KPD
KPD - Konta pracovní doby - Úvod
Úvod
Konto pracovní doby je nový typ nerovnoměrně rozvržené pracovní doby. V systému je nově zabudováno jako zákaznická specialita a jako takové bylo naprogramováno dle požadavků zákazníka.
Teorie
Konto pracovní doby
- je jiný způsob nerovnoměrného rozvržení pracovní doby
- vyrovnávací období může být maximálně 26 týdnů (kolektivní smlouva může vymezit max. 52 týdnů)
- délka směny může být max. 12 hod. a nutno dodržet další pravidla ohledně přestávek mezi směnami, atd.
- je zapotřebí souhlas jednotlivých zaměstnanců
- je nutno vést účet pracovní doby a účet mzdy zaměstnance
účet pracovní doby - eviduje se
- stanovená týdenní pracovní doba, popř. kratší pracovní doba
- rozvrh pracovní doby včetně začátku a konce směny
- odpracovaná doba v jednotlivých dnech
účet mzdy - eviduje se
- stálá mzda zaměstnance
- dosažená mzda zaměstnance za kalendářní měsíc
Práce přesčas Co je či není přesčas se pozná až po skončení vyrovnávacího období. Pak se přesčas buď proplatí (základ přesčasu) nebo zaměstnanec vyčerpá náhradní volno.
Stálá mzda Stálá mzda nesmí být menší než 80% průměrného výdělku zaměstnance, který se počítá z výdělku za posledních 12 měsíců.
Vypořádání Vypořádání se děje po uplynutí vyrovnávacího období nebo po skončení pracovního poměru. Pokud je souhrn práva na dosaženou mzdu za jednotlivé měsíce vyšší než součet vyplacených stálých mezd, je zaměstnavatel povinen rozdíl doplatit.
Plusy a mínusy
Výhody a nevýhody se mohou lišit pro zaměstnance, pro zaměstnavatele a pro různé konkrétní případy či osobní hlediska. Níže jsou uvedeny možné příklady.
Výhody pro zaměstnavatele
- Větší výhody z konta jsou při výkyvech, nevyrovnanostech v odbytu, tzn. pracovních potřebách.
- Zaměstnavatel přiděluje práci v takovém rozsahu, jaký odpovídá jeho potřebě.
- Vypořádání se s nárazovou potřebou přesčasových hodin, odklad plateb.
- Finanční úspory (nemusí se vyplácet náhrady za překážky v práci na straně zaměstnavatele).
Nevýhody pro zaměstnavatele
- Složitá administrativa.
- Určité legislativní nejasnosti.
- Může nastat větší finanční zátěž (např. průměr pro p.p.účely může být neúměrně navýšen - když zaměstnanec odpracuje malý počet hodin, ale zůstává mu zaručená mzda).
Výhody pro zaměstnance
- Například větší časový prostor volna - dynamika práce.
Nevýhody pro zaměstnance
- Může mít i méně peněz.
Nejasnosti
- Určení stálé mzdy
- Určení a použití průměru pro p.p.účely (průměr pro KPD, průměr pro p.p.účely, průměr na začátku vyrovnávacího období, po ukončení na konci čtvrtletí, v průběhu čtvrtletí)
- Rozpočítávání částek vyrovnání do více kvartálů
- Změny rozvržení pracovní doby
- Málo pramenů, málo praktických zkušeností
- Jestliže jsou nejasnosti ve výkladech při obvyklých záležitostech (běžný kalendář Po-Pá, volné So, Ne a svátky), můžeme větší problémy očekávat v kontech.
Nastavení KPD
Mzdové položky
Pro funkčnost KPD je potřeba založit nové mzdové položky.
- Položka pro zálohu KPD (případ kdy zaměstnanec neodpracuje naplánovanou pracovní dobu v měsíci). Položka by měla mít kód v rozsahu 160 – 168.
- Položka pro nadplán KPD (případ kdy zaměstnanec v měsíci odpracuje více než je plánováno u KPD). Tato položka by měla mít kód v rozsahu 190 – 199.
- Položka pro kladné vyrovnání KPD (na konci KPD má zaměstnanec odpracováno více hodin než bylo plánováno u KPD). Pokud se kladné vyrovnání KPD se automaticky neproplácí, měla by to být mzdová položka s kódem < 100. Doporučujeme v rozmezí 90 – 99. V opačném případě doporučujeme rozmezí 190 – 199.
- Položka pro záporné vyrovnání KPD (na konci KPD má zaměstnanec odpracováno méně hodin než bylo plánováno u KPD). Pokud se záporné vyrovnání KPD automaticky nestrhává, měla by to být mzdová položka s kódem < 100. Doporučujeme v rozmezí 90 – 99. V opačném případě doporučujeme rozmezí 190 - 199.
Rozšiřující parametry
skupina 3
- kod_zaloha_KPD (pro příklad výše nastavíte hodnotu 160)
- kod_nadplan_KPD (pro příklad výše hodnota 190)
- kod_vyrovn_KPD (pro příklad výše hodnota 191)
- kod_zap_vyr_KPD (pro příklad výše hodnota 192)
skupina 5
- KPD_vyr_hod Vyrovnání KPD se počítá na základě rozdílu hodin - Ano/Ne
Parametr určuje způsob vyrovnání KPD. Pokud je parametr nastaven na hodnotu 'a', určí se rozdíl mezi hodinami záloh KPD a nadplánu KPD za celé období KPD a rozdíl hodin je vyúčtován. V případě nastavení na hodnotu 'n' se vypočte nárok na stálou mzdu z průměru KPD, skutečný nárok mzdy, vyplacená mzda a záloha na mzdu a jejich porovnáním a odečtením vznikne doplatek či nedoplatek mzdy.
Má význam pro zaměstnance odměňované měsíční mzdou. Hodnota parametru "Ano" znamená, že se bude výpočet proběhne celkově za všechny měsíce, nepůjde o samostatný výpočet za každý měsíc zvlášť. V případě krátkých měsíců může být totiž sazba na hodinu mnohem vyšší.
- KPD_vyr_osh Parametr určuje, zda se při vyrovnání KPD počítají i jiné složky mzdy
Parametr určuje zda se při vyrovnání KPD počítají i jiné složky mzdy: osobní hodnocení a prémie z agendy pracovních poměrů a časově závislé trvalé příplatky z agendy příplatků. Možné hodnoty: a-Generuje se při nenulovém rozdílu, k-Generuje se při kladném rozdílu, z-Generuje se při záporném rozdílu, n-Negeneruje se.
- PROCENTO_KPD Procento ze stálého průměrného výdělku pro stálou mzdu
Standardní hodnota je 80.
Pojmy
Je nutno spustit funkci doplnění pojmů (Mzdy-Mzdové číselníky - Pojmy, tlačítko "Doplnit pojmy"). Poté vybrat pojem Absence pro KPD a provést kontrolu a případnou opravu nastavení pojmu.
Práce s KPD
Zadání KPD u zaměstnance
Vyrovnávací období Vyrovnávací období si stanovuje uživatel. Systém nedovolí uložit záznam, pokud vyrovnávací období není definováno na celé týdny (počet kalendářních dní není dělitelný 7). Tzn. pokud např. vyrovnávací období začíná prvním dnem středou, pak ukončení musí být v úterý.
Průměr pro konto pracovní doby Průměr pro KPD dosadí systém automaticky. Průměr je zjišťován za předchozích 12 měsíců, případně od data nástupu, je-li tento pozdější. Výsledná hodnota odpovídá podílu zjištěného příjmu a odpracovaných hodin. Do příjmu se započítávají všechny mzdové položky se započitatelností do průměru pro dovolenou vyšší než 0 (bez rozdílu za jaké období jsou vypláceny, protože zjišťované období je 1 rok). Odpracované hodiny se zjišťují zcela identicky jako pro klasický průměr pro pracovně právní účely (použita stejná funkce).
Plánovaný fond - určení plánovaných směn a hodin.
Skutečně odpracovaná doba - určení skutečně odpracovaných hodin.
Vše odpracováno - výpočet mzdy za podmínky, že vše, co bylo naplánováno, bylo i odpracováno.
Nepřítomnost - zaměstnanec některé směny neodpracoval, nejsou vyplněny ve skutečnosti, dané dny byly pokryty záznamem o dovolené.
Neodpracováno - zaměstnanec neodpracoval některé naplánované směny. Systém mu je zaplatí formou zálohy.
Pracováno více - zaměstnanec odpracoval více než bylo plánováno. Systém mu hodiny navíc neproplatí, jen si je poznačí pro konečné vyúčtování.
Příplatky, odměny, přesčasy atd. - zaměstnanec obdržel další složky mzdy - ty jsou normálně proplaceny.