Mzdové číselníky: Porovnání verzí

Z Prirucky
 
(Není zobrazeno 12 mezilehlých verzí od 2 dalších uživatelů.)
Řádek 56: Řádek 56:
| style="color:#000;" | <div id="mp-tfa" style="padding:2px 15px">
| style="color:#000;" | <div id="mp-tfa" style="padding:2px 15px">


[[Kalendáře - úvod|Úvod]] <br>
[[Plánovací kalendář]] <br>
[[Plánovací kalendář]] <br>
[[Týdenní rozvrhy]] <br>
[[Týdenní rozvrhy]] <br>
Řádek 75: Řádek 76:


[[Pobočky]] <br>
[[Pobočky]] <br>
[[Pojmy]] <br>
[[Pojmy (číselník)]] <br>
[[Poplatky]] <br>
[[Poplatky]] <br>
[[Zakázky (číselník)]] <br>
[[Výplatní střediska]]
[[Výplatní střediska]]


Řádek 82: Řádek 84:
|}
|}


<!-- ############################################ NEVIDITELNÉ ############################################ -->
| style="border:1px solid transparent;" |
| class="MainPageBG" style="width:33%; border:1px solid transparent; background:transparent; vertical-align:top;"|
{| id="mp-left" style="width:100%; vertical-align:top; background:transparent;"
! style="padding:2px;" | <p id="mp-itn-h2" style="margin:3px; background:transparent; font-size:120%; font-weight:bold; border:1px solid transparent; text-align:left; color:transparent; padding:0.2em 0.4em;">Ostatní</p>
|-
| style="color:transparent;" | <div id="mp-tfa" style="padding:2px 15px">
</div>
|}
|}


__NOTOC____NOEDITSECTION__
|}


[[Moduly_KS_mzdy_PROFI|zpět]]


 
__NOTOC____NOEDITSECTION__
 
 
 
 
== Mzdové číselníky ==
 
 
==== Kód účtování ====
Kódem účtování se rozlišuje, jakým způsobem bude uvedená mzdová položka zaúčtována do hlavní knihy (účetnictví) podniku. Tato položka je dostupná pouze v případě, že je v základních parametrech systému nastavena volba ‚Účetnictví‘ na ''‚a‘'' (ano). Toto nastavení je podmínkou pro implementaci automatického přenosu dat do účetnictví podniku. Možné hodnoty kódů účtování je třeba předem zadefinovat v číselníku kódů účtování.
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
---------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
---------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
 
=== <span style="background:#F4A460"> Kalendáře </span> ===
Pracovní kalendáře v systému slouží jako podklad pro stanovování fondu pracovní doby jednotlivým zaměstnancům. Soustava těchto kalendářů je koncipována tak, aby byla schopna vyhovět všem odlišnostem ve stanovování konkrétních pracovních kalendářů zaměstnancům v praxi.
 
Systém pracuje v tzv. odchylkovém režimu. Z uvedeného vyplývá, že se v průběhu měsíce zadávají ‚odchylky‘ oproti časovému fondu zaměstnance (dovolená, nepřítomnost apod.). Koncem měsíce se provede tzv. ‚dopočet‘, který na základě zadaných skutečností a časového fondu pro aktuální období (vychází z pracovního kalendáře uvedeného v pracovním poměru) stanoví zbývající hodiny pro dorovnání časového fondu.
---------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
 
==== <span style="background:#F4A460"> Plánovací kalendář </span> ====
Jedná se o nejběžnější typ pracovního kalendáře, který je použit u pracovních poměrů s typem kalendáře '''Běžný kalendář'' '''''(1 či 2). V rámci tohoto kalendáře jsou obecně definovány pracovní dny (pondělí až pátek) a dny pracovního volna (sobota a neděle). Navíc lze definovat dny svátků, na základě kterých jsou systémem generovány svátky či příplatky za svátky v měsíčním výkazu odpracované doby.
 
[[Image: C-planovaci-kalendar-2010.png]]
 
Prvním krokem nastavení plánovacího kalendáře je přidání roku do databáze, které provedete kliknutím na tlačítko '''Přidat rok 20xx'''. Toto je potřeba udělat vždy před začátkem roku (uzávěrka prosince bez přídání nového roku není povolena) nebo při náběhu databáze do zpracování. Přidáním roku se vygeneruje plánovací kalendář (pracovní dny, soboty a neděle), včetně svátků.
 
V zobrazeném okně vidíte přehled celého roku po jednotlivých měsících, u každého měsíce vidíme počty dnů, kliknutím na požadovaný měsíc se zobrazí přehled daného měsíce po dnech.
 
 
'''Svátky připadající na víkendový den''' Svátky připadající na pracovní den jsou označeny červenou barvou (zaměstnanci s běžným kalendářem, který je odměňován hodinovou mzdou, je za tento den generována náhrada za svátek – kód 531). Svátky připadající na víkend nejsou standardně označeny. Je možno zadat svátek i na víkendové dny – v plánovacím kalendáři se poklepe myší na příslušný víkendový den – ten se označí žlutě. Pro běžný typ kalendáře tímto nedojde k ovlivnění časového fondu. Změna se projeví jen pro kalendář číslo 4-Měsíční rozvrhy, u nichž se tento den bude vykazovat jako svátek (ve Zpracování brutto – nebo po vyúčtování zaměstnance).
 
---------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
 
==== <span style="background:#F4A460"> Týdenní rozvrhy </span> ====
Týdenní pracovní kalendář se využívá pro zadávání takových pracovních rozvrhů, u nichž může být stanovena na každý den v týdnu jiná pracovní doba. Pro jeho použití je potřeba do pracovního poměru zadat typ kalendáře č. 5-kalendář s využitím týdenního rozvrhu.
 
Při navádění nového týdenního rozvrhu musíte nejdříve zadat '''Číslo rozvrhu''' a''' Název rozvrhu'''. Poté vyplníte '''počty hodin''' připadající na jednotlivé dny v týdnu.
 
[[Image: C-rozvrhy-tydenni-pohled.png]]
 
[[Image: C-rozvrhy-tydenni-editace.png]]
 
Položku "Dopočet" ponechávejte na hodnotě "Ano" - znamená, že se bude provádět dopočet základní mzdy do měsíčního fondu hodin stanoveného dle tohoto rozvrhu. Hodnota "Ne" může být použita např. tehdy, pokud data o odpracované době nechcete generovat systémem, ale budou se importovat z docházky nebo z výroby. Zároveň se ale stanovuje tento kalendář z jiných dalších důvodů (určení odpadlé doby při zadání nemoci od-do, apod.).
 
---------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
 
==== <span style="background:#F4A460"> Cyklické rozvrhy </span> ====
Cyklický pracovní rozvrh je kalendářem pracovních rozvrhů pro zaměstnance pracující v turnusech (nepřetržitých provozech apod.). Je typem rozvrhu, který se jednou nadefinuje, a poté "běží stále". Je teda třeba znát periodu, se kterou se rozpis opakuje.
 
Definice cyklických rozvrhů spočívá ve dvou krocích: nejprve je potřeba zadefinovat vlastní cyklus jednotlivých pracovních dnů (perioda - délka cyklu). Následně přiřadit cyklus k cyklickému kalendáři a určit datum začátku rozvrhu.
 
 
'''Cykly pro cyklické rozvrhy'''
 
[[Image:C-rozvrhy-cyklicke-cykly pro.png]]
 
* '''Číslo cyklu'''  - označení cyklu jedinečným číslem – automaticky generováno systémem
* '''Název cyklu'''  - jednoznačný název označující cyklus
* '''Délka''' - po kolika dnech se cyklus opakuje (perioda)
 
Následující sekce slouží pro zjednodušení při vlastním zadávání (předvyplňování hodnot):
 
* Hodiny: ranní  - označuje délku ranní směny v hodinách.
* odpolední - označuje délku odpolední směny v hodinách.
* noční - označuje délku noční směny v hodinách.
* úpravy hod - úpravy délek jednotlivých směn. Možné hodnoty jsou Ano/Ne; je-li položka nastavena na hodnotu Ano, mohou mít jednotlivé směny stejného typu v různých dnech různou délku směny.
 
* Začátek směn: ranní
* odpolední
* noční
* úpravy zač.
 
 
'''Dny cyklu'''
 
Nyní můžete zadefinovat vlastní podobu cyklu. To učiníte v této záložce. Zde máte zobrazeny jednotlivé dny cyklu. Počet přístupných dnů určuje v předchozí záložce zadaná položka délka cyklu. Pro jednotlivé pořadové dny v cyklu zadáte typ směny a počet hodin:
 
* typ směny - možné hodnoty jsou "ranní", "odpolední", "noční", "volno - prázdná hodnota"
* '''hodiny''' - délka směny v daný den; pokud je povolená úprava délek jednotlivých směn, je možné zadat jinou hodnotu
* zač.prac.doby
 
[[Image:C-rozvrhy-cyklicke-dny cyklu.png]]
 
 
'''Cyklické rozvrhy'''
 
Výsledný cyklický rozvrh vznikne až v této agendě, a to tak, že zavedenému "cyklu pro cyklický rozvrh" určíte počátek (počáteční datum). Od data začátku běží cyklický rozvrh "neustále vpřed". Při zadání nového záznamu zadáváte:
* název cyklického rozvrhu - vámi definovaný uživatelský název
* podle cyklu - vybíráte ze seznamu vytvořených "cyklů pro cyklické rozvrhy"
* začátek rozvrhu - počáteční datum od
 
Číslo rozvrhu přiřadí systém automaticky dle vzestupného číslování. Daný rozvrh je pak potřeba přiřadit zaměstnanci v agendě Pracovní poměry.
 
[[Image:C-rozvrhy-cyklicke.png]]
 
 
<small>Pozn. Jeden cyklus pro cyklický rozvrh můžete použít pro vytvoření více cyklických rozvrhů - liší se vždy jen datum začátku, rozvrhy jsou tedy vzájemně vůči sobě "posunuty".</small>
 
* V okně vpravo si můžete pro vybraný cyklický rozvrh nechat zobrazit jeho rozpis po dnech, předtím volíte období od - do. Sestavu je možno vytisknout.
* Další přehlednou sestavu naleznete v menu: Sestavy – Personální sestavy z mezd – Cyklické rozvrhy.
 
 
'''Opravy a rušení'''
Chcete-li vybraný rozvrh opravit, provedete to tak, že dvojklikem na daný rozvrh otevřete editační okno rozvrhu. Zrušení provedete stiskem tlačítka Smazat.
 
 
'''Příplatek za svátek'''
Pokud je zadán v rozšiřujícím parametru "pripl_svat_cykl" kód mzdové položky příplatků za práci ve svátek, pak se u cyklických kalendářů automaticky vygeneruje zadaný příplatek v případě, že na svátek dle daného harmonogramu připadne pracovní den, a zároveň v daný den zaměstnanec nemá jinou nepřítomnost (kontroluje se datum od-do, pokud jsou zadány jen zameškané pracovní dny a hodiny, pak se tento příplatek rovněž vygeneruje). Příznak takto vygenerovaného příplatku je "P". Korekce je možná ručním vložením příplatku do ručního zpracování brutto. Příplatek je proplacen dle příslušného čísla algoritmu.
 
 
'''Klouzavé volno'''
Pojem "klouzavé volno" bývá používán ve firmách k označení toho, že zaměstnanec pracuje podle daného cyklického kalendáře, ale občas, celkově například 3-krát za rok, má volnou směnu namísto směny, která by normálně byla pracovní. Toto již nelze ošetřit klasickým cyklickým kalendářem, ale je možno použít jiné řešení. Založí se měsíční kalendář. U něho se musí každý měsíc v rámci roku určovat samostatně, ale jako pomůcka se použije tlačítko "generuj podle cyklického kalendáře" a jen danou směnu klouzavého volna označíte jinak (smažete - označíte jako volno).
---------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
 
==== <span style="background:#F4A460"> Měsíční rozvrhy </span> ====
 
Kalendář měsíčních časových fondů se využívá pro zadávání velmi atypických pracovních rozvrhů, u nichž nelze určit či stanovit dostatečnou míru pravidelnosti.
 
Varianta '''bez rozpisu dnů'''
 
V těchto případech lze pouze stanovit celkový počet pracovních dnů a hodin (i půl hodin) pro kalendářní měsíce v rámci roku.
 
[[Image: C-rozvrhy-mesicni-bez rozpisu.png]]
 
Využití se nastaví v pracovním poměru typem kalendáře číslo 4 – měsíční časový fond. V tomto případě se bude realizovat pouze automatický dopočet do časového fondu. Systém však nebude schopen krátit časový fond po zadání absencí formou data ''‚od–do‘'' , neboť není schopen rozlišit, jestli na daný den absence připadá či nepřipadá pracovní doba, proto krácení časového fondu u takto zadaných absencí musí uživatel provést „ručně“ ve zpracování pracovního výkazu (Zpracování brutto).
 
Nastavení varianty: rozšiřující parametr "DNY_MES_ROZVRHU" má hodnotu "Ne".
 
 
Varianta '''s rozpisem dnů'''
 
Nastavení varianty: rozšiřující parametr "DNY_MES_ROZVRHU" má hodnotu "Ano".
 
V kalendáři s měsíčním fondem definujete jednotlivé dny v rámci měsíce a v rámci celého roku – určujete, zda jsou pracovní nebo ne, pokud jsou pracovní, pak zadáváte písmeno '''R''' nebo '''O''' nebo '''N''' (ranní nebo odpolední nebo noční směna) a počet hodin. Písmeno V značí volno, z důvodu přehlednosti je lépe daný den vůbec neoznačovat (nechat prázdný).
 
[[Image: C-rozvrhy-mesicni.png]]
 
To například znamená, že při vložení nepřítomnosti zaměstnanci s tímto typem kalendáře systém sám vyjádří ve "Zpracování brutto" o kolik pracovních dní a hodin se jedná. Dále systém pro tento kalendář správně vyhodnocuje svátky, tj. pokud je určen jako "pracovní" den, který je dle plánovacího kalendáře svátkem, pak se vyhodnocuje stejně jako u běžného kalendáře.
 
U každého měsíčního rozvrhu lze generování svátků potlačit novým zatrhávacím polem ´Generovat svátky´.
 
Při vkládání nového fondu stisknete tlačítko "Nový", zadáte nejdříve název a vyberete rok platnosti. Poté již můžete zadat pro jednotlivé měsíce (označené pořadovými čísly) počty pracovních dnů a hodin (i půl hodin). Pro uložení změn stisknete tlačítko "Uložit".
 
V okně máte rozbalovací menu se jmenným seznamem již zadaných měsíčních fondů, po výběru hledaného se vám zobrazí ve vedlejším políčku i pořadové číslo fondu. Dále je možné zvolit rok, neboť pro každý rok je potřeba měsíční fondy zadat znovu. Pokud provedete nějakou opravu, pro její potvrzení je opět potřeba stisknout Uložit. Chcete-li zobrazený měsíční fond smazat, stisknete tlačítko "Smazat".
 
 
'''Pomůcky pro předvyplnění'''
Pomůcky pro předvyplnění měsíčního kalendáře.
 
* výběr některého z již založených cyklických kalendářů, stisk tlačítka „Předvyplnit údaji z cyklického rozvrhu“. Zbytek – tedy rozdíly oproti tomuto cyklickému kalendáři – upravit ručně
* stisk tlačítka „Předvyplnit pracovní dny“. Bude předvyplněn běžný kalendář, tj. každý den po například 8 hodinách. Rozdíly upraví uživatel ručně.
* Dogenerovat zbytek roku. Vhodné pro opakující se dvou nebo třítýdenní cykly.
 
 
'''Klouzavé volno''' K problematice klouzavého volna viz poznámku u cyklických rozvrhů.
 
---------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
 
==== <span style="background:#F4A460"> Individuální kalendáře </span> ====
Individuální plánovací kalendář se zadává zaměstnanci v agendě Pracovní poměr tím, že se do pole „typ kalendáře“ zvolí hodnota „9 – Individuální kalendář“. Poté se v poli Rozvrh zpřístupní tlačítko „Rozpis dnů“.
 
Rozpis dnů se zadává jen pro aktuální období (v následujícím období musíte opět definovat směny). Pomůckou je předvyplnění rozpisu dnů podle vybraného cyklického kalendáře – následně provedete již jen korekce od cyklického kalendáře.
 
[[Image: C-rozvrhy-indiv kal.png]]
 
Data o zaměstnancích a čísle jejich individuálních kalendářů jsou uložena v tabulce indiv_kal. Data o směnách se ukládají do tabulky indiv_kal_dny (cis_rozvrhu, kal_den, smena, pocet_hodin, zac_sm). Sloupec „cis_rozvrhu“ se plní automaticky – čísluje se od 1 v pořadí dle zadaného rozvrhu ten daný měsíc. Toto číslo se pak ukládá v tabulce odpovídající agendě pracovního poměru (prac_pom).
 
 
'''Nástup zaměstnance v průběhu měsíce'''
 
Aby se správně počítala odpracovaná doba u zaměstnanců, kteří nastoupili v průběhu měsíce, je potřeba zadat individuální kalendář vždy na celý kalendářní měsíc. V případě zadání pracovních směn až od data nástupu systém bere naplánovaný počet hodin jako celkovou hodnotu připadající na kalendářní měsíc a nedojde k pokrácení mzdy.
 
 
'''Automatický import dat do individuálního kalendáře'''
 
Lze provádět i import dat do individuálního kalendáře. Import je prováděn v rámci importu dat z docházkového systému. Předtím je potřeba nastavit rozšiřující parametr '''dch_kod_pfondu''' (sk.9) – zadá se číslo, pod kterým bude identifikován tento individuální kalendář v položce „kód mzdové položky“.
 
 
Data importovaná z docházkového systému obsahují:
 
* osobní číslo
* Kód mzdové položky – číslo dle parametru výše
* Datum od – tímto je identifikován den
* Hodiny – počet pracovních hodin dne
 
 
Je možno importovat i data za celý rok jednorázově (dopředu, na začátku roku), a pak v konkrétním měsíci importovat data pouze daného měsíce. Tím dojde k přepsání původních dat (jednoho měsíce).
 
-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
 
==== <span style="background:#F4A460"> Konta pracovní doby </span> ====
 
Speciální rozvrh existuje pro tzv. konto pracovní doby. Funkcionalitu je potřeba pro uživatele, který o ni má zájem, uvolnit - vyžaduje též zvláštní popis k ovládání a nastavení systému.

Aktuální verze z 30. 11. 2023, 10:34