Podpůrčí doby

Z Prirucky

Podpůrčí doby
Menu: Sestavy > Personální sestavy z mezd > Podpůrčí doby
Menu:PIS > Potvrzení > Ukončení podpůrčí doby

Vytvoří se sestava podpůrčích dob, která obsahuje seznam zaměstnanců, kteří byli vybráni podle parametrů programu. U nich jsou uvedeny vyčerpané části podpůrčí doby, délka poslední nemoci, kolik zbývá podpůrčí doby. Pokud zaměstnání trvalo nepřetržitě alespoň 6 měsíců (zaměstnanec nebyl nemocen) před novou pracovní neschopností nová pracovní neschopnost byla způsobena pracovním úrazem, či nemocí z povolání, pak od začátku poslední nemoci (nové pracovní neschopnosti) se může poskytnout podpůrčí doba v trvání jednoho roku (konec podpůrčí doby je vyplněn a je to začátek poslední nemoci + jeden rok).

Tomu, kdo nemá uveden konec podpůrčí doby, se odpočítává od podpůrčí doby kromě délky nové neschopnosti i délky předcházejících neschopností, pokud spadají do období jednoho roku zpět od data vzniku poslední pracovní neschopnosti a nešlo o pracovní úraz či nemoc z povolání.

S-podpurci-doby.png

  • Období - datum, k němuž budou vztaženy podpůrčí doby - implicitně poslední den minulého období
  • Velká mez - počet dní podpůrčí doby, při které se tisknou práce schopní (implic.150)
  • Malá mez - počet dnů podpůrčí doby, při které se tisknou práce neschopní (implic.0)

Při implicitním nastavení parametrů se tady vypíší údaje všech zaměstnanců, kteří jsou práce schopní a čerpali nejméně 150 dnů podpůrčí doby a zaměstnanců, kteří byli k poslednímu dni minulého období v pracovní neschopnosti.

V okně Podpůrčí doby je možnost po stisknutí tlačítka, vytisknout Oznámení o ukončení roku podpůrčí doby.

MR 010.png

Podpůrčí doba u zaměstnance, který se stal důchodcem
Jedná se o případy, kdy se zaměstnanec během pracovní neschopnosti, stane poživatelem starobního důchodu (SD) a nedojde k rozvázání pracovního poměru. Podpůrčí doba jako důchodci se počítá až od data, od kdy se stal poživatelem SD. Pokud nastane situace, že dotyčný zaměstnanec měl v předchozím období jinou takovou nepřítomnost, je nutno udělat kontrolu zpětně a podpůrčí doba bude jen do celkového součtu 380 dnů. V případě důchodce funkce pro výpočet přihlíží i k datu vzniku důchodu. Počítá se souběžně nárok podpůrčí doby 380 dní i nárok důchodce 70 dní (pro rok 2010) a nakonec se zohledňuje nižší hodnota z obou variant.

Podpůrčí doba u důchodců

Přestupný rok

Pozn. 30.7.2007 Podle našeho výkladu § 15 odst.3 zákona č.54/1956 Sb. jsme počítali podpůrčí dobu pro přestupný rok tak, že u PN které mají svůj začátek od 1.3.2007 až do 28.2.2008 je stanoven tzv. výchozí nárok PD na 366 dní, od něj se pak odečítaly započtené dny předchozích nemocí (max.12 měsíců zpětně před poslední PN).

Tento náš výklad zákona byl několikrát zpochybněn prováděnými kontrolami OSSZ u našich zákazníků a neodpovídá ani příkladu uváděnem v ABECEDĚ MZDOVÉ ÚČETNÍ 2007. (Přestože tento algoritmus byl vytvořen právě podle stejné příručky před cca 8 lety).

Obrátili jsme se proto s dotazem na ústředí ČSSZ a od paní Šeredové z oddělení metodiky odb. 32 jsme obdrželi následující popis:

...podpůrčí doba při pracovní neschopnosti trvá ve smyslu ust. § 15 odst. 3 zákona č. 54/1956 Sb., ve znění pozdějších předpisů 1 rok, tzn. 365, popř. 366 dnů.

Nelze však obecně říci, že v přestupném roce je podpůrčí doba vždy 366 dnů. Rozhodné pro trvání podpůrčí doby po 366 dnů je to, že pracovní neschopnost ( resp. nárok na nemocenské) musí trvat v přestupném roce ještě dne 29.února či přechází přes 29.února, přičemž není rozhodné, kdy pracovní neschopnost vznikla, resp. zda vznikla v roce, který je přechodným, či v roce předcházejícím, který přechodným nebyl.

Např.: Pokud by pracovní neschopnost vznikla od 1.10.2007, její trvání by přesáhlo 29.2.2008, pak může být podpůrčí doba až 366 dnů (pokud by nebyly předchozí zápočty podpůrčí doby).

Pokud by pracovní neschopnost vznikla 10.3.2008 (netrvala by 29.2.2008), může být podpůrčí doba jen 365 dnů.

--------------------------------- Na dodatečný dotaz, ve kterém předpisu je tento postup předepsán, se nám dostalo odpovědi:

...Podpůrčí doba, po kterou se poskytuje nemocenské je upravena, jak jsem uvedla, ustanovením § 15 zákona č. 54/1956 Sb., ve znění pozdějších předpisů, který není dále upraven obecným prováděcím předpisem. těchto případech se vychází z vnitřních směrnic upravujících postupy v provádění, které jsou stanoveny mimo jiné také na základě výkladů MPS, ty však slouží pouze pro vnitřní účely orgánů sociálního zabezpečení.

---------------------------------- O verze 1.74.1546 je výpočet PD v přestupném roce upraven podle výše uvedeného popisu.

Odkazy