Vyúčtování daně
Menu: Sestavy/Odvody/Vyúčtování daní
Sestavy v těchto záložkách slouží jako podklad pro vyplnění tiskopisu Vyúčtování daně z příjmů fyzických osob ze závislé činnosti a z funkčních požitků resp. k vytvoření souboru elektronického podání EPO.
Zálohová daň
Načíst sestavu - načte sestavu.
Vytvořit soubor pro EPO - vytvoří soubor pro elektronické podání (DPZVD6.xml).
Počet zaměstnanců k poslednímu dni měsíce – do položky se načítají všichni zaměstnanci s druhem poměru 1-7 aktivním k poslednímu dni (tedy i dohody), dále zaměstnanci, kteří měli v daném měsíci zdanitelný příjem.
Data ve sloupcích 6 a 7 nejsou plněna (od zúčtování r. 2013).
Srážková daň
Načíst sestavu - načte sestavu.
Vytvořit soubor pro EPO - vytvoří soubor pro elektronické podání (DPZVD2.xml).
Ostatní srážkové daně - do sloupce se načítají kódy mzdových položek definované v číselníku Číselník pojmů v pojmu "Ostatní srážkové daně".
Do souboru pro EPO se uvádí jen celková součtová částka za všechny kódy srážkových daní.
(Ne)posunutí o měsíc
Od 10/2015
Posunutí je možno určovat volbou
- Kolik měsíců po zpracování ve mzdách se daň odvádí
Do roku 2015
Srážková daň se zahrne až následující měsíc po měsíci, kdy byla vyúčtována ve mzdách (po měsíční uzávěrce). Např. do Února se zahrne srážková daň zpracovaná ve mzdách za Leden.
Komentář
Vyúčtování srážkové daně se takto účtuje (měsíc po zpracování ve mzdách) na základě konzultace s pracovníky s finančního úřadu. Částky mají být údajně uvedeny v období, kdy byly odvedeny finančnímu úřadu (správci daně), tedy sraženy firmě. Kdy byly sraženy zaměstnancům ve mzdách finanční úřad "nezajímá". Legislativa toto přímo neurčuje, a pokyny k tiskopisu se dají vykládat "různě".
Problémem je, že si tento výkaz vykládají i různé finanční úřady různě (zkušenost zákazníků napříč republikou). Aby bylo možné vyhovět všem, bylo do vyúčtování srážkové daně doplněno pole "Kolik měsíců po zpracování ve mzdách se daň odvádí". Výchozí hodnota je 1, tak jako doposud. Můžete ji však měnit v rozsahu 0 až 9. Pokud ji nastavíte na 0, částky budou vykázány v tom období, kdy byly zpracovány ve mzdách.
Souhrnné údaje
Sestava obsahuje údaje pro Přílohu č. 2 - Souhrnné hlášení nerezidentů.
Načíst sestavu - načte sestavu.
Není zde tlačítko pro vytvoření souboru pro EPO, neboť data jsou součástí souboru vytvořeného z první záložky ("Zálohová daň").
Podmínky pro načtení zaměstnance do sestavy:
- Daňový nerezident alespoň v jednom měsíci z období
V sestavě se objeví zaměstnanec (nerezident), pokud má ve Mzdových údajích zatrženo pole "daňový nerezident", resp. muselo být toto pole zatrženo v příslušných historických měsících, za něž je období vytvářeno. Pokud je například sestava vytvářena za období 01/2013 - 12/2013, pak se zjišťují zaměstnanci, kteří alespoň v jednom měsíci z daného období byli daňoví nerezidenti.
- Celková daň > 0
Druhou podmínkou je, že zaměstnanec měl ve zvoleném období celkovu daň > 0.
Sloupec 14 – Pojistné. Je zde načítán úhrn pojistného poplatníka, tj. zaměstnance.
Změna pro minulé období Pokud chcete, aby zaměstnanci označení v aktuálním měsíci jako nerezidenti byli za nerezidenty považováni i v minulém kalendářním roce, je toho možno docílit spuštěním příkazu v SQL promptu (v menu: Systém / SQL Prompt). Je nutno upravit následující příkaz (je použit pro r. 2011 a platformu typu MS SQL).
update prac_zal set dan_nerez = 'a' where datum between '2011-01-01' and '2011-12-01' and os_cislo in (select os_cislo from pracovnici where dan_nerez = 'a');
Pokud znáte osobní čísla, můžete použít jiný příkaz, v němž tato osobní čísla vyjmenujete (jako příklad jsou použity zástupné symboly X1, X2, X3):
update prac_zal set dan_nerez = 'a' where datum between '2011-01-01' and '2011-12-01' and os_cislo in (X1, X2, X3);
Pokud chcete u některých zaměstnanců naopak zrušit příznak, že byli daňový nerezidenti, můžete použít příkaz: update prac_zal set dan_nerez = 'n' where datum between '2011-01-01' and '2011-12-01' and os_cislo in (X1, X2, X3);
Soubor pro EPO
Vytvořené soubory pro EPO je možno nahrát na daňovém portálu (https://adisepo.mfcr.cz/adistc/adis/idpr_pub/dpr/uvod.faces) do příslušného elektronického daňového formuláře. Formulář je tam možno editovat a následně vytisknout.
- Číslo orientační - pokud je v základních parametrech uvedeno číslo domu jako číslo/číslo, bere se první jako číslo popisné a druhé jako číslo orientační.
- Finančnímu úřadu (c_ufo_cil) - v číselníku Obecná evidence osob bylo pro typ FÚ přidáno pole pro tuto položku - číslo ÚFO.
- Fyzická osoba oprávněná k podpisu s uvedením vztahu k právnické osobě - na tuto položku se aplikace vždy dotáže (přičemž příště nabídne posledně zadanou).
- Údaje o sestaviteli - čerpají se z údajů vyplněných v agendě Kontaktní údaje uživatele PC.
Srážková daň
Z aplikace lze zjistit pouze údaj, kolik by mělo být odvedeno na srážkové dani. Proto jsou data pouze ve sloupci 1. Sloupec č. 2 se neplnil. Do ostatních sloupců je potřeba doplnit data z účetnictví. Aplikace nemáme infornace o tom, kolik bylo skutečně odvedeno nebo jaké byly opravy daní. To jsou data z účetnictví ne ze mzdového systému. Nicméně ve výstupním souboru je provedena následující úprava úprava. Částka, která se plní do sloupce 1, se plní i do sloupce 2. Tento postup není na 100% správný, protože se tyto částky mohou někdy lišit (opět lze zjisti jen z účetnictní), ale ve většině případů budou zřejmě shodné. Je tak potřeba doplnit méně údajů.
Právní forma
- Pokud je v agendě Základní parametry nastavena akciová společnost, pak je ve vyúčtování vyznačena právnická osoba.
- Pokud je v agendě Základní parametry nastavena fyzická osoba, pak je ve vyúčtování vyznačena fyzická osoba.
Příloha č. 1 - Počet zaměstnanců
Data jsou součástí souboru vytvářeného v první záložce ("Zálohová daň"). Zaměstnanci jsou členění podle obce výkonu práce. Uvádí se: počet zaměstnanců - název obce - č.obce. Informace o obci se čerpají z popisu pracovních míst, z vlastnosti pracovního místa Obec výkonu práce (TREXIMA) (88). Dle pokynů se data mají uvádět k rozhodnému dni 1.12. zpracovávaného roku.
Algoritmus zjišťování je přibližně následující. Z popisů pracovních míst jsou zjištěny všechny obce výkonu práce, které mají dotyčnou platnost, tj. k 1.12.zpracovávaného roku. Ke každé obci jsou zjištěna pracovní místa (která je mají v popisu) a dále zaměstnanci, kteří byli na těchto pracovních místech k rozhodnému dni. - Tj. vlastnosti s hodnotou lze do popisu prac.míst doplnit i dodatečně - těsně před vytvořením souboru.
Z výše uvedeného vyplývá:
- buď mají všechna pracovní místa vyplněnu vlastnost Obec výkonu práce (TREXIMA) (88), pak jsou data kompletní a je možno soubor EPO odeslat
- nebo je potřeba data zadat ručně po načtení souboru EPO ještě před jeho schválením (odesláním/uložením).