Příplatky

Z Prirucky
M-priplatky.png

Menu: Mzdy > Příplatky

Agenda Příplatky slouží k zápisu příplatků dlouhodobého charakteru (např. jazykový, rizikový apod.) – tzv. trvalých příplatků. Příplatek zavedený v této agendě bude zaměstnanci opakovaně každý měsíc vyplacen – dokud jej uživatel nezruší (nesmaže).


  • Jaký kód

Jako trvalý příplatek nemůžete navést libovolnou mzdovou položku, ale pouze takovou, která splňuje určité podmínky. Obecně platí, že kód mzdové položky příplatku se pohybuje v rozmezí 200-299. Pokud je potřeba, lze využít položek v rozmezí 172-899, resp. ponovu i mzd.položky nižší než 100 s číslem algoritmu 16. Viz Mzdové položky - skupiny.

  • Jaké číslo algoritmu

Rovněž je třeba mít v u mzdové položky správné číslo algoritmu, které vám rovněž určuje jak má být příplatek zpracován. Nejčastěji bývají v rozmezí 10 až 14 (příplatky jsou přepočítávány dle typu mzdy a odpracovaných hodin) nebo 16 (pevný měsíční příplatek). Viz Mzdové položky - číslo algoritmu.

Tip. Pokud systém nepovolí zadat požadované číslo mzdové položky jako příplatek, zkuste jej najít v nabízeném seznamu, pokud tuto položku nenajde ani zde, zkontrolujte v číselníku mzdových položek, zda položka splňuje výše uvedené podmínky.

  • Změny daň. základů

Do trvalých příplatků se rovněž často navádí položky, které nejsou přímo příplatky k platu zaměstnance, ale pouze ovlivňují jeho daňový základ. Tyto položky mají v číselníku mzdových položek nastaven způsob zdanění na -1. Typickými příklady jsou především:

Danění motorových vozidel – navádí se kladnou částkou, protože navyšují daňový základ
Úroky ze stavebních a hypotečních úvěrů – navádí se minusovou částkou, neboť snižují daňový základ.(V případě, že zaměstnanec neuplatňuje takový odpočet každý měsíc, provedete mu odpočet za celý rok při ročním zúčtování daní).
  • Příplatky po výstupu

Systém umožňuje i vystoupivším zaměstnancům navést příplatky trvalého charakteru. Je potřeba ovšem příplatky (mzdové položky), které se takto budou používat, zadefinovat v číselníku pojmů v pojmu Příplatky po výstupu.

  • Příplatky pro DPČ/DPP a těm, co nic neodpracují

Rozšiřující parametr priplatky_vsem (sk.9). Po změně hodnoty parametru z "Ne" na "Ano" budou příplatky vypláceny i těm zaměstnancům, kteří "nic neodpracují". Tímto je umožněno vyplácet příplatky i zaměstnancům na DPČ a DPP (zaměstnancům na DPČ a DPP jsou v systému standardně pořizovány kódy 6xx - 630, 634, apod., které se nepovažují za odpracovanou dobu, neboť ta je dána mzdovými položkami 111-168) - do té doby se příplatky (byť byly navedeny v agendě Příplatky) neobjeví po výpočtu ve mzdě/platu.

  • Vícenásobné příplatky - vicenasob_pripl (sk.5)

Parametr určuje, zda se mají generovat příplatky i v případě, že tarifní mzda je rozložena na více položek.

ne (defaultní stav) - aplikace funguje tak, že například při zadání tarifní mzdy na 2 (i více) mzdové položky 111 (například přenosem z výroby a dopočtem do časového fondu) se vygenerují příplatky pouze za první z těchto položek.
ano - budou se generovat příplatky za každou položku. Výjimkou jsou trvalé příplatky s číslem algoritmu 16 a ty, které se počítají jako zákaznický výpočet při uložení Zpracování brutto. Tyto příplatky se zpracovávají vždy jen jednou.


Příplatky zaměstnanci

Příplatek můžete navést pouze jednomu konkrétnímu zaměstnanci. V tomto případě, po výběru konkrétního zaměstnance, můžete navést několik příplatků najednou.

Povinné položky k zadání:

  • Mzdová položka
  • Částka

M-priplatky-editace.png

Nepovinné položky:

  • Stř. příplatku: Je středisko na které bude příplatek vykázán ve zpracování brutto. Je předvyplňován pracovním střediskem z pracovních poměrů. Pokud není vyplněn, bude vždy použito středisko z pracovních poměrů. POZOR! Pokud středisko vyplníte, bude to bráno jako konstanta, tzn. nezmění se, pokud se změní kmenové či pracovní středisko zaměstnance.
  • Platnost od. Udává od kterého období příplatek platí. Pokud je den v datu větší než 1, pak se poprvé příplatek poprvé proplatí následující období. Pokud platnost není vyplněna, k omezení nedochází. POZOR! Na základě dne NEDOCHÁZÍ ke krácení výše příplatku.
  • Platnost do. Udává do kterého období příplatek platí. Příplatek je naposledy vyplacen v období do nějž datum spadá. Pokud platnost není vyplněna, k omezení nedochází. POZOR! Na základě dne NEDOCHÁZÍ ke krácení výše příplatku.
  • Perioda. Udává frekvenci vyplácení příplatku v měsících. Perioda funguje pouze v případě, že je vyplněna platnost od. Pokud perioda není vyplněna, vyplácí se příplatek v každém období (jako by byla vyplněna hodnotou 1). Pokud je vyplněna hodnotou 0 nevyplatí se příplatek nikdy.


Zatrhávací pole umožní do sestavy dostat také příplatky z minulého období – pozor příplatky jsou načítány jen z archívu změn dat – tedy tento nesmí být promazán! Nejsou načítány ze skutečných zpracovaných minulých mezd.

Příplatek je možné navést také u zaměstnance, který teprve nastoupí (datum nástupu a zahájení pracovního poměru je v budoucnu vzhledem k aktuálnímu nastavení databáze). Primárně slouží tato úprava pro potřebu vytištění potřebných dokumentů zaměstnanci v okamžiku nástupu.


Příplatky – střediska

Příplatky lze také navádět po střediscích, kdy se vám po výběru střediska (možnost výběru ze se znamu) a kódu příplatku (opět možnost výběru ze seznamu), zobrazí seznam zaměstnanců na daném vybraném pracovním středisku spolu s případnými dříve zadanými částkami. Takto můžete navést jeden druh příplatku více zaměstnancům najednou.

Příplatky – skupiny středisek

Tato záložka má podobnou funkci jako předchozí záložka, avšak zde lze navádět příplatky po skupinách středisek.


Hromadné příplatky

Pokud chcete zadávat příplatek vybrané skupině zaměstnanců (označených v seznamu zaměstnanců) na jeden druh mzdové položky, použijete tuto záložku. Zde můžete zadat jednu částku do společné položky částka, která se po stisku ENTERu přidělí všem zaměstnancům v seznamu. Rovněž můžete částky zadávat jednotlivě každému zaměstnanci zvlášť.

Odkazy

zpět