu na hodinový použije výpočet: tarif/měsíční fond v hodinách.
2000 + %
Příplatek, jehož hodnota se počítá ze základního tarifu, příslušného k třídě zaměstnance:

- zaměstnanci s měsíční mzdou (základní tarif dle číselníku tarifů x procento x odpracované hodiny / průměrný počet hodin v měsíci)

- zaměstnanci s hodinovou mzdou (základní tarif dle číselníku tarifů x procento x odpracované hodiny)

Zadává se počet hodin ("Zpracování brutto", "Pořizování dat", import dat z docházky). V číselníku tarifů se jako základna bere částka základního tarifu té třídy, kterou má zaměstnanec přiřazen (v prac.poměru). Pokud k jedné třídě existuje více stupňů, bere se stupeň nejnižší.

3000 + %
Hodiny x průměrný hodinový výdělek x procento (např. přesčasy 25 % mají algoritmus 3025). Zadávají se hodiny ("Zpracování brutto", "Pořizování dat", import dat z docházky). Průměrný hodinový výdělek = průměr pro p.p.účely.
-3000 + %
Zpřesnění algoritmu 3000. Hodiny x průměrný hodinový výdělek x procento s přesností na 1 desetinné místo (např. –3209 představuje 20,9% průměru pro p.p.účely krát hodiny)
-4000 + %
Zpřesnění algoritmu 4000. Dny x průměrný hodinový výdělek x procento s přesností na 1 desetinné místo (např. –4209 představuje 20,9% průměru pro p.p.účely krát dny)
-2000 + %
Procento minimální mzdy (např. –2010 je 10% z minimální mzdy). Zadává se počet hodin ("Zpracování brutto", "Pořizování dat", import dat z docházky). Výše minimální mzdy se bere dle typu zaměstnance (hodinová, měsíční). Přepočet měsíční mzdy na hodinovou určuje rozš.parametr DEF_MES_FOND (0 – pro přepočet je použit aktuální měsíční fond zaměstnance, jiná hodnota – tato je použita pro přepočet na hodinovou sazbu).
-1000 + %
Procento ze součtu částek v rozsahu mzdových položek 100 – 169. Mzdová položka s tímto algoritmem se zadává zaměstnancům v agendě „Pracovní poměr“ jako typ prémií. Mzdová položka a částka je pak automaticky vygenerována ve „Zpracování brutto“.
4000 + kód VARS
Prémie počítané procentem (zadaným sazbou) z peněz. Zadává se ve "Zpracování brutto", v položce "sazba" se zadá počet procent. Základnou pro výpočet je částka na kódu uvedeného v algoritmu (např. 4111 = mzd.pol. 111).
5000 + %
Kalendářní dny x denní průměr x % z algoritmu (např. mateřská dovolená č. algoritmu 5069 – 69 %). Použito např. u nemocí, náhrad, mateřské dovolené.
8000
Doplatek do průměru. Automatické generování doplatku ve výši rozdílu mezi mzdou, která by měla být dosažena (hodiny * průměr pro p.p.účely) a která byla dosažena (částka za kódy dle pojmu „náhradní práce–doplatek do průměru“ v číselníku pojmů). Blíže viz příručka.
8000 + kód VARS
Jednodušší forma čísla algoritmu 8000, náhradní práce představuje jen jeden kód mzdové položky. POZOR: funguje jen tak, že záznam doplatku je nutno pořizovat do agendy „Zpracování brutta“ a to na závěr – po zadání ostatních časových položek.
7000
Obdobně jako algoritmus 8000 s tím, že se jedná o doplatek do tarifní mzdy, příslušný pojem je „náhradní práce – doplatek do tarifu“
7000 + kód VARS
Jednodušší forma čísla algoritmu 7000, náhradní práce představuje jen jeden kód mzdové položky. POZOR: funguje jen tak, že záznam doplatku je nutno pořizovat do agendy „Zpracování brutta“ a to na závěr – po zadání ostatních časových položek.
9000 + %
% z částky zadané do doplatků. Tzn. že částka zadaná v agendě není vyplacená celá, ale jen její poměrná část, dle zadaného procenta v algoritmu mzdové položky.
10000 + hod. sazba
Hodiny x hodinová sazba (např. 10250– hodinová sazba 2,50 Kč). Zadává se počet hodin ("Zpracování brutto", "Pořizování dat", import dat z docházky). Dělitele v sazbě určuje rozšiřující parametr „DELITEL_10000“ (implicitní hodnota parametru je 100, tj. ve zmíněném případě (10250-10000)/100 = 2,50 Kč).
20000 + %
% z částky zadané do doplatků (jako 9000, možno zadat >=10%)
30000 + kód VARS
Generování téže částky na jinou mzd.pol. Pokud se zadá částka na mzd.položku s tímto č.alg. (např. v agendě Doplatky), pak se vygeneruje (při výpočtu) nový záznam se mzd.položkou s kódem obsaženým v čísle algoritmu a shodnou částkou jako na výchozím záznamu. Použití např.pro prémie vyplácené v hotovosti na pokladně. (Příklad nastavení: prémie je mzd.pol. 3xx, číslo algoritmu je 30982, generuje se mzd.pol. "982-Mimořádná záloha").
31000 + %
% z částky tarifu + osobního příplatku. Zadává se počet hodin (ve "Zpracování brutto", "Pořizování dat", apod.), systém automaticky pronásobí a uvede výslednou částku. V případě zaměstnance odměňovaného měsíční mzdou se základna pro výpočet spočte následovně: (tarif+os.přípl.)/počet hodin fondu.

tabulka 4 - Seznam dostupných čísel algoritmů


Průměrný počet hodin – příplatky, které se odvozují z měsíčního platu přepočtem na hodinovou částku jsou počítány podle časového fondu aktuálního měsíce. Pokud je potřeba použít průměrný časový fond pro všechny měsíce stejný, jeho hodnotu je třeba zadat v rozšiřujících parametrech, parametr ‚DEF_MES_FOND‘


Změny základů

Pro změny základů můžete založit novou (nové) mzdovou položku řady 7xx. Možné jsou následující varianty. Uváděno je pořadí: způsob danění, započitatelnost pro zdravotní pojištění, započitatelnost pro sociální pojištění.

-1;5;0 změna základu zdravotního pojištění

-1;0;2 změna základu sociálního pojištění

-1;5;2 změna základu zdravotního a sociálního pojištění ve stejné výši

-1;1;1 změna základu zdanitelné mzdy, zdravotního a sociálního základu – vše ve stejné výši

-1;0;0 změna základu zdanitelné mzdy

Další nastavení mzdové položky je následující: započitatelnost pro dovolenou 0, vyloučené doby 0, číslo algoritmu nevyplněno.

Částka, o kterou má být příslušný základ navýšen, se na zavedenou mzdovou položku zadává například v agendě Doplatky, výsledek se projeví po vyúčtování zaměstnance.


Navýšení superhrubé mzdy

Příklad/ Zaměstnanec – cizí státní příslušník – platí daň u nás, zdravotní a sociální pojištění za něj platí firma v cizině.

Nově zavedená mzdová položka by měla být nejlépe v intervalu 700 – 799 příp. 1950-1999, započitatelnost do daní –1, číslo algoritmu prázdné, započitatelnost do dovolené 0, započitatelnost do sociálního a zdravotního pojištění 7.

Následně zadaná částka na tuto položku (v agendě Doplatky) se přičte k pojistnému za organizaci a navýší superhrubou mzdu.

Blíže viz kapitola „Evidence zaměstnanců – Mzdové údaje“.

Vzít výsledek

Platí pro případ, že jsou vyplněna obě čísla algoritmu. Možné hodnoty jsou: větší, menší, průměrný. Tzn. spočte se částka dle obou algoritmů a vezme se v první variantě větší částka, ve druhé menší částka, a ve třetí průměr obou částek.

Způsob zdanění

Způsob zdanění

Způsob zdanění mzdové položky udává, jakým způsobem bude při výpočtu mezd s danou mzdovou položkou nakládáno z hlediska zdanění. K dispozici jsou níže popsané varianty, které plně pokrývají možnosti zdaňování ve mzdové oblasti.


Kód zdanění Věcný význam
-1
Daněno měsíční tabulkou, ale částka se nezapočítává do hrubé mzdy (navyšuje daňový základ), např. pro danění služebních motorových vozidel, penzijní příspěvek, úroky z hypoúvěrů
0
Nedaní se
1
Daněno měsíční tabulkou
4
Zálohová daň 15% (odměny statutárním orgánům …, rezident)
615
Srážková daň zvláštní sazbou 15% (odměny statutárním orgánům …, nerezident)

tabulka 5 - Varianty možností zdaňování mezd

Započitatelnost

Průměr pro PPÚ

Započitatelnost mzdové položky pro pracovně-právní účely vyjadřuje, zda a jakým způsobem se její peněžní hodnota rozpočítává do nápočtů pro výpočet průměru pro pracovně-právní účely (průměru pro dovolenou).


Kód
Věcný význam
0
Položka se nezapočítává
1
Částka v Kč položky se započte celá do nápočtů pro příští čtvrtletí. Nápočet hodin – započítávají se jen kódy 111-169 u této započitatelnosti 1.
2
Peněžní hodnota položky se vydělí dvěma a výsledek se započítá do nápočtů pro dvě následující čtvrtletí (např. pololetní odměny apod.)
4
Peněžní hodnota položky se vydělí čtyřmi a výsledek se započítá do nápočtů pro čtyři následující čtvrtletí.
5
Položka se stejně jako u kódu 1 započte celá do nápočtů příštího čtvrtletí, navíc je vynucen nápočet hodin a dnů dané položky jako odpracovaná doba pro stanovení průměru

tabulka 6 - Započitatelnost mzdové položky pro dovolenou

Rozšiřující parametr zap_dov_x umožňuje zadat další způsoby započitatelnosti do více kvartálů (např. do 8, do 12, apod.). Viz kapitola Pracovní poměry, Průměr pro p.p.účely.

Pro zdravotní pojištění

Započitatelnost pro zdravotní pojištění určuje, jakým způsobem bude daná mzdová položka zpracována z hlediska zdravotního pojištění.


Kód
Věcný význam
0
Položka se nezapočítává
1
Položka se započítává do zdravotního pojištění
2
Započítává se 13,5 % minimální mzdy (některá neplacená volna), hradí plně zaměstnanec
3
Započítává se 13,5 %, hradí plně zaměstnavatel
4
Započítává se 13,5 % minimální mzdy, z toho 4,5 % hradí zaměstnanec a 9 % hradí zaměstnavatel
5
Změna základu zdravotního pojištění
7
Odvod pojistného organizace
8
Odvod pojistného organizace – zahrnutí do superhrubé mzdy – vždy srážková daň

tabulka 7 - Započitatelnost mzdové položky pro zdravotní pojištění

Pozn. U započitatelnosti 2 se zaměstnanci krátí daň. základ pouze o 4,5% z minimální mzdy (zbytek je dobrovolná platba pojistného), výjimkou je MzdPol 515 (Neomluvená absence), kde se jedná o předepsanou platbu, tudíž se daňový základ krátí o celých 13,5%!


Pro sociální pojištění

Započitatelnost mzdové položky pro sociální pojištění určuje zápočet složek hrubé mzdy pro účely sociálního pojištění (tedy i pro nemocenskou a pro důchod).


Kód
Věcný význam
0
Položka se nezapočítává
1
Položka se započítává do sociálního pojištění
2
Změna základu sociálního pojištění
7
Odvod pojistného organizace
8
Odvod pojistného organizace – zahrnutí do superhrubé mzdy – vždy srážková daň

tabulka 8 - Započitatelnost mzdové položky pro sociální pojištění

Pro vyloučené doby

Započitatelnost mzdové položky pro náhradní doby vyjadřuje, zda jsou kalendářní dny reprezentované mzdovou položkou započteny do náhradních dob.


Kód
Věcný význam
0 Položka se nezapočítává
1 Položka se započítává do náhradních dob

tabulka 9 - Započitatelnost mzdové pložky pro vyloučené doby

Druh absence

Touto indikací se rozlišují různé druhy nepřítomností. Položky, které neoznačují absenci, nemají tuto indikaci vyplněnu.


Kód
Věcný význam
0 Běžný typ absence
1 Dovolená
2 Nepřítomnost dlouhodobého charakteru, která není mimoevidenčním stavem
3 Mimoevidenční stav

tabulka 10 - Započitatelnost mzdové položky pro druhy nepřítomnosti

Dny pro dovolenou

Kód
Věcný význam
o Odpracované
n Neodpracované
Nezapočítává se

Určuje započitatelnost do dnů pro dovolenou - viz položky „odpracované dny“ a „neodpracované dny“ v agendě Pracovního poměru, záložka Nápočty a Dovolená. Hodnota je u mzdové položky defaultně předvyplněna, může být uživatelem změněna.


Kód účtování

Kódem účtování se rozlišuje, jakým způsobem bude uvedená mzdová položka zaúčtována do hlavní knihy (účetnictví) podniku. Tato položka je dostupná pouze v případě, že je v základních parametrech systému nastavena volba ‚Účetnictví‘ na ‚a‘ (ano). Toto nastavení je podmínkou pro implementaci automatického přenosu dat do účetnictví podniku. Možné hodnoty kódů účtování je třeba předem zadefinovat v číselníku kódů účtování.


Pořadí mzdových položek – pro tisk výplatních lístků

Menu: Mzdy – Mzdové číselníky – Pořadí mzdových položek


Toto okno slouží k seřazení mzdových položek, které se projeví při tisku výplatních lístků, a to těchto typů:


- Znakový standard

- Grafický standard

- Uživatelský (s číslem těla nebo šablony: 1 a více)


Způsob ovládání:

Změna pořadí mzdových položek:

1. pomocí "drag&drop"

Klikněte na vybranou mzdovou položku a při současném držení levého tlačítka myši ji přemístěte na požadované místo v tomto seznamu mzdových položek. Pokud při přetahování přejedete kurzorem za konec seznamu nebo před jeho začátek, spustí se automaticky rolování. Rolování se zastaví, pokud kurzor přemístíte do plochy se seznamem. Uvolněním tlačítka myši ukončíte přetahování.


2. pomocí tlačítek Nahoru, Dolů

Vyberte mzdovou položku a pomocí těchto tlačítek změníte její pozici. Jednoduchým kliknutím se položka posune o jednu pozici. Pokud tlačítko podržíte déle, bude počet míst o které se položka posune, záviset na délce držení tlačítka.


Zákaz zobrazení mzdové položky ve výplatním lístku:

pomocí “dvojkliku“ na mzdovou položku. Položka nebude ve výplatním lístku zobrazována. Opětovným “dvojklikem“ povolíte zobrazeni mzdové položky.


Popis zbývajících tlačítek:


Povolit zobrazení všech položek

Zruší se stávající zatržení ve sloupečku "nezobrazovat" a všechny položky budou ve výplatním lístku zobrazovány.


Obnovit původní seřazení podle kódu

Stávající pořadí bude zrušeno a položky budou seřazeny vzestupně podle kódu.


Kódy účtování

Tento číselník obsahuje seznam kódů účtování nutných pro automatizovaný přenos dat do hlavní knihy (účetnictví) podniku. Je nutným podkladem pro kontrolu a nápovědu při vyplňování položky kód účtování u každé mzdové položky v číselníku mzdových položek. Jedná se o nepovinný číselník. Nutným se stává až při implementaci (viz číselník mzdových položek) automatického přenosu dat do hlavní knihy (účetnictví) podniku.


Při zadávání nové položky číselníku je nutné vyplnit následující položky:


  • Kód účtování - je jednoznačné, maximálně pětimístné číslo, kterým se odvoláváte v číselníku mzdových položek na číselník kódů účtování. Tato položka musí být vyplněna.

Pozn. Kód účtování 0 znamená, že se položka nebude zaúčtovávat. Kód účtování 1 a výše se zaúčtovává.

  • Účet MD - účet má dáti.
  • Účet DAL - účet dal
  • Název je jednoznačný, maximálně 60 místný popis kódu účtování.

Pozn. Pokud nejsou přístupna pole "Účet MD" a "Účet dal", vyplníte účetní podvojnost v názvu, a to následující syntaxí: účet má dáti, mezera, účet dal, mezera, popis. Například: 52100100 33100300 Přímé mzdy. Přičemž popis nemusí být vyplněn. Při automatizovaném přenosu dat musí konkrétnímu kódu účtování na straně mezd, odpovídat konkrétní účetní operace (předkontace účetní operace) na straně účetnictví.


Příklad uživatelem naplněného číselníku kódu účtování:

C-kody-uctovani.png


Příklad přiřazeného účtování vybraným mzdovým položkám. Pokud je číslo účtování záporné, jedná se o rozpad po pracovních kategoriích (viz číselník rozšířené kódy účtování).

C-kody-uctovani-ciselnik-mzd-pol.png

Kódy účtování pro střediska

Číselník je určen jako výjimka k tomu účelu, aby některá mzdová položka pro jisté středisko mohla být účtována jinak, než jak je uvedeno v číselníku mzdových položek u této položky. Číselník uživatel naplňuje položkami: Mzdová položka, středisko, kód účtování.


Rozšířené kódy účtování

Tento číselník, podobně jako číselník kódů účtování, obsahuje seznam kódů účtování nutných pro automatizovaný přenos dat do hlavní knihy (účetnictví) podniku. Navíc je však rozšířen o možnost nadefinovat různé způsoby účtování pro různé kategorie zaměstnanců v rámci jedné mzdové položky. To je smysl a účel tohoto číselníku.


Při zadávání nové položky číselníku je nutné vyplnit následující položky:

  • Způsob účtování - je záporné číslo, kterým se odvoláváte v číselníku mzdových položek na číselník rozšířených kódů účtování, a to při vkládání či opravě mzdové položky, položka "kód účtování". Tato položka musí být vyplněna.
  • Kategorie pro účtování - určuje kategorii zaměstnance, pro kterou se má tento rozšířený kód použít.
  • Účtovat jako - je číslo z číselníku kódu účtování. Tomuto číslu musí na straně účetnictví, které bude importovat údaje z mezd, odpovídat konkrétní účetní operace.

C-kody-uctovani-rozsirene.png

Pro daný záporný způsob účtování je nutno vyjmenovat všechny pracovní kategorie a určit u nich skutečné účtování. Peníze na mzdové položce, která má přiřazeno (v číselníku mzdových položek) záporné účtování, budou rozděleny na částky po pracovních kategoriích a příslušně zaúčtovány.

Kódy účtování zdravotních pojišťoven

Menu: Mzdy-Mzdové číselníky – Kódy účtování zdrav.pojišťoven


V tomto menu lze přiřadit každé mzdové položce, která představuje zdravotní pojištění (902-ZÁK.POJ.ZDRAV., 903-ZDRAV.POJ.13.5, 904 – ZDRAV.POJ.PODN., 999-ODVODY ZDR.POJ.) a každé zdravotní pojišťovně, svůj způsob účtování.

Funkcionalita, tzn. rozpad částek po zdravotních pojišťovnách do souboru pro účetnictví, není samozřejmá; musí být zakomponována do programového skriptu, který soubor vytváří, tzn. musí být dohodnuta.


Banky

Číselník bankovních ústavů obsahuje seznam bankovních ústavů včetně jejich číselného označení, všeobecně platného zkráceného názvu a státu, kam banka přísluší. Je nutným podkladem pro kontrolu a nápovědu při vyplňování bankovního spojení v modulu Platby – volba trvalé platby. Současně je tento číselník využíván v evidenci firemních účtů pro realizaci plateb a odvodů. Jedná se o povinný číselník, bez jehož existence není možné realizovat hromadné příkazy k úhradě z mezd.


Při vkládání nového záznamu je nutné vyplnit následující položky:

'Kód banky'Číslo bankovního ústavu je jednoznačné, čtyřmístné číslo, kterým se odvoláváte v modulu Platby, při vkládání bankovních údajů, položka číslo banky, na tento číselník. Obdobná vazba je i v modulu Účty, kde definujete účty podniku pro realizaci plateb. Tuto položku je nutné vyplnit.

Název banky

Název bankovního ústavu je jednoznačný, třicetimístný název bankovního ústavu. Tuto položku je nutné vyplnit.

Zkratka

Zkrácený název bankovního ústavu je dvanáctimístný zkrácený název bankovního ústavu (např. Komerční banka – KOMBA). Údaj je nepovinný.

Stát

Stát bankovního ústavu je třímístný symbol státu, kam banka místně přísluší. Tento údaj je dále využíván při tvorbě hromadných příkazů k úhradě. Jedná se o povinný údaj.


Bankovní účty – hromadné platby

Číselník bankovních účtů pro hromadné platby obsahuje přehled bankovních účtů organizace, ze kterých provádí platby z aplikace MaP. Zde navedené údaje se projeví také v číselníku fyzických a právnických osob.

Kromě obecně platných údajů o účtech, lze v případě, že se používá posílání hromadných příkazů k úhradě Komerční bance na disketě, zadat u KB-účtů potřebné údaje o smlouvě s KB o předávání elektronického média.


Pro zadávání účtu podniku do číselníku je potřeba vyplnit tyto údaje:


Číslo banky je identifikační kód banky, ve které je účet podniku založen.

Číslo účtu.

Název pobočky je třicetimístný název pobočky dané banky, ve které je účet založen. Tento se vytiskne na hromadný příkaz k úhradě.

Čerpat je položka identifikující použití daného účtu. Možné hodnoty jsou v rozbalovacím menu tyto:a – čerpat - implicitní nastavení, účet je k dispozici čerpání prostředků

c – výchozí pro platby v rámci ČR- účet pro použití k platbám v rámci ČR

s – výchozí pro platby do SR- účet určen pro platby na Slovensko

h – určen pro společné převody- bude použit pro placení spol. převodů

n – nepoužívá se- takto označený účet nebude použit k platbě, pokud je tak označen společný převod, platba bude uskutečněna z účtu ‚h‘ nebo ‚a‘.


Pozn. Pokud chcete používat na hromadném příkazu k úhradě různé data splatnosti, a to z jednoho účtu, navedete jeden účet dvakrát (případně vícekrát) a označíte jej čerpat = ‚a‘.

Hromadné platby

Dalšími údaji jsou podklady ze smlouvy s Komerční bankou pro předávání elektronického média (diskety) s příkazem k úhradě. Tyto se vyplňují pouze, pokud se disketa používá, a lze je zadat pouze pro banku KB (resp. formát bývalé IPB).

Jedná se o: Číslo klienta, Zkrácený název klienta, Zkrácená identifikace, Začátek a konec intervalu účetních souborů, Pevná část kódu a Číslo pobočky.

Kurzy měn

Číselník - kurzy měn. Data můžete aktualizovat z webových stránek ČNB kliknutím na tlačítko "Aktualizovat z internetu". Doplní se ty měny, které byly předtím zadány v hodnotě rozšiřujícího parametru MENY_AKT (sk.13).

Skupina 13 - správa systému:

MENY_AKT - seznam kódů měn, jejichž kurzy se stahují z internetu při spuštění aktualizace v číselníku "Kurzy měn" (menu mzdy/mzd. číselníky..)

C-kurzy-men.png

V uvedeném obrázku jsou použity dvě měny: EUR (defaultní hodnota parametru) a USD. Aktualizace se provádí přírůstkově - od posledního data v číselníku nebo od data 1.ledna aktuálního roku.

Pokud smažete data USD za poslední měsíc, ale ponecháte data EUR, k aktualizaci nedojde. V tom případě smažte i data EUR a pak aktualizace proběhne. Systém zjišťuje jen poslední vyplněný den, od něhož aktualizaci provede.

Pokud chcete zobrazit jen jednu měnu, vytvořte si v režimu Pohled nebo Sestava filtr (např. měna = USD).

Pobočky

Přepnutím rozšiřujícího parametru evid_pobocky na hodnotu ´Ano´ je umožněno uživatelům členění organizace na pobočky z důvodu výkaznictví. Tímto v menu přibude nová volba: Mzdy – Mzdové číselníky – Pobočky.

Vyplňované údaje jsou:

  • Pobočka … číslo
  • Název pobočky … uživatelský text
  • Ulice
  • Místo
  • PSČ
  • NUTS
  • OKEČ
  • Variabilní symbol pro ELDP (pokud je jiný než vyplněný v základních parametrech)
  • Kód OSSZ
  • Místně příslušná OSSZ

Po vyplnění číselníku poboček je nutné zadat v číselníku středisek ke každému středisku jeho pobočku (ke které pobočce středisko patří).


Systém umožňuje také převod plateb s ohledem na jednotlivé pobočky. Pro tento účel přepněte rozšiřující parametr hrp_pobocka na hodnotu ´Ano´. Dále doplňte do číselníku společných převodů ke každému společnému převodu informaci (do nově vzniklého pole ´Pobočka´) k jaké pobočce se převod vztahuje. Nebo-li, jedná se o další výběrovou podmínku, tentokrát pro pobočku. Pokud se má převod týkat (zaměstnanců) více poboček, pak do pole doplňujte čísla poboček oddělená znakem | (svislítko). Nakonec můžete vytvářet hromadný příkaz k úhradě.


V tabulce níže naleznete přehled sestav, které umožňují členění po pobočkách nebo po divizích a střediscích.

Sestava
Střediska
Divize
Pobočky
Odvody
Soc. pojištění
Třídění po kmen.střed.
NE
ANO
Zdrav.poj.
NE
NE
ANO
Vym.základy a pojistné
ANO (třídění)
ANO
ANO
Daňové odpočty
ANO
NE
NE
Daně
ANO
NE
ANO
Mzdové sestavy
Cokoliv
ANO
ANO
NE
Mzdová statistika
ANO
ANO
NE
Mzdová statistika (zkrácená mzd.stat.)
ANO
ANO
NE
Nemocenská (Výkaz)
ANO
ANO
NE
Nemocenská (Rekapitulace)
NE
ANO
NE
Rekapitulace (Moon)
ANO
ANO
NE
Rekapitulace (Srážky)
NE
ANO
NE
Rekapitulace (Odvody)
NE
NE
ANO
Rekapitulace (Rek.list)
NE
NE
ANO
Stavy zaměstnanců
ANO
ANO
NE


Pokud je to možné, zadejte ty samé údaje nejen do číselníku poboček, ale též do číselníku divizí (a v číselníku středisek přiřaďte každému středisku divizi). Tento postup je výhodný z toho důvodu, že mnoho dalších sestav budete mít členěno po divizích, tj. po pobočkách.

Pojmy

Tento číselník umožňuje k množině pojmů, s kterými pracuje aplikace, přiřadit kódy mzdových položek. Aplikace tento převod využívá v případech, kdy je nutné při výběru dat z databáze transformovat daný pojem na množinu mzdových klíčů (např. sestava přesčasů podle měsíců, kdy je třeba rozlišit nařízený a nenařízený přesčas).

Neovlivní doplatek do min. mzdy

Možnost definovat další mzdové položky, které se nezohledňují při výpočtu minimální mzdy. Zadávají se čísla mzdových položek, oddělená čárkou.

Náhrada mzdy, Pohotovost, Cestovní náhrady, Ostatní plnění, Ostatní srážky – pojmy vážící se k sestavě „Potvrzení pro soud“ (viz Mzdové sestavy“).

Srážky vystoupivších – vysvětlení pojmu viz kapitola Platby/Srážky.


Poplatky

Číselník poplatku bance (poště…) za uskutečněné převody plateb, řeší problematiku poplatků za platby ze systému MaP. Používá se v případě, že organizace chce zaměstnancům za platby nad rámec povinností zaměstnavatele (např. platby na stavební spoření, pojištění atd.) srážet z čisté mzdy částku poplatku, kterou ona zaplatí bance (poště…) za daný převod. Dalším důvodem je evidence částek za poplatky, které platí organizace.


Položky číselníku:

Kód, na kterém budou poplatky evidovány – zadáte mzdovou položku, na kterou se poplatek do systému vygeneruje.

Částka poplatku – částka, kterou organizace za realizaci dané platby zaplatí (v Kč).

Plátce poplatku – výběr z rozbalovacího menu, jestli poplatek zaplatí zaměstnanec (mzdová položka se vygeneruje s osobním číslem zaměstnance), či podnik (osobní číslo u mzdové položky bude 0).

Platí pro platby:

Kód účtování - V této části vyplníte údaje, které jsou vlastně výběrovou podmínkou pro platby, kterých se naváděný poplatek týká, platí výběrové konvence stejně jako u společných převodů: je povolena kombinace čísel mzdových složek se znaky ‚|‘ nebo ‚:‘. Znak ‚|‘ znamená ‚nebo‘ , znak ‚:‘ je znakem intervalu.

označené kódy – výběrová podmínka pro kódy plateb (např.931|933 – platí pro platby (Pojištění a Stavební spoření).

do banky* – platnost pro platby posílané do zadané banky

na bank.účty* – platnost pro platby posílané na zadané bankovní účty

na adresu* – platnost pro platby posílané na zadanou adresu * – platí pro libovolnou hodnotu

platí pro částky – určuje pro jaké kategorie částek platí. V bankách obvykle zadáte ‚>0‘ , neboť převáděná částka výši poplatku neovlivňuje, ale např. u poštovních poukázek se mohou zadat potřebné cenové intervaly.


Vygenerované záznamy s poplatky můžete buď nechat na účtu podniku, nebo je např. společným převodem poslat na účet banky, ze kterého se mají uhradit.


Rozšiřujícím parametrem NEP_UCET (Rozšiřující parametry, sk. č. 8) můžete nastavit, že více než standardně jeden převod bude firma zaměstnanci hradit.


Pokud jsou zadány poplatky za převod, pak dojde nejprve k odečtu poplatku, a tím teprve vznikne zbývající částka pro převod na účet. Obdobně princip funguje i při srážení (1/3, 2/3 srážky), kdy z vypočtené částky se odečte poplatek za převod a tím je určena výše srážky.


Poplatky za platby v haléřích / centech


Je možno zadávat poplatky za platby (srážky) zaměstnanců v haléřích (pokud legislativa počítá v Kč) nebo v centech (pokud legislativa počítá v Eurech). Poplatky jsou za jednotlivé platby strhávány v haléřích a výsledná částka poplatku za zaměstnance - ať jej platí zaměstnanec nebo podnik - je zaokrouhlena na celé koruny nahoru.

Výplatní střediska

Vyplňované údaje:

číslo

název

Výplatní středisko představuje místo, na kterém je vyplácena mzda zaměstnance. Zadává se v Evidenci zaměstnanců, záložce Mzdové údaje. Využití je při vytváření výplatních lístků. Tyto výplatní lístky mohou být setříděny podle výplatních středisek.


Nastavením rozšiřujícího parametru ve skupině č. 5 „nepoc_vypl_str“ (implicitní hodnota –1) je definováno výplatní středisko, jehož zaměstnanci nebudou při výpočtu mezd zpracováváni tzn. budou ignorováni. Tím dojde ke zrychlení celého výpočtu mezd.



Kalendáře

Pracovní kalendáře v systému slouží jako podklad pro stanovování fondu pracovní doby jednotlivým zaměstnancům. Soustava těchto kalendářů je koncipována tak, aby byla schopna vyhovět všem odlišnostem ve stanovování konkrétních pracovních kalendářů zaměstnancům v praxi.

Systém pracuje v tzv. odchylkovém režimu. Z uvedeného vyplývá, že se v průběhu měsíce zadávají ‚odchylky‘ oproti časovému fondu zaměstnance (dovolená, nepřítomnost apod.). Koncem měsíce se provede tzv. ‚dopočet‘, který na základě zadaných skutečností a časového fondu pro aktuální období (vychází z pracovního kalendáře uvedeného v pracovním poměru) stanoví zbývající hodiny pro dorovnání časového fondu.


Plánovací kalendář

Jedná se o nejběžnější typ pracovního kalendáře, který je použit u pracovních poměrů s typem kalendáře Běžný kalendář (1 či 2). V rámci tohoto kalendáře jsou obecně definovány pracovní dny (pondělí až pátek) a dny pracovního volna (sobota a neděle). Navíc lze definovat dny svátků, na základě kterých jsou systémem generovány svátky či příplatky za svátky v měsíčním výkazu odpracované doby.

C-planovaci-kalendar-2010.png

Prvním krokem nastavení plánovacího kalendáře je přidání roku do databáze, které provedete kliknutím na tlačítko Přidat rok 20xx. Toto je potřeba udělat vždy před začátkem roku (uzávěrka prosince bez přídání nového roku není povolena) nebo při náběhu databáze do zpracování. Přidáním roku se vygeneruje plánovací kalendář (pracovní dny, soboty a neděle), včetně svátků.

V zobrazeném okně vidíte přehled celého roku po jednotlivých měsících, u každého měsíce vidíme počty dnů, kliknutím na požadovaný měsíc se zobrazí přehled daného měsíce po dnech.


Svátky připadající na víkendový den Svátky připadající na pracovní den jsou označeny červenou barvou (zaměstnanci s běžným kalendářem, který je odměňován hodinovou mzdou, je za tento den generována náhrada za svátek – kód 531). Svátky připadající na víkend nejsou standardně označeny. Je možno zadat svátek i na víkendové dny – v plánovacím kalendáři se poklepe myší na příslušný víkendový den – ten se označí žlutě. Pro běžný typ kalendáře tímto nedojde k ovlivnění časového fondu. Změna se projeví jen pro kalendář číslo 4-Měsíční rozvrhy, u nichž se tento den bude vykazovat jako svátek (ve Zpracování brutto – nebo po vyúčtování zaměstnance).


Týdenní rozvrhy

Týdenní pracovní kalendář se využívá pro zadávání takových pracovních rozvrhů, u nichž může být stanovena na každý den v týdnu jiná pracovní doba. Pro jeho použití je potřeba do pracovního poměru zadat typ kalendáře č. 5-kalendář s využitím týdenního rozvrhu.

Při navádění nového týdenního rozvrhu musíte nejdříve zadat Číslo rozvrhu a Název rozvrhu. Poté vyplníte počty hodin připadající na jednotlivé dny v týdnu.

C-rozvrhy-tydenni-pohled.png

C-rozvrhy-tydenni-editace.png

Položku "Dopočet" ponechávejte na hodnotě "Ano" - znamená, že se bude provádět dopočet základní mzdy do měsíčního fondu hodin stanoveného dle tohoto rozvrhu. Hodnota "Ne" může být použita např. tehdy, pokud data o odpracované době nechcete generovat systémem, ale budou se importovat z docházky nebo z výroby. Zároveň se ale stanovuje tento kalendář z jiných dalších důvodů (určení odpadlé doby při zadání nemoci od-do, apod.).


Cyklické rozvrhy

Cyklický pracovní rozvrh je kalendářem pracovních rozvrhů pro zaměstnance pracující v turnusech (nepřetržitých provozech apod.). Je typem rozvrhu, který se jednou nadefinuje, a poté "běží stále". Je teda třeba znát periodu, se kterou se rozpis opakuje.

Definice cyklických rozvrhů spočívá ve dvou krocích: nejprve je potřeba zadefinovat vlastní cyklus jednotlivých pracovních dnů (perioda - délka cyklu). Následně přiřadit cyklus k cyklickému kalendáři a určit datum začátku rozvrhu.


Cykly pro cyklické rozvrhy

C-rozvrhy-cyklicke-cykly pro.png

  • Číslo cyklu - označení cyklu jedinečným číslem – automaticky generováno systémem
  • Název cyklu - jednoznačný název označující cyklus
  • Délka - po kolika dnech se cyklus opakuje (perioda)

Následující sekce slouží pro zjednodušení při vlastním zadávání (předvyplňování hodnot):

  • Hodiny: ranní - označuje délku ranní směny v hodinách.
  • odpolední - označuje délku odpolední směny v hodinách.
  • noční - označuje délku noční směny v hodinách.
  • úpravy hod - úpravy délek jednotlivých směn. Možné hodnoty jsou Ano/Ne; je-li položka nastavena na hodnotu Ano, mohou mít jednotlivé směny stejného typu v různých dnech různou délku směny.
  • Začátek směn: ranní
  • odpolední
  • noční
  • úpravy zač.


Dny cyklu

Nyní můžete zadefinovat vlastní podobu cyklu. To učiníte v této záložce. Zde máte zobrazeny jednotlivé dny cyklu. Počet přístupných dnů určuje v předchozí záložce zadaná položka délka cyklu. Pro jednotlivé pořadové dny v cyklu zadáte typ směny a počet hodin:

  • typ směny - možné hodnoty jsou "ranní", "odpolední", "noční", "volno - prázdná hodnota"
  • hodiny - délka směny v daný den; pokud je povolená úprava délek jednotlivých směn, je možné zadat jinou hodnotu
  • zač.prac.doby

C-rozvrhy-cyklicke-dny cyklu.png


Cyklické rozvrhy

Výsledný cyklický rozvrh vznikne až v této agendě, a to tak, že zavedenému "cyklu pro cyklický rozvrh" určíte počátek (počáteční datum). Od data začátku běží cyklický rozvrh "neustále vpřed". Při zadání nového záznamu zadáváte:

  • název cyklického rozvrhu - vámi definovaný uživatelský název
  • podle cyklu - vybíráte ze seznamu vytvořených "cyklů pro cyklické rozvrhy"
  • začátek rozvrhu - počáteční datum od

Číslo rozvrhu přiřadí systém automaticky dle vzestupného číslování. Daný rozvrh je pak potřeba přiřadit zaměstnanci v agendě Pracovní poměry.

C-rozvrhy-cyklicke.png


Pozn. Jeden cyklus pro cyklický rozvrh můžete použít pro vytvoření více cyklických rozvrhů - liší se vždy jen datum začátku, rozvrhy jsou tedy vzájemně vůči sobě "posunuty".

  • V okně vpravo si můžete pro vybraný cyklický rozvrh nechat zobrazit jeho rozpis po dnech, předtím volíte období od - do. Sestavu je možno vytisknout.
  • Další přehlednou sestavu naleznete v menu: Sestavy – Personální sestavy z mezd – Cyklické rozvrhy.


Opravy a rušení Chcete-li vybraný rozvrh opravit, provedete to tak, že dvojklikem na daný rozvrh otevřete editační okno rozvrhu. Zrušení provedete stiskem tlačítka Smazat.


Příplatek za svátek Pokud je zadán v rozšiřujícím parametru "pripl_svat_cykl" kód mzdové položky příplatků za práci ve svátek, pak se u cyklických kalendářů automaticky vygeneruje zadaný příplatek v případě, že na svátek dle daného harmonogramu připadne pracovní den, a zároveň v daný den zaměstnanec nemá jinou nepřítomnost (kontroluje se datum od-do, pokud jsou zadány jen zameškané pracovní dny a hodiny, pak se tento příplatek rovněž vygeneruje). Příznak takto vygenerovaného příplatku je "P". Korekce je možná ručním vložením příplatku do ručního zpracování brutto. Příplatek je proplacen dle příslušného čísla algoritmu.


Klouzavé volno Pojem "klouzavé volno" bývá používán ve firmách k označení toho, že zaměstnanec pracuje podle daného cyklického kalendáře, ale občas, celkově například 3-krát za rok, má volnou směnu namísto směny, která by normálně byla pracovní. Toto již nelze ošetřit klasickým cyklickým kalendářem, ale je možno použít jiné řešení. Založí se měsíční kalendář. U něho se musí každý měsíc v rámci roku určovat samostatně, ale jako pomůcka se použije tlačítko "generuj podle cyklického kalendáře" a jen danou směnu klouzavého volna označíte jinak (smažete - označíte jako volno).


Měsíční rozvrhy

Kalendář měsíčních časových fondů se využívá pro zadávání velmi atypických pracovních rozvrhů, u nichž nelze určit či stanovit dostatečnou míru pravidelnosti.

Varianta bez rozpisu dnů

V těchto případech lze pouze stanovit celkový počet pracovních dnů a hodin (i půl hodin) pro kalendářní měsíce v rámci roku.

C-rozvrhy-mesicni-bez rozpisu.png

Využití se nastaví v pracovním poměru typem kalendáře číslo 4 – měsíční časový fond. V tomto případě se bude realizovat pouze automatický dopočet do časového fondu. Systém však nebude schopen krátit časový fond po zadání absencí formou data ‚od–do‘ , neboť není schopen rozlišit, jestli na daný den absence připadá či nepřipadá pracovní doba, proto krácení časového fondu u takto zadaných absencí musí uživatel provést „ručně“ ve zpracování pracovního výkazu (Zpracování brutto).

Nastavení varianty: rozšiřující parametr "DNY_MES_ROZVRHU" má hodnotu "Ne".


Varianta s rozpisem dnů

Nastavení varianty: rozšiřující parametr "DNY_MES_ROZVRHU" má hodnotu "Ano".

V kalendáři s měsíčním fondem definujete jednotlivé dny v rámci měsíce a v rámci celého roku – určujete, zda jsou pracovní nebo ne, pokud jsou pracovní, pak zadáváte písmeno R nebo O nebo N (ranní nebo odpolední nebo noční směna) a počet hodin. Písmeno V značí volno, z důvodu přehlednosti je lépe daný den vůbec neoznačovat (nechat prázdný).

C-rozvrhy-mesicni.png

To například znamená, že při vložení nepřítomnosti zaměstnanci s tímto typem kalendáře systém sám vyjádří ve "Zpracování brutto" o kolik pracovních dní a hodin se jedná. Dále systém pro tento kalendář správně vyhodnocuje svátky, tj. pokud je určen jako "pracovní" den, který je dle plánovacího kalendáře svátkem, pak se vyhodnocuje stejně jako u běžného kalendáře.

U každého měsíčního rozvrhu lze generování svátků potlačit novým zatrhávacím polem ´Generovat svátky´.

Při vkládání nového fondu stisknete tlačítko "Nový", zadáte nejdříve název a vyberete rok platnosti. Poté již můžete zadat pro jednotlivé měsíce (označené pořadovými čísly) počty pracovních dnů a hodin (i půl hodin). Pro uložení změn stisknete tlačítko "Uložit".

V okně máte rozbalovací menu se jmenným seznamem již zadaných měsíčních fondů, po výběru hledaného se vám zobrazí ve vedlejším políčku i pořadové číslo fondu. Dále je možné zvolit rok, neboť pro každý rok je potřeba měsíční fondy zadat znovu. Pokud provedete nějakou opravu, pro její potvrzení je opět potřeba stisknout Uložit. Chcete-li zobrazený měsíční fond smazat, stisknete tlačítko "Smazat".


Pomůcky pro předvyplnění Pomůcky pro předvyplnění měsíčního kalendáře.

  • výběr některého z již založených cyklických kalendářů, stisk tlačítka „Předvyplnit údaji z cyklického rozvrhu“. Zbytek – tedy rozdíly oproti tomuto cyklickému kalendáři – upravit ručně
  • stisk tlačítka „Předvyplnit pracovní dny“. Bude předvyplněn běžný kalendář, tj. každý den po například 8 hodinách. Rozdíly upraví uživatel ručně.
  • Dogenerovat zbytek roku. Vhodné pro opakující se dvou nebo třítýdenní cykly.


Klouzavé volno K problematice klouzavého volna viz poznámku u cyklických rozvrhů.


Individuální kalendáře

Individuální plánovací kalendář se zadává zaměstnanci v agendě Pracovní poměr tím, že se do pole „typ kalendáře“ zvolí hodnota „9 – Individuální kalendář“. Poté se v poli Rozvrh zpřístupní tlačítko „Rozpis dnů“.

Rozpis dnů se zadává jen pro aktuální období (v následujícím období musíte opět definovat směny). Pomůckou je předvyplnění rozpisu dnů podle vybraného cyklického kalendáře – následně provedete již jen korekce od cyklického kalendáře.

C-rozvrhy-indiv kal.png

Data o zaměstnancích a čísle jejich individuálních kalendářů jsou uložena v tabulce indiv_kal. Data o směnách se ukládají do tabulky indiv_kal_dny (cis_rozvrhu, kal_den, smena, pocet_hodin, zac_sm). Sloupec „cis_rozvrhu“ se plní automaticky – čísluje se od 1 v pořadí dle zadaného rozvrhu ten daný měsíc. Toto číslo se pak ukládá v tabulce odpovídající agendě pracovního poměru (prac_pom).


Nástup zaměstnance v průběhu měsíce

Aby se správně počítala odpracovaná doba u zaměstnanců, kteří nastoupili v průběhu měsíce, je potřeba zadat individuální kalendář vždy na celý kalendářní měsíc. V případě zadání pracovních směn až od data nástupu systém bere naplánovaný počet hodin jako celkovou hodnotu připadající na kalendářní měsíc a nedojde k pokrácení mzdy.


Automatický import dat do individuálního kalendáře

Lze provádět i import dat do individuálního kalendáře. Import je prováděn v rámci importu dat z docházkového systému. Předtím je potřeba nastavit rozšiřující parametr dch_kod_pfondu (sk.9) – zadá se číslo, pod kterým bude identifikován tento individuální kalendář v položce „kód mzdové položky“.


Data importovaná z docházkového systému obsahují:

  • osobní číslo
  • Kód mzdové položky – číslo dle parametru výše
  • Datum od – tímto je identifikován den
  • Hodiny – počet pracovních hodin dne


Je možno importovat i data za celý rok jednorázově (dopředu, na začátku roku), a pak v konkrétním měsíci importovat data pouze daného měsíce. Tím dojde k přepsání původních dat (jednoho měsíce).


Konta pracovní doby

Speciální rozvrh existuje pro tzv. konto pracovní doby. Funkcionalitu je potřeba pro uživatele, který o ni má zájem, uvolnit - vyžaduje též zvláštní popis k ovládání a nastavení systému.