Pom2: Porovnání verzí

Z Prirucky
Řádek 29: Řádek 29:
* Pocfyzp
* Pocfyzp
* OonQ
* OonQ
Jednorázově je potřeba nastavit výběr mzdových položek, které se mají započítat do tohoto sloupce - stiskem tlačítka ''Nastavení'', výběrem položky '''OONQ - Ostatní osobní náklady''', zatržením příslušných mzdových položek a uložením.
* OdmDpcQ
* OdmDpcQ
* HodDpcQ
* HodDpcQ
Řádek 77: Řádek 79:




* Pripcas
* Pripcas - příplatek za práci přesčas.
 
* Priplat
* Priplat
Jednorázově je potřeba nastavit výběr mzdových položek, které se mají započítat do tohoto sloupce - stiskem tlačítka ''Nastavení'', výběrem položky '''Priplat - Kódy příplatků kromě přesčasových''', zatržením příslušných mzdových položek a uložením.
<small>Trexima 2009: Uvádí se součet příplatků (z položky MZDA) zúčtovaných za jednotlivé měsíce od počátku roku do konce sledovaného období. Položka zahrnuje příplatky za práci ve svátek, příplatky za práci ve ztíženém a zdraví škodlivém pracovním prostředí, příplatky za směnnost, příplatky za práci v noci, příplatky za práci o sobotách a nedělích, zvláštní příplatky a další příplatky. Příplatek za práci přesčas se uvádí samostatně v položce ''Pripcas''. </small>
* Nahrady
* Nahrady
Jednorázově je potřeba nastavit výběr mzdových položek, které se mají započítat do tohoto sloupce - stiskem tlačítka ''Nastavení'', výběrem položky '''NAHRADY - Kódy pro náhrady''', zatržením příslušných mzdových položek a uložením.
Jednorázově je potřeba nastavit výběr mzdových položek, které se mají započítat do tohoto sloupce - stiskem tlačítka ''Nastavení'', výběrem položky '''NAHRADY - Kódy pro náhrady''', zatržením příslušných mzdových položek a uložením.
Řádek 135: Řádek 143:




'''"PRIPLAT"'''
Trexima 2009:
Uvádí se součet příplatků (z položky MZDA) zúčtovaných za jednotlivé měsíce od počátku roku do konce sledovaného období. Položka zahrnuje příplatky za práci ve svátek, příplatky za práci ve ztíženém a zdraví škodlivém pracovním prostředí, příplatky za směnnost, příplatky za práci v noci, příplatky za práci o sobotách a nedělích, zvláštní příplatky a další příplatky. Příplatek za práci přesčas se uvádí samostatně v položce PRIPPCAS.




'''Příplatek za práci přesčas''' se uvádí samostatně v položce PRIPPCAS.





Verze z 7. 5. 2013, 14:39

Data pro ISPV (Trexima)

Menu: Sestavy > Data pro ISPV (Trexima)

Pro organizace, které jsou povinny odevzdávat údaje pro statistické šetření Informačního systému o průměrném výdělku ČSÚ (zpracovává firma Trexima - www.trexima.cz), je připraven tento modul, který vytváří datový soubor s potřebnými informacemi.

S-zpracovani-dat-pro-ispv-trexima.png

Vytváří se 2 soubory

  • soubor o firmě (mi.txt) - odesílá se každý kvartál
  • soubor o zaměstnancích (mp.txt) - odesílá se pololetně (každý druhý kvartál), tj. za období období 1-6(v červenci) a 1-12 (v lednu následujícího roku).

Před změnou v r.2011 se vytvářely a odesílaly oba soubory každý kvartál.

Soubor o firmě

Obsahuje následující položky:

Jednorázově je potřeba nastavit výběr mzdových položek, které se mají započítat do tohoto sloupce - stiskem tlačítka Nastavení, výběrem položky OONQ - Ostatní osobní náklady, zatržením příslušných mzdových položek a uložením.

  • OdmDpcQ
  • HodDpcQ


Soubor o zaměstnancích

  • Ico - vyplní se hodnotou IČ firmy navedenou v základních parametrech
  • Idzam - identifikace zaměstnance (osobní číslo zaměstnance v agendě Osobní údaje)
  • Roknar - rok narození zaměstnance (zjišťuje se z rodného čísla zaměstnance v agendě Osobní údaje)
  • Pohlavi - M/Z (zjišťuje se z rodného čísla zaměstnance v agendě Osobní údaje )
  • Stobc - státní občanství, dvoumístný kód (z agendy Osobní údaje)
  • Vzdelani - písmenný kód vzdělání zaměstnance (z agendy Vzdělání)
  • Invalid - invalidita zaměstnance - ze záložky Invalidita
  • Czicse - hodnota z číselníku Klasifikace postavení v zaměstnání vyplněná u zaměstnance v agendě Pracovní poměr
  • Mistovp - místo výkonu práce. Buď stejný údaj pro všechny zaměstnance (ze základních parametrů), nebo různý.

Pokud jsou jednotlivá pracovní místa firmy rozmístěna na geograficky rozdílných místech než je sídlo firmy (tzn. Některá pracovní místa mají rozdílný LAU), je potřeba využívat v popisech pracovních míst systémové vlastnosti č.88 – Obec výkonu práce (TREXIMA) (založí ji jednorázová funkce č. 25), jejíž hodnotou bude některá hodnota z číselníku obcí (menu PIS – Popisy pracovních míst – Číselníky, záložka Obce). Jestliže nebudete využívat této vlastnosti, systém použije do souboru pro ISPV hodnotu LAU ze základních parametrů, případně z číselníku poboček.

Zaměstnanec, který má být označen pro treximu jako "vedoucí", musí mít ve svém popisu pracovního místa vyplněnou vlastnost č. 60-Vedoucí funkce s hodnotou Ano nebo ano. Pracovní místa, která nejsou "vedoucí" mají buď vyplněn popis touto vlastností s hodnotou Ne nebo ne, anebo vůbec nemusí mít tuto vlastnost v popisu pracovního místa obsaženu.

  • KontoPd
  • Eviddny
  • Konecep
  • Fondsta
  • Fondsje
  • Dobazam
  • Odpracd
  • Prescas
  • Abscelk
  • Absnemoc
  • Absplac
  • Absdovol
  • Absnemz
  • Mzda
  • Poprav

Jednorázově je potřeba nastavit výběr mzdových položek, které se mají započítat do tohoto sloupce - stiskem tlačítka Nastavení, výběrem položky POPRAV - Prémie a odměny každý měsíc, zatržením příslušných mzdových položek a uložením.

Trexima 2009: Prémie a odměny pravidelně měsíčně zúčtované se mzdou v kumulaci od počátku roku do konce sledovaného období (z položky MZDA).

  • Poneprav

Jednorázově je potřeba nastavit výběr mzdových položek, které se mají započítat do tohoto sloupce - stiskem tlačítka Nastavení, výběrem položky PONEPRAV - Prémie a odměny nepravidelné, zatržením příslušných mzdových položek a uložením.

Trexima 2009: Prémie a odměny nepravidelně zúčtované ve mzdě od počátku roku do konce sledovaného období (z položky MZDA). Do nepravidelných prémií a odměn se zahrnují všechny platby zaměstnancům, které nejsou pravidelně zúčtovány ve mzdě ve výplatním období (obvykle kalendářní měsíc). Do nepravidelných odměn se zahrnují např. 13. a 14. platy. Nezahrnují se položky, které nejsou mzdou.


  • Pripcas - příplatek za práci přesčas.
  • Priplat

Jednorázově je potřeba nastavit výběr mzdových položek, které se mají započítat do tohoto sloupce - stiskem tlačítka Nastavení, výběrem položky Priplat - Kódy příplatků kromě přesčasových, zatržením příslušných mzdových položek a uložením.

Trexima 2009: Uvádí se součet příplatků (z položky MZDA) zúčtovaných za jednotlivé měsíce od počátku roku do konce sledovaného období. Položka zahrnuje příplatky za práci ve svátek, příplatky za práci ve ztíženém a zdraví škodlivém pracovním prostředí, příplatky za směnnost, příplatky za práci v noci, příplatky za práci o sobotách a nedělích, zvláštní příplatky a další příplatky. Příplatek za práci přesčas se uvádí samostatně v položce Pripcas.


  • Nahrady

Jednorázově je potřeba nastavit výběr mzdových položek, které se mají započítat do tohoto sloupce - stiskem tlačítka Nastavení, výběrem položky NAHRADY - Kódy pro náhrady, zatržením příslušných mzdových položek a uložením.

Trexima 2009: Náhrady mzdy zúčtované za jednotlivé měsíce od počátku roku do konce sledovaného období. Jedná se o náhrady za dobu specifikovanou v položce ABSPLAC. Uvedou se zde např. náhrady za dovolenou, svátky, za poskytnuté volno při překážkách v práci na straně zaměstnance, při překážkách v práci na straně zaměstnavatele, při překážkách z důvodu obecného zájmu, atd. Položka neobsahuje náhrady mzdy při dočasné pracovní neschopnosti.

  • Nahrnemz
  • Pohotov
  • Prumvyd




V souboru o zaměstnancích:

Hodnoty v položkách 1-14 jsou údaje platné ke konci referenčního období, hodnoty v položkách 15-28 jsou vždy v kumulaci od počátku roku, tj. v součtu za jednotlivé měsíce od počátku roku do konce referenčního období. Položka 29 (průměrný výdělek) se zjišťuje za referenční období (tj. za uplynulé čtvrtletí).


Vytváření výstupního souboru pro Treximu bere ohled na parametr NEPOC_VYPL_STR, a to tak, že je-li tento parametr nastaven např. na –1, pak ti lidé, kteří v evidenci zaměstnanců, záložce mzdové údaje, mají nastaveno ‚výplatní středisko‘ na tuto hodnotu –1, se nebudou zpracovávat při výpočtu mezd ani se neobjeví v tomto datovém souboru pro Treximu.


Pozn.

Pokud došlo k přechodu na náš mzdový program v průběhu roku, lze i tehdy vytvořit data pro Treximu.

Postupujte následovně:

Přepněte rozšiřující parametr TREXIMA_OLD_D na hodnotu ´Ano´ a poté proveďte úpravu databáze. Tím vznikne v systému prázdná tabulka s názvem ispv_old. Do této tabulky je potřeba nahrát data za to období od začátku roku, která nebyla zpracovávána systémem Mzdy a personalistika. Struktura tabulky začíná sloupcem pro osobní číslo a následuje sloupci, které je nutno uvádět kumulativně od počátku roku (viz výše v textu – sloupce 15-28). Tyto sloupce mají stejný název jako ve vytvářeném souboru s výjimkou sloupce ´mimo´, do něhož naplňte inverzní data než jaká se objevují ve sloupci ´eviddny´. Do posledního sloupce s názvem ´datum´ vyplňte datum pro ono předcházejícího období. Tak například

- pokud se v tabulce objeví jeden řádek za zaměstnance za první čtvrtletí roku 2004, doplňte 1.3.2004

- pokud do tabulky naplníte tři řádky za zaměstnance za každý měsíc prvního čtvrtletí roku 2004, pak uvádějte ke každému řádku příslušné období, tj. 1.1.2004, 1.2.2004, 1.3.2004.


Data, která budou naplněna v tabulce ´ispv_old´ budou vzata v úvahu při vytváření souboru pro Treximu – budou přičtena ke standardně vytvořeným údajům ze systému.


Nová struktura poskytovaných dat od 1.čtvrtletí 2006


  • zkontrolujte, zda je naplněn číselník „Územní statistické jednotky (LAU)“ (dříve byl ve statistickém šetření využíván číselník NUTS) (menu: Evidence – Číselníky – Univerzální číselníky). Pokud číselník není naplněn, stiskněte tlačítko „Obnova obsahu číselníku“ (je přístupné pro správce systému).
  • Zkontrolujte nastavení firmy v základních parametrech (menu: Nastavení – Základní parametry, záložka Doplňující parametry) – položky "LAU", "Pododvětví OKEČ", "Právní forma ekonom. subjektu", "Kód finanční kontroly", "Kolektivní smlouva". Pokud využíváte členění po pobočkách, je třeba zkontrolovat vyplnění položek „LAU“ a „OKEČ“ v číselníku poboček (menu Mzdy – Mzdové číselníky – Pobočky).


Tlačítko "Nastavení“






Nově lze zvolit formát věty. "Textový - oddělovač středník" nebo "Textový - pevná délka věty". Po prvním použítí se formát věty a adresář uloží a při příštím otevření okna již budou tyto položky vyplněny.


Platí pro zaměstnance s měsíční mzdou:

Vlivem překrývajících se absencí (přenesených z externího systému) by mohlo dojít k chybnému určení skutečně odpracovaných svátků, které se následně odečítají od ODPRACD a přičítají k ABSCELK a ABSNAHR. Pokud dojde ke zjištění většího počtu svátků v době absence než připadá na dané období, položky ODPRACD,ABSCELK a ABSNAHR se neupravují.


Výjimečně je možno upravit funkcionalitu prostřednictvím parametru „trexima_uprava“.


11
trexima_uprava Upraví položky FONDSTA a FONDSJE tak, aby pro Treximu seděly hodiny
ne
Pokud nastaven na 'ano' tak při zpracovávání treximy budou položky FONDSTA a FONDSJE upraveny tak aby se rovnaly součtu odpracované hodiny + absence se rovnaly - přesčas. Zákazník tímto nastavením bere na vědomí, že data ve zmíněných položkách byly upraveny na jeho přání a KS-Program za to nenese odpovědnost. Možnost tohoto nastavení je tu proto, že zaměstnanec může v jednotlivých měsících odpracovat rozdílnou dobu než je jeho fond, ale tyto rozdíly se musí srovnat za celé roční období, kdežto Trexima trvá na tom, že to musí sedět v každém kvartále.

HrmzdyQ Částka je dána součtem "náhrady" (kódy stanovené uživatelem v okně) + "pohotovost" (kód pohotovosti dle číselníku pojmů) + "mzdaq" (mzdové položky menší než 500 a různé od odstupného a pohotovosti).


Nová struktura dat od roku 2009

Program byl upraven tak, aby generoval soubory odpovídající nové struktuře. Zákaznícivyužívající kontrolní program od Treximy by si měli stáhnout ze stránek Treximy jeho novou verzi. Upozornění pro uživatele kontrolního programu od Treximy: v "nastavení textového souboru" vyberte volbu "s oddělovači". Oddělovačem sloupců se nabízí středník, což je správně, ale podle vlastní zkušenosti doporučujeme vstoupit do tohoto pole a středník "přepsat"středníkem. Pokud jsme toto neučinili, tak se nedařilo soubory do kontrolního programu vůbec načíst.


Oprava KZAM/CZ-ISCO a "klasifikace postavení v zaměstnání" do minulosti

Pokud vytváříte soubor za 1.pololetí a zapomněli jste aktualizovat číselník KZAM na CZ-ISCO, je potřeba provést:

  • obnovu obsahu číselníku (Evidence/Číselníky/KZAM)
  • přiřadit zaměstnancům správné hodnoty CZ-ISCO (Evidence/Pracovní poměry/Pracovní poměr, položka KZAM)
  • pokud jste v období 2012/07 a je potřeba vytvářet soubor za 1. pololetí 2012, spusťte následující příkaz (v menu Systém/SQL prompt), který provede aktualizaci údajů v období 2012/06 (představující první pololetí) podle údajů aktuálních (v Pracovním poměru). Pozn.: příkaz je koncipován pro platformu MS SQL a období 1.6.2012.

update pom_zal set jkz = (select jkz from prac_pom where prac_pom.os_cislo = pom_zal.os_cislo and prac_pom.cislo_pom = pom_zal.cislo_pom) where datum = '2012-06-01';

Příkaz pro změnu položky "Klasifikace postavení v zaměstnání"
update pom_zal set kl_po_zam = (select kl_po_zam from prac_pom where prac_pom.os_cislo = pom_zal.os_cislo and prac_pom.cislo_pom = pom_zal.cislo_pom) where datum = '2012-06-01';

  • ZAMEST - historická položka, která byla nahrazena položkou CZISCO (zrušena v Treximě od I.pololetí r. 2012)
  • MZDA - částky mzdových položek menších než 500, přičemž jsou vyňaty kódy pohotovosti a odstupného (dle rozšiřujících parametrů)

Načítání dat pořizovacím programem na straně Treximy

Pro načítání dat pořizovacím programem na straně Treximy zkontrolujte:

  • aktuální verzi pořizovacího programu Treximy http://www.ispv.cz/
  • nastavte strukturu věty s oddělovačem
  • oddělovačem je středník
  • ohraničení textů