M - Osobní údaje

Z Prirucky

Osobní číslo
Volná osobní čísla. Systém nabízí nové osobní číslo, které navazuje na dosud vytvořenou číselnou řadu. Pokud uživatel toto číslo změní, je při ukládání dat kontrolováno, aby nebylo duplicitní. V záložce Seznam zaměstnanců naleznete tlačítko ‚Volná osobní čísla‘, které umožní vyhledávat ‚mezery‘ v posloupnosti osobních čísel. Pro prohledávání zadáváte interval od(čísla) do (čísla). Zatrhávací pole ‚Maximálně nejvyšší os.číslo‘ omezí hledání po toto nejvyšší osobní číslo, pokud se nachází v intervalu od–do.


Rodné číslo
Pokud je známo jen datum narození zaměstnance (např. cizinci), může se zadávat rodné číslo jako 9 místné (doplněním tří libovolných číslic – u cizinců by to měly být tři nuly). V tom případě neprobíhá kontrola na modulo 11, systém dokáže vygenerovat pouze kontrolní dotaz: „Je zadáno rodné číslo na 9 číslic a rok narození je větší než 1953. Jedná se o náhradní údaj? (Lze použít, ale neproběhne kontrola na modulo 11).“ s možností odpovědi „Ano“ nebo „Ne“ (uložení nebo neuložení).


Rodné příjmení, všechna dřív. příjmení
Rodné příjmení je pole evidenčního charakteru, všechna dřívější příjmení je pole využívané při tisku nových evidenčních listů důchodového pojištění (ELDP) pro ČSSZ.


Místo narození
Je-li v evidenci zaměstnanců u místa narození uveden jiný kód státu než "CZ", připojí se tento kód do pole místo narození v ELDP – Evidenční listy důchodového pojištění (např. Bratislava SK).


Kód státu
V sekci trvalé bydliště - nabízí se dvouznakové kódy z číselníku státních příslušností.. Tento údaj je nepovinný a je potřeba jej vypsat jen v případě zahraniční adresy (podobně jako kód státu u místa narození). Tuto úpravu si vynutila potřeba generovat adresy v cizině a v tuzemsku u cizinců v hlášení změn do registru pojištěnců ČSSZ. Původní řešení, kdy indikace zahraniční adresy byla přebírána z použití adres k ELDP, se ukázalo jako nedostatečné.


Národnost
V souvislosti se zákonem na ochranu osobních údajů lze v aplikaci nastavit pomocí rozšiřujícího parametru EVID_CITLIV_POL (sk. 1) přístup na položky, které jsou zařazeny do kategorie citlivých údajů. Pokud je v tomto parametru nastavena hodnota ‚n, pak není přístupný údaj národnost pro žádného ze zaměstnanců. Při nastavené hodnotě ‚a' lze individuálně nastavovat přístup k tomuto údaji pro jednotlivá osobní čísla v poli ‚Zaměstnanec souhlasí s evidencí citlivých dat‘.


Státní příslušnost
zde pro Českou republiku zadávejte č. 203, zároveň v rozšiřujícím parametru CECH_is_stprisl (sk. 1) je potřeba mít vyplněnu hodnotu 203.


Rodinný stav
u volby svobodný, rozvedený půjde zadat ošetřování člena rodiny v délce 16 dnů.


Kmenové středisko
Fyzické zařazení zaměstnance. Pokud v evidenci zaměstnanců, v osobních údajích měníte kmenové středisko, systém automaticky nabídne, zda má změnu zapsat i pro všechny aktuální pracovní poměry (pro položku pracovní středisko). Obdobně též naopak (změnu v pracovním poměru v pracovním středisku systém nabídne zapsat do evidence zaměstnanců do položky kmenové středisko). Pozor na změnu střediska prostřednictvím budoucích změn: zde je nutné pořídit oba záznamy!


Evidenční stav
barevně zvýrazněný údaj informující o evidenčním/mimo evidenčním stavu zaměstnance. Na obrazovce jej najdete vpravo uprostřed. Podmínkou je mít nastaven rozšiřující parametr INFO_EV_STAV (sk. 1).

Barevná indikace pole má následující význam:
modrá – evidenční stav
zelená – mimo evidenční stav
červená – zaměstnanec po výstupu.


Trvalé bydliště
U povinných položek (PSČ, Místo), si můžete pomoci rozšiřujícího parametru PSC_nacist (sk. 1), nastavit čtyři stavy:

  • a-Ano zadáte PSČ z číselníku. Položka Místo se zobrazí automaticky. Do položky Pošta se musí text vepsat.
  • N-Ne vepíšete PSČ a po stisku Enter se položka Místo zobrazí automaticky. Do položky Pošta se musí text vepsat.
  • o-Ano-obec do místa a pošta do pošty zadáte PSČ z číselníku. Hodnota pole „Obec“ z číselníku PSČ bude automaticky vkládána do místa i do pošty.
  • m-Ano-obec do místa a pošty obec z číselníku PSČ je vložena do místa i do pošty
  • i-Ano-pošta do pošty a také do obce zadáte PSČ z číselníku a hodnota pole "pošta" z číselníku PSČ bude automaticky vložena do pošty a do obce (místa).
  • p-Ano-obec do pošty zadáte PSČ z číselníku. Položka Pošta se zobrazí automaticky. Do položky Místo se text musí vepsat.


Post code
Varianta, kdy namísto PSČ je pro zahraniční adresy uváděno do ELDP toto pole PostCode.


Zobrazení adresy na mapě
Pro zobrazení tlačítka pro vyvolání mapy u adres ve formulářích je potřeba nastavit rozšiřující parametry: MAPY (skupina 12) - možné hodnoty jsou: "nezobrazovat", "Mapy.cz", "GoogleMaps". Vyhledávání dle GoogleMaps bývá spolehlivější. GOOGLEMAPS (sk. 12) - možné hodnoty jsou: "ano", "ne". Tlačítko se objeví v Evidenci zaměstnanců/Osobní údaje, režim Editace. Nebo v PIS/Uchazeči, režim Editace. Kliknutí na tlačítko způsobí otevření webového prohlížeče a zobrazení adresy na mapě.


Použití adres
Prostřednictvím tlačítka „Použití adres“ (ve spodní části okna) lze určit, zda se pro ELDP (Evidenční listy důchodového pojištění) má použít adresa trvalého nebo přechodného bydliště. Dále je zde možné určit, zda se jedná o zahraniční adresu a případně také kód státu.


Doručovací adresa
Můžete vyplnit nepovinné údaje v položkách Ulice, PSČ, Pošta, Místo. Stejně jako u trvalého bydliště, si můžete pomoci rozšiřujícího parametru PSC_nacist (sk. 1), zvolit způsob vyplňování položek. Jen ve stavu 2. a 3. (´Ne´ a ´Ano-místo do pošty´), je funkčnost totožná.


Datum nástupu
Kromě data nástupu lze rozšiřujícím parametrem DATUM_1_NAST(sk. 1) nastavit i zobrazení položky datum 1.nástupu. Používá se např. pokud nástupnická firma chce zohlednit nástup u minulé firmy z důvodu pracovních jubileí (sestava: Jubilea). Datum nástupu je důležité pro přihlášky na zdravotní a sociální pojišťovnu.


Datum výstupu
Zadáváte datum výstupu, důvod ukončení, případně můžete změnit kmenové středisko. Pokud jste zaměstnanci neukončili pracovní poměr(y), systém vás na to upozorní a nabídne vám i ukončení pracovního poměru ke zde zadanému datu a s uvedeným důvodem. Po jejich ukončení se přepočítá zbývající dovolená. Zaměstnanec zůstává v databázi, ale v seznamech je zbarven červeně.


Evidenční data


Započtená praxe
Předch.zaměstnání – roky a dny. Pole jsou standardně editovatelná.

Po přepnutí rozšiřujícího parametru Pred_zam_z_prub (sk. 1) na ´Ano´ se stanou pole needitovatelnými – doba předcházejícího zaměstnání bude vypočtena ze záznamů navedených v záložce ´Průběh zaměstnání´ (Evidence zaměstnanců), ale jen těch záznamů, které jsou identifikovány jako ´naše organizace´. Související sestava je sestava ´Jubilea – narozeniny´ (Sestavy - Personální evidenční sestavy).

Současné zaměstnání – roky, dny. Zobrazovaný údaj, který se počítá jako rozdíl mezi systémovým datem na PC a datem nástupu.
Celkem - roky, dny. Údaj získaný součtem dvou předchozích údajů.
Viz též sestava: Sestavy – Personální evidenční sestavy – Seznam evid.zaměstnanců.


Zdravotní postižení
Může mít čtyři hodnoty (výběr ze seznamu) nebo nevyplněno Tato položka je důležitá kvůli ÚP. Sestava podíl zam. se ZPS (Sestavy – Stavy zaměstnanců – Podíl zam. se ZPS) je vypočítávána na základě údajů o zdravotním postižení zadaných v tomto poli.

Po kliknutí na tlačítko „Historie“ je možno vkládat záznamy s časovou platností (např. zdravotní znevýhodnění od 1.8.2009 do 31.1.2010, částečně invalidní od 1.2.2010). Je možno vkládat jen záznamy historické, tzn. takové, které mají datum v minulosti vzhledem k aktuálnímu období. Nepředpokládá se zde mazání již zadaných záznamů, tzn. příp. opravy se provedou přepsáním hodnoty (např. z hodnoty „invalidita 1.st“ na hodnotu „ne“).


Důchod
Nutné zadávat u důchodců. Má vliv na základní nezdanitelnou částku u starobního důchodů, na slevu zdravotního pojištění. Druh důchodu 11, 12, 13 se projeví v sestavě „Registr pojištěnců ČSSZ“ (Sestavy - Odvody).


Počet dětí pro důchod ženy
Pokud podle rodného čísla systém zjistí, že se jedná o ženu, je zpřístupněna tato položka, do které lze zadat počet dětí rozhodných pro výpočet důchodového věku. Při změně tohoto údaje dojde k přepočtu důchodového věku. Toto pole nemusíte vyplňovat, pokud jste správně navedli rodinné příslušníky.


Důchodový věk
Z rodného čísla, případně u žen z počtu ‚dětí pro důchod‘, systém automaticky vypočte roky a měsíce, kdy zaměstnanec dovrší důchodový věk.