Tiskové výstupy

Z Prirucky
Verze z 14. 6. 2010, 13:11, kterou vytvořil Petrm (diskuse | příspěvky)
(rozdíl) ← Starší verze | zobrazit aktuální verzi (rozdíl) | Novější verze → (rozdíl)

Tisk

Menu: Evidence – Tisk


Tato položka menu spouští tisk vybrané sestavy. Tisk lze rovněž vyvolat stiskem ‚hot key‘ CTRL-T nebo přes ikonu v nástrojové liště aplikace.

Po vybrání této volby se zobrazí okno náhledu a tisku sestavy, které umožňuje u většiny sestav případně provést některé dodatečné úpravy před samotným tiskem.

Tiskové sestavy

Přehled všech sestav je dostupný pod volbou menu: „Sestavy – Seznam sestav“.


Důležitou vlastností každé aplikace jsou výstupy na tiskárnu. V aplikaci MaP je toto řešeno tzv. Tiskovými sestavami. Tiskovou sestavou se rozumí:

- tabulka hodnot načtených z databáze, která má hlavičku s uvedenými názvy sloupců a pod ní jsou ve sloupcích zobrazovány údaje (např. seznam zaměstnanců).

- rekapitulační výčet s názvy položek a jejich hodnotami (např. výkazy pro zdravotní pojišťovny).


Většina tiskových sestav je očíslována jednoznačným interním identifikátorem, pomocí kterého lze sestavy snadno identifikovat. Tento se skládá z dvoupísmenného kódu skupiny a tříčíselného pořadového čísla. Některé sestavy mají toto číslo navíc rozšířeno o identifikátor varianty za lomítkem. Toto číslo sestavy se nachází v pravém dolním rohu sestav.

Výběr a třídění dat před tiskem

Pro uživatelské sestavy (viz výše) je možné používat pomocných funkcí aplikace pro výběr údajů a jejich třídění ještě před spuštěním tiskového okna. Popis těchto funkcí je uveden v části ‚Obecné vlastnosti aplikace‘ v této příručce.


Firemní nastavení okrajů sestav

Pomocí tří rozšiřujících parametrů je možno nastavit firemní nastavení okrajů.


11
FirOkraj_Aplik Aplikovat firemní nastavení okrajů
Ne
Možno aplikovat firemní nastavení velikosti okrajů u sestav (aplikuje se při přechodu do okna tiskového náhledu)

Velikosti nastavení okrajů se určují dalšími rozš. parametry "FirOkraj_naVys" a "FirOkraj_naSir", kde se zadávají vekolisti okrajů pro sestavy, které jsou na výšku a sestavy, které jsou na šířku. Možné hodnoty jsou: „Ne“, „Ano – možno“, „Ano-aplikovat automaticky“.

11
FirOkraj_naSir Velikosti firemních okrajů pro sestavy, které jsou na šířku
Souvisí s parametrem "FirOkraj_Aplik". Údaje se zadávají jako celočíselné hodnoty (pro první 4 hodnoty v desetiinách centimetrů) oddělené sředníkem v pořadí hodnot: 1.levý okraj 2.pravý okraj 3.horní okraj 4.dolní okraj 5.zoom.
11
FirOkraj_naVys Velikosti firemních okrajů pro sestavy, které jsou na výšku
Souvisí s parametrem "FirOkraj_Aplik". Údaje se zadávají jako celočíselné hodnoty (pro první 4 hodnoty v desetiinách centimetrů) oddělené sředníkem v pořadí hodnot: 1.levý okraj 2.pravý okraj 3.horní okraj 4.dolní okraj 5.zoom.

Tiskový manažer

Úpravy a tisk se provedou prostřednictvím samostatného okna aplikace, které nabízí možnost náhledu na sestavu a které je typu „response“, tzn., že uživatel má znepřístupněny všechny ostatní okna aplikace, včetně jejich ovládacích prvků.


[[Image:]]

obrázek 1 - tiskový manažer


Hlavička sestavy

Název sestavy, datum tisku, případně obrázek – logo firmy

Patička sestavy

Název společnosti, strana x/y, autorská firma, označení verze a sestavení (z níž byl proveden tisk), označení sestavy


Logo firmy

V pravé části hlavičky každé upravené sestavy je rezervováno místo pro logo vaší společnosti. Toto se doplní při přechodu do okna tiskového náhledu v případě, že v adresáři aplikace bude nalezen soubor "fir_logo.bmp". Logo by mělo mít poměr stran 3:2 ve prospěch šířky. V případě, že logo vaší společnosti má jiný poměr stran, došlo by při jeho vložení do sestavy k jeho deformaci. V tomto případě je nutné upravit obrázek s logem tak, že necháte bílá místa nahoře+dole, případně vlevo+vpravo , aby konečná podoba souboru "fir_logo.bmp" měla požadovaný poměr 3:2 a vaše logo v něm bylo znázorněno nedeformované. Bylo by vhodné aby obrázek s logem měl rozlišení aspoň 300x200 pixelů, aby se ani při tisku na laserových tiskárnách logo nejevilo rastrované (rozlišení vyšší než 600x400 je naopak zbytečně velké).


Více databází – různá logaPokud zpracováváte více databází (více firem – více IČ), je možno nastavit, aby v každé databázi se objevilo to správné logo společnosti. Princip je jednoduchý: pokud bude nalezen soubor "logo" + <IČ organizace> + ".bmp" bude toto logo použito místo souboru "fir_logo.bmp".


Zapnutí/vypnutí šedé výplně hlavičky a patičky

Pokud by vám vadily šedé výplně, např. při tisku na inkoustových tiskárnách, je možno tyto centrálně vypnout pomocí rozšiřujícího parametru "Tisknout_vyplne" přepnutím z hodnoty „ano“ na hodnotu „ne“ (šedé výplně zmizí při přechodu do okna tiskového náhledu).


Vložit do sestavy informaci o tom, kdo ji vytiskl (login uživatele)

Nastavení se provede pomocí rozšiřujícího parametru.


13
Kdo_Tiskne_Sest Vložit do sestavy info o tom, kdo ji vytiskl
ne
Vložit do sestavy informaci o tom, který uživatel ji tiskne. Možné hodnoty: ne, ano. V případě „ano“ se informace zobrazí v hlavičce sestavy.

Okno tisku sestavy se dělí na šest samostatných celků, které jsou prezentovány jednotlivými záložkami v tomto okně. Tyto se trochu netypicky nacházejí na pravé straně tiskového okna. K jednotlivým záložkám.


Tisk

  1. Tisk – tato záložka slouží k samotnému tisku sestavy.

Předvolená tiskárna – indikuje momentálně připojenou tiskárnu

Změnit tiskárnu – zobrazí dialogové okno pro výběr tiskárny

Tisk – toto tlačítko spouští samotný tisk na předvolenou tiskárnu

Počet kopií – volba množství kopií tisku jako celku

Tisknout – volba, které strany sestavy se mají tisknout, možnosti:

- všechny: v sestavě jsou všechny listy sestavy

- sudé: budou se tisknout jen sudá čísla stran sestavy (pro oboustranný tisk)

- liché: budou se tisknout jen lichá čísla stran sestavy (pro oboustranný tisk)

- vybrané: po zapnutí této volby se zpřístupní vstupní pole pro vstup čísel stran, které se mají tisknout. Zadání musí být ve formátu, který je před tiskem kontrolován.

Příklad správného vstupu: 5,6,13-15 (budou se tisknout strany 5,6,13,14,15)

Pozn. Pokud chcete tisknout oboustranně, musíte tuto vlastnost nastavit v nastavení tiskárny ve Windows.

Náhled

2) Náhled - Tato záložka umožňuje detailně si prohlédnou vzhled sestavy.

V dolní části je možné volit míru zvětšení náhledu.


Rozšířené volby

3) Rozšířené volby - Tato záložka slouží k dodatečným úpravám vzhledu sestavy.

Podnadpis:

- zde je u některých sestav možnost vložit či změnit menší nadpis v hlavičce sestavy

Dodatečná filtrace řádků:

- ponechat všechny řádky: do sestavy jsou zahrnuty všechny řádky tabulky-

- ponechat pouze označené řádky: do sestavy jsou zahrnuty jen ty řádky tabulky, které uživatel vybral ještě před volbou tisku pomocí myši a tlačítek Shift/Ctrl (modře prosvícené řádky v sestavě)

Rozvržení sestavy:

Stránka na šířku + Stránka na výšku – je možné změnit orientaci stránky.

Zvětšení - lze změnit velikost (zoom) sestavy v procentech.

Skrýt rodná čísla:

Umožňuje skrýt rodná čísla v sestavě. Tato volba se zobrazí pouze u sestav obsahující rodné číslo a jen pokud je zapnut rozšiřující parametr („Skryvat_RC“)

Skrýt datum (a čas) tisku v sestavě

Umožňuje skrýt datum (příp. čas) tisku, který se jinak objevuje v hlavičce sestavy. Toto zatrhávací pole je možno editovat jen pokud je rozšiřující parametr „PovSkrytDatTisk“ nastaven na hodnotu „Ano“.


Vložit razítko na konec sestavy:

Připojí nakonec sestavy razítko (obrázek) ze souboru definovaného v rozšiřujících parametrech. (Funkční je jen pokud je zapnut rozšiřující parametr ‚Razitko‘. Toto razítko musí být uloženo v souboru ‚razitko.bmp‘ ve startovacím adresáři aplikace).

Odstránkování za skupinami údajů (grupami)

Některé sestavy obsahují definované skupiny údajů, pro které se dělají mezisoučty (středisko, měsíc,..). Tato volba umožňuje zadat odstránkování za každou takovouto skupinou.

Pokud je zatrhnuto odstránkování za skupinami údajů, je možno ještě dalším zatrhávacím polem definovat, že - v případě tiskáren, které tisknou oboustranně – má být tisk další skupiny proveden na samostatný list, a ne z druhé strany listu. Zatrhávací pole je nazváno: „Odstránkování nahradit zahájením nové tiskové úlohy“

Vlastní pořadí sloupců

4) Vlastní pořadí sloupců – V této záložce je možné upravit pořadí a velikosti sloupců

v sestavě. Také můžete přidat sloupce, které jsou sice v režimu Editace, ale nejsou obsaženy ve standardní sestavě.


Pokud chcete některé sloupce zneviditelnit (odstranit ze sestavy), stačí si vybrat ze seznamu sloupců a odtrhnout zatržení v zatrhávacím poli.

Pomocí myši ve žlutě obarvené ploše lze měnit šířky sloupců (nastavením kurzoru na okraj sloupce a tažením při stisknutém levém tlačítku myši) nebo pořadí sloupců (nastavením kurzoru do plochy sloupce a tažením při stisknutém levém tlačítku myši). Takto uživatelsky upravenou sestavu je možné uložit pod vlastním názvem a při příštím tisku si uloženou definici načíst. Uložit je možné více variant.


Načtení uložené definice můžete jednoduše využít, pokud jste v režimu Sestava. Zde stisknete pravé tlačítko myši a zvolíte „Vlastní nastavení sloupců“, otevře se okno a zde si vyberete z vámi uložených definic. Také může být určeno (určuje správce aplikace), že ta která definice je výchozí a objeví se ihned při načtení sestavy.

Export dat

5) Export dat

Standardní export

Standardní export - tentýž export, který je dostupný přes volbu hlavního menu: „Údaje -Export dat“. Exportují se pouze data načtená z databáze.

Do souboru…



Po výběru položky menu Do souboru … se otevře dialogové okno, ve kterém si uživatel zvolí zařízení, kam se nový soubor uloží, název souboru a formát dat pro uložení. Aplikace je schopná data z tabulek ukládat např. v následujících formátech:

*.txt - textový ascii soubor s oddělovačem tabulátorem

*.dbf - dbase, foxbase,foxpro

*.slk - microsoft multiplan

*.sql - pro sql-insert

*.xls ; *.xl5 – microsoft EXCEL (dvě varianty – každá s jinou češtinou - nutno vyzkoušet , která variata je ta správná – odvíjí se od druhu nainstalovaných Windows a Excelu)

*.wk1 - lotus 1-2-3

*.dif


Do schránky



Do schránky – kromě této volby funguje též prostřednictvím klávesové zkratky Ctrl+D. Následně je možno sestavu vložit do MS Excel jednoduchým Ctrl+V (vložit ze schránky).


Rozšířený export

Rozšířený export – tento export umožňuje exportovat i data vypočítávaná až přímo v sestavě.

Soubor je možno uložit v 5-ti různých češtinách:

- Bez češtiny

- Standardní (Windows 1250)

- Dos - Latin2 - 852

- ISO (8859-2)

    • Dos – Kameničtí

Exportovat je možno do formátu

.txt

.xls (Microsoft Excel).

Při exportu do formátu .txt je možno zvolit, zda se budou exportovat všechny sloupce, nebo jen viditelné (neskryté pomocí „zakrývání sloupců“). Při exportu do .xls navíc možno databázové názvy sloupců nahradit hlavičkami ze sestavy (pokud existují). Zápis je proveden technologií OLE, díky tomu jsou data vždy ve správné češtině. Nevýhodou je delší doba zápisu, která je dána tím, že se data do .xls listu přenášejí jednotlivě


Export sestavy

Sekce „Export Sestavy“ umožňuje exportovat do formátu:

.html

.psr

.txt – formátovaný text

.pdf


Důležitým formátem je PowersoftReport (*.psr). Pomocí tohoto formátu lze ukládat přesné kopie jednotlivých sestav, oken a tabulek, které lze následně prohlížet vnitřním prohlížečem, který se nachází v menu Sestavy/Prohlížení uložených sestav.


Výhodou formátů .html a „formátovaný text“ je to, že obsahují i sumarizační údaje umístěné tak, jak jsou zobrazeny v sestavě (např. mezisoučty za střediska).


Export do formátu .html využívá interní funkce vývojového prostředí a není jej tedy možno uživatelsky (programově) upravit. Export sestavy do "HTML tabulky" obsahuje pouze viditelné textové prvky, stukturované dle rozložení v sestavě.


Export sestavy do "Formátovaného TXT" obsahuje oproti HTML i data ze sloupců skrytých pomocí "vlastního pořadí sloupců", tím se více blíží "Exportu dat". Takto vytvořený TEXT soubor je nejlépe otevřít v aplikaci MS Excel, kde bude vizuální podoba sestavy více odpovídat její podobě v aplikaci MaP.


Překlad

  1. Překlad – Překlad sestav do cizích jazyků

Jednotlivé sestavy je možné překládat do cizích jazyků. K správné funkci je potřeba mít výrazy určené k překladu zadefinované v číselníku s názvem Slovník (menu: Evidence – Číselníky – Slovník).

Při vlastním překladu postupujte následovně. Nejprve zobrazte požadovanou sestavu. Pak přejděte do náhledu před tiskem (menu: Evidence – Tisk, nebo ikona nebo Ctrl+T). Zde stiskněte tlačítko ´Překlad´. Následně si z rozbalovacího menu vyberete Cílový jazyk (angličtina, němčina, …) a poté stiskněte tlačítko Načíst a přeložit texty, program se pokusí ve Slovníku vyhledat všechny výrazy z daného okna či sestavy určené k překladu, pokud tam některý nenajde, pak jej tam automaticky přidá s indikátorem Nepřekládat. Po dokončení této operace se v okně změní přeložené výrazy na cizojazyčné ekvivalenty.


Můžete také stisknout tlačítko Přeložit data, vybrat sloupce, v nichž má systém překládat data, a nechat si přeložit i data v sestavě. Podmínkou je opět to, že budou zadefinována v číselníku Slovník. V tomto případě je nutno vložit celý záznam ručně – i překládaný text.


Následně stiskněte tlačítko Akceptovat provedené překlady a poté si můžete okno či sestavu vytisknout.


Překlad sestava je vázán na přístupové právo: ZVLÁŠTNÍ;Náhled před tiskem;Právo na překlad sestav:tisk.


Pozn. Pokud dané okno či sestavu překládáte poprvé, je třeba dbát zvýšené pozornosti při kontrole překladu, neboť některé výrazy v cizím jazyku mohou být delší a po překladu se nemusí vejít do vyhraženého místa v okně či sestavě. Pokud taková situace nastala a přeložený výraz je zobrazen neúplně je nutné ve slovníku zvolit kratší ekvivalent pro překlad.


Pokud zdrojový výraz obsahuje dvě mezery, není potřeba je zadávat – stačí zadat s jednou mezerou (při překladu je ošetřena tato výjimka).


Ukládání sestav

Sestavy lze pro další použití a prohlížení ukládat do souboru na disk. Tomuto se věnuje kapitola Chyba: zdroj odkazu nenalezen.

Pro další prohlížení je možné použít program, do jehož formátu jste sestavu uložili. V případě, že jste použili formát Powersoft Report (*.PSR), pak je možné sestavu prohlížet vnitřním prohlížečem aplikace v menu Sestavy – Prohlížení uložených sestav.