Pořizování dat: Porovnání verzí

Z Prirucky
Řádek 6: Řádek 6:




Kromě vlastního modulu je potřeba přepnout rozšiřující parametr '''exist_rucni2''' na hodnotu ´Ano´ a následně provést úpravu databáze.
Kromě vlastního modulu je potřeba přepnout rozšiřující parametr '''exist_rucni2''' (skupina 5) na hodnotu ´Ano´ a následně provést úpravu databáze.


=== Nastavení mzdových položek ===
=== Nastavení mzdových položek ===

Verze z 13. 4. 2012, 09:53

Pořizování dat

Menu: Mzdy – Pořizování dat


Účelem této agendy je zpřístupnit i dalším uživatelům aplikace možnost pořizování vybraných dat pro mzdové zpracování.


Kromě vlastního modulu je potřeba přepnout rozšiřující parametr exist_rucni2 (skupina 5) na hodnotu ´Ano´ a následně provést úpravu databáze.

Nastavení mzdových položek

Menu: Mzdy – Pořizování dat – Mzdové položky


Do prvního výše zmíněného podmenu by měla mít přístup jen hlavní mzdová účetní. Ta definuje, které mzdové položky budou uživatelé pořizovat. Zároveň u vybrané položky (vybraných položek) určí, co se bude pořizovat (dny, hodiny, sazba, částka). Pozor na to, aby pořizované údaje korespondovaly s tím, jak je nastaven algoritmus mzdové položky!


M-porizovani-dat-nastaveni-mzdovych-polozek-pro-porizovani.png

obrázek 8 - Pořizování dat - nastavení mzdových položek pro pořizování


V režimu Pohled vyberte požadovanou mzdovou položku, v režimu Editace určete, co se u položky bude pořizovat. V režimu Sestava naleznete mzdové položky, které jsou určeny k pořizování, a co se u nich pořizuje.

Kterým druhům poměrů se má nabízet

U vybrané mzdové položky můžete definovat druhy pracovních poměrů, pro které má být položka zobrazena. Příklad formátu výrazu:'[dp:1,2]', kde 1,2 jsou druhy poměru. Pokud položka zůstane nevyplněna, tak se nabízí všem zaměstnancům. Tímto způsobem se mohou některé mzdové položky nabízet jen hlavním pracovním poměrům a jiné zase například zaměstnancům na dohody (DPP, DPČ).


M-porizovani-dat-sestava-mzdovych-polozek-urcenych-k-porizovani.png

obrázek 9 - Pořizování dat - sestava mzdových položek určených k pořizování

Nastavení pro více IČ databázi

Ve "více IČ" databázi je možno agendu "Pořizování dat" nastavit různě pro každý podnik. Více zde.

Zadávání dat

Menu: Mzdy – Pořizování dat – Pořizování dat


Další podmenu již slouží pro konkrétní pořizování dat. Uživatel vybere jednoho nebo více zaměstnanců z první záložky – seznamu a přejde do druhé záložky. V ní jednotlivému vybranému zaměstnanci pořizuje data.


M-porizovani-dat-porizeni-dat-zamestnanci.png

obrázek 10 - Pořizování dat - pořízení dat zaměstnanci

Okno ovlivňuje rozšiřující parametr edit_stred. Hodnota parametru (ano/ne) určuje, zda je či není umožněna editace nákladového střediska u pořizovaných záznamů.


[[Image:]]

obrázek 11 - Pořizování dat - sestava pořízených dat

V režimu Sestava naleznete souhrn pořízených dat. Sestavu je možno třídit a filtrovat, tedy těmito prostředky je možno si nechat zobrazit jen vybrané informace, například jen data určité mzdové položky, atpod.


Pořízená data se při vyúčtování dostanou do mzdy (výplaty) zaměstnance, tj. pak je naleznete například v agendě Zpracování brutto.

Hromadné pořizování dat

Je nutná programová úprava. V rámci této agendy se zobrazují jak data pořízená v předchozí záložce, tak je možno zadat data nová.

M-porizovani-dat-hromadne.png

Zadání může probíhat vícerým způsobem:

- jednotlivě, tzn. vždy přidání nového záznamu a u něj uživatel vyplňuje hodnoty: osobní číslo – číslo poměru – kód (výběr z možných kódů pro pořizování) – a další hodnoty dle toho, jak jsou navoleny v číselníku u dané mzdové položky, tj. např. dny nebo hodiny, sazba, částka.


- hromadně. Předem je potřeba označit zaměstnance – děje se tak na záložce „Seznam zaměstnanců“. Po přechodu do pořizovací záložky systém tyto zaměstnance přidá (řádky). K těmto vybraným je možno ještě zapsat stejnou mzdovou položku (vybrat z výběru a stisknout tlačítko „Nastav pro vybrané řádky“) a následně možno pořizovat hodnoty příslušné položky (např. hodiny). Pokud by zaměstnanci měli všichni stejný počet hodin (nebo částku, atd.), je možno i tuto všem nechat zapsat.


Je možno také vložit předem určitý počet prázdných řádků (zadat počet řádků a stisknout tlačítko „Vlož“), které pak bude uživatel jednotlivě doplňovat.


Pokud je zatrhnuto zatrhávací pole „předvyplň“, pak tlačítko „Vlož“ nejen že vloží prázdné řádky, ale zároveň je předvyplní hodnotami, které jsou navoleny v horním řádku (např. určitým kódem mzdové položky).


[[Image:]]

obrázek 12 - Hromadné pořizování dat