Automatický výpočet (Izolačka 21)

Z Prirucky

Automatický výpočet (Izolačka 21)

Předpis

§ 3

(1) Zaměstnanci přísluší za každý kalendářní den, nejdéle však po dobu prvních 14 kalendářních dnů trvání nařízené karantény, příspěvek ve výši 370 Kč.
(2) Pokud součet příspěvku a náhrady příjmu přesáhne 90 % průměrného výdělku za odpovídající počet zameškaných hodin, příspěvek se o tento rozdíl sníží.

(Zákon č. 121/2021 Sb.)

Vzorec

Výpočet sledující textaci zákona

Příspěvek = kalendářní dny * 370 Kč

Jestliže
KalDny*370 + Náhrada mzdy(poměrná část) > 90%ppú * zameškané hodiny
pak se příspěvek sníží o rozdíl:
 (KalDny*370 + Náhrada mzdy(poměrná část)) - 90%ppú * zameškané hodiny

Jednodušší způsob výpočtu

Jestliže
KalDny*370 + Náhrada mzdy(poměrná část) > 90%ppú * zameškané hodiny
pak 
Příspěvek = 90%ppú*zameškané hodiny - Náhrada mzdy(poměrná část)
v opačném případě
Příspěvek = KalDny * 370 Kč

Aplikace

Podmínky automatického výpočtu

  • Jedná se o české legislativní prostředí. (Je nastaveno v databázi.)
868 - pro náhradu za karanténu, nebo
862 - pro náhradu za nemoc

tj. Izolačka se vyplácí jen za náhrady, a zároveň

sloupeček Prizn má hodnotu "a"

(tedy položka vznikla zpracováním záznamu z agendy Nepřítomnosti - nikoliv např. Doplatky).

  • Záznam v agendě Nepřítomnosti má vyplněn (zatržen) příznak pro izolačku Nárok na mimoř. příspěvek při karanténě a izolaci (121/2021 Sb.)
  • Záznam splňuje datumové podmínky pro vyplácení izolačky.

Poznámky

  • Výpočet probíhá jen za záznamy zpracovávané v aktuálním období.

Příklady

Situace 1: Aktuální období pro zpracování mezd je nastaveno na 04/2021. V období 03/2021 zapomněl uživatel (nebo "eneschopenka") zatrhnout příznak pro vyplacení u záznamu od 27.3. - 31.3.2021. Nyní v 04/2021 očekává, že bude moci dodatečně zatrhnout příznak za minulé období a že aplikace automatizovaně vypočítá příspěvek.
Aplikace neprovede automatický výpočet (důvodem jsou komplikace výpočtové), ani nedovolí zatrhnout příznak zpětně. Dodatečné přiznání částky je potřeba provést prostřednictvím agendy Doplatky a částku si uživatel musí spočítat samostatně.
Situace 2: Aktuální období pro zpracování mezd je nastaveno na 03/2021. V období 02/2021 byl zadán záznam s datem od po 20.2.2021 (např. 24.2.2021) a datum do zůstal nevyplněn. Nepřítomnost nebyla "proplacena" náhradou. V období 03/2021 je již známo ukončení a je doplněn datum do = např. 10.3.2021.
Systém umožní uživateli zatrhnout příznak o vyplacení a zároveň v rámci výpočtu bude vygenerována náhrada i za 02/2021 a také mimořádný karanténní příspěvek (náležející za dny od 5.3.2021).

  • Pořadí zpracování je nejprve vygenerování záznamu o náhradě, a teprve následně záznamu s příspěvkem. Pořadí musí být dodrženo, neboť částka příspěvku záleží na výši náhrady.
  • V případě navazujících nepřítomností (typicky z 02/2021 do 03/2021) systém musí stanovit poměrnou částku, která připadá na vyplacenou náhradu za období, za které náleží mimořádný příspěvek.
  • Důležité je také správné navedení hodnot Datum od a Datum do.
  • Vyšší náhrady (než zákonem dané) jsou při výpočtu částky mimořádného příspěvku také zohledňovány - přičítají se do celkové částky za náhrady při posuzování podmínky 90%ppú.

Položky

  • Datum od a datum do jsou vyplněny datumovým rozmezím, za které je vyplácena izolačka.
  • Dny jsou vyplněny počtem kalendářních dnů, za které je vyplácena izolačka.
  • Hodiny jsou vyplněny počtem hodin náhrad, za které je vyplácena izolačka.
  • Sloupeček Aut (příznak autorství) je vyplněn hodnotou P (plný příspěvek) a zároveň sazba je vyplněna hodnotou 370, pokud nedojde k úpravě na 90% průměrného výdělku. V opačném případě je sloupeček Aut vyplněn hodnotou O (omezený příspěvek) a v sazbě je průměr (celých 100%), kterým byla vypočtena částka izolačky korigována. Průměr je brán ze zadané absence (ten, z kterého vypočtena náhrada), pouze v případě náhrady za DPN zadané přes kvartál je pro část z druhého kvartálu použit průměr pro PPÚ z pracovních poměrů platný pro tento kvartál.
(hd 55731)

Počet kalendářních dní

  • Počet kalendářních dní se určuje jako počet dnů od začátku záznamu do konce záznamu s tím, že maximum je (dle legislativy) 14 dnů.
  • Dále se zjišťuje, zda dotyčnému záznamu nepředchází jiný, který byl těsně předtím (navazující nepřítomnosti).
  • V případě navazujících nepřítomností systém počítá max. 14 dnů od začátku první nepřítomnosti.

Navazující nepřítomnosti

  • Prakticky u veškerých nepřítomností je potřeba, aby uživatel ověřil, příp. upravil částku vypočtenou systémem. Nejsou totiž jasná pravidla výkladová, jak v těchto případech postupovat.
Posuzování navazujících nepřítomností

Za navazující nepřítomnosti z pohledu vyplácení příspěvku považuje aplikace následující příklady:

a) Na nemoc (511) navazuje karanténa (831) a u této navazující karantény nejsou zadány OH 1. den (odpracované hodiny prvního dne jsou nulové).
b) Na nemoc (511) navazuje nemoc (511) a u této navazující nemoci nejsou zadány odpracovány hodiny první den. (Pokud jsou nenulové odpracované hodiny, pak z hlediska náhrad to je pokračující nemoc, ale z hlediska izolace ne, protože by šlo buď o porušení izolace, nebo následující nemoc je již z jiného důvodu, než předchozí.)
c) Na karanténu (831) navazuje nemoc (511). Stejné jako bod b)
d) Na karanténu (831) navazuje karanténa(831), je zatrhnuto pole Pokračující karanténa a zároveň nejsou zadány odpracovány hodiny první den. (Pokud jsou zadány odpracovány hodiny, pak z hlediska karantény nejde o pokračující absenci, protože by šlo buď o porušení karantény, nebo následující karanténa je již z jiného důvodu, než předchozí.)

V těchto případech je pak počet kalendářních dnů určován již od první nepřítomnosti. Tzn. neproplácí se až 2x14 dnů, ale jenom 1x14 dnů.

Změnové nepřítomnosti

  • Platí u nich totéž, co u navazujících nepřítomností. Příkladem jsou změnové záznamy z eNeschopenky, které se dají vykládat (a vykládají se) mnohdy různě.

Příklad

VZNIK 10.3.2021, karanténa. ZMĚNA v průběhu, izolace. KONEC 28.3.2021.

Přechod přes kvartál

Změnou kvartálu z 03/2021 do 04/2021 se mění i průměr ppú.

  • Nejistý výklad, bude doplněn příklad. Výpočet může být v průběhu dubna změněn.

Odkazy