Popisy pracovních míst - číselníky

Z Prirucky

Číselníky

Menu: PIS > Popisy pracovních míst > Číselníky

PIS-popisy-pracovnich-mist-ciselniky.png

Pod touto nabídkou se nachází okno s několika samostatnými číselníky, které se budou nabízet pro vyplňování jednotlivých vlastností popisujících pracovní místo. Jsou to například obory a stupně vzdělání, organizační jednotky, osvědčení a další.


Vzdělávání

  • Stupně vzdělání - Celostátní číselník ČSÚ
  • Obory vzdělání - Celostátní číselník ČSÚ
  • Skupiny oborů vzdělání - Celostátní číselník ČSÚ
  • Osvědčení - Číselník osvědčení z modulu Vzdělávání.


Osobní vlastnosti

  • Osobní vlastnosti
  • Hodnocení osobních vlastností


Charakter práce

  • Profese - Číselník je uživatelský, dodávaný standardně prázdný (nevyplněný). Je tedy na uživateli, jak profese chápe a jak je do systému založí. Pokud by se chtěl uživatel inspirovat, jak naplnit hodnoty, pak jako odkaz je možno uvést, že ve státní správě je používán číselník, který je přidán pod hodnotou vlastnosti číslo 80 – Povolání ve státní správě dle MPSV.


V číselníku profesí sice lze do pole "číslo" zadat písmena namísto číslic, v tom případě se ale do dokumentu "pracovní smlouva" nedotahuje název profese, ale název pracovního místa.


Výskyt položky PROFESE
1. Číselník.
2. Zaměstnanci – Průběh zaměstnání. Menu: Evidence – Evidence zaměstnanců , záložka Průběh zaměstnání. V jaké firmě, v jaké profesi, od kdy do kdy zaměstnanec pracoval.
3. Uchazeči – Průběh zaměstnání. Menu: PIS – Uchazeči – Evidence uchazečů; záložka Průběh zam.uch. V jaké firmě, v jaké profesi, od kdy do kdy uchazeč pracoval.
4. Uchazeči – Pracovní místo. Menu: PIS – Uchazeči – Evidence uchazečů; záložka Pracovní místo. Na jaké pracovní místo resp. na jakou profesi se uchazeč hlásí.
5. Popisy pracovních míst. Menu: PIS – Popisy pracovních míst – Popisy pracovních míst. Pracovní místo je možno popsat vlastností č.2 Profese. Tím je stanoven požadavek na profesi, kterou by zaměstnanec na pracovním místě měl ovládat.
6. Systemizace – vyhledávání. Menu: PIS – Systemizace – Systemizace; k určitému datu, pravoklik myší na vybrané pracovní místo a zvolit Vyhledávání osob. Vyhledávání osob (ze zaměstnanců a uchazečů) splňující požadavky kladené na pracovní místo, event. rozšířené nebo zúžené. Mezi požadavky může být i požadavek na Praxi (zadává se kolik roků) v Profesi (vybraná profese). Při tomto požadavku systém prohledává v uchazečích a v zaměstnancích v záložce Průběh zaměstnání vhodné osoby – počítá, jak dlouho pracoval uchazeč nebo zaměstnanec v profesi – dle data od, data do.
7. Dokumenty – pracovní smlouva. Do pracovní smlouvy do pole druh práce se standardně dotahuje hodnota pracovního místa zaměstnance. Pokud je ale v popisu pracovního místa vyplněna hodnota profese, objeví se zde tato.

Naproti tomu výskyt položky Pracovní místo v aplikaci je mnohem širší. Z výše zmíněných bodů se pracovní místo vyskytuje například v (Zaměstnanci – Průběh zaměstnání … ale jen pokud se jedná o dřívější zaměstnání zaměstnance v naší firmě), (Uchazeči – Průběh zaměstnání .. obdoba), (Uchazeči – Pracovní místo … uchazeč se hlásí na konkrétní pracovní místo).

Pracovní místo je tedy konkrétně svázáno s vaší firmou. V evidenci pracovních poměrů se pracovnímu poměru přiděluje pracovní místo; systém může být nastaven na povinné nebo nepovinné vyplňovaní pracovního místa.

Profesi můžete chápat obecněji než pracovní místa, která jsou založena s ohledem na konkrétní podmínky vaší firmy; jako něco, co přesahuje rámec firmy, co můžete převzít z pracovní historie zaměstnance u předchozích zaměstnavatelů.



Ostatní

  • Cizojazyčné názvy funkcí - Výběrová hodnota v popisu pracovního místa pro vlastnost č.70-Cizojazyčný název funkce. Další návaznost: možnost zobrazení a tisku v systemizaci.


Organizační jednotky


Kategorizace MPSV ČR


Skupiny vlastností


  • Obory státní služby
Obor státní služby (vlastnost 20)

Odkazy