DPP/DPČ: Porovnání verzí

Z Prirucky
Řádek 84: Řádek 84:
: doba, na kterou se dohoda uzavírá (určitá nebo neurčitá)
: doba, na kterou se dohoda uzavírá (určitá nebo neurčitá)
* Způsob zrušení dohody: lze sjednat. Pokud není sjedná, lze ji zrušit dohodou nebo jednostranně z jakéhokoliv důvodu nebo bez uvedení důvodu s 15denní výpovědní dobou (běží dnem doručení).
* Způsob zrušení dohody: lze sjednat. Pokud není sjedná, lze ji zrušit dohodou nebo jednostranně z jakéhokoliv důvodu nebo bez uvedení důvodu s 15denní výpovědní dobou (běží dnem doručení).
<div style="text-align:center">[[Pracovní poměry|Zpět]] | [[Statutáři]]</div>

Verze z 4. 7. 2013, 14:37

  • DPP - dohoda o provedení práce
  • DPČ - dohoda o pracovní činnosti

Pracovní poměr Při zadávání nového pracovního poměru druhu DPČ se implicitně nabízí skutečný úvazek nikoliv v plné výši zákonného, ale v 50%. Např. pro zák.úvazek 8h se nabízí 4h.

Mzdové položky Standardně se používají mzdové položky

  • 630 - DPP
  • 634 - DPČ

Pokud by uživatel chtěl používat ještě nějaké další mzdové položky (další rozčlenění různých dohod), je nutno nejen založit mzdové položky, ale také je zavést do číselníku pojmů (Mzdy-Mzdové číselníky - Pojmy) do pojmu "DPP" a "DPČ". Postup - viz zde.

  • Pokud má zaměstnanec druh pracovního poměru "5-DPČ vlastní" nebo "7-DPČ cizí" a a má příjem menší než rozhodný příjem (pro rok 2012 se jedná o částku 2500 Kč; pro rok 2010 a 2011 se jednalo o částku 2000 Kč), nepovažuje se pro účely zdravotního pojištění za pojištěnce, a tedy se neodvádí zdravotní pojištění. V případě zadání neplaceného volna na takovém poměru (příp. nesplnění minimálního vyměřovacího základu pro zdravotní pojištění) se neodvádí zdravotní pojištění za kalendářní dny neplaceného volna z minimálního vyměřovacího základu.
  • Pokud by se jednalo o prac.poměr "DPČ" ("5-DPČ vlastní" nebo "7-DPČ cizí") a zaměstnanec měl ještě hlavní pracovní poměr, je výpočet minimálního vyměřovacího základu potlačen jen u pracovního poměru dohody, nikoliv pro hlavní pracovní poměr.
  • Pokud má zaměstnanec prac.poměr "DPČ" a má příjem menší než rozhodný příjem a k tomu má ještě druhý platný prac.poměr DPP, potlačí se hlídání minimálního vyměřovacího základu pro zdravotní pojištění.
  • Výše uvedené situace se netýkají výpočtu odvodu zdravotního pojištění za dny neplaceného volna (např. mzd.položka 513-OML.VOLNO KRÁT.se započitatelností do zdrav.poj. = 2 platí zaměstnanec 13,5% z min.mzdy) - toto je standardně hlídáno jen pro hlavní pracovní poměr.
  • DPP - Byla provedena změna ve stanovení hranice příjmu pro odvod zdravotního pojištění u dohod o provedení práce. Podle přiložených podkladů se hranice, na rozdíl od sociálního pojištění, nestanovuje z úhrnu vyměřovacích základů ze všech pracovních poměrů, ale vždy pro každý pracovní poměr zvlášť (legislativa r.2012).

Legislativa 2011 a dříve. - V případě, že zaměstnanec má druh pracovního poměru DPP (dohoda o provedení práce), pak se mu automaticky potlačí výpočet zdravotního a sociálního pojištění z tohoto pracovního poměru.

V případě, že je u pracovního poměru druhu DPČ, případně DPP, zadán skutečný hodinový úvazek a tarif, bude prováděn dopočet mzdy na kód mzdové položky dle nastavení rozšiřujících parametrů:

  • dopoc_dpc_vl - Kód mzdové položky, na který se provede dopočet u pracovního poměru DPČ vlastní - doporučená hodnota 634
  • dopoc_dpc_ciz - Kód mzdové položky, na který se provede dopočet u pracovního poměru DPČ cizí - doporučená hodnota 634
  • dopoc_dpp_vl - Kód mzdové položky, na který se provede dopočet u pracovního poměru DPP vlastní - doporučená hodnota 630
  • dopoc_dpp_ciz - Kód mzdové položky, na který se provede dopočet u pracovního poměru DPP cizí - doporučená hodnota 630

Pozn. Můžete si vytisknout kontrolní sestavu odpracovaných hodin DPČ aktuálního měsíce a odpracovaných hodin DPP příslušného roku (Menu: Mzdy – Zpracování brutto – Kontrolní sestavy)


DPČ s příjmem do rozhodného příjmu - neprobíhá kontrola minimálního vyměřovacího základu

  • rozhodný příjem: pro r.2012 je 2500 Kč (pro r. 2011 bylo 2000 Kč)

Výpočet zdravotního pojištění v případě, že jde o zaměstnance s DPČ, jehož příjem nedosahuje hranice rozhodného příjmu. Za těchto podmínek se z pohledu zdravotního pojištění nepovažuje za zaměstnance a systém správně neodvádí zdravotní pojištění. Nejasná situace byla v případě, kdy daný druh pracovního poměru byl v systému nastaven pro kontrolu minimálního vyměřovacího základu. V takovém případě systém dopočítává zdravotní pojištění do min.vyměřovacího základu a případně bylo nutno toto potlačit ručně nastavením ve Mzdových údajích v Evidenci. Na základě konzultace s centrálou Všeobecné zdravotní pojišťovny se v této situaci na minimální vyměřovací základ nepřihlíží, a proto došlo k úpravě systému a potlačení dopočtu zdrav.pojištění do min.mzdy je v uvedeném případě nyní automatické. Pokud v některém dalším měsíci zaměstnanec hranici překročí a tudíž zdravotní pojištění se z dané DPČ odvede, pak se opět hlídání minimálního vyměřovacího základu aplikuje.

Výpočet zdravotního pojištění z minimální mzdy DPČ
V případě, že je jiným parametrem (MINVZAKL_DRUHP) nastaveno hlídání minimálního vyměřovacího základu zdravotního pojištění i pro druh poměru "dohoda o pracovní činnosti", tak v okamžiku, kdy je započitatelný příjem pod hranicí účasti na zdravotním pojištění, tak zaměstnavatel není povinen hlídat minimální vyměřovací základ. Je to z důvodu toho, že pro organizaci není defacto pojištěncem a má ho i odhlášeného u příslušné zdravotní pojišťovny (potvrzeno centrálou VZP i odbornou literaturou). Nicméně v praxi nastávají i případy, kdy na základě dohody zaměstnavatele, zaměstnance a zdravotní pojišťovny se má hlídat minimální vyměřovací základ i ve výše popsaném případě. Aby bylo možno dosáhnout i tohoto nestandardního stavu, byl zaveden do systému nový rozšiřující parametr (menuSystém/Rozšiřující parametry) ve skupině číslo 5-Mzdy-výpočet pod názvem "MINVZAKL_DPC_0". Zobrazení nového parametru v seznamu se po instalaci nového sestavení dosáhne stisknutím tlačítka "Doplnit nové parametry". Nastavením tohoto parametru na hodnotu "Ano" dojde k popsané funkcionalitě hlídání min.vyměřovacího základu ZP i v případě, kdy DPČ je pod hranicí rozhodného příjmu. Implicitní nastavení tohoto parametru je na hodnotu "Ne", což je obecně správná a námi doporučovaná varianta, kdy se systém chová jako doposud.


Rok 2013

Paragraf05.png rok 2003

Dohody o pracích konaných mimo pracovní poměr

Par. 74 a 77 ZP

  • Zákon nepředepisuje žádné hmotněprávní podmínky, které musí být splněny, aby bylo možné uzavírat tyto dohody, kromě časového omezení práce. Zaměstnavatelé se tak řídí jen svojí úvahou při rozhodování, zda výkon práce zajistit pracovním poměrem, nebo dohodami.
  • Obě dohody musí být písemné.
  • Zaměstnavatel u dohod není povinen rozvrhnout zaměstnanci pracovní dobu (na rozdíl od pracovního poměru).
  • I DPP může být uzavírána na jakoukoliv práci, i když nemá povahu uzavřeného pracovního výkonu.

Dřívější zákoník práce stanovil kromě časových rozdílů také rozdíl v povaze práce mezi oběma dohodami, a to tak, že dohodu o provedení práce bylo možné využívat jen na uzavřený a ucelený pracovní úkol (na práci vymyzenou individuálními znaky).

Pracovní podmínky u dohod

  • Neuplatňuje se ustanovení o pracovní době a době odpočinku (ale nesmí přesáhnout 12 hodin v rámci 24 hodin).
  • Je možné sjednat (kolektivní smlouvou, vnitřním předpisem) nárok zaměstnance na dovolenou a pracovní volno při důležitých osobních překážkách v práci
  • Za práci nepřísluší mzda či plat, ale odměna.
  • Výši a podmínky poskytování odměna sjedná zaměstnavatel se zaměstnance v příslušné dohodě. Toto lze sjednat také v kolektivní smlouvě nebo stanovit vnitřním předpisem.
  • Odměna se neřídí zákonnými pravidly o mzdě a platu. - Nemusí tedy zahrnovat povinné složky mzdy či platu jako např. příplatky za práci přesčas, ve svátek, za práci v noci, sobotu a neděli.
  • Je potřeba dodržet minimální mzdu.
  • Platí zásada rovnosti v odměňování. Za stejnou práci přísluší stejná mzda, plat či odměna z dohody.
  • Odměna je splatná ve výplatních termínech určených pro výplatu mzdy/platu (pokud není sjednána jednorázová splatnost až po provedení celého pracovního úkonu).

DPP

  • Lze uzavřít, jestliže rozsah práce nepřesáhne 300 hodin v kalendářním roce.

Do roku 2011 to bylo 150 hodin a podle dřívějšího ZP 100 hodin.

  • Do tohoto rozsahu se započítává také práce konaná pro zaměstnavatele v témže kalendářním roce na základě jiné dohody o provedení práce.
  • Doporučuje se sjednat způsob předčasného ukončení u dohod uzavíraných na delší dobu. Je možné způsoby zrušení převzít z DPČ.
  • Zaměstnanec je účasten nemocenského, a tím i důchodového pojištění jen tehdy, jestliže jeho příjem v kalendářním měsíci přesáhne částku 10 000 Kč. Jestliže vznikne v takovém kalendářním měsíci pracovní neschopnost, má zaměstnanec nárok ná náhradu odměny.

DPČ

  • Sjednaný rozsah práce nesmí překročit v průměru polovinu stanovené týdenní pracovní doby. Délka pracovní doby se posuzuje podle konkrétní práce a pracoviště. Dodržování rozsahu pracovní doby se posuzuje v průměru za celou dobu, na kterou byla dohoda uzavřena, nejdéle za 52 týdnů.
  • V dohodě musí být uvedeno
sjednaná práce
odměna
rozsah pracovní doby
doba, na kterou se dohoda uzavírá (určitá nebo neurčitá)
  • Způsob zrušení dohody: lze sjednat. Pokud není sjedná, lze ji zrušit dohodou nebo jednostranně z jakéhokoliv důvodu nebo bez uvedení důvodu s 15denní výpovědní dobou (běží dnem doručení).