M - Pracovní poměr

Z Prirucky

Každému zaměstnanci lze zadat až 99 pracovních poměrů. Každý pracovní poměr se projeví samostatným řádkem v seznamu zaměstnanců (Evidence – Pracovní poměry – Seznam zaměstnanců).

Nastavení pro dohody (DPP, DPČ) jsou označeny šedě.


Identifikace zaměstnance
Pracovní středisko
Říká nám kam zaměstnanec spadá nákladově. Systém implicitně dosadí číslo pracovního střediska podle kmenového střediska.

Identifikace pracovního poměru
Druh pracovního poměru
Výběr ze seznamu. V menu Evidence – Číselníky – Druh prac. poměru si lze zadefinovat svůj další druh pracovního poměru. Musí ale být navázán na jeden ze systémových, podle něhož bude zpracováván.

Ze seznamu vybereme možnost 4, 5, 6 nebo 7.

U možnosti 5 a 7 nás systém upozorní, že u těchto poměrů je možno použít max. 50% zákonného úvazku.


Pracovní kategorie
identifikace pracovní kategorie, výběr z rozbalovacího menu dle číselníku PracKateg. Slouží k výpisu různých statistik.


Pracovní místo
Přiřazení daného pracovního poměru na pracovní místo je nutné, pokud chcete využívat nástavbu PIS.

Uživatel může nastavit, zda vyplnění pracovního místa bude povinné nebo jenom volitelné. Děje se tak prostřednictvím rozšiřujícího parametru PM_povinne (sk.2).


CZ-ISCO(KZAM)
identifikace pracovního poměru dle celostátního číselníku klasifikace zaměstnání.


Zkušební doba do
Datum, do kdy trvá případná zkušební doba. Pomocí rozšiřujícího parametru Datum_zkus_doba (sk. 2) mohu nastavit počet měsíců zkušební doby.

Do zkušební doby se překážky v práci nezapočítávají vůbec. Ve zkušební době nelze rozvázat pracovní poměr v době prvních 14 dnů trvání pracovní neschopnosti.

Při výstupu zaměstnance systém provede kontrolu, zda zaměstnanec odpracoval 14 dnů a zda neměl překážky v práci. V případě pracovní neschopnosti je nutné provést opravu zkušební doby – záložka „Prac.místo“ – tlačítko „Akt.zkuš.dobu“.


Délka úvazku
Výběr ze seznamu. Pro hlavní pracovní poměr vybereme 1- úvazek na dobu neurčitou. Pozor na volbu 4-do 14 kal.dnů tomuto poměru s tímto úvazkem nebude generováno zdravotní ani sociální.

Hodnoty jsou načítány z universálního číselníku (Evidence – Číselníky – Universální číselníky – délka úvazku) zde je možné provést změny (změny v názvu, přidání další délky, atd.).

Volíme hodnotu 3 nebo 7.

Pracovní doba
Typ kalendáře
Slouží k určení fondu pracovní doby. Vybíráme kalendář ze seznamu v závislosti na rozvrhu pracovní doby zaměstnance. U hlavního pracovního poměru vybíráme 1 – běžný kalendář (volné soboty, neděle, svátky).

Vybereme typ kalendáře 6 – běžný kalendář, nevyužívá se automatický dopočet.

Rozvrhy nastavujeme v záložce Mzdy – Mzdové číselníky.


Rozvrh
Závisí na typu kalendáře. U typu kalendáře 1, 2, 6 hodnotu nemusíme zadávat.

Skutečný úvazek
U hlavního pracovního poměru je stejný jako zákonný úvazek, tedy 8 hodin. Zákonný úvazek lze editovat v záložce Pracovní doba (Evidence – Pracovní poměry – Pracovní doba).

U DPP zadáme 0.
U DPČ systém nabízí poloviční zákonný úvazek.

Datum
Zahájení prac. poměru
U pracovního poměru s číslem 0 se implicitně zobrazí datum nástupu z evidence zaměstnance, u dalších je nutné datum zadat.

Datum skutečného nástupu
Pole se zobrazí, pokud je přepnut rozšiřující parametr Datum_skut_nast (sk. 2).

Pokud se toto datum odlišuje od data zahájení pracovního poměru, pak v měsíci, kdy zaměstnanec nastoupil, se v měsíční uzávěrce počítá průměr pro nemocenskou s ohledem na datum skutečného nástupu. Když není vloženo, chová se uzávěrka jako dřív – pro průměr se bere v úvahu nejbližší pracovní den od nástupu zaměstnance.

Mzda
Typ mzdy
Určuje typ mzdy, jakým je zaměstnanec placen, tj. jak bude zpracován navedený tarif. Dle typu mzdy se generuje při automatickém dopočtu do časového fondu i druh mzdové položky.

Třída
Pokud byly tyto hodnoty definovány v rámci popisu pracovního místa, systém je dosadí v závislosti na zvoleném pracovním místě, jinak je možné je zadat přímo.

Mzdový stupeň
Povinný tehdy , jestliže je v číselníku mzdových tarifů zadaná třída obsažena vícekrát pro různé mzdové stupně.

Tarif
Měsíční tarif nebo hodinová mzda. U typů mzdy 0 a 1 se kontroluje proti rozsahu zadanému v číselníku mzdových tarifů.

Osobní příplatek
Částka osobního příplatku, také navázán na mzdovou položku jako typ mzdy.

Potlačení dopočtu do minimální mzdy
Výběr ze seznamu. Výchozí hodnota NE-trvale, tzn. nepotlačit dopočet = dopočítat.

Pokud je potřeba nastavit potlačení dopočtu pro celou organizaci, není nutné toto nastavovat jednotlivě u všech zaměstnanců, ale stačí nastavit rozšiřující parametr POTL_DOPOC_MIN.

Vybereme volbu ANO trvale.


Další možná nastavení u dohod

Evidence – Pracovní poměry – Pracovní doba

Zde je možné zadat typ kalendáře pro výpočet náhrady pro DPČ.


Evidence – Pracovní poměry – Dovolená

Tady můžeme nastavit nárok na dovolenou prostřednictvím položky 'Dovolená ext. a doh.'. Položku 'Generovat nárok letos' nastavujeme u dohod na hodnotu NE.


Další důležité informace: DPP/DPČ