Stavy zaměstnanců: Porovnání verzí

Z Prirucky
Řádek 131: Řádek 131:
* ''pro rok 2009 šlo o částku 22 896 Kč.''
* ''pro rok 2009 šlo o částku 22 896 Kč.''
* ''pro rok 2010 šlo o částku 23 324 Kč.''
* ''pro rok 2010 šlo o částku 23 324 Kč.''
* ''pro rok 2011 se jedná o částku 24 740 Kč.''
* ''pro rok 2011 se jedná o částku 23 726 Kč.''


Před vytvořením sestavy je potřeba nastavit kódy mzdových položek v sekci „'''výběr kódů pro zap.nepřít.'''“ Jde o to, aby se odpracované hodiny navýšily o další hodiny, které uvádí poučení k vyplnění oznámení.  
Před vytvořením sestavy je potřeba nastavit kódy mzdových položek v sekci „'''výběr kódů pro zap.nepřít.'''“ Jde o to, aby se odpracované hodiny navýšily o další hodiny, které uvádí poučení k vyplnění oznámení.  

Verze z 12. 1. 2012, 14:06

Stavy zaměstnanců

Ve zde vytvářených sestavách získáte detailní přehled o počtech a pohybech zaměstnanců z různých pohledů za vybraná období.

Celkem po dnech

Za zadané období (datum ‚od-do‘) se vytvoří sestava po jednotlivých dnech, ve které zjistíte počty zaměstnanců, přepočtené a mimoevidenční stavy. Rozděleno rovněž na ženy a mladistvé.

Akt. stav ke dni…

Stejné údaje jako předchozí sestava obsahuje sestava Sumární stavy zaměstnanců ke dni… . K vybranému dni ve vybraném členění (střediska, skupiny středisek, divize) zjistíte stavy dle jednotlivých pracovních kategorií. K danému dni zjistíte evidenční počet zaměstnanců, přepočtený počet zaměstnanců a mimoevidenční počet zaměstnanců.

S-ss001-a-stavy-zamestnancu.png

obrázek 5 - stavy zaměstnanců ke dni ...


Prům.stav v období Průměrné sumární stavy zaměstnanců za vybrané období, kdy je zohledněno, jakou část vybraného období se zaměstnanec v počtech projevil (např. pokud v polovině období vystoupil, bude v počtech zanesen nikoliv jako +1, ale pouze jako +0,5).

Celkem evid. = průměrný evidenční stav zaměstnanců za vybrané období (měsíc od – měsíc do)

Přepočt.počet = průměrný přepočtený stav zaměstnanců za vybrané období

Pohyby zaměstnanců

V této sestavě se za vybrané období (datum ‚od-do‘) vytisknou podrobné přehledy pohybů zaměstnanců.


Hlášení - střediska Vytvoření hlášenky změn v počtech zaměstnanců na jednotlivých střediscích v zadaném období (datum ‚od-do‘).

Nástupy Výstupy

Jmenné přehledy nástupů, resp. výstupů zaměstnanců v zadaném období (datum ‚od-do‘), včetně osobních údajů (místo narození, bydliště). V úvahu se bere datum zahájení a ukončení pracovního poměru. Sestavu výstupů ovlivňuje rozšiřující parametr "DAT_ODCH_POSUN".

Nástupy - Pro to, aby se zaměstnanec objevil v sestavě nástupů, je nutné, aby zaměstnanec měl datum zahájení v Evidenci totožný s datem zahájení v Pracovním poměru. Zde není důvod, aby data byla rozdílná, příp. odchylku zadávejte do agendy Prac.poměr do pole "datum skutečného nástupu".

DAT_ODCH_POSUN
Některé firmy chápou datum odchodu jako stejný den, kdy byl ukončen prac. poměr a udělán výstup, jiné jako den následující. Aby šlo volit, je zde tento parametr. Zde se zadává číslo udávající posun ve dnech, a to mezi datem výstupu (´Evidence zaměstnanců´ - záložka ´Výstup´, pole ´Datum výstupu´) a mezi ´datem odchodu´ v sestavě ´Sestavy´ - ´Stavy zaměstnanců´ - ´Výstupy´.

ALTERNATIVNÍ VYTVÁŘENÍ SESTAV: pomocí rozšiřujícího parametru ‚SEST_PREF_UDAJ‘ (hodnoty: adresa, pracovní místo nebo profese) si může uživatel nastavit, které hodnoty mají být zobrazeny v sestavách pohybů, nástupů a výstupů.


Rámcový algoritmus výpočtu stavů

a) každý měsíc se počítá odděleně - aktuální měsíc z aktuálních dat evidence prac.poměrů, uzavřené měsíce z archivovaných záznamů, kde jsou uchovávána data platná ke dni měsíční uzávěrky

b) cyklus výpočtu se provádí pro jednotlivá střediska a pracovní kategorie

c) každý zaměstnanec se počítá zvlášť

d) s přihlédnutím na datum začátku a ukončení prac poměru zaměstnance se určí počet kalendářních dní, které připadají na počítaný měsíc

e) z evidence nepřítomností se zjistí počet kalendářních dní zaměstnance v mimoevidenčním stavu a odečte se od počtu dní viz bod d).

f) dělením výsledku z bodu e) počtem kal.dní měsíce se zjistí číslo (EvP), které se přičítá do evidenčního počtu zam. a je základem pro stanovení přepočteného počtu

g) do evidenčních a mimoevidenčních počtů se počítají jen hlavní a vedlejší pracovní poměry (kódy 1,2)

h) sčítají se počty za jednotlivé měsíce a pak se dělí počtem měsíců

i) přepočtený počet se počítá pro zaměstnance všech druhů prac.poměrů součtem hodnot z bodu f) tak, že:
1) zaměstnanci s delším hod.úvazkem než je zákonný, se počítají jako kdyby měli zákonný úvazek
2) zaměstnanci s kratším hod.úvazkem se do přepočteného stavu připočítají poměrně podle hod.úvazku a zák.úvazku
3) u zaměstnanců, kteří mají hod úvazek nulový, se zjišťuje počet hodin vykázaných s kódy 101 až 169 ze zpracování brutto mezd. Takto zjištěný počet hodin se dělí měsíčním časovým fondem a výsledek se rovněž přičte k přepočtenému stavu.


ZMĚNY VE VÝPOČTU PŘEPOČTENÝCH STAVŮ ZAMĚSTNANCŮ OD 1.1.2011

Na základě analýzy popisů, které vydává ČSÚ ke statistickým výkazům (např. Práce 2-04) byly provedeny změny ve stanovování přepočtených počtů zaměstnanců (viz body i1 až 3):

  • 2a) týdenní kalendáře (kód 5)

podle čísla rozvrhu se sečtou hodiny týdne nastavené v číselníku (TČF) a tyto se porovnají se standardním týdenním fondem (STF = 5-násobek zák.hod.úvazku). V případě, že platí TČF < STF, provede se snížení přepočteného stavu: PřP = EvP * TČF / STF

kde STF = konstanta definovaná jako pětinásobek ZÚ

  • 2b) cyklický kalendář

s pomocí speciální funkce se zjistí týdenní časový fond (TČF) podle nastavení cyklu daného kalendáře takto: TČF = 7 * ČFC / DC kde ČFC = čas.fond cyklu a DC = počet dnů cyklu

V případě, že platí TČF < STF, provede se snížení přepočteného stavu: PřP = EvP * TČF / STF

2c) ostatní kalendáře se počítají stejně jako dříve takto: jestliže hodinový úvazek (HÚ) u příslušného prac.poměru je menší než zákonný úvazek (ZÚ), sníží se přepočtený počet (PřP) z evidenčního počtu (EvP) podle vztahu PřP = EvP * HÚ / ZÚ

2d) pracovní poměry nastavené uživatelsky ze zprac.btto se zjistí součet odprac.hodin (OH), vykázaných v daném období jako tarifní mzda (tj. mzd.položky 100 – 169), dovolená (521) nebo svátek(531) a standardní čas. fond (SČF) podle zákonného úvazku.

V případě, že platí OH < SČF, provede se snížení přepočteného stavu: PřP = EvP * OH / SČF (Tento způsob výpočtu ovšem může v akt. období dávat různé výsledky podle stavu rozpracovanosti btto)


Vlivy nastavení v rozšiřujících parametrech (skup.11):

  • stavy_zam_e3 – je-li nastaven na „Ano“, budou do evid. i mimoev. stavů (bof f) započítávány i vedlejší prac. poměry (druh = 3)
  • stavy_zam_cykly – je-li nastaven na „Ano“, počítají se cyklické rozvrhy podle bodu 2b); je-li nastaveno „Ne“, pak podle bodu 2c)
  • stavy_zam_p_dr – je-li do parametru vložena některá indikace druhu poměru (1,2,3,4,5,6,7) pak se tyto počítají do přepočt.stavů podle bodu 2d) bez ohledu na kalendář


Přechodná úprava výpočtu přepočtených stavů od 1.1.2011 do 11.3.2011

Pro nerovnoměrnou prac.dobu - kalendáře 4 (měsíční), 8 (konta prac.doby) a 9 (individuální) byl výpočet přepočtených stavů prováděn s pomocí týdenního čas.fondu. Bohužel docházelo u mnoha zákazníků k nesrovnalostem, protože náš systém není schopen individuálně definovat zákonný úvazek pro vícesměnné provozy (v rozpisech kalendářů totiž není povinná indikace druhu směny). Na základě připomínek uživatelů jsme se proto vrátili u těchto kalendářů ke zjednodušenému výpočtu podle poměru pracovního a zákonného úvazku. Ve svých databázích by měli zákazníci, kteří zjistili nesrovnalosti v přepočtených stavech za 1-3/2011 a využívají kalendáře 4,8,9 spustit jednorázovou funkci č.82 – zpětně pro tato období.


Podíl zaměstnanců se ZPS

S-ss007-c-podil-zamestnancu-zps.png

Tato sestava umožňuje zobrazit roční přepočtené počty zaměstnanců pro účely povinného počtu ZPS, který má být v organizaci.

Sestavu lze členit po střediscích, skupinách středisek, po divizích nebo za celý podnik. Lze přidat i jmenovitě zaměstnance (Včetně zaměstnanců). Pro účely povinného podílu zaměstnanců se ZPS se vlastně jedná o dvě části:

  • První sestava je sestava všech zaměstnanců
  • Druhá sestava je sestava jen zaměstnanců se ZPS (zatržené pole jen zaměstnanci se ZPS). V tomto případě zvolte Účel: prac.úřad (účel „sleva na dani“ slouží jen pro speciální využití).

Z rozdílu přepočtených počtů sestavy 1 a 2 vznikne výsledek – zda, a v tom případě kolik, je potřeba odvést peněz nebo odebrat ekvivalent zboží. To ukáže výsledná sestava – zatrhávací pole „Oznámení“.

Paragraf05.png

Pole „'Průměrná měsíční mzda'“ slouží pro výpočet částky povinného odvodu firmy nebo částky – ekvivalentu odebraného zboží. Tyto údaje se objeví na konci sestavy.

Částka průměrné měsíční mzdy se každý rok mění

  • pro rok 2009 šlo o částku 22 896 Kč.
  • pro rok 2010 šlo o částku 23 324 Kč.
  • pro rok 2011 se jedná o částku 23 726 Kč.

Před vytvořením sestavy je potřeba nastavit kódy mzdových položek v sekci „výběr kódů pro zap.nepřít.“ Jde o to, aby se odpracované hodiny navýšily o další hodiny, které uvádí poučení k vyplnění oznámení.

(Pro rok 2009: Počet odpracovaných hodin se zvyšuje o neodpracované hodiny: 1. v důsledku čerpání dovolené na zotavenou, 2. v důsledku dočasné pracovní neschopnosti, za kterou je poskytováno nemocenské, 3. z důvodu překážek v práci na straně zaměstnavatele, 4. z důvodu překážek v práci na straně zaměstnance, pokud se jedná o překážky, při kterých má zaměstnanec nárok na náhradu mzdy nebo platu nebo mu podle par.192 ost.1 část věty druhé za středníkem zákoníku práce náhrada mzdy nebo platu nepřísluší za první tři dny dočasné pracovní neschopnosti, 5. v důsledku ošetřování nemocného člena rodiny, za které náleží ošetřovné. – Pozor, platné jen pro rok 2009. Pro rok 2010 a další může být v tomto změna! )

Plnění povinného podílu za rok 2011 Počítání průměrného ročního přepočteného počtu zaměstnanců Počítá se jako podíl počtu všech hodin odpracovaných (včetně práce přesčas) k ročnímu fondu pracovní doby bez svátků. Do odpracovaných hodin se započítávají hodiny neodpracované v důsledku čerpání dovolené (ne proplácené dovolené), placené překážky v práci a vlastní pracovní neschopnost a ošetřování člena rodiny, za něž je poskytováno ošetřovné, doba prvních 21 dnů pracovní neschopnosti, za niž je poskytována náhrada mzdy včetně prvních 3 dnů této neschopnosti. Nezapočítává se např. mateřská dovolená, neplacené volno, doba neposkytování nemocenských dávek např. pro jejich vyčerpání).

Pozor: Podle zákona č. 586/1992 Sb. o daních z příjmů, ve znění pozdějších předpisů, je počítání rozdílné, např. nezapočítávají se přesčasy.


Přepočtené počty zaměstnanců vznikají jako podíl „odpracovaných“ hodin (tj. odpracovaných hodin plus navýšených hodin) a hodin fondu. Pro výpočet fondu hodin zaměstnance se vychází ze zákonného úvazku zaměstnance, který je uveden v agendě „Pracovní poměr“ dotyčného zaměstnance a počtu pracovních dní období.

Příklad: uživatel zvolí vytváření sestavy za období leden 2009 - prosinec 2009. Fond hodin je spočten následovně:

leden 2009: počet pracovních dní v lednu 2009 * zákonný úvazek zaměstnance v období ledna 2009 (zjištěn z historie)
únor 2009 : počet pracovních dní v únoru 2009 * zákonný úvazek zaměstnance v období února 2009 (zjištěn z historie)
atd. pro každý měsíc.
Celkový počet hodin fondu = součet dílčích částí za leden 2009 - prosinec 2009.


Pozn. Sestava zaměstnanců s uvedením zákonného úvazku, jaký měli v roce 2009. Sestavu je možno vložit do Generátoru sestav II, nová definice - nová definice SQL. Formát data musí odpovídat formátu SQL serveru (tzn. buď 'yyyy-mm-dd' nebo 'dd.mm.yyyy').

select pom_zal.os_cislo, prijmeni, jmeno, titul, cislo_pom, pom_zal.datum_nastupu, datum_ukonc, druh_pom, zak_uvazek, typ_kal, smena, datum
from pom_zal, pracovnici
where pom_zal.os_cislo = pracovnici.os_cislo and datum >= '2009-01-01' and datum <= '2009-12-01'
order by pom_zal.os_cislo, cislo_pom, datum

Délka pracovního poměru

Sestava udávající délku pracovního poměru zaměstnanců - ve dnech.

S-SS016B.png

Délka poměru ve dnech se počítá od zahájení pracovního poměru (tento datum je uveden v sestavě u zaměstnance), do data, které si uživatel nastaví před vytvořením sestavy. Sestavu je možno zobrazit čistě po zaměstnancích nebo s uvedením mezisoučtů za střediska nebo za pracovní kategorie, případně jenom s uvedením mezisoučtů. Na konci (nebo za skupinu) je vyčíslená průměrná délka (tzn. délka všech zaměstnanců skupiny děleno počet zaměstnanců). Sestavu je možno třídit a filtrovat a tím si nechat zobrazit požadované informace, například: sestava zaměstnanců jen aktuálně ve stavu a jen hlavních pracovních poměrů.

Délka ve dnech se počítá jako rozdíl mezi daty + 1 den (tzn. pokud by zaměstnanec pracoval od 1.9.2010 do 1.9.2010, měl by uvedenu délku 1 den).