Generátor sestav

Z Prirucky

Generátor sestav také Generátor sestav I - je historická varianta. Využívejte

Historický popis

PostupPosouvá využití plikace k dalším možnostem. Pokud v systému nenaleznete požadovanou sestavu, máte možnost si ji z více sestav tímto nástrojem vytvořit.

Postup pro vytvoření generované sestavy:

Otevřete si okno generátoru sestav, dále potom okno sestavy, které chcete využít pro vytvoření generované sestavy. Přidejte sestavu do generátoru sestav tlačítkem ‚Přidat sestavu‘. Tímto způsobem načtěte více sestav, přepněte na záložku ‚Výběr položek‘. Tam klikněte na tlačítko ‚Řetězu‘ (vpravo nahoře) a klikejte na názvy sloupců, jejichž prostřednictvím budou sestavy spojeny a ukončete kliknutím na tutéž ikonu. Dávejte pozor na to, abyste sestavy správně spojili – více viz poznámka níže. Dále vybírejte sloupce v sestavách, které chcete mít v generované sestavě. Sloupec (-ce), podle něhož chcete třídit generovanou sestavu (dole vlevo), uchopte a táhněte do části třídění (dole vpravo), zvolte vzestupně nebo sestupně. Pak už zbývá jen stisknout tlačítko ‚Vytvořit sestavu‘.

Záložka ‚Seskupovat podle‘ umožní vytvořit sestavu, ve které původně více řádků se společným základem informace (Pavel Novák…osobní číslo 5…200 Kč, Pavel Novák…osobní

číslo 5…150 Kč) se sloučí do jednoho řádku (Pavel Novák…osobní číslo 5…350 Kč).

Pokud je nastaveno seskupování (group by), ve výsledné sestavě v generátoru sestav se objeví další sloupec POČ.SESKUP., v němž jsou čísla představující počet seskupených řádků.


Takto je možné uživatelsky (nebo přes SQL prompt) zjistit, která střediska jsou ve firmě a kolik je na každém středisku zaměstnanců, jaké jsou pracovní kategorie a kolik pracovních poměrů je zařazeno v jednotlivé pracovní kategorii, kolik je různých pracovních kategorií v rámci střediska, apod.

Příklady

Příklady realizace:

Sloučení informací o zaměstnanci z více sestav do jedné sestavy.

Chtěli bychom sestavu o zaměstnancích, v níž bude uvedeno: osobní číslo, jméno a příjmení zaměstnance, rodné číslo, věk, bydliště, kmenové středisko, výplatní středisko, číslo zdravotní pojišťovny. Informace nalezneme v systému ve dvou sestavách, které bychom potřebovali sloučit do jedné sestavy. Postupujte tedy následovně:

Do generátoru sestav načtěte dvě sestavy: ´Evidence – Evidence zaměstnanců, záložka Osobní údaje, režim Sestava´, ´Evidence – Evidence zaměstnanců, záložka Mzdové údaje, režim Sestava´.

Sestavy spojte pomocí sloupce Os.číslo, který naleznete v obou sestavách.

Vybírejte požadované sloupce do výsledné sestavy, tj. z první sestavy prvních šest výše uvedených položek (sloupců), poslední dvě položky (výplatní středisko a číslo zdravotní pojišťovny) ze druhé sestavy.

Vyberte požadované třídění (např. dle příjmení zaměstnance) a vytvořte sestavu.


Pozn. Protože zmíněné údaje, s výjimkou vypočítávaného pole věk zaměstnance, naleznete v jedné tabulce, můžete v SQL promptu zadat jednoduchý příkaz pro výběr sloupců z tabulky ´pracovnici´.


Počty zaměstnanců na střediscích

V menu ´Evidence – Evidence zaměstnanců´, záložce ´Seznam zaměstnanců´ zvolte přepínačem ´Zaměstnanci ve stavu´. Přidejte do generátoru sestav sestavu ´Evidence - Evidence zaměstnanců, záložka Osobní údaje; režim Sestava´ (tj. seznam zaměstnanců ve stavu).

V sekci ´Výběr položek´ zvolte položku kmenového střediska (´km.stř´). Třídění sestavy zvolte dle této položky (položku přetáhněte myší vpravo), Seskupení sestavy taktéž (položku přetáhněte myší vpravo).

Stiskněte tlačítko pro vytvoření sestavy. Sestava je setříděna dle středisek a ke každému středisku je ve druhém sloupci (´Poč.seskup´) uvedeno počet seskupených řádků, tj. počet zaměstnanců.

Pozn. V SQL promptu docílíte téhož pomocí příkazu:

select kmen_str, count(*) from pracovnici where datum_vystupu is null group by kmen_str


Počty pracovních kategorií v rámci střediska

V menu ´Evidence – Pracovní poměry´, záložce ´Seznam zaměstnanců´ zvolte přepínačem ´Zaměstnanci ve stavu´. Přidejte do generátoru sestav sestavu ´Evidence – Pracovní poměry, záložka Pracovní poměr, režim Sestava´ (tj. seznam pracovních poměrů zaměstnanců ve stavu).

V sekci ´Výběr položek´ zvolte položky pracovní středisko (prac.střed.), pracovní kategorie (pr.kat.). Třídění zvolte nejprve dle pracovního střediska a poté dle pracovní kategorie (přetáhněte položky myší vpravo). Seskupení zvolte stejně (přetáhněte položky myší vpravo). Vytvořte sestavu.

Pozn. V SQL promptu docílíte téhož pomocí příkazu:

select prac_str, prac_kateg, count(*) from prac_pom where datum_ukonc is null group by prac_str, prac_kateg


Přehled o celkových nákladech každého ze zaměstnanců za školení

Sestava v menu ´PIS – Vzdělávání – Sestavy´, záložka ´Přehled za období´ dává přehled získaných osvědčení za zvolené období (např. od 17.9.2003 do 17.9.2004). V přehledu se ovšem zaměstnanec objevuje na více řádcích – tolika, kolik získal osvědčení. U každého řádku (získaného osvědčení) jsou uvedeny náklady na zaměstnance za získané osvědčení. K získání součtu nákladů za všechna získaná osvědčení můžete použít generátor sestav.

Sestavu načtěte do generátoru sestav. V sekci ´Výběr položek´ zvolte položky: osobní číslo, zaměstnanec, kmenové středisko, náklady. Zvolte požadované třídění sestavy (např. dle osobního čísla nebo dle zaměstnance). Seskupení zvolte podle: osobní číslo, zaměstnanec, kmenové středisko. Tím, že v poli seskupení nebude obsažen sloupec náklady, dojde k součtu těchto nákladů, pokud má řádek stejné osobní číslo, zaměstnance a kmenové středisko.

Vytvořená sestava obsahuje žádaný přehled. V posledním sloupci nazvaném ´POČ.SESKUP.´ je navíc číslo udávající počet řádků, které byly seskupeny – v tomto případě je to vlastně počet získaných osvědčení zaměstnance za zvolené období.

Pozn. V SQL promptu docílíte výsledku pomocí příkazu:

select sko_sezn.os_cislo, sum(sko_sezn.naklady) as naklady , sum(sko_sezn.naklady_ost) as ost_naklady, naklady + ost_naklady from sko_sezn, akce_zahl where (sko_sezn.p_cislo = akce_zahl.p_cislo) and (akce_zahl.dat_od >= '2003-09-17') and (akce_zahl.dat_od <= '2004-09-07') group by sko_sezn.os_cislo

Správné spojování sestav.

Dávejte pozor na to, abyste sestavy správně spojili.

Sestavy (obdobně databázové tabulky) mohou být spojovány, jestliže v každé sestavě obsahuje jeden sloupec stejná nebo obdobná data. Tento sloupec se nazývá spojovací sloupec a vy ho použijete k vytvoření dočasné vazby – spojení – mezi dvěma sestavami (tabulkami).

Ukažme si to na příkladu:


Příklad 1/ Správné spojení

Osobní číslo – osobní číslo

  • Evidence zaměstnanců, Osobní údaje, režim Sestava
  • Evidence zaměstnanců, Mzdové údaje, režim Sestava


Příklad 2/ Správné spojení

Osobní číslo – osobní číslo

Číslo prac.poměru – číslo prac.poměru

  • Pracovní poměry, záložka Prac.poměr, režim Sestava
  • Mzdy – Příplatky – Příplatky zaměstnance, režim Sestava

Zde vidíme, že jsou využity dokonce dva spojovací sloupce v každé sestavě.


Příklad 3/ Chybné spojení

Středisko – Středisko

  • Evidence zaměstnanců, Osobní údaje, režim Sestava
  • Evidence zaměstnanců, Mzdové údaje, režim Sestava

Každý řádek (zaměstnanec) z první sestavy bude zopakován vícekrát – tolikrát, kolikrát se objevuje údaj o jeho středisku ve druhé sestavě. Takže k údajům o zaměstnanci z první sestavy budou postupně na dalších řádcích doplněny údaje o jiných zaměstnancích ze druhé sestavy – těch, kteří mají shodné středisko.


Pozn. Strukturu vytvořenou pomoci generátoru sestav není možné uložit, to znamená, že příště musí být znovu vytvořena.

Odkazy