Platby zaměstnance: Porovnání verzí
Řádek 66: | Řádek 66: | ||
* <span style="background:#ADFF2F">'''Zbývající částka '''</span> - tato položka, je-li větší než 0, je při ukončení měsíce snižována o skutečně srážené částky. Pokud je ‚Zbývající částka‘'' ''menší než ‚měsíční‘, srazí se zbývající částka, obsahuje-li tato položka nulu, pak již platba není srážena. Lze použít např.pro půjčky FKSP a další trvalé srážky, které mají stanoveny celkovou částku předem. | * <span style="background:#ADFF2F">'''Zbývající částka '''</span> - tato položka, je-li větší než 0, je při ukončení měsíce snižována o skutečně srážené částky. Pokud je ‚Zbývající částka‘'' ''menší než ‚měsíční‘, srazí se zbývající částka, obsahuje-li tato položka nulu, pak již platba není srážena. Lze použít např.pro půjčky FKSP a další trvalé srážky, které mají stanoveny celkovou částku předem. | ||
Pozn. Chcete-li mimořádnými splátkami ovlivňovat zůstatky v poli ‚Zbývající částka‘, pak přepněte rozšiřující parametr PLATBY_MSPLATKY na hodnotu ''‚Ano‘.'' V této záložce vám přibude pole pro vkládání číselné hodnoty s názvem. | Pozn. Chcete-li mimořádnými splátkami ovlivňovat zůstatky v poli ‚Zbývající částka‘, pak přepněte rozšiřující parametr PLATBY_MSPLATKY na hodnotu ''‚Ano‘.'' V této záložce vám přibude pole pro vkládání číselné hodnoty s názvem <span style="background:#ADFF2F">'''Mimořádné splátky '''</span> . Částku do této položky lze průběžně pořizovat (pouze však pokud je vyplněna celková a zbývající částka) a o tuto dojde k ponížení zbývající částky. | ||
* <span style="background:#ADFF2F">'''Deponovat'''</span> | * <span style="background:#ADFF2F">'''Deponovat'''</span> |
Verze z 29. 1. 2015, 09:36
Menu: Mzdy > Platby / záložka Pro zaměstnance
Menu: Evidence > MaPExpress / záložka Platby
Zadání platby
Novou platbu zadáte obvyklým způsobem - u vybraného zaměstnance vložíte nový záznam, vyplníte položky a uložíte.
V případě, že nevyplníte žádný z údajů o směřování platby (údaje Bankovní převod a Poštovní poukázka zůstanou prázdné), bude se jednat o tzv. Vnitropodnikovou platbu, tzn. že sražená částka zůstane na účtu podniku. Toto lze použít např. u převodů do vnitropodnikové záložny, splácení závazků u zaměstnavatele, apod.
Zadání budoucí platby
Nastavíte budoucí období (ovládací prvek dole v okně), vložíte záznam, vyplníte a uložíte.
Příklad. Aktuální období v databázi je 2012/08. Chcete pořídit platbu, která se bude realizovat od října téhož roku. Nastavíte období "říjen 2012" a vložíte nový záznam. Je vidět, že platba bude uložena s platností od 1.10.2012.
Aktualizace zbývající částky v platbách při měs.uzávěrce Kontroluje se, zda neexistuje ručně změněný budoucí záznam o platbě. Pokud ano, systém provede aktualizaci zbývající částky u záznamu v budoucím období. <! -- Doposud vznikl nový záznam ze záznamu v aktuálním období a záznam v budoucím období zůstal nezměněn. V některých případech došlo i k zduplicitnění záznamů v platbách. -->
Ukončení platby nyní nebo v budoucnu
Vyberete platbu a dáte "smazat". Ve skutečnosti platba nebude smazána, jen bude u ní nastaven datum "platnost do".
Příklad. Aktuální období v databázi je 2012/08, provedete "smazání" záznamu. U platby bude nastavena položka "platnost do" na hodnotu "31.12.2012". Zároveň již platbu neuvidíte v seznamu plateb zaměstnance (aktuálního období). Pokud se ale přepnete na minulé období, platba se objeví, jak u zaměstnance, tak v sestavě všech zaměstnanců (zde bude navíc označena červeně jako indikace ukončené platnosti).
Nastavíte budoucí období, vyberete platbu a dáte "smazat". Ve skutečnosti platba nebude smazána, jen bude u ní nastaven datum "platnost do".
Příklad. Aktuální období v databázi je 2012/08, nastavíte období "listopad 2012" a provedete "smazání" záznamu. U platby bude nastavena položka "platnost do" na hodnotu "30.11.2012".
Obnovení ukončených plateb
Provedete v režimu editace, pod polem "Platnost platby do" stisknete tlačítko "Zrušit ukončení". Tím dojde ke smazání hodnoty v poli "platnost do".
Tlačítko není zobrazeno v případě, že datum platnosti je nevyplněno.
Výběr období
- Pomocí výběru období (objekt vpravo dole) zobrazujete platby s platností spadající do vybraného období.
- Výběr období se vztahuje i na sestavy.
- Pokud je nastavené období větší než aktuální, tak je možné pořizovat a měnit záznamy a platnost takto upravených záznamů se projeví až ve vybraných obdobích. Tímto se pořizují záznamy v budoucích obdobích.
- Záznamy minulého období lze pouze prohlížet, nikoliv editovat.
Pro zaměstnance
V této záložce můžete navést, opravit či zrušit platbu vybraného zaměstnance. Po otevření této záložky se vám kromě identifikačních údajů vybraného zaměstnance zobrazí seznam navedených plateb daného zaměstnance. Přičemž pokud kurzorem budete přecházet po jednotlivých záznamech, v dolní části okna se zobrazí pro právě vybranou platbu informace o tom, kam je platba směrována.
Vložení nového záznamu se provádí běžným způsobem v záložce pohled. Položky, které ke každé platbě lze vyplnit jsou tyto:
- Kód platby - zadáte kód platby, o jaký se bude jednat. Vložit můžete přímo číslo kódu nebo můžete vybrat z nabízeného seznamu možné kódy mzdových položek. Nabízeny jsou MzdPol z číselníku, které mají číslo algoritmu typu srážka trvalého charakteru (100-199).
- Pořadí - pořadí srážení jednotlivých plateb v rámci mzdových položek se stejným číslem algoritmu. Tzn. pokud má zaměstnanec více plateb se stejným číslem algoritmu (např. několik pojištění), lze tímto určit prioritu jednotlivých plateb v případě, že priorita na základě čísla algoritmu je stejná. Platí zásada, že platba, která posílá zbytek z čisté mzdy na účet, by měla mít nejnižší prioritu (nejlépe již u čísla alg. MzdPol), neboť na případné další platby s nižší prioritou by už „nezbyly“ peníze. Implicitní hodnota je 0. Platí že: čím vyšší číslo, tím nižší priorita.
- Celková částka - pouze informativní položka, kde lze zadat celkovou částku, která se má danou platbou srazit. Při prvním zadání se zkopíruje do Zbývající částky.
Pokud platba prošla již alespoň jednou měsíční závěrkou a uživatel bude měnit hodnotu v poli "celková částka", systém vypíše upozornění, ať uživatel zkontroluje hodnotu v poli "zbývající částka" a upraví si ji dle záznamů o splacené částce.
- Měsíční částka - částka, která má být měsíčně srážena. Obsahuje-li tato položka částku 99999, bude sražena maximální možná částka (celá dobírka), v případě 1/3 či 2/3 srážek, bude částka ke sražení vypočtena dle platné legislativy.Sražená částka je pouze celá, pokud není nastaven parametr pro částečné srážky. Tzn. že v případě, že si zaměstnanec nevydělá na celou zadanou částku, tak se mu dle nastavení parametru nesrazí nic nebo jen dostupná část srážky.
- Zbývající částka - tato položka, je-li větší než 0, je při ukončení měsíce snižována o skutečně srážené částky. Pokud je ‚Zbývající částka‘ menší než ‚měsíční‘, srazí se zbývající částka, obsahuje-li tato položka nulu, pak již platba není srážena. Lze použít např.pro půjčky FKSP a další trvalé srážky, které mají stanoveny celkovou částku předem.
Pozn. Chcete-li mimořádnými splátkami ovlivňovat zůstatky v poli ‚Zbývající částka‘, pak přepněte rozšiřující parametr PLATBY_MSPLATKY na hodnotu ‚Ano‘. V této záložce vám přibude pole pro vkládání číselné hodnoty s názvem Mimořádné splátky . Částku do této položky lze průběžně pořizovat (pouze však pokud je vyplněna celková a zbývající částka) a o tuto dojde k ponížení zbývající částky.
- Deponovat
Pokud je zatrhávací pole "deponovat" zatrženo, pak platba bude zaměstnanci sražena, ale nedostane se na hromadný příkaz. Má význam zejména u exekucí. Deponovat.
Objeví se v sestavě srážek MP005/A při zatržení pole "zobrazit další údaje"
V dalších položkách zadáváte, kam platba bude směřovat:
Je-li vyplněno číslo banky, bude částka odvedena bankovním převodem na uvedený účet:
- Číslo banky - kód banky, lze vybrat z rozbalovacího menu – číselník bank
- Číslo účtu
Kontrola čísla bankovního účtu
Před uložením nového nebo upraveného záznamu se spouští funkce, která provádí následující kontroly:
- odstraní pomlčku, pokud se vyskytuje na 4.pozici zprava
- kontroluje, zda zůstává maximálně jedna další pomlčka - v tom případě si oddělí předčíslí od čísla účtu
- kontroluje předčíslí, zda má min. 2 znaky a max. 6 znaků a obsahuje pouze číslice
- kontroluje předčíslí na modulo 11
- kontroluje číslo účtu, zda má min. 7 znaků (banka 0800) či 5 znaků (ostatní banky s výjimkou 5100) a max. 10 znaků a obsahuje pouze číslice
- kontroluje číslo účtu na modulo 11
- v případě banky 0800 kontroluje koncové číslo účtu = 8
Pokud některá kontrola objeví chybu, zobrazí se okno, kde musí uživatel potvrdit správnost vloženého údaje, jinak je vrácen zpět k editaci čísla účtu.
Pro Českou spořitelnu je kontrolu možné zapnout/vypnout rozšiřujícím parametrem KONT_CS_UCTU.
Přídavná kontrola účtu u ČS – v případě zadaného předčíslí k účtu ČS se zobrazí dotaz, zda se jedná o jiný než vkladový nebo sporožirový účet (tyto nesmí obsahovat předčíslí). Takový záznam je možno uložit jen po odpovědi uživatele = Ano.
- Variabilní symbol (VS)
- Konstantní symbol (KS)
- Specifický symbol (SS)
Ve VS, KS a SS můžete uvádět Zástupné symboly VS-KS-SS.
- SWIFT a IBAN
- Ze kterého účtu platit
Vyplnění položky je nepovinné. Položka má význam pro případy, kdy je požadováno explicitní určení firemního účtu pro úhradu této srážky. Pokud je nastaveno tzv. "předzpracování" hromadného příkazu, je nutno v předzpracování zvolit v položce "výběr účtu" hodnotu "výchozí účet". Pokud není nastaveno "předzpracování", funguje automaticky.
Jestliže je vyplněna adresa, bude částka odvedena poštovní poukázkou na uvedenou adresu:
- Jméno a příjmení
- Ulice
- Místo
- PSČ - možné vybrat z rozbalovacího menu – číselník PSČ
Není-li adresa kompletně vyplněna, bude částka u mezd poštou odvedena poštovní poukázkou na adresu trvalého bydliště.
Sestava plateb
V záložce Sestava můžete vytvořit sestavu všech plateb zaměstnanců. Pokud byste chtěli zobrazit pouze záznamy u některých zaměstnanců, nastavíte si podmínku ve filtraci. V sestavě máte veškeré údaje plateb včetně data, od kdy byly navedeny.
Kontrola na duplicitu
Rozšiřujícím parametrem KONT_DUPL_PL (sk.8) je možno zapnout/vypnout kontrolu na duplicitu platby. Defaultně je nastavena zapnutá kontrola; při ní nelze zadat dvě platby na stejný účet - nicméně pokud se v tomto případě alespoň nějak liší tyto dva záznamy (např. předčíslí a číslo účtu jsou stejné, ale je různý variabilní nebo specifický symbol), systém dovolí uložit.
Srážky po výstupu zaměstnance
Automatické ukončování plateb
Automatické ukončování plateb po splacení celkové částky
Po nastavení rozšiřujícího parametru PLATBY_UKONC (sk.8) na hodnotu "Ano" systém začne automaticky ukončovat platnost plateb, u kterých byla zcela umořena zbývající částka (dosažena hodnota 0).
Tzn. v případě, že je u platby se zadanou zbývající částkou tato zcela splacena, pak se při měsíční uzávěrce nastaví datum ukončení platnosti této platby na konec následujícího období (ještě jeden následující měsíc po zaplacení bude tato platba s nulovou zbývající částkou v platbách zaměstnance vidět. Poté bude vidět jen v minulých obdobích.).