Legislativa SK 1.3.2022

Z Prirucky

Legislativa 1.3.2022 - změny v aplikaci Slovensko aktualizováno 26.4.2022

Postup instalace změn

Níže uvedené změny proveďte v období 3/2022 !

1. Proveďte zálohu databáze.

2. Aktualizujte aplikaci na sestavení CS16 7571E nebo vyšší.

3. Proveďte úpravu databáze (otevřete menu: Systém/Správa databáze/Úprava databáze a stiskněte tlačítko "Spustit"). Upozornění: operace může trvat delší dobu (desítky minut) než obvykle.

4. Proveďte doplnění rozšiřujících parametrů (otevřete menu: Nastavení/Rozšiřující parametry a stiskněte tlačítko "Doplnit nové parametry").

5. Proveďte doplnění nový pojmů (otevřete menu: Mzdy/Mzdové číselníky/Pojmy a stiskněte tlačítko "Doplnit pojmy").

6. Proveďte jednorázové nastavení legislativních parametrů (otevřete menu: Pomůcky/Nastavení legislativních parametrů, parametr se doplní automaticky, případně budete vyzvání k doplnění parametrů).

Funkce doplní nový legislativní parametr financ_podp_pod (hodnota 0.5), který uvádí výši nové pojistného na financování podpory v čase zkrácené práce.

7. Spusťte jednorázovou funkci č.191-Nastavení legislativy 3/2022 - Financovanie podpory (jen SK) (v menu: Systém/Jednorázové funkce. Tato funkce založí novou mzd.položku 986 - FINANCOV.PODP., doplní tento nový kód do číselníku společních převodů a nastaví výchozí započitatelnost do nového pojistného u existujících mzdových položek.

Upozornění: V případě, že kód 986 používáte pro jiné účely, je nutno provést přečíslován tohoto původního kódu mzdové položky na jiný. Kód 986 je tedy nově striktně vyhraženo pro nový typ pojistného. Přečíslování provedete pomocí Hromadné přečíslování (jednorázová funkce 34) "MZDOVÉ POLOŽKY". V případě nejasností doporučujeme v tomto případě kontaktovat hotline dodavatele.


Zrušení odvodové výjimky dlouhodobě nezaměstnaných

K 1.3.2022 byla zrušena odvodová výjimka v případě zaměstnávání dlouhodobě nezaměstnaných.

Aplikace: Systém automaticky přestane od období 3/2022 tuto odvodovou výjimku uplatňovat. Není proto nutno u daných pracovníků rušit označení v agendě Pracovní poměry, nicméně z evidenční důvodů je to vhodné.


Pojistné na financování podpory v době zkrácené práce

Obecné informace

Od 1.3.2022 vzniká zaměstnavatelům nové povinné sociální pojištění "poistné na financovanie podpory v čase skrátenej práce" (zkratka PFP).

Plátcem je pouze zaměstnavetel a to za zaměstnance na pracovním poměru či profisportovce. Tzn. neplatí se za dohodáře, jednatelé apod.


Sazba pojištění

Sazba pojištění na financování podpory (PFP) je stanovena na 0,5% z vyměřovacího základu. Vyměřovací základ je stejný jako u ostatních složek sociálního pojištění. Rovněž je obdobně stanoven maximální vyměřovací základ ve výši 7násobku průměrné mzdy a také zaokrouhlení na €c dolů.

O sazbu PFP se snižuje stávající sazba pojistného na pojištění v nezaměstnanosti placené zaměstnavatelem (kód 994).

Tzn. v případě, že zaměstnavatel odvádí PFP, tak sazba pojištění v nezaměstnanosti se za zaměstnavatele snižuje na 0,5%. Pokud za zaměstnance se PFP neodvádí (dohody...), tak sazba pojištění v nezaměstnanosti zůstává ve výši 1%.

Pozor na výjimku v případě osvobození od platby pojistného v nezaměstnanosti v případě starobních či invalidních důchodců. Toto osvobození se nového PFP netýká!


Financování pojištění v KS mzdy

V systému KS mzdy byly provedeny rozsáhlé úpravy, které zajišťují správnost stanovení pojištění na financování podpory v době zkrácené práce (PFP).

  • Po provedení všech potřebných kroků (viz Postup instalace změn) bude systém při výpočtu mezd automaticky generovat kód 986-FINANC.PODP. spolu s ostatními složkami sociální pojištění. V případě, že jste tento kód používali pro jiné účely, v rámci implementace je potřeba provést přečíslování. Kód má výchozí nastavení vč.kódů účtování stejné jako kód 994-Poistenie v nezamestnanosti podniku.
  • Generování PFP se provádí u druhu pracovního poměru 1-hlavní pracovní poměr a 2,3-vedlejší pracovní poměr. U ostatních druhů PP se PFP negeneruje. V případě, že se u uvedený pracovních poměrů vyskytuje pracovní kategorie typu "statutár", tak se PFP rovněž negeneruje. Statutár se určuje číslem pracovní kategorie uvedené v rozšiřujících parametrech ve sk.č.2 "statutar" (viz Rozšiřující parametry (skupina 2)). V případě statutára s podílem nad 50% (určeno parametrem "statutar_vlastn") se postupuje standardně.
  • V číselníku mzdových položek přibyla nová započitatelnost "Financovanie podpory". Při implementaci změn se tato započitatelnost nastaví shodně, jako je započitatelnost "V nezamestnanosti". Viz Mzdové položky (Slovensko).
  • V Číselník společných převodů se nová položka 986-FINANC.PODP. automaticky přidá k odvodům na Sociální pojišťovnu. Doporučujeme toto nastavení zkontrolovat.
  • Byly upraveny standardní varianty výplatních lístků o novou položku Financovanie podpory v části rekapitulace.
  • Upraveny byly rovněž výstupy pro Sociálnu poisťovnu - Mesačný výkaz a výkaz poistného a prispevkov tak, aby datový soubor obsahoval i nové položky PFP.
  • Příslušně byly upraveny i standardní sestavy a rekapitulace, které podchycují odvody pojistného za zaměstnavatele

Přestože došlo k rozsáhlému testování práce s novou položkou pojisného napříč celým systémem KS mzdy, nelze vyloučit, že v některých místech bude nutno ještě provést další úpravy až dle odezvy v praktickém provozu. Doporučujeme při zpracování mezd za 3/2022 zvýšenou pozornost při závěrečných kontrolách, zejména s ohledem na exporty dat do účetních systémů, bankovních systémů či zákaznických výstupů či modulů. Rovněž v případě, kdy používáte vazby na mzdovou databázi z jiných informačních systémů, je možné že bude nutné doladění se zohledním nové složky sociálního pojištění.


Kurzarbeit - podpora v období zkrácené práce

Obecné informace

Od 1.3.2022 může zaměstnavatel čerpat podporu na úhradu části mzdových nákladů na zaměstnance v období, kdy zaměstnanci nepracují z důvodu překážek na straně zaměstnavatele. Těmito překážkami je omezení činnosti z důvodu vnějších faktorů, které jsou přesně specifikovány. Jde především o mimořádné situace a okolnosti, které mají dočasný charakter, zaměstnavatel těmto nemohl předejít a ani je nemohl očekávat a mají vliv na přidělování práce zaměstnancům.

Veškeré podrobnosti k této problematice naleznou zaměstnavatelé na speciální stránce zřízené Ministerstvem práce, sociálnych vecí a rodiny Slovenskej republiky : www.skratenapraca.gov.sk.

Níže uvedené informace jsou pro obecné seznámení s problematikou.


Základní podmínky nároku na podporu

  • V danou dobu zaměstnanci nepracují a je jim vyplácena náhrada mzdy nejméně ve výši 80% průměrného výdělku.
  • Není přidělana práce nejméně 1/3 zaměstnanců (celé firmy/organizační složky) a to v rozsahu nejméně 10% z týdenního pracovního fondu
  • Za zaměstnance se pro tyto účely považují fyzické osoby v pracovním poměru nebo profisportovci.
  • Pracovně právní vztah zaměstnance, na kterého se žádá podpora, musí trvat ke dni žádosti nejméně 1 měsíc.
  • Na pracovně právní vztah zaměstnance, na kterého se žádá podpora, neplyne výpovědní doba.
  • Dané pracovní místo musí být zachováno nejméně 2 měsíce od období žádosti o podporu.
  • Pracovně právní vztah zaměstnance, na kterého se žádá podpora, nemá žádnou zbývající dovolenou z minulého roku (tato se musí vyčerpat přednostně).
  • Nelze zaměstnance přeřadit na jinou práci.
  • Musí být odvedeno pojistné na sociální pojištění za celé období minimálně 24 měsíců před měsícem čerpání podpory
  • Musí být uzavřena písemná dohoda se zástupci zaměstnanců nebo se zaměstnanci se souhlasem o podání žádosti
  • Žádost byla podána nejpozději do konce kalendářního měsíce následujícím po období, na které je žádost o podporu podána.


Výše podpory

Výše podpory je 60% průměrného výdělku zaměstnance kráte počet hodin překážek v práci. Zároveň výše podpory na hodinu je maximálně 60% z 1/174 dvojnásobků průměrné mzdy v hospodářství SR. Aktuálně je to max. 7,8138 € / hod..


Nový mzdový kód pro Kurzarbeit

Konkrétním zaměstnancům je potřeba v období, kdy nepracují z důvodu omezení činnosti zaměstnavatele, pořídit standardním způsobem nepřítomnost v práci.

Pro tyto účely je potřeba založit novou mzdovou položku, která bude určena jen pro účely Kurzarbeit, a to v číselníku Mzdové položky.

Položka by měla být v intervalu 500-589, číslo algoritmu dle výše náhrady - např. pro 80% z průměru to bude 3080. Protože aktuálně není stanoveno prominutí platby sociální či zdravotní pojištění z této náhrady, odvádí se všechny složky pojistného jako u jiného obdobné složky. Vzorové nastavení je vidno na obrázku.

Mzdová položka Kurzarbeit

Kód mzdové položky Kurzarbeit je rovněž nutno zavést do Pojmy (číselník), a to pod nový pojem Kurzarbeit. Tento pojem by měl být založen při instalaci legislativních změn tlačítkem "Doplnit pojmy".

Následně takto zadefinovaný kód pořizujete opět obvyklým způsobem k zaměstnancům např. přes agendu Jiná nepřítomnost nebo importem z docházkového systému.


Sestava pro Kurzarbeit - poklad žádosti

Žádost o podporu podává zaměstnavatel elektronicky na Úrad práce SR. Jako podpůrný prostředek pro žádost byla vytvořena v aplikaci KS mzdy nová sestava Kurzarbeit.

Tuto naleznete v menu Sestavy/Mzdové sestavy/Vyplacené náhrady záložka Kurzarbeit. Sestava pro Kurzarbeit

Sestava obsahuje přehled všech pracovně právních vztahů s veškerými údaji, které jsou dostupné v aplikaci KS mzdy pro účely žádosti o podporu.

Je zde vidět čerpání náhrady mzdy (viz pojem Kurzarbeit), případný zůstatek dovolené z min.roku a položka "Vyhovuje", na základě, které lze filtrovat seznam zaměstnanců.

Export dat do souboru je možný obvyklým způsobem [Exporty dat], tudíž lze seznam zaměstnanců přenést např. do Excelu a připravit si tak poklady pro elektronickou žádost.


Odkazy