Vyúčtování - Výpočty

Z Prirucky
Verze z 3. 5. 2024, 11:19, kterou vytvořil Petrm (diskuse | příspěvky) (→‎Kontroly)
(rozdíl) ← Starší verze | zobrazit aktuální verzi (rozdíl) | Novější verze → (rozdíl)

Automatické doplnění

Automatické doplnění.

Přesčasy

Automatické generování příplatku za So+Ne

Svátek

Náhrada za svátek vs. příplatek za práci ve svátek

Automatické krácení generovaných hodin příplatku za svátek hodinami práce za svátek:

Automatické generování příplatku za svátek

Doplatek do průměru za náhradní práci

Automatický výpočet a generování doplatku do průměrného výdělku při převedení zaměstnance na náhradní práci.

Podmínky správné funkcionality:

1) V číselníku mzdových položek je třeba mít zavedenu položku, na kterou se bude doplatek počítat. Tato položka musí mít číslo algoritmu 8000. (Například mzd.pol. 296-Doplatek nahr.práce)

2) V číselníku pojmů (Mzdy/Mzd.číselníky) se pod pojem "Náhradní práce-dopl.do průměru" zadají mzd.kódy, která reprezentují mzdu na náhradní práci, a to včetně případných odměn či prémií. (Například mzd. položka 145-Náhradní práce)

Zpracování:

Při ukládání brutto mzdy zaměstnance (ruční zpracování brutto či automatické doplnění) se jako poslední úkon provede sečtení všech mezd na náhradní práci (z čís.pojmů). Dále se určí odpracované hodiny na náhradní práci (kódy z číselníku pojmů v intervalu 100-169). Hodiny se následně pronásobí aktuálním průměrem pro prac.právní účely, v případě že takto vypočtená částka je větší, než-li mzda na náhradní práci, tak se rozdíl uloží jako doplatek na určenou mzd.položku s č.alg.8000 (pokud by bylo takových položek více, bere se první v pořadí).

Korekce doplatku:

V případě potřeby korekce vypočtené částky, se postupuje tak, že správnou částku zadáme přes doplatky na používanou mzd.položku. V takovém případě, již systém doplatek negeneruje a bere pouze částku zadanou přes doplatky.


Jiná forma

Jiná forma funkcionality je v případě, že náhradní práce představuje pouze jeden kód mzdové položky. V takovém případě není nutno vyplňovat číselník pojmů a číslo mzdové položky představující náhradní práci se „schová“ do čísla algoritmu 8000+mzdová položka, tj. je-li náhradní práce 145, bude číslo algoritmu mzdové položky doplatku 8145. POZOR: funguje jen tak, že záznam doplatku je nutno pořizovat do agendy „Zpracování brutta“ a to na závěr – po zadání ostatních časových položek.

Doplatek do tarifu za náhradní práci

Automatický výpočet a generování doplatku do tarifní mzdy při převedení zaměstnance na náhradní práci. Funguje obdobně jako doplatek do průměrného výdělku při převedení zaměstnance na náhradní práci. V tomto případě je číslo algoritmu mzdové položky doplatku buď 7000 nebo 7000+mzdová položka a pojem má název „Náhradní práce-dopl.do tarifu“.


Minimální mzda

Pro zcela správný postup výpočtu minimální mzdy, kdy se do dosažené mzdy pro tento účel nezahrnují částky ani odpracované hodiny přesčasů, je třeba mít nastaveno v základních parametrech položku Doplňovat přesčasy na "Základ přesčasů", aby se základní mzda generovala na extra položku 169, a šlo tedy oddělit mzdu za práci přesčas od mzdy za hodiny odpracované podle fondu pracovní doby.

Minimální mzda
Minimální mzda (Slovensko)

Příplatek za práci ve ztíženém pracovním prostředí

Příplatek za rozdělenou směnu

Mínusový vyměřovací základ zdr. a soc.poj.

Doplatek pojistného neovlivňující základ

Při zadání doplatku pojistného zaměstnance (901-soc.poj., 902-zdrav.poj) přes agendu Pořizování dat (tab.rucni2) systém potlačí generování vyměřovacího základu a následně ovlivnění odvodu organizace. Při zadání výše uvedených kódů do agendy Doplatky zůstává funkcionalita nezměněna, základ a následně odvod podniku se počítá jako doposud. Obdobně byla provedena úprava pro doplatky zákonného pojištění pro všechny druhy ve slovenské verzi aplikace.

Využití je vhodné při simulaci chybných výpočtů v jiných systémech při duplicitním provozu.

Bylo provedeno zpřesnění stanovení vyměřovacího základu při zadání doplatku zdravotního pojištění (902-zaměstnanec 4,5%, 903-zaměstnanec 13,5%). Jde o situaci, kdy se pořizuje vratka pojistného (záporná částka) a při stanovení výpočtu vyjde vyměřovací základ celý, bez desetinných částek. V takovém případě se doposud ještě upravovala částka o 1Kč směrem nahoru. To se nyní činí jen v případě potřeby zaokrouhlení vyměřovacího základu. Na vlastní částky odvodeného pojistného nemá úprava vliv, tento byl správně i před úpravou, jde jen o zpřesnění vym.základu.

Např.
A.doplatek 903 = -1080 Kč, doposud vyšel vym.základ -8001Kč, nyní správně -8000Kč.
B.doplatek 902=-450 Kč, doposud VZ=-10001Kč, odvod za celkem -1350Kč, nyní VZ=-10000Kč, odvod za celkem -1350Kč.


Snížení hrubé mzdy u všech zaměstnanců o nastavitelné procento

Byl vytvořen rozšiřující parametr „KRAC_HRUBA" ve skupině „5 - Mzdy - výpočet". Tento parametr určuje, zda, a v jaké výši dochází k automatickému krácení hrubé mzdy. Hrubá mzda pro toto krácení je určena jako součet částek u všech mzdových položek započítatelných do sociálního pojištění mimo položek, které pouze navyšují základ sociálního pojištění (například 1% z motorových vozidel). Pokud je parametr nevyplněn, nebo je vyplněn hodnotou 0 nebo hodnotou 0|0, ke krácení nedochází. Pokud je parametr vyplněn způsobem kod|procento (oddělovač je svislítko), dojde k automatickému krácení hrubé mzdy na položku určenou kódem ve výši zadaného procenta.

Výpočet základní mzdy u ostatních rozvrhů

Chráněná dílna - odpočet na zdravotní pojištění

Postup naleznete zde: Chráněná dílna - odpočet na zdravotní pojištění.

Generování osobního hodnocení nebo příplatku na nákladové středisko shodné s generující položkou

gen_stred_osh (sk.5)

Změna pracovního střediska v průběhu měsíce

Změna pracovního střediska v průběhu měsíce

Nahrubnění mezd

FKSP

Převod části mzdy do sociálního programu / cafeterie

Zpětné korekce

Výstup zaměstnance - datum ukončení odpočtů

Zaokrouhlování součtu částek více mzdových položek na vybraný řád

Kontroly

Kontrola časového fondu

Zjištěny rozdíly proti časovému fondu

Kontrola max. částky mzdové položky

Kontrola max. částky mzdové položky u každého jednotlivého zaměstnance a pro každé období.

Kontrola výskytu dat na ukončeném pracovním poměru

uk_pom_data (sk.5)

Kontrola limitů při výpočtu

Kontrola na překročení hodin příplatků nad hodiny odpracované

Kontrola časového překrytí při vyúčtování

Kontrola existence DPN

Kontrola přiřazení mzdové položky odpracované doby DPP a DPČ na chybný druh pracovního poměru

Ostatní

Generování kódu 902 s nulovou částkou

Pokud se mzdová položka 902 generuje u dohodářů automaticky v určitém měsíci, ve kterém neměli žádné odpracované hodiny, je to z toho důvodu, že určité sestavy v rámci zdravotního pojištění vyžadovaly záznamy i od těchto zaměstnanců (že mají v daném měsíci nulu).

Netisknout výplatní lístek: Výplatní lístky - Úvod
hd 3281

Odkazy