Verze CS12, sestavení 6311C

Z Prirucky

Seznam úprav


I. Limity

Do kontrolní sestavy byly přidány sloupečky "Do min. lim. zbývá" a "Do max. lim. zbývá".



II. Rozpad nákladů služebních cest na střediska

Na záložce výdaje přibyly sloupce "kód DPH" a "DPH".
V dolní části je možno rozpadnout vybraný náklad na více středisek/zakázek/projektů.
Tato změna aplikace vyžaduje spuštění úpravy databáze (nabídka Systém > Správa databáze > Úprava databáze).



III. Pohledávky přikázáním - srážky z DPP

Bylo provedeno rozšíření funkcionality systému o automatický výpočet pohledávek z přikázání, která se vztahují k dohodám o provedení práce. Při výpočtu se sráží 100% čistého příjmu z DPP (tzn. brutto mínus případné zákonné pojištění a mínus daň resp. poměrná část daně v případě souběžných pracovněprávních vztahů).
Pro správnou funkcionalitu systému je potřeba mít založen zvláštní kód mzdové složky, kterým se bude realizovat srážka na pohledávku přikázáním. Tato mzdová položka bude z intervalu 920-980 a měla by mít číslo algoritmu s nejvyšší prioritou pro srážky (ideálně 101). Dále je potřeba v rozšiřujících parametrech (menu Nastavení > Rozšiřující parametry) spustit tlačítko "Doplnit nové parametry". Následně vyhledat parametr "pohl_prikazanim" ve sk.č.3-Mzdy-mzdové položky a doplnit zde výše zadanou mzdovou složku pro srážku. U zaměstnance se uvedený kód zadá do agendy Platby s měsíční částkou 99999. Výpočet srážky proběhne pouze nad prac.poměrem se systémovým druhem prac.poměru 4 nebo 6 (DPP cizí a vlastní). O dostupnosti upravené aplikace budete informování obvyklou cestou emailem.



IV. Úprava datové struktury

V databázi pro některé tabulky byly upraveny klíčové nebo indexové soubory.
Z toho důvodu je potřeba provést "Optimalizaci databáze".



V. Rozšíření číselníku budov (v modulu popisů pr.míst)

Číselník budov (využívá jej popisná vlastnost č.81) byl rozšířen o nové položky.
Zároveň byl přemístěn do nově vzniklé databázové tabulky, takže je nutné provést úpravu databáze.
Po nainstalování této verze a "úpravě databáze" otevřte číselník budov (PIS-Popisy prac. míst-Číselníky), kde při prvním otevření záložky "Budovy" dojde k přemístění vašich dat do nové tabulky. Tento nově rozšířený číselník teď obsahuje adresu dané budovy a hlavně také kód obce + ZUJ (dřívější NUTS4), takže pokud budete v popisech využívat vlastnost č.81 "budova" a budete u použitých budov mít vyplněn ZUJ, tak není potřeba pro účely výkaznictví Treximy již nadále vyplňovat vlastnost č.88 - Obec výkonu práce.

http://prirucky.ksprogram.cz/mediawiki/index.php/Budovy
Tato změna aplikace vyžaduje spuštění úpravy databáze (nabídka Systém > Správa databáze > Úprava databáze).



VI. Změny v modulu popisů prac.míst

Popisný systém, který v současné podobě umožňoval popisovat pracovní místa a šablony, byl rozšířen o popisy „pracovních pozic“ a „profesí“. Za účelem toho byla vytvořena čtyři samostatná okna, která se otevírají příslušnou volbou menu.
Tato okna jsou vzhledově totožná, ale v každém okně se evidují a popisují samostatně:

  • 1)pracovní místa,
  • 2)pracovní pozice,
  • 3)profese,
  • 4)šablony.

Co tyto pojmy znamenají, plus popis funkčnosti v jednotlivých záložkách oken „popisného“ systému, je shrnuto v příručce zde:
http://prirucky.ksprogram.cz/mediawiki/index.php/Popisy_pracovn%C3%ADch_m%C3%ADst

Po nainstalování této verze proveďte úpravu databáze a následně otevřete okno popisů pracovních míst. Při jeho prvním otevření dojde k úpravám v datech, tato se projeví následovně. Pokud používáte systemizaci, která obsahuje jedno pracovní místo v čase vícekrát (máte u rozš.parametru „PrekryvSytemiz“ nastavenu hodnotu „ano“), tak se vaše současná pracovní místa přesunou do okna pro “pracovní pozice“.
Dále dojde k přesunu dat číselníku profesí, při které může dojít k přečíslování kódu profese (v případě že čísla míst a kódy profesí využívají stejná čísla) a to tím způsobem, že před současný kód bude předřazeno navíc jedno společné písmeno.

Dále je nutné přidělit uživatelům nově vzniklé akce přístupových práv na okna popisů pracovních pozic, profesí a šablon. Současné akce přístupových práv, které byly doposud využívány, jsou nadále aplikovány pouze na okno pracovních míst.

Nově je možno zadefinovat v seznamu pracovních míst a pracovních pozic jejich příslušnost k podniku - týká se víčeičových databází. Pak platí, že pro zaměstnance daného podniku jsou v okně pracovních poměrů nabízena k zařazení jen prac. místa (či prac.pozice) určená k příslušnému podniku, plus místa bez určení k podniku.

Pro správnou funkčnost web aplikace KS Portál v souvislosti s provedenými databázovými změnami je třeba aplikaci KS portál aktualizovat na poslední dostupnou verzi.
Tato změna aplikace vyžaduje spuštění úpravy databáze (nabídka Systém > Správa databáze > Úprava databáze).



VII. Měsíční uzávěrka - zálohování položek model_pd a doch_karta

Do měsíční uzávěrky bylo zpracováno zálohování položek prac_pom.model_pd a prac_pom.doch_karta do tabulky pom_zal.



VIII. Nová čísla algoritmu 44 - 49.

Byla vytvořena nová čísla algoritmu 44 - 49.
Toto číslo algoritmu může být použito ve všech vstupech mezd, které u mzdové položky umožní ve zpracování brutto vygenerovat dny (např. přenosy dat z docházky a výroby, trvalé příplatky, pracovní poměry, pořizování dat či ruční zpracování brutto atd.)
Sazba pro tato čísla algoritmu je určena pomocí pojmu "Příplatky pro č.alg. 42 a 43". Počítá se z tarifu, pokud mzdová položka na kterou se provádí dopočet je v pojmu. Osobního hodnocení, pokud mzdová položka na kterou se generuje osobní hodnocení je v pojmu. Prémií z poměrů, pokud mzdová položka na kterou se generuje prémie z poměru je v pojmu. Dále ze zvláštního příplatku a příplatku za vedení z pracovního poměru, pokud je jejich používání povoleno a mzdové položky těchto příplatků jsou v pojmu. A nakonec z trvalých příplatků, jejichž kódy mzdových položek jsou v pojmu.
U čísel algoritmů 44 a 45 je sazba denní pro všechny zaměstnance. A výpočet je podle vzorce:
Částka = Sazba * dny, přičemž u čísla algoritmu 44 je maximální počet dnů omezen měsíčním fondem zaměstnance.
U čísel algoritmu 46 a 47 je sazba denní pro zaměstnance s hodinovou mzdou, a měsíční pro zaměstnance s měsíční mzdou. Výpočet pro zaměstnance s hodinovou mzdou je stejný jako u čísel algoritmu 44 a 45. U zaměstnanců s měsíční mzdou je výpočet podle vzorce:
Částka = Sazba * dny / fond ve dnech. U čísla algoritmu 46 platí stejné omezení jako u čísla algoritmu 44.
U čísel algoritmu 48 a 49 je sazba měsíční pro všechny zaměstnance. Výpočet je shodný s číslem algoritmu 46 a 47 pro zaměstnance s měsíční mzdou. U čísla algoritmu 48 platí opět stejné omezení jako u čísla algoritmu 44.



IX. Pořizování dat - aut.generování dnů ze zadaných hodin

Byla provedena úprava, která umožní u zvolených kódů v agendě Mzdy > Pořizování dat > Pořizování dat, záložka Pořízení dat nastavit příznak, zda se mají generovat dny ze zadaných hodin.
Dny se vypočtou následujícím způsobem: zadané hodiny se vydělí skutečným úvazkem zaměstnance.
Příznak se nastavuje v menu Mzdy > Pořizování dat > Mzdové položky sloupec "Generovat dny".
Tato změna aplikace vyžaduje spuštění úpravy databáze (nabídka Systém > Správa databáze > Úprava databáze).



X. Služební cesty - DPH a rozpad nákladů na více středisek

1. u výdajů přidány sloupce kód dph a dph.
Kód DPH se odkazuje na číselník DPH, který zatím nenaleznete v menu (v případě potřeby lze modifikovat přes SQL prompt). V číselníku CN (cestovních náhrad) přibyla možnost nastavit výchozí kód DPH (předvyplní se jen pro tuzemskou měnu). Pokud neuplatňujete odpočet DPH, nemusíte se tímto bodem zabývat a cokoli nastavovat.


2. V dolní části záložky výdaje je možnost rozpadnout jednotlivé náklady procentuálně na více středisek, zakázek, projektů.
Sloupce zakázka, reklamace, projekt nejsou editovatelné pro všechny zákazníky, je to zákaznická specialita. Rozpad nákladů není zapracován do žádných existujících výstupů (sestav a exportů). Tato změna aplikace vyžaduje spuštění úpravy databáze (nabídka Systém > Správa databáze > Úprava databáze)