Číselníky

Z Prirucky

Střediska


Pracovní poměr


Ostatní


Ostatní

Standardně naplněné

Ostatní



Číselníky systému uchovávají data, která jsou v aplikaci dále využívána. Smyslem použití číselníku je zajištění jednotnosti datové základny.

Pokud je v systému vyžadováno na některém místě zadání údaje, který je z číselníku, systém vám umožní pouze vybrat z hodnot, jimiž je číselník naplněn. Pokud je číselník prázdný, musíte jej nejdříve najít a naplnit. Jako pomůcka vám může pomoci pravé tlačítko myši s volbou ‚Otevřít číselník‘, pomocí kterého se dá otevřít většina číselníků. Po stisku pravého tlačítka myši můžete zvolit volbu ‚Změna třídění nabídky‘, kterou si můžete změnit třídění nabídky podle jiného sloupce a toto třídění vám bude zachováno i pro příští otevření okna.

Podmenu ‚Univerzální číselníky‘ v sobě obsahuje spoustu dalších číselníků.

Důležitým číselníkem pro mzdové zpracování je číselník mzdových položek, ve kterém je každé mzdové položce přiřazen způsob zpracování/algoritmus.

Personální informační systém má číselníky obvykle přiřazeny k příslušné agendě.





Číselníky evidence

Menu: Evidence – Číselníky - …


Divize

Tento číselník obsahuje seznam divizí, který odpovídá organizační struktuře podniku. Je nutným podkladem pro nabídku a kontrolu při zadávání v programu číselník středisek. Současně je nutný pro vytvoření mzdové statistiky.


Pozn. Číselník divizí je číselníkem nepovinným. Uživatel se může rozhodnout pro dvouúrovňovou organizační strukturu a vynechat úroveň závod (divize). Pak ponechá číselník divizí nevyplněný a současně neuvede tuto vazbu v číselníku středisek. V tomto případě bude systém úroveň divize ignorovat.


Druhy pracovního poměru

C-ciselnik-druhu-pracovniho-pomeru.png

obrázek 1 - číselník druhů pracovního poměru


Tento číselník obsahuje standardní druhy pracovního poměru. Pokud chcete změnit jejich název, můžete je přejmenovat (sloupec Význam). Také můžete přidávat své druhy pracovního poměru, ale aby je systém mohl zpracovat (výpočet mzdy), pak každý takový nový pracovní poměr musíte přiřadit pod některý ze systémových.


Přepnete-li rozšiřující parametr DOP_KOD_NA_UDP na hodnotu ´Ano´, dojde k rozšíření číselníku o položku ´Kód mzdové položky´. Do této položky lze zadat výběrem některou ze mzdových položek. Na tuto mzdovou položku bude proveden dopočet/automatický dopočet pro pracovní poměry s daným druhem poměru. Není-li pro některý druh poměru tento kód vyplněn, stanovuje se kód mzdové položky pro dopočet standardním způsobem. Také pokud je hodnota rozšiřujícího parametru ´Ne´, stanovují se kódy mzdových položek pro dopočet standardním způsobem.


.

Důvody nástupů a výstupů

Číselník důvodů nástupů a výstupů obsahuje seznam typů nástupu do zaměstnání (např. nástup do pracovního poměru na základě náborové akce) a výstupů (ukončení pracovního poměru dohodou apod.) ze zaměstnání. Je podkladem pro kontrolu a nápovědu při vyplňování položek důvod nástupu a důvod výstupu, volba pracovní poměr. Dále se tento číselník uplatňuje při vytváření sestav, kde se pracuje s údaji pracovního poměru. Jedná se o nepovinný číselník, jehož používání je plně v kompetenci uživatele.

C-duvody-nastupu-vystupu.png

Při zadávání nové položky do tohoto číselníku je nutné vyplnit následující položky:

Kód

Kód je jednoznačný, třímístný kód, kterým se odvoláváte v modulu Pracovní poměry, při vkládání či opravě údajů o pracovních poměrech zaměstnanců, položky důvod nástupu a důvod výstupu na tento číselník. Tato položka musí být vyplněna.

Důvod

Důvod je jednoznačné, maximálně třicetiznakové určení typu nástupu do pracovního poměru či ukončení pracovního poměru.


'Použití'Použití určuje, zda se jedná o kód důvodu pro nástup či výstup. Povinná položka.


Pozn. Povinnost zadání důvodu ukončení je možné určit rozšiřujícím parametrem DUV_UKONC_POV. Důvod nástupu je vždy nepovinná položka.

Jazyky

Číselník jazyků obsahuje čísla a názvy jazyků. Jeho naplnění je plně v kompetenci uživatele. Tento číselník se využívá v evidenci základních údajů o zaměstnanci a v PIS – modulu Školení a vzdělávání. Jedná se o nepovinný číselník.


Klasifikace postavení v zaměstnání (KZAM)

Celostátně používaný číselník pro klasifikaci postavení v zaměstnání. Jedná se o nepovinný číselník. Je-li však naplněn, pak je při zadávání pracovního poměru vyžadováno zadání čísla KZAM z tohoto číselníku. Na žádost zákazníka dodáváme tento číselník v plném znění (v elektronické podobě).

Při ukládání nového záznamu je nutné vyplnit číslo KZAM a název klasifikace postavení v zaměstnání. Obě položky jsou povinné.


Klasifikace zaměstnání

Tento číselník je standardně dodávan jako vyplněný.


Pracovní kategorie

Tento číselník obsahuje seznam pracovních kategorií. Je nutným podkladem při vyplňování položky pracovní kategorie v evidenci pracovních poměrů. Pracovní kategorie se současně uplatňují při tvorbě mzdových statistik.


Při vkládání nového záznamu o pracovní kategorii je nutné vyplnit následující údaje:


'Číslo pracovní kategorie'Číslo pracovní kategorie je jednoznačné číslo, kterým se odvoláváte v pracovních poměrech na odpovídající záznam v tomto číselníku. Položka musí být vyplněna.


'Název pracovní kategorie'Název pracovní kategorie je jednoznačný, desetiznakový název pracovní kategorie. Položka musí být vyplněna.

Druh pracovní kategorie

Druh pracovní kategorie je jednoznaková položka, která zařazuje pracovní kategorii do jedné ze tří skupin:

- technickohospodářští pracovníci - THP (znak t)

- dělníci (znak d)

- ostatní (znak o).

Položka musí být vyplněna.

Druh mzdy

Druh mzdy je jednoznaková položka, která udává, jakým druhem mezd je daná kategorie placena:

- jednicová (znak j)

- režijní (znak r)

V případě, že aplikace je nastavena na rozlišování mezd (základní parametry), pak se na základě této informace vygeneruje zaměstnanci při dopočtu buď položka režijní mzda (např.111 - Měsíční plat), nebo jednicová (např.112 – Měsíční plat jedn.). Položka musí být vyplněna.

První rekapitulační sloupec

První rekapitulační sloupec udává pořadí sloupce (1-8) , který bude využíván touto pracovní kategorií v sestavách mzdové statistiky. Více pracovních kategorií může používat tentýž rekapitulační sloupec. Jednotlivé hodnoty se pak sčítají. Položka musí být vyplněna.

Druhý rekapitulační sloupec

Druhý rekapitulační sloupec udává pořadí sloupce (1-8) , který bude jako druhý využíván touto pracovní kategorií v sestavách mzdové statistiky. Obvykle se používá pro součtování pro více pracovních kategorií, které jsou samostatně rozepsány pomocí prvního rekapitulačního sloupce. Položka nemusí být vyplněna.


Příklad. Pracovní kategorie 1,2,3 jsou dělnické. V prvním rekapitulačním sloupci budou u nich čísla 1,2,3, ve druhém rekapitulačním sloupci bude u všech číslo 4. To znamená, že budou uvedeny samostatně v prvních třech sloupcích, ve čtvrtém sloupci budou jejich hodnoty sečteny.


Pracovní místa

Číselník je viditelný, pokud nejsou k dispozici moduly PIS.Je volitelným vnitropodnikovým číselníkem pracovních míst, respektive funkcí. Při využití systemizace pracovních míst a dalších modulů ‚Personálního informačního systému‘ (PIS) se tento číselník plní namísto funkcí pracovními místy v organizaci. Je-li číselník naplněn daty, pak je systémem požadováno vložení čísla funkce (pracovního místa), a to při vkládání pracovního poměru zaměstnance. Číselník je také využíván při tvorbě pracovních smluv, změnách pracovních smluv, platových výměrů, zápočtových listů a v celé řadě modulů PIS, kde tvoří jednu z integrujících vazeb jednotné datové základny.

Při vkládání nového záznamu je nutné vyplnit obě položky, kód pracovního místa (funkce) a název pracovního místa (funkce).


PSČ

Tento číselník obsahuje seznam poštovních směrovacích čísel. Je nutný pro kontrolu a nápovědu při vyplňování adres v evidenci osobních údajů a v modulu Platby (trvalé platby).


Skupiny středisek

Číselník skupin středisek lze využít pro rozčlenění středisek do skupin a následnému přidělení konkrétní mzdové účetní, na tuto skupinu lze nastavit přístupové právo.


Číslo skupiny středisek


Záznam o skupině středisek obsahuje číslo skupiny středisek: jednoznačné číslo, kterým se odvoláváte v číselníku středisek – položka skupina středisek, na odpovídající záznam v číselníku skupin středisek. Tuto položku je nutné vyplnit.


Název skupiny středisek


Název skupiny středisek: jednoznačný, maximálně 30 znakový název skupiny středisek. Tuto položku je nutné vyplnit.


Pozn. Číselník skupin středisek je číselníkem nepovinným. Uživatel nemusí využívat tuto úroveň členění středisek, pak ponechá číselník skupin středisek nevyplněný a současně neuvede tuto vazbu v číselníku středisek. V tomto případě bude systém úroveň skupin středisek ignorovat.


Slovník

Tento číselník je vlastně slovníkem aplikace MaP pro překlady jednotlivých oken či sestav aplikace (viz Tiskový manažer).


V záhlaví si v rozbalovacím menu zvolíte jazyk.


Poté se vám objeví aktuálně naplněný seznam ze slovníku. Tento seznam si uživatel plní sám, a to dvěma způsoby (Pro anglický jazyk existuje výchozí naplnění číselníku, které provedete stiskem tlačítka Obnova obsahu číselníku) :

ručně - běžným způsobem lze do slovníku vložit nový záznam.

z okna použití - v okně, ve kterém chcete provést vlastní překlad, proběhne nejprve kontrola, zda jsou ve slovníku uloženy všechny výrazy, které se mají v daném okně (sestav) přeložit. Pokud tomu tak není, překlad neproběhne a uživatel je informován o tom, že chybějící výrazy byly, pochopitelně bez překladu, přidány do slovníku. Aby překlad byl správně realizován, musí uživatel přejít do tohoto číselníku a potřebné výrazy, které tam byly automaticky přidány, přeložit.

Pro správný překlad je potřeba mít ve slovníku vyplněno:

Výraz – slovo v českém jazyce, které se má přeložit. Pro každý skloňovaný tvar či zkratku je nutné mít samostatný překlad.

Jazyk – cílový jazyk, do kterého se překládá.

Nepřekládat – pokud je toto políčko zaškrtnuto, nebude se daný výraz překládat, ale zůstane český výraz. Tak tomu je i při automatickém přidání do slovníku.

Překlad – přeložený výraz ve vybraném jazyce. Je potřeba dodržovat, pokud možno, adekvátní délku překladu a samozřejmě kontextovou souvislost (oblast ‚human resource‘).


Do slovníku je nutno pojmy zadávat malým písmem (např. „tarif“ nikoli „Tarif“), třebaže v originálním textu nohou být psány s prvním počátečním písmenem velkým. Je to z důvodu úspory, aby jeden pojem nemusel být zadáván několikrát. Při překladu systém zachová původní psaní, tzn. pokud v češtině bylo první písmeno velké, pak i v angličtině bude první písmeno velké. Pokud je pojem v češtině psán všemi velkými písmeny, je nutno ho ovšem zadat takto (např. „TARIF“).


Státní příslušnost

Číselník státní příslušnosti. Standardně je dodáván vyplněný.

Byl rozšířen číselník státních příslušností o indikaci EU. (viz též Hromadné oznámení zaměstnavatele pro zdravotní pojišťovny). Dvouznakový kód státu je využíván v datových souborech pro TREXIMU (menu: Sestavy – Data pro ISPV (TREXIMA)).


Střediska

Systém umožňuje tříúrovňové členění podniku: Podnik - závod (divize) - středisko, přičemž prostřední úroveň (divize) není povinná. Tomuto členění odpovídá i uspořádání číselníků. Číselník středisek musí být povinně vyplněn. Pokud existuje prostřední stupeň, pak musí být vyplněn i číselník divizí a v číselníku středisek musí být vytvořen odkaz na číslo divize, do níž středisko patří, kromě toho existuje číselník skupin středisek, který obsahuje rozdělení středisek do jednotlivých skupin. Tohoto členění se obvykle využívá pro přidělování středisek konkrétním mzdovým účetním. Jestliže je číselník skupin středisek vyplněn, pak musí být též v číselníku středisek vyplněn odkaz na číslo skupiny středisek. Sestavy pro mzdovou účtárnu pak budou členěny dle skupin středisek. Číselníky divizí a skupin středisek jsou na sobě zcela nezávislé a představují dva různé pohledy na seskupení středisek. Pokud však uživatel chce, může si je nadefinovat shodně.


Záznam v číselníku středisek má následující strukturu:

číslo střediska - jednoznačné číslo nebo řetězec znaků (číslo - 7 pozic, řetězec - 7 znaků), kterým se odvoláváte v osobních údajích zaměstnance (položka - kmenové středisko) a v pracovních poměrech (položka - pracovní středisko) na odpovídající seznam v číselníku středisek. Položka musí být vyplněna.

název střediska - jednoznačný, maximálně 30 znakový název střediska. Položka musí být vyplněna.

číslo divize - udává příslušnost střediska do odpovídající divize podle organizační struktury podniku. Tímto číslem se odvoláváte na záznam o divizi v nadřízeném číselníku divizí.

číslo skupiny středisek - udává příslušnost střediska do odpovídající skupiny středisek podle organizační struktury podniku. Tímto číslem se odvoláváte na záznam o skupině středisek v nadřízeném číselníku skupin středisek.

pobočka - přepnutím rozšiřujícího parametru evid_pobocky na hodnotu ´Ano´ je možné členění organizace na pobočky z důvodu výkaznictví ( blíže viz kapitola Pobočky).

typ střediska - touto položkou je možné definovat omezení, aby se středisko zobrazovalo v nabídkách pouze pro zadávání kmenového, nebo pouze pracovního střediska, konkrétně pouze v částech, kde se zadávají údaje ovlivňující mzdu ve zpracovaném období.

platí od + platí do - pomocí těchto položek je možné vymezit časovou platnost daného střediska. Střediska, která budou definovaná tak, že pro momentálně zpracovávané období jsou časově neplatná, se nezobrazí v nabídkových seznamech pro zadávání středisek ve mzdové části aplikace, konkrétně pouze v částech, kde se zadávají údaje ovlivňující mzdu ve zpracovaném období. Stále však platí, že číslo střediska musí být jednoznačný identifikátor, to znamená, že nelze pro dva časové úseky dát jednomu číslu střediska dva různé názvy.

plánovaná částka odměn zaměstnanců střediska - tato částka reprezentuje plán odměn pro konkrétní středisko.

čerpaná částka odměn zaměstnanci střediska - tato částka reprezentuje stav čerpání odměn konkrétním střediskem.

plánovaná částka na platy zaměstnanců - tato částka reprezentuje plán mzdových prostředků pro konkrétní středisko.

čerpaná částka na platy zaměstnanců - tato částka reprezentuje stav čerpání mzdových prostředků konkrétním střediskem.

Položky týkající se čerpání prostředků na jednotlivých střediscích se aktualizují vždy při ukončení měsíce, přehled čerpání můžeme vytisknout v záložce Sestava.

Využívání principu evidence čerpaných prostředků na střediska není při instalaci programu aktivní a jeho případné využívání je nutné konzultovat při implementaci systému.


'Název (cizojazyčný)'Stred_nazev2

Po přepnutí tohoto rozšiřujícího parametru (sk.12) na hodnotu „Ano“ dojde ke zviditelnění sloupce „Název (cizojazyčný)“.

Stupně vzdělání

Číselník stupňů dosaženého vzdělání. Obsahuje kód a popis stupně vzdělání. Tento číselník se využívá v evidenci základních údajů o zaměstnanci a v PIS – modulu Školení a vzdělávání.


Tarify

Číselník mzdových tarifů je koncipován tak, aby vyhovoval variabilitě řešené oblasti. Může obsahovat jen seznam mzdových tříd, nebo i členění jednotlivých tříd na mzdové stupně. Je nutným podkladem pro kontrolu a nápovědu při vyplňování položek třída, mzdový stupeň a tarif v evidenci pracovních poměrů. U položky tarif v pracovním poměru zaměstnance je prováděna kontrola, zda je zadaný tarif v mezích vymezených minimálním a maximálním tarifem příslušné třídy, případně mzdového stupně.


Při vkládání nového záznamu do číselníku mzdových tarifů je nutné vyplnit položky popsané v následujícím textu:

'Typ mzdy'Typ mzdy je položka, která označuje pro který typ mzdy je daný záznam zadán. Tuto položku je nutné vyplnit.

Třída

Třída je číselná položka, která označuje třídu. Tuto položku je nutné vyplnit.

Mzdový stupeň

Mzdový stupeň je číselná položka, která označuje mzdový stupeň. Tuto položku je nutné vyplnit v případě, existuje-li položka se stejným typem mzdy, stejnou třídou a již vyplněným mzdovým stupněm.

Odpracované roky

Odpracované roky je číselná položka udávající nutný počet odpracovaných let.


'Základní tarif'Základní tarif je číselná hodnota udávající dolní hranici povoleného rozpětí tarifu. Tuto položku je nutné vyplnit.

Maximální tarif

Maximální tarif je číselná hodnota udávající horní hranici povoleného rozpětí tarifu. Tuto položku je nutné vyplnit.

Maximální tarif pro nepřetržitý provoz

Maximální tarif pro nepřetržitý provoz je číselná hodnota udávající horní hranici povoleného rozpětí tarifu v případě, že se jedná o pracovní poměr v nepřetržitém provozu (typ kalendáře je ‚7‘). Tuto položku je nutné vyplnit.


Zdravotní pojišťovny

Tento číselník obsahuje seznam zdravotních pojišťoven. Je nutným podkladem pro kontrolu a nápovědu při vyplňování položky zdravotní pojišťovna v evidenci zaměstnanců – volba mzdové údaje. Dále se uplatňuje při vytváření sestav hlášení pro zdravotní pojišťovny.


Číslo zdravotní pojišťovny je jednoznačné číslo, kterým se odvoláváte v evidenci zaměstnanců – karta mzdových údajů, položky číslo zdravotní pojišťovny a číslo minulé zdravotní pojišťovny, na odpovídající záznam v tomto číselníku. Tuto položku je nutné vyplnit.


'Název zdravotní pojišťovny'Název zdravotní pojišťovny je jednoznačný, třicetiznakový název zdravotní pojišťovny. Tuto položku je nutné vyplnit.


Dále zde lze zadat IČO a adresu zdravotní pojišťovny(tj. ulice a č.p., město, PSČ).


Univerzální číselníky

Do tohoto modulu byly umístěny číselníky, jejichž struktura je velmi jednoduchá a vzájemně podobná.

V podstatě se vždy jedná pouze o vazbu ‚číslo(id) položky – Význam(název) položky‘.

Použití je potom v místě, kde je vyžadována hodnota takové, že se vyplněnými položkami z číselníku naplní rozbalovací menu a uživatel může zadat pouze hodnotu, která byla dříve zanesena do příslušného číselníku.

Ty číselníky, které jsou označeny jako (adm), může editovat jen administrátor aplikace (uživatel mzdy).


Výběr číselníkuV záhlaví v rozbalovacím menu vyberete číselník, který chcete použít a do seznamu se naplní položky, které patří do daného číselníku.


Aktuálně jsou k dispozici tyto číselníky:


Číselník
Použití číselníku
Branná povinnost evidence/osobní údaje
Doba úvazku pracovní poměry
Druh VPČ pracovní poměry
Druh zkoušek vzdělávání
Důvody hodnocení vzdělávání
koeficienty vzdělávání
Konstantní symboly platby
Měrné jednotky
Modely pracovní doby
Národnost evidence/osobní údaje
Otázky hodnotící školící akce vzdělávání
Praktické zkušenosti vzdělávání
Rozpočtová kategorie pracovní poměry
Skupiny pracujících pracovní poměry
Skupiny zvláštního příplatku
Stupně jazykových znalostí vzdělávání
Stupně prověření
Tituly evidence/tituly
Typy odborných činností vzdělávání
Typy vzdělávacích akcí vzdělávání
Výkaz pracovní poměry

tabulka 1 - Univerzální číselníky


Obecná evidence osob (Evidence fyzických a právnických osob)

Evidence fyzických a právnických osob – číselník – je v aplikaci za tím účelem, aby se bankovní spojení příslušící například k penzijnímu fondu, nebo zdravotní pojišťovně vyplnilo jen jednou, a to v evidenci osob, a na dalších místech v aplikaci se jen vybralo pomocí nabídky. Kromě penzijních fondů a zdravotních pojišťoven zde naleznete také vlastní podnik (firmu).


V první záložce naleznete detailní údaje k osobě – název, zkrácený název, právní forma, IČO, DIČ, kontaktní údaje – adresa, telefon, mail, kontaktní osoba.

Ve druhé záložce můžete vyplnit bankovní spojení.


Využití údajů o bankovním spojení je v agendě Platby, v číselníku společných převodů – zde si můžete zvolit, zda bankovní spojení zadáte nebo převezmete z číselníku osob.


Souvisejícími agendami jsou základní parametry (identifikace organizace) a číselník bankovních účtů pro hromadné platby.


Protože údaje o bankovním spojení zde zadané jsou důležité pro zpracování mezd, je možné a doporučuje se nastavit přístupová práva na editaci údajů.