Pracovní poměry

Z Prirucky


Zahájení / Ukončení


Data


Náležitosti





















Průměr pro dávky nemocenského pojištění

Nemocenská

Nemocenská V části Nemocenská se nacházejí údaje pro stanovení průměru pro výpočet dávek nemocenského pojištění (tzv. průměr pro nemocenskou).

'Nemocenská 'Proplacené dny nemoci – kumulativně za celý rok

Dny rozhodného období – počet kalendářních dní rozhodného období, z něhož byl spočítán aktuální průměr pro nemocenskou, zpravidla 12 měsíců. Výchozími daty pro stanovení je tabulka abs_dny_kc_obd, která je plněna jednorázově (například při náběhu systému KS Mzdy a Personalistika) jednorázovou funkcí č. 65 (viz popis k této funkci) a dále automaticky při uzávěrce měsíce.Pokud je počet dnů rozhodného období maximálně 6, pak se do kalendářních dnů nezapočítávají soboty a neděle, kdy zaměstnanec nepracoval.

Nápočet Kč – vyměřovací základ, tj. nápočet peněz, z něhož byl spočítán průměr pro aktuální měsíc.

Průměr pro nemocenskou ­– denní vyměřovací základ neupravený, tj. průměr pro dávky nemocenského pojištění platné pro aktuální měsíc. Stanoví se tak, že se vydělí Nápočet Kč počtem Dnů rozhodného období.


Pozn. Průměr zde uvedený je ve skutečné vypočtené výši, úprava dle legislativy na tzv. denní vyměřovací základ se provádí až při vlastním proplácení dané pracovní neschopnosti. V záložce ´Pracovní poměr´ naleznete obě upravené hodnoty (vyšší a nižší) denního vyměřovacího základu.


Průměr min.měs. - průměr pro nemocenskou platný v minulém měsíci.

Příznak trvání - indikace stavu průměr v aktuálním období:


0 – průměr nespočítán, příp. pravděpodobný, dosazený účetní (v měsíci nástupu)

2 – trvalý

4 – z méně než 6 dnů

5 – Nepřepočítávat (uživatel si nepřeje přepočítávat průměr uzávěrkou – průměr je po jisté období neměnný, přesně daný, není přesný rozpis minulých 12 měsíců pro stanovení průměru)


V případě příznaku 5 měsíční závěrka vygeneruje do protokolu hlášení "NEPŘEPOČÍTÁVÁ SE PRŮMĚR NA NEMOC - UZAMČENO V NÁPOČTECH!!!" a funkce se dále neprovede. Pro uživatele to pak znamená, že pokud takto provedl uzamčení průměru na nemoc, tak jej musí zase stejně odemknout - v agendě nápočtů.


Pozn. Má-li zaměstnanec potlačen výpočet sociálního pojištění (Evidence zaměstnanců, Mzdové údaje), pak do nápočtu Kč a do dnů rozhodného období za příslušné období (měsíc) bude vložena nula.


Rozpis hodnot pro prům.nem

Toto tlačítko otevře okno, z něhož je patrné, z jakých dat byl průměr pro nemoc vybraného zaměstnance spočítán. Obsahuje historii za zaměstnance: Období (představující kalendářní měsíc), počet dnů pro výpočet z daného období, Kč daného období pro výpočet.

Pozor! Data je možno editovat.


Přepočet průměru na nemoc

Tlačítko se povolí po načtení nového seznamu a spouští stejnou funkci, jako je používaná funkce při měsíční uzávěrce. Tato aktualizuje průměr na nemoc pro aktuální a minulé období. Tlačítko podle okna, v němž se právě nacházíte, provede přepočet buď u nastaveného zaměstnance nebo u všech zaměstnanců.

Pozor: Tato funkce se spouští při implementaci systému KS Mzdy a Personalistika a dále ve výjimečných případech. Běžně ji tedy nespouštějte. Aktualizaci průměrů provádí měsíční závěrka.


Hodnoty všech zaměstnanců

Toto tlačítko otevře okno dat všech zaměstnanců. Jedná se vlastně o náhled do tabulky abs_dny_kc_obd. Opět pozor na to, že data je možno změnit (editovat).

Další volby jsou využívány při implementaci systému Mzdy a personalistika – k jednorázovému importu dat z jiného systému, evtl. k  přenosu z původního znakového systému Mzdy a personalistika do grafického.


Vytvoření souboru pro přenos dat ze stávající databáze k aplikaci MaP

- kliknout na tlačítko „Generovat soubor pro import“ – ve spodní části okna se pak objeví další ovládací prvky.

- v polích pro nastavení období se automaticky zpřístupní období, pro které jsou dostupná archivovaná data ze zpracování mezd v aplikaci MaP (nejstarší možné období je 1/2000, kdy se v aplikaci započalo s archivací příslušných dat). Nejvyšší období je vždy poslední ukončený měsíc zpracovaný měsíční uzávěrkou. Je možné upravit toto nastavení, aby byla data zpracována v menším rozsahu.

- kliknutím na tlačítko „Spustit generování“ je uživatel vyzván, aby označil adresář a zadal název výstupního souboru. Soubor bude vytvořen pouze ve formátu *.TXT, nelze tedy měnit typ souboru.

- rozběhne se funkce, která vyhledává dostupná data v databázi a ukládá je do výstupního souboru. Ve spodním stavovém řádku je zobrazováno aktuálně načítané osobní číslo.

- pokud vám nebudou dostupná všechna data od 1.1.2000, přestože aplikace je od této doby u vás používána, je potřeba provést další dílčí přenos ze záložní databáze z roku 2001 (znamená to, že jste prováděli roční uzávěrku s promazáváním starých dat).


Z jiného datového prostředí

- je potřeba zpracovat data do podoby podle popisu zaslaného našim zákazníkům v prosinci 2003.

Formát dat pro přenos je:

OS.ČÍSLO;Č.POMĚRU;DNY RO PRO NEMOC;VÝDĚLEK KČ V RO;DATUM 1.DNE OBDOBÍ

kde počet dnů a částka Kč jsou celá čísla bez des.míst a datum je ve formátu d.m.yyyy

Osobní číslo zaměstnance celočíselná hodnota dle číslování v systému MaP

Číslo pracovního poměru celočíselná hodnota dle číslování v systému MaP - první pracovní poměr má číslo 0.

Dny rozhodného období - celočíselná hodnota - počet kalendářních dnů rozhodného období v daném měsíci (viz položka identifikace období), která bude použita pro výpočet průměru pro nemoc.

Peníze rozhodného období - celočíselná hodnota (jen číslo bez desetinné tečky) v Kč za rozhodné období v daném měsíci, která bude použita pro výpočet průměru pro nemoc.

Identifikace období ve formě datumu prvního dne dotyčného měsíce. Například: chcete-li identifikovat období březen 2003, vložte do tohoto pole 1.3.2003 .

Příklad:1;0;31;3456;1.3.2003

2;0;31;2345;1.3.2003

2;1;31;1234;1.3.2003


Import dat ze souboru

- kliknutím na tlačítko „Import ze souboru“ se opět následně ve spodní části okna objeví další ovládací prvky. Je možné si nastavit režim importu. Standardně je povolena jen volba „Pouze import nových záznamů“, v případě doplňkových importů jsou přístupné i další dvě volby, kdy je možné volit kompletní přepsání nebo opravu dříve přenesených hodnot. Pro zobrazování každé chyby, která se vyskytne při přenosu, slouží zaškrtávácí pole „Zobrazovat chyby“

- po kliknutí na „Spustit import“ se rozbíhá procedura, která analyzuje záznamy v přenosovém textovém souboru a vkládá je do zobrazované sestavy. Ve spodním stavovém řádků je průběžná informace o pořadovém čísle řádku ze souboru

- po dokončení tohoto procesu je uživatel informován o počtu řádků, které se vložily, případně (pokud vznikly) o počtu chyb a počtu přeskočených nebo změněných záznamů

- záznamy takto přenesené do sestavy se ukládají do databázové tabulky až volbou „Uložit změny“. Pokud chcete zavřít okno bez uložení změn, systém zobrazí dotaz před zavřením.

Sestava

V záložce sestava si sice lze vyjet přehled všech nápočtů a průměrů zaměstnanců, ale pro tuto potřebu je spíše určena speciální sestava Průměry dovolených a Průměry nemocenských, která se nachází v Ostatních statistikách.


Dovolená

Menu: Evidence - Pracovní poměry, záložka Dovolená

E-dovolena.png

Obrázek - Dovolená - příklad pro období 2010/06

Standardně je záložka určena pro prohlížení! Pokud budete chtít některé pole editovat (změnit jeho hodnotu), přečtěte si nejprve příslušný popis (vysvětlení) k danému poli - viz níže.


Odpracované a neodpracované dny pro dovolenou

Menu: Evidence – Pracovní poměry, záložka Dovolená (příp. Nápočty – zde odprac.dny)

Zákoník práce definuje odpracované dny pro dovolenou a dále dny pro krácení dovolené. Pole „Odpracované dny pro dov.“ a „Neodpracované dny pro dov.“ se doplňují nezávisle na sobě, to znamená, že jejich součet se nemusí rovnat dnům dle pracovního kalendáře (do neodpracovaných dnů se nezapočítávají zameškané směny, na něž připadá svátek - viz dále). Jsou dále ještě rozděleny na hodnotu v minulém období (nápočet za uzavřená období) a v aktuálním období (hodnota se vypočítává při vyúčtování mzdy).

Svátek Do neodpracovaných dnů se nezapočítávají zameškané směny, na něž připadá svátek (§ 216 ZP). Příklad: Zaměstnanci, kteří měli pracovní neschopnost na přelomu roku (1.1.), mají o 1 den v neodpracovaných dnech méně (den svátku) než byl počet pracovních dnů jejich neschopnosti.

Jako výkon práce se posuzuje doba kdy zaměstnanec nepracuje proto, že je svátek, za který mu přísluší náhrada mzdy, popřípadě za který se mu jeho měsíční mzda nebo plat nekrátí. (§ 348 odst. 1 písm. d) ZP). Pokud je zaměstnanec nemocen, neobdrží náhradu mzdy za svátek ani tento den není takový, že by se mu za něj měsíční mzda nekrátila. Den tedy nebude započten do odpracovaných. V případě, že svátek připadá na dobu, kdy zaměstnanec pracuje nebo např. čerpá dovolenou, započítá se tento den do odpracovaných.


Nastavení započítávání dnů pro dovolenou
V číselníku mzdových položek lze u každé mzdové položky nastavit, zda se mají dny na ní uvedené započítávat do odpracovaných /neodpracovaných dnů pro dovolenou. A to hodnotou v poli Dny pro dovolenou. Standardní mzdové položky jsou již přednastaveny.


Nerovnoměrné rozvržení pracovní doby

Zákoník práce, Zákon č 262/2006 Sb., par. 216 "Pro zjištění, zda jsou splněny podmínky vzniku práva na dovolenou, se posuzuje zaměstnanec, který je zaměstnán po stanovenou týdenní pracovní dobu, jako by v kalendářním týdnu pracoval 5 pracovních dnů, i když jeho pracovní doba není rozvržena na všechny pracovní dny v týdnu; to platí i pro účely krácení dovolené, s výjimkou neomluvené nepřítomnosti v práci."

Způsob nápočtu dnů pro dovolenou u nerovnoměrného rozvržení pracovní doby (typ kalendáře: cyklický, měsíční, týdenní, individuální, konta pracovní doby) je následující. Zjištěné dny za jednotlivé měsíce se přepočítají na počet dnů odpovídající běžnému rozvržení pracovní doby. Hranice pro určení nároku či krácení dovolené (21, 60 a 100 dnů) jsou pak konstantní i pro nerovnoměrně rozvrženou pracovní dobu.

Příklad 1 měsíční fond běžného rozvrhu: 21 dnů
měsíční fond nerovnoměrného rozvrhu: 16 dnů
zaměstnanec na nerovnoměrném rozvrhu odpracuje 14 dnů
zaměstnanec na nerovnoměrném rozvrhu zamešká 2 dny

Vzorec pro přepočet: skutečný počet dnů * (fond běžného rozvrhu / fond nerovnoměrného rozvrhu)

Hodnoty dnů pro dovolenou za uvedený měsíc budou následující:
14 * (21 / 16) = 18,5 odpracovaných dnů
2,5 * (21 / 16) = 2,5 neodpracovaných dnů

Každý měsíc je nutno posuzovat samostatně. Pokud vyjde číslo s desetinnou čárkou, zaokrouhlení je matematické.

Další příklady zde.



Dovolená ext. a dohod

Pole je editovatelné jen tehdy, pokud se jedná o jiný pracovní poměr než hlavní a vedlejší. Pak můžete volit hodnotu pole buď "ano" nebo "ne".

  • ne - pracovnímu poměru není přiznán nárok na dovolenou
  • ano - pracovnímu poměru je přiznán nárok na dovolenou.

Systém se na toto pole zeptá již při zakládání pracovního poměru ("... má být přiznán nárok na dovolenou? ...").


Návaznost zaměstnání

Pole je editovatelné jen tehdy, pokud datum zahájení pracovního poměru zaměstnance je jiné, než první den v měsíci. V tom případě můžete zadat hodnotu buď "ano" nebo "ne".

  • ne - zaměstnanci nebude přiznán nárok na dovolenou za měsíc, v němž zahájil pracovní poměr
  • ano - zaměstnanci bude přiznán nárok na dovolenou za měsíc, v němž zahájil pracovní poměr (nárok tedy bude vyšší než při volbě "ne")

Generovat nárok letos

Standardní hodnota pole je "ano", což znamená, že systém bude automaticky počítat hodnotu v poli "nárok letos". Jen ve výjimečných případech měňte hodnotu pole na "ne", nebo "ne do konce roku" - pozor, systém v těchto případech nebude automaticky počítat hodnotu nároku na dovolenou!


Zákonný nárok

Zákonný nárok na dovolenou je standardně 20 dnů/rok. Lze jej libovolně navýšit (hromadně pro všechny zaměstnance) v  parametrech aplikace - hodnota navýšených dnů se zadá do rozšiřujícího parametru "navys_dov" (sk.12). Zákonný nárok se přiřadí jen pracovním poměrům, které mají nárok na dovolenou. Do zákonného nároku lze uložit i číslo s jedním desetinným místem.


Zákonný nárok podle pracovních kategorií Pomocí rozšiřujícího parametru "dov_kateg" (sk.2) je možno pro některé pracovní kategorie stanovit nárok na dovolenou v odlišné délce dnů – viz níže.

dov_kateg Pracovní kategorie se zvláštním zákonným nárokem na dovolenou
Specifikuje interval pracovních kategorií se zvláštním zákonným nárokem na dovolenou. Zadaná hodnota se musí skládat ze tří čísel oddělených čárkou: pracovní kategorie od, pracovní kategorie do, zákonný nárok. Příklad zadání: 5,9,40 – to znamená pracovní kategorie č.5-č.9 budou mít na rozdíl od všech ostatních zaměstnanců zákonný nárok na dovolenou 40 dnů.


Přepočítávání zákonného nároku ročně (standardně)/měsíčně Ve speciálních případech je používáno také přepočítávání zákonného nároku na dovolenou s každou měsíční závěrkou (běžně jen při přechodu do nového roku – z prosince do ledna) – pomocí parametru "dov_narok_mes".

dov_narok_mes Přepočítávat zákonný nárok na dovolenou při každé měsíční závěrce
Určuje, zda se má zákonný nárok na dovolenou přepočítávat při každé měsíční uzávěrce (hodnota Ano) nebo jen při přechodu do nového roku (hodnota Ne). Výchozí hodnota je Ne. Pozn.: Používáno v případě různých zákaznických úprav algoritmů, kdy se má zákonný nárok každý měsíc přepočítávat z toho důvodu, že např. zákonný nárok závisí na délce pracovního poměru zaměstnance.


Nárok letos

Dovolená za odpracované dny vs. za kalendářní rok

Závisí na tom, zda zaměstnanec odpracuje (interval mezi datumem začátku a konce pracovního poměru) v aktuálním roce více než 60 dnů.

  • Pokud ne, pak má nárok 1/12 ZN (zákonného nároku) za každých 21 odpracovaných dnů (dovolená za odpracované dny).
  • Pokud ano, pak má nárok 1/12 ZN za každý celý kalendářní měsíc (dovolená za kalendářní rok nebo její poměrná část).

Rozšiřující parametr dovol_nove_nast určuje, zda se nově nastoupivším zaměstnancům (za nově nastoupivšího zaměstnance je považován zaměstnanec, pro něhož platí, že k prvnímu dni aktuálního období trvá pracovní poměr méně než 60 kalendářních dnů) přizná nárok na dovolenou za odpracované dny, nebo již nárok na poměrnou část dovolené.

Pozn. Nárok na dovolenou mají poměry s druhem poměru 1 až 3 (hlavní a vedlejší poměry) a poměry s položkou "Dovolená ext. a doh." nastavenou na hodnotu "Ano"


Zaokrouhlování

Rozšiřujícím parametrem ´dov_zaok´ je možné nastavit zaokrouhlování nároku na dovolenou na půldny (výchozí hodnota) nebo na dny.

dov zaok - Zaokrouhlení při výpočtu dovolené
Parametr ovlivňuje zaokrouhlování při výpočtu nároku na dovolenou (ŘD letos, krácená dovolená). Zaokrouhlovat lze například na dny nebo půldny, defaultní (výchozí) hodnota parametru je nastavena na půldny. Možné hodnoty: "c - část dne větší než jedna čtvrtina se zaokrouhluje na celé dny nahoru", "d - na celé dny", "dn - na celé dny vždy nahoru", "p - na půldny", "pm - na půldny (matematicky)".


Přepočet nároku letos

Při změně údajů pracovního poměru zaměstnance v agendě "Pracovní poměry", které ovlivňují výpočet nároku letos (druh pracovního poměru, datum nástupu, datum ukončení, typ kalendáře, rozvrh) nebo při výpočtu mzdy zaměstnance (v menu ‚Mzdy - Vyúčtování zaměstnanců‘) se nárok letos automaticky přepočte. Automatický přepočet lze potlačit zatržením políčka ‚Negenerovat dovolenou‘ nebo hromadně pro všechny zaměstnance nastavením rozšiřujícího parametru gen_dov na hodnotu ‚ne‘.


Dovolená u rozvrhů s nerovnoměrně rozvrženou pracovní dobou

Týká se následujících typů kalendářů v systému:

  • týdenní
  • cyklické
  • měsíční
  • individuální a konta pracovní doby

Zjištění celoročního nároku dovolené na zotavenou
V prvním kroku systém zjišťuje u zaměstnance celoroční nárok letos. Ve druhém kroku systém z celoročního nároku letos získá nárok letos (celoroční nárok upraví, pokud zaměstnanec zahájil nebo ukončil či ukončí pracovní poměr v průběhu roku).

celoroční nárok letos = (počet plánovaných směn v aktuálním kalendářním roce / počet týdnů v roce) * počet týdnů dovolené
počet týdnů v roce: 52,143 v nepřestupném a 52,286 v přestupném roce
nebo také
celoroční nárok letos = zákonný nárok * koef, kde koef = (počet plánovaných směn v aktuálním kalendářním roce / počet týdnů v roce) / 5


Varianta 1 - Rozvrh je vyplněn do konce roku

Pokud je aktuálně přiřazený rozvrh zaměstnance vyplněn do konce roku, je pomocí vzorce určen nárok na dovolenou exaktně a bez problémů. Je použit následující vzorec:

Počet plánovaných směn v aktuálním kal. roce = A + N

A ... počet směn (dnů) pracovního fondu za již spočtená období (db tabulka pom_mes.fond_dny)
N ... počet plánovaných směn (dnů) za nespočtená období zjištěný z aktuálního kalendáře.

Nelze určovat počet plánovaných směn jen dle aktuálního kalendáře, protože v minulosti mohl mít zaměstnanec jiné rozvržení pracovní doby (jiný typ kalendáře nebo rozvrh). Proto člen A představuje skutečnost fondu takovou, jaká byla ve spočtených obdobích.

Příklad 1
Zaměstnanec má individuální kalendář zaveden od ledna 2010. Aktuální období zpracování mezd je březen 2010. Individuální kalendář je již naplněn daty do konce roku 2010. Celkem je za rok 2010 pro dotyčného zaměstnance naplánováno 192 směn. Kalendářních dnů v roce 2010 je 365. Zákonný nárok ve firmě je povýšen na 25 dnů. Nárok na dovolenou zaměstnance v březnu 2010 je 18,5 dne. Výpočet: koef = (192/52.143)/5 = 0,736. Nárok = 25 * 0,736 = po zaokrouhlení 18,5 dne.

Příklad 2
Aktuálně nastavené období je 07/2010.
Zaměstnanec dosud nebyl spočten v aktuálním období A - obsahuje počet plán. směn za 01/2010 – 06/2010 z tabulky pom_mes N – obsahuje počet plán. směn za období 07/2010 – 12/2010 spočtený z aktuálního rozvrhu

Zaměstnanec již byl spočten v aktuálním období A - obsahuje počet plán. směn za 01/2010 – 07/2010 z tabulky pom_mes N – obsahuje počet plán. směn za období 08/2010 – 12/2010 spočtený z aktuálního rozvrhu


Varianta 2 - Rozvrh není vyplněn do konce roku

Jiná situace nastává, pokud je rozvrh nekompletní, tj. není vyplněn do konce roku. Pak "je nezbytné provést teoretický výpočet počtu směn do konce kalendářního roku nebo do konce pracovního poměru". Je použit následující vzorec:

Počet plánovaných směn v aktuálním kal. roce = A + B/C*D

Predikce je provedena z aktuálního rozvržení pracovní doby.

  • Měsíční rozvrhy bez rozvržení po dnech

Uvedený vzorec možno napsat také jako: Počet plánovaných směn v aktuálním kal. roce = počet směn fondu za již spočtená období + teoretický průměrný počet směn za měsíc * počet měsíců zbývajících do konce roku,

neboť vysvětlení je následující

A ... počet směn pracovního fondu za již spočtená období (db tabulka pom_mes.fond_dny)
B ... celkový počet plánovaných směn daného kalendářního roku zjištěný z aktuálního rozvrhu
C ... počet vyplněných měsíců daného kalendářního roku zjištěný z aktuálního rozvrhu
D ... počet měsíců nespočtených období zbývajících do konce roku.


  • Individuální rozvrhy, konta pracovní doby a Měsíční rozvrhy s rozvržením po dnech

Uvedený vzorec možno napsat také jako: Počet plánovaných směn v aktuálním kal. roce = počet směn fondu za již spočtená období + teoretický průměrný počet směn připadajících na jeden kalendářní den * počet kalendářních dnů zbývajících do konce roku,

neboť vysvětlení je následující

A ... počet směn pracovního fondu za již spočtená období (db tabulka pom_mes.fond_dny)
B ... celkový počet plánovaných směn daného kalendářního roku zjištěný z aktuálního rozvrhu (je to počet dnů v db tabulce indiv_kal_dny, které mají uvedeno v počtu hodin číslo větší než 0; pro měsíční rozrhy je to tabulka mes_fondy_dny)
C ... počet vyplněných kalendářních dní daného roku zjištěný z aktuálního rozvrhu jako počet dní mezi dvěma mezními daty: posledně vyplněný den daného roku (v db tabulce indiv_kal_dny) a prvně vyplněný den daného roku
D ... počet kalendářních dnů nespočtených období zbývajících do konce roku.


Další příklady zde.

Fixní koefient 1

Rozšiřujícím parametrem dov_koef_fix je možno nastavit (po změně hodnoty z „ne“ na „ano“) použití fixního koeficientu 1 i pro ostatní kalendáře, stejně jako u běžného kalendáře.

dov_koef_fix Fixní koeficient 1 i pro nerovnoměrně rozvrženou pracovní dobu
Zda má být použit fixní koeficient 1 i pro nerovnoměrně rozvrženou pracovní dobu. U nerovnoměrně rozvržené pracovní doby se pak bude nárok na dovolenou stanovovat stejně jako u běžného typ kalendáře (č. 1), bez ohledu na průměrný počet směn za týden. Pozn.: Jedná se o typy kalendářů: týdenní, měsíční, cyklický, individuální, konta pracovní doby.



Z min. roku

Dovolená z minulého roku. Hodnota je do tohoto pole automaticky vložena při měsíční závěrce z prosince do ledna. Lze sledovat i čerpání dovolené z minulého roku v průběhu roku, jak pomocí ručního pořizování na zvláštní mzd.položku, tak existuje automatické generování systémem.


Z předmin. roku

Dovolená z předminulého roku Dle novely zákoníku práce ( zákon č. 436/2004 Sb., §109, §110 ) je možno převádět do nového roku dovolenou přesahující 4 týdny z předminulého roku. Údaj je možno evidovat v poli „Z předmin.roku“.

Při prosincové měsíční uzávěrce se bude do nového roku převádět z minulého roku jen část zbývající dovolené přesahující 4 týdny.


Dodatková

Dodatková dovolená se navádí například v případě zaměstnanců pracujících v rizikových zaměstnáních.

Fixní nárok
V případě, že zadáte hodnotu jen do pole „Dodatková ŘD (rizika)“ a nevyplníte hodnotu v poli „Dodatková celoroční“ (pole bude prázdné), bude hodnota chápána jako fixní, tzn. nebude nijak upravována (krácena).


Celoroční nárok
Pokud do pole „Dodatková celoroční“ zadáte hodnotu představující celoroční nárok na dodatkovou dovolenou (např. 5 dnů), aplikace při vyúčtování mzdy zaměstnance sama vypočte poměrný nárok na dodatkovou dovolenou a doplní jej do pole „Dodatková ŘD (rizika)“. Zaměstnanec obdrží 1/12 celoročního nároku za každých 21 odpracovaných dnů. Takto zjištěná hodnota se vynásobí koeficientem (uvedeným v záložce Dovolená).

Příklad: pokud bude mít zaměstnanec zadán výstup v průběhu roku (např. 31.8.), dojde k pokrácení celoroční dodatkové dovolené.


Krátit automaticky

Standardní hodnota pole je "Ano", což znamená, že systém bude automaticky počítat hodnotu v poli "krácená dovolená". Jen ve výjimečných případech použijte hodnotu "ne" nebo "ne do konce roku" - pozor, v těchto případech systém nebude počítat hodnotu v poli "krácená dovolená"!


Krácená

Za 100 neodpracovaných dnů pro dovolenou (zameškaných směn) se dovolená krátí o 1/12 ZN a pak za každých dalších 21 dnů o další 1/12 ZN. Zda se bude toto krácení provádět automaticky nebo ho budou muset hlídat a ručně upravovat uživatelé, určuje rozšiřující parametr krac_dov, standardní hodnota je "ano", tzn. automatické krácení. Pokud je nastaven tento automatický přepočet krácení, pak probíhá při výpočtu mzdy zaměstnance. Také při ukončení pracovního poměru dojde k přepočtu krácené dovolené.

krac_dov - Krácení dovolené
Možné hodnoty:Ano – automatické krácení dovolené při nástupu nebo výstupu zaměstnance uprostřed roku, automatické krácení dovolené po 100 neodpracovaných dnech Ne – dovolená se automaticky nekrátí, dobu dovolené hlídají a ručně upravují pracovníci mzdové účtárny nebo personálního oddělení.

Dále se dovolená krátí za neomluvené dny (515 – Neomluvená absence). Kolik dnů dovolené se odečte za jeden neomluvený den určuje hodnota rozšiřujícího parametru poc_krac.

poc_krac Počet dní pro krácení dovolené za neomluvenou absenci
Možné hodnoty: ´1´ - Zkrátí 1 den za 1 den neomluvené absence. ´2´ - Zkrátí 2 dny za 1 den neomluvené absence. ´3´ - Zkrátí 3 dny za 1 den neomluvené absence.

Při měsíční uzávěrce se ke krácené dovolené přičte hodnota krácené dovolené za neodpracované a neomluvené dny v období, které se ukončuje.


Čerpaná a čerpaná v akt.období

  • čerpaná - počet dnů vyčerpané dovolené
  • čerpaná v akt. období - počet dnů čerpané dovolené v aktuálním období (měsíci)

Tato pole slouží jako přehled, needitují se, protože čerpání dovolené se zadává v jiných místech aplikace, a to:


Aktuální zůstatek ŘD

Aktuální zůstatek řádné dovolené představuje součet (resp. rozdíl) hodnot dnů v polích výše.

Aktuální zůstatek ŘD = nárok letos + z předmin.roku + z min.roku + dodatková ŘD (rizika) - čerpaná - čerpaná v akt.období - krácená


Změny

Změna rozvržení pracovní doby

Pokud zaměstnanec změní v průběhu roku pracovní kalendář z běžného na nerovnoměrný nebo naopak, jedná se z pohledu celého roku o nerovnoměrně rozvrženou pracovní dobu. Výpočet nároku na dovolenou se pak počítá tak jako u nerovnoměrného rozvržení pracovní doby.

Pokud dojde zároveň ke změně průměrného hodinového úvazku, je potřeba přepočítat čerpanou dovolenou, krácenou dovolenou a zůstatky z minulých let. Tento přepočet se nabízí při změně skutečného úvazku v agendě "Pracovní poměry", ovšem je nutno mít nastaven rozšiřující parametr "dov_cerp_prep" (sk.2) na hodnotu "Ano".

dov_cerp_prep - Přepočet čerpané dovolené při změně prům. délky směny
Zda se má při změně půměrné délky směny (položka Skutečný úvazek u pracovního poměru) nabídnout přepočet čerpané dovolené, krácené dovolené a zůstatků z minula. Ne - přepočet se nebude provádět Ano - přepočet se bude nabízet při změně skutečného hodinového úvazku v agendě "Pracovní poměry".

Prosincová uzávěrka měsíce (přechod do nového roku)

Při prosincové uzávěrce se u pracovních poměrů, které mají nárok na dovolenou, zbývající dovolená převede do dovolené z minulého roku (maximálně ve výši nároku letos), vygeneruje zákonný nárok na dovolenou, nárok letos. Pokud je rozšiřující parametr prev_do_dov (sk.2) nastaven na hodnotu ‚ano‘, převede se do dovolené z minulého roku i zbývající dodatková dovolená.

U pracovních poměrů ukončených nejpozději do konce roku, ve kterém se prosincová uzávěrka provádí, a u pracovních poměrů, které nemají nárok na dovolenou, se při prosincové uzávěrce nastaví nárok na dovolenou a nárok letos na hodnotu 0.

U všech pracovních poměrů se při prosincové uzávěrce hodnota čerpané a krácené dovolené nastaví na hodnotu 0.


Ukončení pracovního poměru

Při ukončení pracovního poměru lze zaměstnanci nevyčerpanou řádnou dovolenou proplatit ve ‚zpracování brutto’ zadáním mzdové položky č.524 ‚Dovol. hrazená’ (č.algoritmu 7), která způsobí jak proplacení zbývající dovolené, tak odečet nároků dnů na dovolenou do nuly (po ukončení měsíce).

Při ukončení pracovního poměru v agendě 'Pracovní poměry' na záložce 'Ukončení' se automaticky přepočítá i krácená dovolená.

Automatické proplácení zbývající dovolené u ukončeného pracovního poměru

Rozšiřujícím parametrem "aut_propl_dov" (ze skupiny 5) lze nastavit automatické proplácení zbývající dovolené u ukončeného poměru. Možné hodnoty parametru: Ano - u pracovních poměrů, jejichž datum ukončení spadá do aktuálního období, bude automaticky proplacena zbývající dovolená Ne - zbývající dovolená se nebude automaticky proplácet


Přečerpání dovolené

Zaměstnanec končí pracovní poměr a má přečerpanou dovolenou. Takže je nutno mu ji zpět srazit. Jak v takovém připadě řešit zdrav.pojištění?

Dle konzultací se zdravotními pojišťovnami je organizace povinna za dny neoprávněně čerpané dovolené srazit zaměstnanci 13,5% zdravotního pojištění (aktuální sazba dle r.2010). V systému je řešení následovné:
1. Přečerpanou dovolenou nezadávejte kódem "524-hrazená dovolená" (který neovlivňuje časový fond), ale normálně zadejte dny mínusem na kód 521 (dovolená), tím se navýší časový fond. Zadání proveďte v agendě "Zpracování brutto".
2. Zadejte daný počet dnů jako neplacené volno (např.513-omluvené volno), na mzdovou položku, která má započitatelnost do zdr.poj.: 2 (platí zaměstnanec min. 13,5% z min.mzdy). Tím se zaměstnanci vygeneruje za dané dny zdravotní pojištění z minimálního vyměřovacího základu.
POZOR, v případě, že by vracená částka dovolené snížila základ pro zdravotní pojištění daného měsíce natolik, že by se mělo zaměstnanci vrátit ZP více než 13,5% z min.mzdy, pak by to zřejmě organizace měla řešit písemně s danou zdravotní pojišťovnou.

Dovolená ve verzi „jen personalistika“

Vždy při měsíční uzávěrce se čerpaná dovolená v aktuálním období z nepřítomností (agenda Nepřítomnosti) přičte k čerpané dovolené v pracovním poměru zaměstnance (agenda Pracovní poměry, záložka Dovolená). Prosincová uzávěrka je z hlediska dovolené shodná jako u verze aplikace se mzdami (viz. výše). Automatické krácení dovolené není v této verzi ošetřené. Uživatelé si musí krácenou dovolenou sami hlídat a ručně upravovat.


Sick Days

Některé organizace mohou svým zaměstnancům přiznávat další nárok volna mimo nároku na dovolenou. Příkladně může jít o nárok 5 dnů za kalendářní rok, které zaměstnanec čerpá dle své potřeby, třeba v případě nevolnosti, nachlazení (a mohou existovat další vnitrofiremní pravidla pro čerpání, např. možnost čerpání 0,5 dnů, možnost/nemožnost čerpat před dovolenou nebo po dovolené, čerpat více dnů najednou, apod.). Pole "Sick Days" je needitovatelné a zobrazí se v něm počet vyčerpaných dnů Sick Days v aktuálním kalendářním roce. Rozšiřujícím parametrem SickDays (ve skupině parametrů 2) je potřeba určit, na které mzdové položce se evidují Sick Days (zadává se číslo mzdové položky). Hodnotu pole je možno zobrazit v režimu "Pohled" a "Editace" (za vybraného zaměstnance) nebo v režimu "Sestava" (za všechny zaměstnance), kterážto sestava slouží také jako kontrolní - po vyúčtování mezd je nutné vytvořit sestavu a setřídit podle sloupce "Sick Days" a tím zjistit, zda některý zaměstnanec nepřekračuje celoroční nárok.

Pokud nemá mzdová položka SickDays ovlivňovat časový fond, založte ji v rozmezí 591-599, s nastavením nulovým (nebudou na ní peníze) a rozlišením, že se jedná o běžnou absenci (indikace absence: 0-běžná absence). Jinou možností je, že mzdová položka má být započítávána do fondu a proplácena průměrem pro p.p.účely - pak využijte mzdovou položku z rozmezí 5xx-590 s příslušným nastavením a algoritmem. Zadávání čerpání se děje v záložce "Jiná nepřítomnost", "Zpracování brutto" nebo agendě "Pořizování dat".

Sestavy

  • Pracovní poměry, záložka Dovolená, režim Sestava
  • Sestavy-Personální sestavy z mezd-Dovolená (sestava "Zbývající dovolená" může obsahovat částku zbýv.dovolené)
  • Sestava Rezervy na dovolenou MR024
  • varovné hlášení: Vyčerpaná ŘD
  • varovné hlášení: Nevyčerpaná ŘD z min. roku