Pravd prum (sk.2)

Z Prirucky

pravd_prum (sk.2) je parametr parametr určující stanovení pravděpodobného průměru pro p.p.účely při závěrce kvartálu v případě, že zaměstnanec neodpracuje 21 dnů.

Funkcionalita

Kód pravd_prum
Název Nastavení výpočtu pravděpodobného průměru pro prac.právní účely
Rozsah 0 - průměr se nastaví na nula, je nutno jej následně zadat ručně

1 - ze skutečného příjmu a odpracované doby (alá trvalý průměr)
t - průměr z tarifu a os.hodnocení (příplatky u rozpočtovek)
u - jako "t", jen upraven na skutečný úvazek
0D1 - jako "0", jen u dohod jako "1" - ze skutečnosti
tD1 - jako "t", jen u dohod jako "1" - ze skutečnosti
uD1 - jako "u", jen u dohod jako "1" - ze skutečnosti

Popis Nastavení výpočtu pravděpodobného průměru pro prac.právní účely v případě, kdy zaměstnanec v rozhodném období neodpracuje alespoň 21 dnů.

1 - implicitní nastavení, kdy se pravděpodobný průměr stanoví z příjmů a odprac.doby, které skutečně v daném období dosáhl
0 - průměr se nastaví na 0, tzn. systém v případě použití průměru pro p.p. účely upozorní, že nebyl stanoven a uživatel jej musí ručně doplnit.
t - průměr se spočítá z navedeného tarifu + os.hodnocení, u rozpočtových organizací ještě z příplatku za vedení a příplatku zvláštního. V případě měsíční mzdy se upravuje dle zákonného úvazku.
u - jako "t", jen upraven na skutečný úvazek.
0D1 - jako "0", jen u dohod jako "1" - ze skutečnosti
tD1 - jako "t", jen u dohod jako "1" - ze skutečnosti
uD1 - jako "u", jen u dohod jako "1" - ze skutečnosti

  • Hodnota 0

Povšechně doporučovaná hodnota. Pak po měsíční závěrce do nového kvartálu zkontrolovat sestavu Průměry dovolených - zaměstnance se Stav = 1 (obecně různý od 2). Těmto zaměstnancům stanovit průměr samostatně a zadat do karty Prac.poměru. Systém též upozorňuje při výpočtu hláškou, že ppú = 0.

  • Hodnota 1

POZOR na případy, kdy je v kvartálu malý počet odpracovaných hodin a k tomu přidána například nějaká odměna. Tím dojde k neúměrnému navýšení průměru ppú! Pravděpodobný průměr při vícekvartálové odměně a změně úvazku v průběhu rozhodného období
(Výpočet pravděpodobného průměru pro dovolené v případě, kdy zaměstnanec má změnu úvazku v průběhu rozhodného období (kvartálů) a zároveň na kvartál připadá část vícekvartálové odměny. V takovém případě se koeficient pro úpravu vícekvartálové odměny počítá dle skutečného úvazku v jednotlivých měsících kvartálu.)

  • Hodnota t nebo u

(Hodnota "t" se předpokládá převážně jen u rozpočtových organizací (typ_org (sk.12)).

Výpočet u měsíčních mezd je následovný:
1. Jako pravděpodobný rozhodný příjem se bere:

- tarif z agendy Pracovní poměr
- příp. osobní hodnocení
- u rozpočtových organizací: navedené příplatky zvláštní a za vedení
- případné jiné příplatky v agendě Příplatky s číslem algoritmu 10 (specifické případy).

2. Hodiny rozhodného období se stanoví takto: zákonný či hodinový úvazek(dle varianty "t" či "u") krát průměrný počet prac.dnů v měsíci (rozš.parametr PRUM_DNY_ROK (sk.5)=21.74).

3. Průměr se stanoví jako podíl bodu 1 a bodu 2.

Pozor, v případě zkrácených úvazků překontrolujte stanovenou hodnotu a případně změňta nastavení tohoto parametru.

V případě hodinové mzdy se sečte hodnota v tarifu a osobního hodnocení a vynásobí se průměrným počtem prac.dnů v měsíci.

Nakonec se nastaví indikace trvání průměru na 1-pravděpodobný průměr.

  • Hodnoty 0D1, tD1 a uD1

Tyto varianty 3znakového parametru umožňují odlišné stanovení pravděpodobného průměru pro dohody (DPČ,DPP) a pro ostatní pracovněprávní vztahy (HPP, VPP...).
U dohod se použije varianta výpočtu pravděpodobného průměru 1 - ze skutečně dosaženého příjmu a odprac.doby. Pro ostatní pracovněprávní vztahy se použije varianta výpočtu průměru dle prvního znaku (0,t,u).


Komentář

Zákoník práce § 355 (stav r. 2018 a dříve)

(1) Jestliže zaměstnanec v rozhodném období neodpracoval alespoň 21 dnů, použije se pravděpodobný výdělek.

(2) Pravděpodobný výdělek zjistí zaměstnavatel z hrubé mzdy nebo platu, které zaměstnanec dosáhl od počátku rozhodného období, popřípadě z hrubé mzdy nebo platu, které by zřejmě dosáhl; přitom se přihlédne zejména k obvyklé výši jednotlivých složek mzdy nebo platu zaměstnance nebo ke mzdě nebo platu zaměstnanců vykonávajících stejnou práci nebo práci stejné hodnoty.

Odkazy