Legislativa 1.1.2013 - komentář - daně

Z Prirucky

Placení daní v roce 2013

K 1.1.2013 nabývá účinnosti zákon č. 456/2011 Sb. o Finanční správě ČR, ve znění pozdějších předpisů.
Od 1.1.2013 je výběrem daní pověřeno pouze 14 finančních úřadů umístěných podle správního uspořádání ČR a Specializovaný finanční úřad se sídlem v Praze.
Zaplatit daň novým krajským finančním úřadům, tzn. na nové účty finančních úřadů, bude nejdříve možné k datu splatnosti od 1. ledna 2013, kdy budou účty otevřeny v ČNB. V souladu se schváleným zákonem o pojistném na důchodové spoření bude s účinností od 1.1.2013 zavedeno nové peněžité plnění – pojistné na důchodové spoření. Jednotlivé FÚ budou pověřeny výběrem pojistného od účastníků spoření a následným převodem na účty penzijních společností.
(Mzdová účetní 1/2013)


Zvýšení daní v úsporném balíčku

(Zákon č. 500/2012 Sb., o změně daňových, pojistných a dalších zákonů v souvislosti se snižováním schodků veřejných rozpočtů)

Jde o tzv. úsporný nebo též schodkový balíček, který předložila vláda s cílem zvýšit příjmy a optimalizovat výdaje veřejných rozpočtů v následujících letech. Přináší zejména zvýšení daně z přidané hodnoty, „solidární“ daň u osob s vyššími příjmy a omezení tzv. výdajových paušálů u některých kategorií osob samostatně výdělečně činných:

DAŇ Z PŘÍJMU

Dojde k omezení výdajových paušálů maximální částkou u těchto skupin OSVČ: - poplatníci, pro něž je stanoven výdajový paušál ve výši 40 %, což jsou osoby podnikající podle zvláštních předpisů (např. lékaři, auditoři, majitelé fotovoltaických elektráren, znalci, advokáti, dále osoby s příjmy z autorské a umělecké činnosti a tzv. svobodná povolání) nadále budou moci takto uplatnit výdaje maximálně do výše 800 tis. Kč; - poplatníci, pro něž je stanoven paušál 30 %, což jsou osoby s příjmy z pronájmu, budou moci uplatnit výdaje nejvýše do částky 600 tis. Kč.

Současně nebude možné uplatnit slevu na dani na manžela ani daňové zvýhodnění na vyživované dítě, budou-li výdaje uplatňovány paušálem u jednotlivých dílčích základů tvořících v součtu více než polovinu celkového základu daně.

Solidární zvýšení sazby daně o 7 % dopadne na osoby s příjmy přesahující 48násobek průměrné mzdy (v roce 2013 je to 1 242 432 Kč). Vztahuje se na období 2013-15. Tyto osoby budou zároveň povinny podat daňové přiznání; to dopadne i na zaměstnance, pokud budou mít takto zvýšenu byť jedinou zálohu na daň z příjmů ze závislé činnosti.

Na 35 % se zvyšuje srážková daň z příjmů z pronájmu, vypořádacího podílu, likvidačního zůstatku, příjmů z ovládací smlouvy či smlouvy o převodu zisku osobám (fyzickým i právnickým), které nejsou daňovými rezidenty EU, EHP a dalších států, s nimiž ČR provádí smlouvu o zamezení dvojímu zdanění.

V letech 2013 – 15 se ruší daňová sleva na poplatníka pro důchodce.

Největší změnou je však tzv. solidární zvýšení daně z příjmu, které se bude týkat jak zaměstnanců, tak živnostníků. Navíc spuštěním druhého pilíře se markantně navýší administrativa pro zaměstnavatele, kteří budou povinni odvádět důchodové pojištění na Českou správu sociálního zabezpečení i finanční úřad. Sem budou muset rovněž podávat nová hlášení a vyúčtování.

http://www.podnikatel.cz/clanky/danove-novinky-v-roce-2013-prehled-pripravili-odbornici/ dne 15.1.2013


Zkrácení lhůty pro předložení vyúčtování daně vybírané srážkou

Vyúčtování daně vybírané srážkou podle zvláštní sazby daně z příjmů fyzických osob za zdaňovací období 2012 se podává ve lhůtě do 2. dubna 2013.


Zvýšení limitu pro daňové osvobození

Úprava v paragrafu 6, odst. 9 písm. p) Zákona o dani z příjmů č. 403/2012 Sb. zvyšuje současný limit od daně osvobozených příspěvků (pojistného) zaměstnavatele na připojištění (i soukromé životní pojištění) zaměstnance z 24 000 Kč ročně na 30 000 Kč počínaje rokem 2013. Do tohoto ročního úhrnu se zahrnují i příspěvky zaměstnavatele na nové doplňkové penzijní spoření v rámci tzv. III. pilíře.


Důchodce - bez nároku na slevu

Řada poplatníků - pracujících důchodců, ve snaze zachovat si nárok na slevu na dani, zvolila před koncem minulého roku možnost danou zákonem o důchodovém pojištění, a to zastavení výplaty důchodu na dobu jednoho či více dnů, případně i 90 dnů. Generální finanční ředitelství (GFŘ) zveřejnilo, že pokud byl tento krok učiněn jen s cílem získání slevy, potom to bude finanční správa posuzovat jako zneužití práva a uplatněná sleva na dani bude dodatečně doměřena.

Doporučuje se nyní zaměstnavatelům důchodců při výpočtu měsíční zálohy na daň z příjmů slevu u zaměstnanců - důchodců, kteří v prohlášení uvedli, že 1. 1. 2013 nebyli příjemci důchodu, zatím vzhledem ke stanovisku GFŘ neuplatňovat a vysvětlit jim, že sleva bude uplatněna nejpozději v ročním zúčtování, nebo že si ji budou moci uplatnit v daňovém přiznání.