M - Lékařská evidence

Z Prirucky

Které číselníky musí být vyplněny

Menu: PIS – Lékařská evidence – Číselníky

Výchozím a povinným číselníkem pro tento modul je číselník prohlídek.


Vysvětlení důležitých položek tohoto číselníku:

Četnost - pro periodické prohlídky uvádějte četnost jako číslo v měsících, u neperiodických zadejte 0.
Typ - výběr jedné z hodnoty: vstupní, výstupní, periodická, mimořádná, následná.
Počet opakování – určuje počet kolikrát se má daná prohlídka opakovat s danou periodou.
Věk od, Věk do - tato pole slouží k plánování prohlídek závislých na věku zaměstnance, kdy od určitého věku je odlišná (častější) periodicita prohlídek.
Předchozí – zadávání věkově předcházející prohlídky.
Skupina prohlídek – zařazení prohlídky do jedné ze skupin prohlídek (jednorázové, periodické).
Nadřízená – určení nadřazené prohlídky. Pokud zaměstnanec úspěšně projde nadřazenou prohlídkou, systém bude toto chápat jako splnění požadavku na zaměstnance na podřízenou prohlídku, a tuto skutečnost zohlední v plánu prohlídek.
Kategorie rizika - možno vybrat jedno riziko z hodnot dříve zadaných do číselníku rizik (PIS - Popisy pracovních míst - Číselníky). Kategorii rizika je pak možno nechat zobrazit ve formuláři pro lékaře.

Dále je třeba vyplnit číselník Lékaři.

Nepovinnými číselníky jsou: Skupiny prohlídek, Plátci, Očkování, Očkování pro zemi, Ceny prohlídek.


Jak správně zadat periodické, věkově omezené prohlídky do číselníku?

Vytvoříme prohlídky podle věku (např. do 50, nad 50, nad 60..) a k nim obecnou prohlídku. Jednotlivé prohlídky musí na sebe navazovat. To zabezpečíme pomocí polí 'Věk od/do' a pole 'měsíců' (Pozor, měsíce jsou brány 0 – 11) a dále je třeba určit předcházející prohlídky pomocí pole 'Předchozí'.

Příklad:
Řidič z povolání do 50

perioda 36
věk od měsíců
Věk do 49 měsíců 6


Řidič z povolání nad 50

perioda 24
věk od 49 měsíců 7
Věk do 59 měsíců 6

Předchozí – Řidič z povolání do 50

Řidič z povolání nad 60

perioda 12
věk od 59 měsíců 7
Věk do měsíců

Předchozí – Řidič z povolání nad 50

Řidič z povolání → obecná prohlídka

perioda 0
věk od měsíců
Věk do měsíců

Předchozí – Řidič z povolání nad 60

Po správném navedení do číselníku už stačí zadat na dané pracovní místo (PIS – Popisy pracovních míst – Popisy pracovních míst) obecnou prohlídku.


Základní předpoklady správného fungování tohoto modulu

Vyplněné povinné číselníky. V systému musí být vedeny požadavky k dané osobě. Buď v popisu pracovního místa ve vlastnostech lékařských prohlídek (skupiny ‚nástupní‘, ‚výstupní‘, ‚ostatní‘); nebo navedeny v ‚dodatečných prohlídkách‘ v případě, že nevlastníte modul popisy pracovních míst.


Jak definovat lékařské prohlídky

Doporučujeme prohlídky definovat pro pracovní místa v agendě ‚Popisů pracovních míst.‘ Tento přístup je systémovější. V případě, že nevlastníte modul Popisy pracovních míst, tak se lékařské prohlídky zadávají ke konkrétnímu zaměstnanci v záložce 'Dodatečné' (PIS – Lékařská evidence – Evidence lékařských prohlídek).


Uskutečněné prohlídky

Individuálně
Menu: PIS – Lékařská evidence – Evidence lékařských prohlídek

Zde navádíme výsledky uskutečněných prohlídek vybranému zaměstnanci. Sleduje se: druh prohlídky (výběr z číselníku prohlídek), výsledek (schopen / neschopen‘), platnost od, typ (nástup / výstup / ostatní). Ostatní údaje jsou nepovinné. Pozor na zatrhávací pole 'potlačení periodicity‘ (tj. Ano/Ne) slouží k možnosti potlačit periodicitu u dané prohlídky za daného zaměstnance; pak se prohlídka nebude nabízet v plánovaných prohlídkách u daného zaměstnance, byť prohlídka má periodu a byla zavedena v požadavku buď na pracovní místo nebo v záložce ‚Dodatečné‘.

Hromadně
Menu: PIS – Lékařská evidence – Evidence lékařských prohlídek – záložka Plánované

Po vybrání období, vybrání celého podniku necháme načíst data a pomocí tlačítek 'S datem následující uložit do uskutečněných' nebo 'S uvedeným datem uložit do uskutečněných' převedeme prohlídky do uskutečněných.


Kontrola 90 dnů
Od 1.4.2012 začal platit nový zákon o pracovně-lékařské službě. Preventivní lékařské prohlídky mohou být uskutečněné až 90 dní před končící platností stávající prohlídky. Dle výkladu zákona platnost této prohlídky nabíhá až v den skončení platnosti stávající.

Postup kontroly:

  • Načtěte uskutečněné lékařské prohlídky v režimu Sestava.
  • Přidejte do sestavy sloupce "uskutečněna" a "rozdíl" (pomocí tiskového manažera).
  • Sloupec "uskutečněna" uvádí datum uskutečnění prohlídky.
  • Setřiďte sestavu dle sloupce "rozdíl", který uvádí rozdíl mezi daty "platnost od" a "uskutečnění". Z toho vyplývá, že pokud je rozdíl v rozmezí 0 až +90 dnů, je dodrženo výše uvedené pravidlo. Pokud je hodnota jiná, jedná se zřejmě o chybu.


Barevné rozlišení uskutečněných prohlídek

V režimu ‚Pohled‘ mohou být některé prohlídky barevně odlišeny, zelená znamená, že u tohoto zaměstnance existuje prohlídka stejného druhu, ale novějšího data. Modrá indikuje, že datum prohlídky bylo starší než datum nástupu zaměstnance – umožňuje hlídat vysoké periody prohlídek, např. zaměstnanec nastoupil v roce 1999 a v roce 1995 byl na protitetanové injekci – systém pohlídá další periodu této prohlídky.


Dodatečné prohlídky

Menu: PIS – Lékařská evidence – Evidence lékařských prohlídek

Zde zadáváte prohlídky, které chcete, aby se zaměstnanci plánovaly (byly po něm vyžadovány) nad rámec prohlídek vyplývající z popisu pracovního místa. Např. takto můžete zadat jinou periodu než v popisu pracovního místa nebo dodatečné vyšetření.

Pro správné plánování prohlídek nezapomeňte zatrhnout pole ´Počítat periodu´, chcete-li aby periodicita prohlídky (stejná jako je navedená v číselníku) zůstala zachována.


Plánované prohlídky

Menu: PIS – Lékařská evidence – Evidence lékařských prohlídek

Po výběru vstupní, výstupní nebo ostatní a výběru, jestli chcete načíst data pro aktuálního zaměstnance nebo celý podnik stisknete tlačítko ‚Načíst data‘. Zobrazí se plánované prohlídky s ohledem na přidělené prohlídky k pracovnímu místu, na kterém je zpracovávaný zaměstnanec. Po načtení dat je možné vytvořit předtištěný formulář pro lékaře. Dále je možno na tlačítko „Odeslat e-mail“ odeslat upozorňující e-mail zaměstnancům (všem načteným), že se mají dostavit na lékařskou prohlídku. Podmínkou je mít navedenu e-mailovou adresu zaměstnance do práce (Evidence - Evidence zaměstnanců - Kontakty).

Pomocí tlačítek 'S uvedeným datem uložit do uskutečněných' nebo 'S datem následující uložit do uskutečněných' převedeme danou prohlídku do záložky Uskutečněné prohlídky. S tím rozdílem, že nastavené datum vkládá do položky "Uskutečněna" a do položky "Platnost od" vkládá hodnotu položky "Datum následující".

Dále je možné vybrané (označené) záznamy pomocí tlačítka „Externí dokumenty“ odeslat do souboru .txt. Nad tímto souborem je pak možno vytvořit např. dokument MS Word v režimu hromadné korespondence – např. vlastní podobu formuláře pro lékaře.

Popis rozšiřujících parametrů k formuláři pro lékaře viz. příručka: Parametry k formuláři pro lékaře


Očkování, očkování pro zemi

V záložce 'Očkování' se navádí provedená očkování do zahraničí k vybranému zaměstnanci. Zadává se: Druh očkování (výběr), datum, plátce, lékař, částka, poznámka.

Záložka 'Očkování pro zemi' představuje souhrn plánovaných očkování do zahraničí. Je třeba vybrat: stát (výběr), ‚období od, období do‘ (měsíc a rok), buď za vybraného zaměstnance nebo za celý podnik. Poté stisknout tlačítko 'Načíst data'. Je také možné vytisknout doklad pro lékaře.


Upozorní systém na končící platnost lékařské prohlídky?

Ano systém upozorní na končící platnost, je ale třeba mít povolena varovná hlášení (Pomůcky – Varovná hlášení) pomocí tlačítka 'Nastavení'. Končící platnost lze také sledovat v menu PIS – Lékařská evidence – Tiskové sestavy záložka 'Požadované sestavy'.


Jaké výstupy lze z lékařské evidence získat?

Menu: PIS – Lékařská evidence – Tiskové sestavy

Provedené prohlídky – po vybrání období a stisku tlačítka 'Načíst sestavu' zobrazí uskutečněné lékařské prohlídky.
Prohlídky po lékařích – informace o uskutečněných prohlídkách podle lékařů za vybrané období.
Požadované prohlídky - dává přehled o požadovaných prohlídkách k danému období.
Riziková pracoviště – přehled zaměstnanců vykonávající rizikové práce.


Kde a jak evidovat úrazy?

Menu: PIS – Lékařská evidence – Evidence úrazů

Po zvolení zaměstnance v seznamu zaměstnanců vložíme nový záznam v záložce 'Evidence úrazů' buď stiskem tlačítka Vložit v nástrojové liště, volbou z menu Údaje – Vložit nový záznam nebo stiskem Hot-key CTRL-W. Poté lze vyplnit formulář s náležitými údaji. Po vyplnění dat je možno vytisknout formulář "Záznam o úrazu".

Pokud došlo k nějaké změně týkající se úrazu (hospitalizace přesáhla 5 kalendářních dnů, úrazem postižená zaměstnanec zemřel...), lze vyhotovit 'Hlášení změn' a vytisknout formulář (pro sociálku).


K vybranému úrazu (ze záložky 'Evidence úrazů') se pořizuje jeden nebo více řádků o tzv. nápravných opatřeních (záložka 'Evidence nápravných opatření').

Přehled o úrazech si můžete zobrazit v záložce 'Seznam úrazů'.

Drobná poranění se zadávají do záložky 'Drobná poranění'.


Výstupy k úrazům

Menu: PIS – Lékařská evidence – Úrazy přehledy

V tomto okně jsou vedeny přehledy úrazů zaměstnanců. Ke správné funkčnosti je nutné správné a úplné vyplnění záložky 'Evidence úrazů'.

Středisko podnik - po výběru období, střediska a použití tlačítka 'Načíst' se zobrazí úrazy na středisku k celkovému počtu. Je možné si vybrat zobrazení úrazů na středisku tabulkou nebo graficky (ve spodní části okna).
Porovnání středisek - po výběru období, středisek (požadovaná střediska vyberete pomocí myši + Ctrl), zvolení početního nebo procentuálního zobrazení a použití tlačítka 'Načíst' je možné si vybrat porovnání počtu úrazů na střediscích tabulkou nebo graficky.
Zdroje úrazů - po výběru období, střediska nebo výběru celého podniku, zvolení početního nebo procentuálního zobrazení a použití tlačítka 'Načíst' je možné si vybrat porovnání jednotlivých zdrojů úrazů za vybrané období tabulkou nebo graficky.
Příčiny úrazů - opět po výběru období, střediska nebo výběru celého podniku, dále zvolení početního nebo procentuálního zobrazení a použití tlačítka 'Načíst' je možné si vybrat porovnání počtů jednotlivých příčin úrazů za vybrané období tabulkou nebo graficky.