Pracovní poměry

Z Prirucky

Pracovní poměry

Menu: Evidence – Pracovní poměry


Tato agenda je určena pro přiřazení zaměstnance na pracovní místo a definici údajů o pracovním poměru. Spolu s osobními údaji zaměstnance tvoří tento záznam nezbytnou podmínku pro další zpracování zaměstnance v systému.


[[Image:]]

obrázek 1 - Pracovní poměry

Vznik pracovního poměru

Popis viz níže.

Ukončení pracovního poměru

Popis viz níže.

Smazání/Rušení pracovního poměru

Pokud jste udělali chybu při navádění pracovního poměru zaměstnance a systém vám nedovolí smazat údaj, použijte tuto operaci, jejíž popis najdete v samostatné kapitole (Důležité vlastnosti a funkce).

Vyplňované údaje – pracovní poměr

Menu: Evidence – Pracovní poměry; Záložka: Prac. poměr


Datum

zahájení

Zahájení prac.poměru - u pracovního poměru s číslem 0 se implicitně zobrazí datum nástupu z evidence zaměstnance, u dalších je nutné datum zadat.


Datum skutečného nástupu – pole se zobrazí, pokud je přepnut rozšiřující parametr „Datum_skut_nast“ na hodnotu „Ano“. Funkčnost:

Pokud se toto datum odlišuje od datumu zahájení pracovního poměru, pak v měsíci, kdy zaměstnanec nastoupil, se v měsíční uzávěrce počítá průměr pro nemocenskou s ohledem na datum skutečného nástupu. Když není vloženo, chová se uzávěrka jako dřív – pro průměr se bere v úvahu nejbližší pracovní den od nástupu zaměstnance.

Příklad:

Dva zaměstnanci nastoupili 1.5.2008 (svátek) a mají běžný kalendář (volné soboty, neděle a svátky). Druhý z nich má vyplněno pole „datum skutečného nástupu“ hodnotou 1.5.2008.

Po závěrce měsíce května 2008 (oba neměli žádnou nepřítomnost) se prvnímu z nich v rozpise hodnot pro průměr pro nemoc za měsíc květen objeví 30 dnů, druhému 31. Na evidenčním listu (ELDP) bude mít první z nich 30 dnů od 2.5.2008, druhý 31 dnů od 1.5.2008.

Bylé by vhodné, aby první ze zaměstnanců měl správně vyplněno i pole „datum skutečného nástupu“ (2.5.2008) – datum na mzdovém listě.


Důvod nástupu – důvod nástupu pro statistické účely – z číselniku důvodů nástupů a výstupů (standardně je předvyplněný, je možno jej ale dle potřeby upravovat).


Datum

'ukončení'Datum plánovaného odchodu – pole je viditelné, pokud je přepnut rozšiřující parametr „Datum_plan_odch“ na hodnotu „Ano“. Jedná se o informativní pole v tom smyslu, že dosažením data systém neukončí (automaticky) pracovní poměr. Projeví se v sestavě (Prac.místo) a na tento datum je možno se nechat upozorňovat varovným hlášením.


Ukončení prac.poměru –datum ukončení pracovního poměru.

Důvod ukončení – důvod ukončení – z číselníku důvodů nástupů a výstupů.


Pokud chcete provést výstup zaměstnance, vyplňte údaje v záložce ‚Výstup‘ v menu ‚Evidence zaměstnanců – Osobní údaje’. Ukončení pracovního poměru pak systém provede sám (nabídne ukončení k zadanému datu a s daným důvodem).


Pokud má ale zaměstnanec více pracovních poměrů a chcete ukončit pouze jeden z nich, vyplňte údaje v této záložce – ‚Datum ukončení pracovního poměru‘ a ‚Důvod ukončení‘.


Pokud:

- ukončujete zaměstnanci pracovní poměr a zaměstnanec nemá jiný neukončený

poměr, nebo pokud

- měníte datum ukončení poměru a zaměstnanec nemá k danému datu jiný neukončený poměr, nebo pokud

- rušíte ukončení nějakého poměru (smažete datum ukončení) a v evidenci zaměstnanců má zaměstnanec zadáno datum výstupu,

potom budete dotázáni, zda se má tato změna promítnout i do datumu výstupu zaměstnance.


Pracovní středisko'Pracovní středisko -' systém implicitně dosadí číslo pracovního střediska podle kmenového střediska. Pomocí zobrazovaného číselníku středisek je však možné toto přiřazení změnit.

Datum změny prac.stř – údaj, který můžete změnit pouze v souvislosti se změnou pracovního střediska. Používá se pro účely statistiky pohybu zaměstnanců.

Identifikace prac. poměru

Číslo pracovního poměru - systém dosadí toto číslo sám , čísluje se od 0. Pracovních poměrů může mít jeden zaměstnanec více, maximální hranice je t.č. stanovena v systému na 20.

Druh pracovního poměru - je třeba zvolit ze systémového číselníku:


0 - externí pracovníci

1 - hlavní pracovní poměr

2 - vedlejší pracovní poměr cizího zaměstnance

3 - vedlejší pracovní poměr vlastního zaměstnance

4 - DPP vlastních zaměstnanců

5 - DPČ vlastních zaměstnanců

6 - DPP cizích zaměstnanců

7 - DPČ cizích zaměstnanců

Pozn. V univerzálním číselníku druhů pracovních poměrů (viz kapitola Číselníky) si můžete zadefinovat svůj další druh PracPom, ale musíte jej tamtéž navázat na některý z uvedených systémových PracPom, podle něhož bude nový druh zpracováván. Také můžete určit, jaký kód mzdové položky bude vygenerován při dopočtu/automatickém dopočtu pro ten který druh pracovního poměru. Blíže viz Popis univerzálního číselníku druhů pracovních poměrů.


Pokud je pořizován nový záznam v agendě Pracovní poměru s druhem pracovního poměru DPP nebo DPČ (číslo 4 - 7), potom systém automaticky přednastaví položku „Potlač.dopočtu do min.mzdy“ na hodnotu „ANO – trvale“.


Délka úvazku:

1 - úvazek na dobu neurčitou

2 - úvazek nad 1 rok

3 - úvazek do 1 roku

4 - do 7 kalendářních dnů (příležitostné zaměstnání)

7 - ostatní

Toto jsou standardní hodnoty. Načítají se z univerzálního číselníku ´délka úvazku´. Tam je možné provést změny (změny v názvu, přidání další délky, atd.). Jen dávejte pozor na to, že délka úvazku s číslem 4 má funkcionalitu v aplikaci – pracovnímu poměru s tímto číslem úvazku 4 nebude generováno zdravotní ani sociální pojištění.

Pracovní kategorie – identifikace pracovní kategorie, výběr z rozbalovacího menu dle číselníku PracKateg. Slouží k výpisu různých statistik.

Rozpočtová kategorie - používá se u rozpočtových organizací.


Skupina pracujících – možno začlenění do určité skupiny pracujících. Je možno vložit jen hodnotu vybranou z číselníku. Hodnoty do číselníku si naplní uživatel sám – v menu Evidence – Číselníky – Univerzální číselníky; Skupiny pracujících.

Návaznou funkcionalitou je vlastnost č. 93 – skupina pracujících, v Popisech pracovních míst.

Pokud zadáte nového zaměstnance na pracovní místo v agendě Pracovní poměr (nebo přeřadíte stávajícího zaměstnance na pracovní místo), systém vám nabídne vložení hodnoty skupiny pracujících dle jeho pracovního místa. Podmínkou samozřejmě je, že dotyčné pracovní místo má ve svém popisu vlastnost č. 93-skupina pracujících spolu s hodnotou.


KZAM – identifikace pracovního poměru dle celostátního číselníku klasifikace zaměstnání.

Zkušební doba do – datum, do kdy trvá případná zkušební doba.

Systém automaticky nastaví datum zkušební doby do dle nastavení rozšiřujícího parametru „Datum_zkus_doba“ ze skupiny Pracovní poměry. Zadává se číslo představující počet měsíců, standardně nastavená hodnota je 3.

Nastavený počet měsíců se přičte k datumu nástupu do organizace a zobrazí se jako zkušební doba u poměru, který má datum zahájení shodné s datumem nástupu.


Do zkušební doby se překážky v práci nezapočítávají vůbec. Ve zkušební době nelze rozvázat pracovní poměr v době prvních 14 dnů trvání pracovní neschopnosti.

Při výstupu zaměstnance systém provede kontrolu, zda zaměstnanec odpracoval 14 dnů a zda neměl překážky v práci. V případě pracovní neschopnosti je nutné provést opravu zkušební doby – záložka „Prac.místo“ – tlačítko „Akt.zkuš.dobu“.


Byl upraven skript, spouštěný tlačítkem "Akt.zkuš.doby" v agendě "Pracovní poměry / Prac.místo":- jako dny překážek v práci se vyhledávají kalendářní dny prac.neschopností, OČR, návštěvy lékaře (původně jen prac.dny)

- přihlíží se k odpracovaným hodinám první a poslední den nepřítomnosti (takový den se nepočítá)- nepřítomnosti, které trvají jen jeden den, musí trvat déle, než je hodinový úvazek.

Pracovní místo – přiřazení daného pracovního poměru na pracovní místo nutné, pokud chcete využívat nástavbu PIS (systemizace pracovních míst, popis pracovního místa…).

Rež. zakázka – specifická položka využívaná rozpočtovými organizacemi.

Výkaz - číslo výkazu dělnických mezd, používá se u vysokých škol.

Pracovní doba

Typ kalendáře (implicitně 1) – typ kalendáře slouží k určení fondu pracovní doby (viz číselníky Kalendáře). Možné hodnoty:

1 - běžný kalendář (volné soboty, neděle, svátky)

2 - podobně jako 1, ale svátky se proplácejí tarifem

3 - zvláštní kalendář pro 4 směny nepřetržitého provozu stanovený algoritmem (Tento

kalendář běžně nevyužívejte, je určen pro speciality).

4 - zaměstnanci, kteří mají stanoven pouze měsíční časový rozvrh

5 - kalendář s využitím týdenního rozvrhu

6 - běžný kalendář, nevyužívá se automatický dopočet

7 - kalendář s využitím cyklického rozvrhu

9 – individuální kalendář (viz Mzdové číselníky – Kalendáře - Individuální kalendář)


Rozvrh Zadáváte hodnotu z výběru možných hodnot, která závisí na tom, co jste zadali v položce Typ kalendáře.

Pro typ kalendáře 1,2,6 hodnotu nemusíte vyplňovat, možnosti výběru jsou 1-směnný, 2-směnný, 3-směnný, ale mají pouze evidenční význam. Můžete si také vytvořit vlastní výběr směnnosti či čísel kalendářů. Provedete to tak, že naplníte číselník: Evidence – Číselníky – Univerzální číselníky; číselník „směnnost“ – zadává se číslo a název. Od chvíle zadání v univerzálním číselníku přestávají platit původní volby „1-směnný“, atd.

Pro typ kalendáře 4,5,7 vybíráte jeden ze založených Měsíčních,Týdenních nebo Cyklických rozvrhů.

Zákonný úvazek (automaticky se navede denní zákonný úvazek, z parametrů mezd).

Skutečný úvazek - skutečný denní úvazek nebo jeho průměr. U zaměstnanců na nepravidelnou výpomoc zadejte nulu.

Zaměstnání malého rozsahu – Zatrhávací pole – od legislativy r. 2009

Pro označení tzv. zaměstnání malého rozsahu („…sjednaná částka započitatelného příjmu je nižší než rozhodný příjem nebo započitatelný příjem nebyl sjednán vůbec…“ rozhodným příjmem pro rok 2009 je částka 2000 Kč) – má dopad např. na výpočet mzdy zaměstnance (druh pracovního poměru, který není hlavní, např. DPP nebo DPČ - neodvádí se zdravotní a sociální pojištění), projeví se v ELDP, volí se v přihlášce/odhlášce na ČSSZ.

Důvod krácení úvazku - číselná nebo písmenná identifikace důvodu krácení (1 znak).


Datum skutečného nástupu

‚Praxe-dny/roky‘ – pouze informativní pole


'Mzda'Typ mzdy – určuje typ mzdy, jakým je zaměstnanec placen, tj. jak bude zpracován navedený tarif. Možné hodnoty:

0 - měsíční plat

1 - hodinová mzda

2 - podílová mzda dělnická

6 - smluvní mzda hodinová

7 - smluvní mzda měsíční

Pozn. Dle typu mzdy se rovněž generuje při automatickém dopočtu do časového fondu i druh mzdové položky (ještě rozlišena jednicová a režijní mzda dle PracKateg), kterou bude mzda proplácena. Např. Měsíční plat (č.0) – MzdPol 111 (režijní) a 112 (jednicový).


Třída (platový stupeň): pokud byly tyto hodnoty definovány v rámci popisu pracovního místa, systém je dosadí v závislosti na zvoleném pracovním místě, jinak je možné je zadat přímo.

Mzdový stupeň: povinný tehdy , jestliže je v číselníku mzdových tarifů zadaná třída obsažena vícekrát pro různé mzdové stupně. Možné hodnoty mzdových stupňů pro zadanou třídu můžete vybrat z rozbalovacího menu.

Platový tarif - měsíční tarif nebo hodinová mzda. U typů mzdy 0 a 1 se kontroluje proti rozsahu zadanému v číselníku mzdových tarifů. Smluvní částky nejsou ničím kontrolovány.

Os.hodn. - částka osobního hodnocení.

Typ prémií a částka prémií - nepovinné položky, používají se pouze v systému počítaných prémií. Typ prémií lze vybrat z rozbalovacího menu.

Procento prémií – pole se objeví, pokud je přepnut rozšiřující parametr „PREMIE_%INDIV“ na hodnotu „Ano“.

Potl.dopočtu do min.mzdy - zde můžete zadat potlačení automatického dopočtu do minimální mzdy zaměstnance. Možné hodnoty:

ANO - trvale

ANO – akt.období – potlačení dopočtu pouze pro aktuální období


ANO s prům – akt.obd. Při tomto nastavení se neprovede dopočet do minimální mzdy (podobně jako u hodnoty ANO – akt. obd.) a navíc se nebude průměr pro pracovně právní účely u mzdových položek s příslušným algoritmem nahrazovat minimálním průměrem v případech, kdy je průměr v kartě pracovního poměru menší než tento minimální průměr. Při přechodu do nového měsíce se tento příznak nastaví na hodnotu NE - trvale.


ANO s prům - trvale - Jako předcházející hodnota, ale při přechodu do nového měsíce se hodnota tohoto příznaku nemění.


NE – trvale – nebude potlačen dopočet do minimální mzdy

NE – měsíční min.mzda – nebude potlačen dopočet do minimální mzdy, přičemž pro dopočet se bude brát nikoli hodinová, ale měsíční mzda

NE – 90% jen v ČR – nebude potlačen dopočet do minimální mzdy, přičemž se hlídá jen 90% minimální mzdy (např. dle stávající legislativy pro nástupní mzdu nebo plat zaměstnanců ve věku 18-21 let po dobu 6 měsíců)


Pozn. Pokud je potřeba nastavit potlačení dopočtu pro celou organizaci, není nutné toto nastavovat jednotlivě u všech zaměstnanců, ale stačí nastavit rozšiřující parametr ‚POTL_DOPOC_MIN‘ (Mzdové rozšiřující parametry) na hodnotu ‚ano‘.


Funkčnost dále ovlivňuje rozšiřující parametr MIN_MZDA_DPC_C (skupina 5 – Mzdy-výpočet), jeho defaultní hodnota je "n" (ne). Může nabývat jen hodnot "a"/"n" (ano/ne). Pokud je parametr nastaven na "ano", pak se pro druh poměru 7 - DPČ cizích zaměstnanců ignoruje nastavení "Potlačení dopočtu do minimální mzdy" v pracovních poměrech a vždy se tento poměr bude zpracovávat, jako by byla tato položka nastavena na "t", tedy trvalé potlačení dopočtu do minimílní mzdy i s průměrem na pracovně právní účely. (Má to tak být správně legislativně).

Při zapnutí komentáře při výpočtu se objeví hlášení: 'DPČ cizí(7): Systém nastaven na potlačení dopočtu do minimální mzdy.'


Dovolená a průměry

Viz samostatná kapitola.


'Doplňkové pole 1'DoplnkovePole1

Rozšiřující parametr „DoplnkovePole1“ (sk.2-Pracovní poměry). Povolení zviditelnění 1.doplňkové položky v záložce „Prac.poměr“. Tato položka je textová rozsahem 25 znaků. Parametr se vyplňuje přímo textem, kterým má být dané pole pojmenováno, nebo se tento parametr nechává prázdný, což znamená, že položka nebude používána (a zároveň nebude viditelná).


'Doplňkové pole 2'DoplnkovePole2

Rozšiřující parametr „DoplnkovePole2“ (sk.2-Pracovní poměry). Povolení zviditelnění 2.doplňkové položky v záložce „Prac.poměr“. Tato položka je datumová. Parametr se vyplňuje přímo textem, kterým má být dané pole pojmenováno, nebo se tento parametr nechává prázdný, což znamená, že položka nebude používána (a zároveň nebude viditelná).


'Informativní hodnoty z popisu pracovního místa'Info_ZPracmist1

Rozšiřující parametr „Info_Zpracmist1“ (sk.2-Pracovní poměry). Nastavení zobrazení informací z vlastností pracovních míst pro dané prac.místo zaměstnance v agendě prac. poměrů v záložce "Prac.poměr" v režimu "Pohled". Parametr se zadává ve formátu <číslo 1.vlastnosti>;<číslo 2. vlastnosti> . Mohou být použity pouze vlastnosti bez možností více hodnot, tzn. neopakovatelné.


Změna pracovního místa a efekt změny na jiné položky

Změna položky „pracovní místo“ může mít u různých zákazníků požadován různý efekt na změnu některých jiných položek obsažených v postupu. Vzhledem k variabilitě řešení byla zpracována obecná varianta, díky které je možno pro položky:

1-středisko, 3-tarifní třída, 5-KZAM, 6-pracovní kategorie, 42-typ mzdy, 93-skupina pracujících

nastavit, jak se mají chovat při změně pracovního místa (čísla představují čísla vlastností v číselníku vlastností pro popis pracovního místa).

V číselníku vlastností pro popis pracovního místa lze parametricky u vyjmenovaných položek nastavit, zda vůbec a jak má dojít ke změně těchto položek současně se změnou pracovního místa. Položka, která toto určuje se jmenuje „při změně místa v poměru“ a možné hodnoty jsou:

  1. Žádná vazba na položku,
  2. dotaz na změnu,
  3. změnit položku ale umožnit editaci,

4) změnit položku a neumožnit editaci.


Nastavte si prosím chování těchto položek podle vašich potřeb.


Pracovní místo

V této záložce jsou k dispozici pole vesměs stejná jako v záložce Pracovní poměr. Chybí zde údaje o mzdě (platu) – tj. tarif, osobní hodnocení a částka prémie. Tato záložka bývá používána pro zpřístupnění rolím typu „personalista“.

Datum doručení výpovědi

Datum doručení výpovědi – pole slouží k zapsání data doručení výpovědi, ať už ze strany zaměstnance nebo zaměstnavatele. Pole souvisí (souviselo) s legislativou 2009/08 Slevy na sociální pojištění pro zaměstnavatele (pokud v měsíci byla doručena výpověď, nebyl nárok na slevu, přestože jinak ještě pracovní poměr trval).


Datum prac.smlouvyZviditelnění položky „Datum prac.smlouvy“ v agendě Prac.poměry (záložka „Prac.místo“) zabezpečí přepnutí rozšiřujícího parametru Datum_prac_sml z hodnoty „Ne“ na hodnotu „Ano“. Pokud je tato položka vyplněna, dotahuje se do dokumentu „Pracovní smlouva“ (pole „Datum vystavení“) nebo „Změna prac.smlouvy“ (pole „původní prac.smlouva ze dne“).


Místo výkonu práceZviditelnění položky „Místo výkonu práce“ v agendě Prac.poměry (záložka „Prac.místo“) zabezpečí přepnutí rozšiřujícího parametru Místo_vykonu z hodnoty „Ne“ na hodnotu „Ano“. Pokud je tato položka vyplněna, bere se přednostně do dokumentu „Pracovní smlouva“ (nebo „Změna prac.smlouvy“, „Smlouva s výměrem“) namísto hodnoty vlastnosti pracovního místa („místo výkonu práce). Možno zadat 40 znaků.


'Informativní hodnoty z popisu pracovního místa'Info_Zpracmist2

Rozšiřující parametr „Info_Zpracmist2“ (sk.2-Pracovní poměry). Nastavení zobrazení informací z vlastností pracovních míst pro dané prac.místo zaměstnance v agendě prac. poměrů v záložce "Prac.místo" v režimu "Pohled". Parametr se zadává ve formátu <číslo 1.vlastnosti>;<číslo 2. vlastnosti> . Mohou být použity pouze vlastnosti bez možností více hodnot, tzn. neopakovatelné.


Pracovní doba

Záložka slouží k podobnému účelu jako záložka „Pracovní místo“.

zákonný úvazek

V této záložce je možno editovat hodnotu pole „zákonný úvazek“, což mimochodem nelze v hlavní záložce „Pracovní poměr“.


Kalendář pro náhrady – viz kapitola „Nepřítomnosti“.


Pracovní postup

Do okna pracovních poměrů přibyla nová záložka, které umožňuje přehledně evidovat postup zaměstnance po pracovních místech, střediscích a vývoj jeho finančního ohodnocení.

Jejím další přínosem je možnost jednoduchého zadání většího množství údajů s dopřednou platností, které se jinak musí vkládat jednotlivě prostřednictvím budoucích změn.

Nová záložka „prac.postup“, kde je tato novinka, však bude viditelná pouze pokud se agenda pracovního postupu „aktivuje“ (postup aktivace je popsán níže).

Pokud ji nebudete chtít využívat (a neaktivujete ji) a budete chtít používat stávající záložky v okně poměrů tak jako dosud, je toto možné, systém na tuto variantu připraven (úpravu db je ovšem nutné provést). Pokud byste si chtěli tuto agendu pouze vyzkoušet a pak se vrátit k současnému systému evidence, je i toto možné, ale pouze jako zásah správce aplikace přes SQL prompt.


Zprovoznění nové agendy

Pro aktivování agendy prac. postupu je potřeba provést následující:

  1. provést úpravu databáze (Systém – Správa databáze – Úprava databáze), která vytvoří novou tabulku pro prac. postup a provede i změny v jiných tabulkách, které s touto novinkou souvisí (úpravu db je nutné provést i pokud novou agendu nebudete používat).
  2. spustit jednorázovou funkci číslo 85, která naplní tabulku prac.postupu z tabulek pro měsíční zálohy tabulek prac.poměrů, archivu, budoucích změn a z části agendy průběhu zaměstnání – části týkající se vaší organizace.
  3. spustit jednorázovou funkci číslo 25 , která doplní 5-ti vlastnostem v číselníku vlastností nový sloupec, pomocí kterého se bude dát upravit vazba mezi danou vlastností a poměrem.


Funkčnost záložky „prac.postup“

Pro pracovní postup platí, že ke každému datu, ke kterému dochází ke změně alespoň jedné položky, musí být v postupu založen samostatný záznam s platností od dne změny a s platností do posledního dne před další změnou, nebo může být platnost do nevyplněna – to ovšem může být pouze u posledního záznamu a navíc pouze u poměru, který nemá vyplněno ukončení. Z toho plyne, že pro libovolně zvolené datum byl měl být v této agendě platný právě jeden záznam.

Pozn.: Toto však nemusí platit pro údaje k dřívějším datům, než kdy byl náš systém implementován, pro toto období nemusí být v agendě postupu žádný záznam, pokud je nebude možno odkud načíst – měly by být v agendě průběhu zaměstnání . To však neznamená, že si je tam nemůžete dodat, ba právě naopak – doporučujeme vám vyplnit tyto dřívější údaje, které doposud byly v agendě „průběhu zaměstnání“. „Průběh Zaměstnání“ bude totiž časem přejmenován na „předcházející zaměstnání“ a údaje o dřívější práci v současné firmě už nebude moci obsahovat.


Do agendy pracovního postupu bude možno vkládat nové řádky (nebo měnit všechny položky) pro datum začínající aktuálním nebo budoucím obdobím – pokud však tam už takové nejsou. Dále je možno vkládat řádky (nebo měnit všechny položky v řádku) s platností začínající před prvním řádkem v postupu, ne však s dřívějším datem, než začínal pracovní poměr. Ale pouze u záznamů s platností před rokem 2000 nebo před začátkem zpracovávání mezd v našem programu (pozn.: od roku 2000 se provádí měsíční záloha všech položek poměru).

Není možno vkládat záznamy začínající v období, kdy již zaměstnanec byl zpracováván naším systémem v období od roku 2000 až do současnosti. Tato řádky by v postupu měly být po aktivaci a je u nich možno měnit pouze poznámku.


Příklad obsluhy: k aktuálnímu datu se mění tarif

- vložte nový záznam,

- do položky „platnost od“ vložte číslo 1 a zmáčkněte Enter. (Systém doplní datum prvního dne zpracovávaného období a zároveň naplní ostatní položky aktuálními hodnotami.)

- změňte tarif na novou hodnotu a uložte


Pokud je agenda pracovního postupu aktivována, tak veškeré položky, které tato agenda obsahuje, není možno standardně editovat v záložkách „prac.poměr“ a „prac.místo“. Toto je možno změnit pomocí rozšiřujícího parametru PovolEditPomeru ve skupině 13 na hodnotu „ano“ – díky tomu budou položky obsažené v postupu nadále editovatelné v záložkách „prac.poměr“ a „prac.místo“, pouze na ně nepůjde zadávat budoucí změny. Změněné údaje se pochopitelně synchronizují i do postupu.


Zápis dat do databáze

Zápis dat v aktuálním období se přímo zapíše do tabulky pro pracovní poměr, včetně záznamu v archivu . Pokud provádíte zápis změny do budoucna, tak po uložení program zapíše změny, které patří do tabulky pracovních poměrů, do tzv. budoucích změn, a tyto se provedou po přechodu na zadaný měsíc.

Pozn.: Přehled budoucích změn lze naleznout na: Sestavy – Sestava budoucích změn


Pokud je povolena editace v hlavní záložce Prac.poměr a dojde ke změně zde, systém provede automatickou změnu (nový záznam) v pracovním postupu.


Změna pracovního místa a efekt změny na jiné položky

Změna položky „pracovní místo“ (v agendě „Pracovní poměr“, záložka „Pracovní poměr“ nebo „Pracovní místo“) může mít u různých zákazníků požadován různý efekt na změnu některých jiných položek obsažených v postupu. Vzhledem k variabilitě řešení byla zpracována obecná varianta, díky které je možno pro položky:


1-středisko,

3-tarifní třída,

5-KZAM,

6-pracovní kategorie,

42-typ mzdy,

93-skupina pracujících

96 –rozpočtová kategorie

97-výkaz


nastavit, jak se mají chovat při změně pracovního místa (čísla představují čísla vlastností v číselníku vlastností pro popis pracovního místa).

V číselníku vlastností pro popis pracovního místa lze parametricky u vyjmenovaných položek nastavit, zda vůbec a jak má dojít ke změně těchto položek současně se změnou pracovního místa. Položka, která toto určuje se jmenuje „při změně místa v poměru“ a možné hodnoty jsou:

  1. Žádná vazba na položku,
  2. dotaz na změnu,
  3. změnit položku ale umožnit editaci,

4) změnit položku a neumožnit editaci.


Nastavte si prosím chování těchto položek podle vašich potřeb.


Přístupová práva

Nezapomeňte na nastavení nových přístupových práv pro uživatele. Agenda má funkcionalitu zneviditelnění údajů, pokud má uživatel přístup jen do záložky „Prac.místo“, ale ne „Prac.poměr“.


Ukázky vzhledu nové agendy


[[Image:]]

obrázek 2 - pracovní postup - Pohled

[[Image:]]

obrázek 3 - pracovní postup – Editace


[[Image:]]

obrázek 4 - pracovní postup – Sestava


ELDP

Podrobnosti – viz jiná kapitola (Sestavy).


Dohoda o provedení práce / Dohoda o pracovní činnosti

V případě, že zaměstnanec má druh pracovního poměru Dohoda o provedení práce, pak se mu automaticky potlačí výpočet zdravotního a sociálního pojištění z tohoto pracovního poměru.

Při zadávání nového pracovního poměru druhu Dohoda o pracovní činnosti se implicitně nabízí skutečný úvazek nikoliv v plné výši zákonného, ale v 50%. Např. pro zák.úvazek 8h se nabízí 4h.

V případě, že je u pracovního poměru druhu DPČ, případně DPP, zadán skutečný hodinový úvazek a tarif, bude prováděn dopočet mzdy na kód mzdové položky dle nastavení rozšiřujících parametrů:

dopoc_dpc_vl - Kód mzdové položky, na který se provede dopočet u pracovního poměru DPČ vlastní - doporučená hodnota 634

dopoc_dpc_ciz - Kód mzdové položky, na který se provede dopočet u pracovního poměru DPČ cizí - doporučená hodnota 634

dopoc_dpp_vl - Kód mzdové položky, na který se provede dopočet u pracovního poměru DPP vlastní - doporučená hodnota 630

dopoc_dpp_ciz - Kód mzdové položky, na který se provede dopočet u pracovního poměru DPP cizí - doporučená hodnota 630

Pozn. Můžete si vytisknout kontrolní sestavu odpracovaných hodin DPČ aktuálního měsíce a odpracovaných hodin DPP příslušného roku

Menu: Mzdy – Zpracování brutto – Kontrolní sestavy (záložka)


Nápočty

Zpřístupní nápočty částek pro vypočítávaný průměr pro dovolenou, nemocenskou, odpracované dny pro dovolenou, neodpracované dny pro krácení dovolené, proplacené dny nemocenské od počátku roku apod.

Změny v nápočtech se provádí jen ve výjimečných případech (např. u nastoupivších zaměstnanců).


Aktualizace položek v záložce ´Nápočty´ probíhá v okamžiku měsíční uzávěrky.


Průměr pro pracovně právní účely

Dovolená

V části Dovolená se nacházejí údaje pro stanovení průměru pro pracovně-právní účely (tzv. průměr pro dovolenou).

Odpracované dny pro čerp.dov. - počet dní, které zaměstnanec letos odpracoval do konce minulého měsíce.

Jedná se o pole odpr_pro_dov z tabulky prac_pom; uživateli je umožněna editace pole.


Při výpočtu (vyúčtování) zaměstnance dojde k aktualizaci údaje o odpracovaných dnech aktuálního měsíce v záznamu (řádku) aktuálního měsíce v tabulce pom_mes.


Před vyúčtováním zaměstnance se dny zjišťují z pracovního kalendáře. Po vyúčtování se pracuje se skutečně zjištěnými dny.

Důsledek:

I před vyúčtováním zaměstnance v aktuálním období se ve výpočtu nároku letos zohlední odpracované dny za aktuální období.


Při uzávěrce měsíce je provedeno:

1/ prac_pom (odpr_pro_dov)  pom_zal (odpr_pro_dov)

2/ prac_pom (odpr_pro_dov) + pom_mes (odpr_pro_dov)  prac_pom (odpr_pro_dov),


Stav těsně před uzávěrkou měsíce (historii) poskytuje tedy tabulka pom_zal. V ní jsou z tohoto pohledu podstatné sloupce os_cislo, datum, odpr_pro_dov.


Opravu resp. kontrolu pole odpr_pro_dov (prac_pom) provádí jednorázová funkce č. 69. Ta prochází všechny záznamy ve zpracování brutto (tab. pichacky) za zvolené období (nastavte od ledna do měsíce, který je o měsíc menší než aktuální v databázi) a z těchto údajů spočte počet odpracovaných dnů pro dovolenou. Výsledek zapíše do pole odpr_pro_dov v tabulce prac_pom. Nezapíše jedině tehdy, pokud je zvolen jen jeden zaměstnanec, a zatrženo pole ´Jen zobrazit výsledek´.

Pozor: Uživatel spuštěním této funkce bere na vědomí, že dojde k přepsání hodnoty u jednoho zaměstnance nebo u všech zaměstnanců, čímž budou smazány všechny dříve provedené ruční změny.


[[Image:]]

obrázek 5 - Odpracované dny pro dovolenou


Dny pro krácení - neodpracované dny rozhodné pro případné krácení nároku dovolené při překročení hranice 100 neodpracovaných dnů.

Rozhodné obd. - dny – počet odpracovaných dnů rozhodného období, kvůli kontrole odpracování 21 dnů pro stanovení trvalého průměru pro pracovně-právní účely (jinak pravděpodobný průměr).

- hodiny – počet odpracovaných hodin rozhodného období, kterými se bude dělit Nápočet peněz rozhodného období pro stanovení průměru.

Nápočet Kč – nápočet peněz pro výpočet průměru za aktuální rozhodné období (průměr pro příští kvartál).

Dělená částka 1 – nápočet částí peněz z vícekvartálově započítávaných položek pro průměr pro dovolenou. V této položce jsou částky připadající z takovýchto položek na aktuální rozhodné období (průměr pro příští kvartál).

Dělená částka 2 – viz Dělená částka 1, nápočet bude připočten k částkám při ukončení příštího kvartálu (průměr pro 2. kvartál po aktuálním).

Dělená částka 3 – viz Dělená částka 1, nápočet bude připočten k částkám při ukončení 2. kvartálu po aktuálním (průměr pro 3. kvartál po aktuálním).

Dělená částka 4 – viz Dělená částka 1, nápočet bude připočten k částkám při ukončení 3. kvartálu po aktuálním (průměr pro 4. kvartál po aktuálním).

Příklad: V prosinci dostal zaměstnanec 13. plat ve výši 20.000 Kč. Jelikož se jedná o roční odměnu, jde o vícekvartálově započítávanou položku pro účely průměru pro dovolenou, a to konkrétně pro následující 4 kvartály. Tudíž se částka vydělí 4 a jednotlivé částky 5.000 Kč se přičtou do položek Dělená částka 1-4.


Pozn.

Při uzávěrce prvního měsíce kvartálu dochází k tzv.cyklickému posunu, kdy se položky z částky kcs_dov_4 (dělená částka 4) přenesou do kcs_dov_3 (dělená částka 3), z kcs_dov_3 do kcs_dov_2 (dělená částka 2) a z kcs_dov_2 do kcs_dov_1 (dělená částka 1). Kcs_dov_4 (dělená částka 4) se nastaví na 0.

Zároveň je změněna položka „Nápočet Kč“na hodnotu, která odpovídá částce za první měsíc rozhodného období


Průměr pro dovolenou – průměr pro pracovně-právní účely platný pro aktuální kvartál.


Algoritmus výpočtu průměru pro pracovně právní účely (PPÚ) v okamžiku přechodu (měsíční závěrky) do nového kvartálu pokud jsou dny rozhodného období alespoň 21 dní.

Průměr pro PPÚ = (A+B)/C

A = „Nápočet Kč “ (tabulka: prac_pom; sloupec: kcs_dov)

B = „Dělená částka 1“ x počet odprac. hodin kvartálu/časový fond zaměstnance

Kvartálu (tabulka: prac_pom; sloupec: kcs_dov1)

C = Rozhodné období – hodiny (tabulka: prac_pom; sloupec: hod_ro_dov)


Člen B představuje úpravu vícekvartálové položky na odpracovanou dobu – je potřeba nastavit rozšiřujícím parametrem ZAP_ODM. Časový fond zaměstnance za kvartál se zjišťuje jako součet časových fondů při uzávěrkách jednotlivých měsíců.

Do dělence i dělitele členu B se započítávají i hodiny za den, který je v plánovacím kalendáří označem jako svátek (stejně pro zaměstnance odměňovaného hodinovou, tak měsíční mzdou). Zaokrouhlení člena B je matematicky na celé koruny. Výsledek je zaokrouhlován matematicky na dvě desetinná místa.

Doporučujeme sestavu: Sestavy – Mzdové sestavy – Průměry dovolených; kde jsou vidět rozhodná data, včetně dělence a dělitele u člena B.


Pozn. Vzhledem k tomu, že může nastat situace, že zaměstnanec může velkou část kvartálu neodpracovat. Poté by Dělená částka připadající na daný kvartál výsledný průměr neadekvátně ovlivnila a v podstatě by platilo, čím delší nepřítomnost, tím větší průměr. Proto lze pomocí parametru ZAP_ODM (legislativní daně) nastavit úpravu Dělené částky na skutečně odpracované hodiny daného kvartálu (hodnota parametru „a“, resp. „d“ – kde se do odprac.hodin započítává i čerpaná dovolená) nebo přepočítat na pevně zadaný počet hodin (hodnota parametru je počet hodin). Pokud nastavení zůstane „n“, bude se částka započítavat celá nezměněná. Podle platné legislativy je nutné dělenou částku upravovat na odpracovanou dobu.


Průměr min. měs. - průměr pro dovolenou platný v minulém měsíci (ne kvartálu!).

Příznak trvání - indikace stavu průměru pro dovolenou v aktuálním měsíci:

0 - průměr nespočítán, zaměstnanec neměl odpracované žádné hodiny1 - průměr pravděpodobný, spočítaný počítačem (zaměstnanec neměl

odpracováno v kvartálu 21 dní)2 - trvalý průměr


'Pravděpodobný průměr pro p.p.ú – okno Prac.poměru'Tip: V menu: ‚Evidence-Pracovní poměry‘, v záložce: ‚Prac. poměr‘ naleznete údaje vztahující se k dovolené a průměry. Nastavíte-li rozšiřující parametr NAB_PRAVD_PRUM na hodnotu 2, systém vám bude nabízet okno s automatickým výpočtem a možností následného uložení hodnoty průměru pro pracovně právní účely, ale jen za těchto podmínek:

- po zápisu nového pracovního poměru, u kterého není stanoven průměr pro pracovně

právní účely

- po zápisu změn v existujícím pracovním poměru, který má datum vzniku pracovního poměru v aktuálním měsíci zpracování, nebo pozdějším měsíci a u kterého není stanoven průměr pro pracovně právní účely.

Okno lze vyvolat také ručně (pokud jsou splněny obě výše uvedené podmínky): kliknutím pravého tlačítka myši a zvolením volby ‚Pravděpodobný průměr pro pracovně právní účely‘. Parametr NAB _PRAVD_PRUM může nabývat těchto hodnot:

- okno se nezobrazí

- okno se nezobrazí, zobrazí se pouze varovná hlášení, že není stanoven průměr pro

pracovně právní účely

  • okno se zobrazí (při splnění výše uvedených podmínek)
  • jako předchozí volba, ovšem počet hodin se zjistí jako násobek průměrného počtu směn v měsíci a hodinového úvazku

 

'Výpočet pravd.průměru ze zúčtovaných mezd'Výpočet pravděpodobného průměru pro PPÚ v měsíci nástupu

Výpočet se zapíná nastavením rozšiřujícího parametru "vypoc_pravd_ppu" ve skupině 9 na hodnotu "a - ano". Pravděpodobný průměr se pak určí z položek ze „Zpracování brutto“, a to pouze v případě, když je průměr pro PPÚ v poměrech nastaven na hodnotu 0. Pokud by náhodou ten samý měsíc měl zaměstnanec nějakou mzdovou položku, která pro výpočet částky potřebuje hodnotu PPÚ (i náhrady za PN), pak dojde k přepočtu záznamů v agendě „Zpracování brutto“.


9
vypoc_pravd_ppu Výpočet pravděpodobného průměru pro PPÚ z brutta
Ano
Parametr určuje, zda se vypočítá v měsíci nástupu pravděpodobný průměr pro pracovně právní účely ze zpracování brutta. Pokud je měsíc zahájení pracovního poměru ve zpracovávaném období a tento parametr nastaven na hodnotu "ano" a v pracovních poměrech nastaven průměr pro PPÚ na hodnotu 0, pak se po zpracování brutto vypočte pravděpodobný průměr pro PPÚ. Ten se dosadí do pracovních poměrů a případně k nemoci , za kterou má být placena náhrada a provede se znovu zpracování brutto.

Pravděp. průměr pro ppú – výpočet při závěrce kvartálu

Výpočet pravděpodobného průměru při závěrce kvartálu

Řídí se nastavením rozšiřujícího parametru „pravd_prum“.


2
pravd_prum Nastavení výpočtu pravděpodobného průměru pro prac.právní účely
1
   Nastavení výpočtu pravděpodobného průměru pro prac.právní účely v případě, kdy zaměstnanec v rozhodném období neodpracuje alespoň 21 dnů.

1 - implicitní nastavení, kdy se pravděpodobný průměr stanoví z příjmů, které skutečně v daném období dosáhl

0 - průměr se nastaví na 0, tzn. systém v případě použití průměru pro p.p. účely upozorní, že nebyl stanoven a uživatel jej musí ručně doplnit.

Výpočet a nastavení průměru pro p.p.účely dle nastavení tohoto parametru proběhne v rámci měsíční závěrky při závěrce kvartálu.

 
 

'Započitatelnost do více kvartálů – volitelný počet'Volitelný počet kvartálů pro započitatelnost do průměru pro dovolenou

Byla provedena úprava aplikace, která umožňuje uživatelsky definovat počet kvartálů, do kterých se mají rozpočítat vícekvartálové odměny při výpočtu průměru pro pracovněprávní účely (tzv.průměr pro dovolenou).

Díky této úpravě je možno nastavit rozpočítávání odměn do průměru pro dovolenou na delší období, než-li jsou stávající 4 kvartály.

Např. odměna vyplácena za předchozí 2 roky bude moci být zahrnuta do následujících 8 kvartálů.


Postup aplikace úpravy:

1. V rozšiřujících parametrech (menu Nastavení) stiskněte tlačítko Doplnit nové parametry.

2. Do nového parametru "zap_dov_x" ve skupině 5-Mzdy-výpočet zadejte výčet variant počtů kvartálů, do kterých se budou částky rozpočítávat s oddělovačem čárkou.

(např. vyplácíte 2leté a 3leté odměny, do parametru zadejte: 8,12 ). Implicitní hodnota je 0. Hodnoty 4 a menší či necelá čísla budou ignorovány.

3. V číselníku mzdových položek se v rozbalovací nabídce u Započitatelnosti do dovolené objeví nově zadané údaje z rozš.parametru zap_dov_x. Hodnoty budou zobrazeny se záporným znaménkem. Příslušnou započitatelnost zadejte požadovaným mzdovým položkám.

5. Při měsíční uzávěrce měsíce, ve kterém byly vyplaceny takto nastavené mzd.položky, se bude již započítávat do zadaného počtu kvartálu.


V prac.poměrech se v Nápočtech objeví poměrná část pouze u 4 nejbližších kvartálů, pro ostatní kvartály se budou tyto částky zde projevovat až na ně přijde řada.

(Částky nápočtů pro 5. a následující kvartál se ukládají do databázové tabulky "prac_pom_po", pod klíčem "kcs_dov_x" (x-číslo kvartálu).)


Pozn.

Rozšiřující parametr DOH_ODPR_HOD.

Určuje, zda se hodiny u dohod zahrnují mezi odpracované hodiny pro kontrolu časového fondu, či kontrolu minimální mzdy. Dále budou v při tomto nastavení započteny hodiny dohod do rozhodného období pro průměr na dovolenou (pokud daná mzd.položka nastavena, že se má do tohoto průměru započítávat).

Za mzdové položky reprezentující dohody se považují kódy 630 (DPP), 634 (DPČ) a dále mzd.položky uvedené v číselníku Pojmů, pod pojmy DPP a DPČ.


Průměr pro dávky nemocenského pojištění

Nemocenská

Nemocenská V části Nemocenská se nacházejí údaje pro stanovení průměru pro výpočet dávek nemocenského pojištění (tzv. průměr pro nemocenskou).

'Nemocenská 'Proplacené dny nemoci – kumulativně za celý rok

Dny rozhodného období – počet kalendářních dní rozhodného období, z něhož byl spočítán aktuální průměr pro nemocenskou, zpravidla 12 měsíců. Výchozími daty pro stanovení je tabulka abs_dny_kc_obd, která je plněna jednorázově (například při náběhu systému KS Mzdy a Personalistika) jednorázovou funkcí č. 65 (viz popis k této funkci) a dále automaticky při uzávěrce měsíce.Pokud je počet dnů rozhodného období maximálně 6, pak se do kalendářních dnů nezapočítávají soboty a neděle, kdy zaměstnanec nepracoval.

Nápočet Kč – vyměřovací základ, tj. nápočet peněz, z něhož byl spočítán průměr pro aktuální měsíc.

Průměr pro nemocenskou ­– denní vyměřovací základ neupravený, tj. průměr pro dávky nemocenského pojištění platné pro aktuální měsíc. Stanoví se tak, že se vydělí Nápočet Kč počtem Dnů rozhodného období.


Pozn. Průměr zde uvedený je ve skutečné vypočtené výši, úprava dle legislativy na tzv. denní vyměřovací základ se provádí až při vlastním proplácení dané pracovní neschopnosti. V záložce ´Pracovní poměr´ naleznete obě upravené hodnoty (vyšší a nižší) denního vyměřovacího základu.


Průměr min.měs. - průměr pro nemocenskou platný v minulém měsíci.

Příznak trvání - indikace stavu průměr v aktuálním období:


0 – průměr nespočítán, příp. pravděpodobný, dosazený účetní (v měsíci nástupu)

2 – trvalý

4 – z méně než 6 dnů

5 – Nepřepočítávat (uživatel si nepřeje přepočítávat průměr uzávěrkou – průměr je po jisté období neměnný, přesně daný, není přesný rozpis minulých 12 měsíců pro stanovení průměru)


V případě příznaku 5 měsíční závěrka vygeneruje do protokolu hlášení "NEPŘEPOČÍTÁVÁ SE PRŮMĚR NA NEMOC - UZAMČENO V NÁPOČTECH!!!" a funkce se dále neprovede. Pro uživatele to pak znamená, že pokud takto provedl uzamčení průměru na nemoc, tak jej musí zase stejně odemknout - v agendě nápočtů.


Pozn. Má-li zaměstnanec potlačen výpočet sociálního pojištění (Evidence zaměstnanců, Mzdové údaje), pak do nápočtu Kč a do dnů rozhodného období za příslušné období (měsíc) bude vložena nula.


Rozpis hodnot pro prům.nem

Toto tlačítko otevře okno, z něhož je patrné, z jakých dat byl průměr pro nemoc vybraného zaměstnance spočítán. Obsahuje historii za zaměstnance: Období (představující kalendářní měsíc), počet dnů pro výpočet z daného období, Kč daného období pro výpočet.

Pozor! Data je možno editovat.


Přepočet průměru na nemoc

Tlačítko se povolí po načtení nového seznamu a spouští stejnou funkci, jako je používaná funkce při měsíční uzávěrce. Tato aktualizuje průměr na nemoc pro aktuální a minulé období. Tlačítko podle okna, v němž se právě nacházíte, provede přepočet buď u nastaveného zaměstnance nebo u všech zaměstnanců.

Pozor: Tato funkce se spouští při implementaci systému KS Mzdy a Personalistika a dále ve výjimečných případech. Běžně ji tedy nespouštějte. Aktualizaci průměrů provádí měsíční závěrka.


Hodnoty všech zaměstnanců

Toto tlačítko otevře okno dat všech zaměstnanců. Jedná se vlastně o náhled do tabulky abs_dny_kc_obd. Opět pozor na to, že data je možno změnit (editovat).

Další volby jsou využívány při implementaci systému Mzdy a personalistika – k jednorázovému importu dat z jiného systému, evtl. k  přenosu z původního znakového systému Mzdy a personalistika do grafického.


Vytvoření souboru pro přenos dat ze stávající databáze k aplikaci MaP

- kliknout na tlačítko „Generovat soubor pro import“ – ve spodní části okna se pak objeví další ovládací prvky.

- v polích pro nastavení období se automaticky zpřístupní období, pro které jsou dostupná archivovaná data ze zpracování mezd v aplikaci MaP (nejstarší možné období je 1/2000, kdy se v aplikaci započalo s archivací příslušných dat). Nejvyšší období je vždy poslední ukončený měsíc zpracovaný měsíční uzávěrkou. Je možné upravit toto nastavení, aby byla data zpracována v menším rozsahu.

- kliknutím na tlačítko „Spustit generování“ je uživatel vyzván, aby označil adresář a zadal název výstupního souboru. Soubor bude vytvořen pouze ve formátu *.TXT, nelze tedy měnit typ souboru.

- rozběhne se funkce, která vyhledává dostupná data v databázi a ukládá je do výstupního souboru. Ve spodním stavovém řádku je zobrazováno aktuálně načítané osobní číslo.

- pokud vám nebudou dostupná všechna data od 1.1.2000, přestože aplikace je od této doby u vás používána, je potřeba provést další dílčí přenos ze záložní databáze z roku 2001 (znamená to, že jste prováděli roční uzávěrku s promazáváním starých dat).


Z jiného datového prostředí

- je potřeba zpracovat data do podoby podle popisu zaslaného našim zákazníkům v prosinci 2003.

Formát dat pro přenos je:

OS.ČÍSLO;Č.POMĚRU;DNY RO PRO NEMOC;VÝDĚLEK KČ V RO;DATUM 1.DNE OBDOBÍ

kde počet dnů a částka Kč jsou celá čísla bez des.míst a datum je ve formátu d.m.yyyy

Osobní číslo zaměstnance celočíselná hodnota dle číslování v systému MaP

Číslo pracovního poměru celočíselná hodnota dle číslování v systému MaP - první pracovní poměr má číslo 0.

Dny rozhodného období - celočíselná hodnota - počet kalendářních dnů rozhodného období v daném měsíci (viz položka identifikace období), která bude použita pro výpočet průměru pro nemoc.

Peníze rozhodného období - celočíselná hodnota (jen číslo bez desetinné tečky) v Kč za rozhodné období v daném měsíci, která bude použita pro výpočet průměru pro nemoc.

Identifikace období ve formě datumu prvního dne dotyčného měsíce. Například: chcete-li identifikovat období březen 2003, vložte do tohoto pole 1.3.2003 .

Příklad:1;0;31;3456;1.3.2003

2;0;31;2345;1.3.2003

2;1;31;1234;1.3.2003


Import dat ze souboru

- kliknutím na tlačítko „Import ze souboru“ se opět následně ve spodní části okna objeví další ovládací prvky. Je možné si nastavit režim importu. Standardně je povolena jen volba „Pouze import nových záznamů“, v případě doplňkových importů jsou přístupné i další dvě volby, kdy je možné volit kompletní přepsání nebo opravu dříve přenesených hodnot. Pro zobrazování každé chyby, která se vyskytne při přenosu, slouží zaškrtávácí pole „Zobrazovat chyby“

- po kliknutí na „Spustit import“ se rozbíhá procedura, která analyzuje záznamy v přenosovém textovém souboru a vkládá je do zobrazované sestavy. Ve spodním stavovém řádků je průběžná informace o pořadovém čísle řádku ze souboru

- po dokončení tohoto procesu je uživatel informován o počtu řádků, které se vložily, případně (pokud vznikly) o počtu chyb a počtu přeskočených nebo změněných záznamů

- záznamy takto přenesené do sestavy se ukládají do databázové tabulky až volbou „Uložit změny“. Pokud chcete zavřít okno bez uložení změn, systém zobrazí dotaz před zavřením.

Sestava

V záložce sestava si sice lze vyjet přehled všech nápočtů a průměrů zaměstnanců, ale pro tuto potřebu je spíše určena speciální sestava Průměry dovolených a Průměry nemocenských, která se nachází v Ostatních statistikách.


Dovolená

Řádná dovolená v aplikaci KS Mzdy a Personalistika

Odpracované a neodpracované dny pro dovolenou

Menu: Evidence – Pracovní poměry, záložka Dovolená (příp. Nápočty – zde odprac.dny)


Zákoník práce definuje odpracované dny pro dovolenou a dále dny pro krácení dovolené. Pole „Odpracované dny pro dov.“ a „Neodpracované dny pro dov.“ se doplňují nezávisle na sobě, to znamená, že jejich součet se nemusí rovnat dnům dle pracovního kalendáře.


Do neodpracovaných dnů se nezapočítávají zameškané směny, na něž připadá svátek (§ 216 ZP). Příklad: u zaměstnanců, kteří měli pracovní neschopnost na přelomu roku (1.1.), o 1 den v neodpracovaných dnech méně (den svátku).


Odpracované dny

Jako výkon práce se posuzuje doba kdy zaměstnanec nepracuje proto, že je svátek, za který mu přísluší náhrada mzdy, popřípadě za který se mu jeho měsíční mzda nebo plat nekrátí. (§ 348 odst. 1 písm. d) ZP). Pokud je zaměstnanec nemocen, neobdrží náhradu mzdy za svátek ani tento den není takový, že by se mu za něj měsíční mzda nekrátila. Den tedy nebude započten do odpracovaných. V případě, že svátek připadá na dobu, kdy zaměstnanec pracuje nebo např. čerpá dovolenou…, započítá se tento den do odpracovaných.


Nápočet dnů pro dovolenou u nerovnoměrného rozvržení pracovní doby

Způsob nápočtu dnů pro dovolenou u nerovnoměrného rozvržení pracovní doby (typ kalendáře: cyklický, měsíční, týdenní, individuální). Zjištěné dny za jednotlivé měsíce se přepočítají na počet dnů odpovídající běžnému rozvržení pracovní doby. Hranice pro určení nároku či krácení dovolené (21, 60 a 100 dnů) jsou pak konstantní i pro nerovnoměrně rozvrženou pracovní dobu.


Příklad:

měsíční fond běžného rozvrhu: 21 dnů

měsíční fond nerovnoměrného rozvrhu: 16 dnů

zaměstnanec na nerovnoměrném rozvrhu odpracuje 14 dnů

zaměstnanec na nerovnoměrném rozvrhu zamešká 2 dny


Vzorec pro přepočet:

(fond běžného rozvrhu / fond nerovnoměrného rozvrhu) * skutečný počet dnů)


Hodnoty dnů pro dovolenou za uvedený měsíc budou následující:

(21 / 16) * 14 = 18,5 odpracovaných dnů

(21 / 16) * 2 = 2,5 neodpracovaných dnů


Nárok na dovolenou

[[Image:]]

obrázek 6 - Pracovní poměry, záložka Dovolená


Zákonný nárok na dovolenou

Zákonný nárok na dovolenou je standardně 20 dnů/rok. Lze jej libovolně navýšit (hromadně pro všechny zaměstnance) v základních parametrech aplikace (Nastavení - Základní parametry; záložka Podrobné parametry, položka Navýšení dovolené). Zákonný nárok se přiřadí jen pracovním poměrům, které mají nárok na dovolenou.


Pomocí rozšiřujícího parametru dov_kateg je možno pro některé pracovní kategorie stanovit nárok na dovolenou v odlišné délce dnů – viz níže.


Ve speciálních případech je používáno také přepočítávání zákonného nároku na dovolenou s každou měsíční závěrkou (běžně jen při přechodu do nového roku – z prosince do ledna) – pomocí parametru dov_narok_mes.


2
dov_kateg Pracovní kategorie se zvláštním zákonným nárokem na dovolenou
-
Specifikuje interval pracovních kategorií se zvláštním zákonným nárokem na dovolenou. Zadaná hodnota se musí skládat ze tří čísel oddělených čárkou: pracovní kategorie od, pracovní kategorie do, zákonný nárok.

Příklad zadání: 5,9,40 – to znamená pracovní kategorie č.5-č.9 budou mít na rozdíl od všech ostatních zaměstnanců zákonný nárok na dovolenou 40 dnů.

2
dov_narok_mes Přepočítávat zákonný nárok na dovolenou při každé měsíční závěrce
ne
Určuje, zda se má zákonný nárok na dovolenou přepočítávat při každé

měsíční uzávěrce (hodnota Ano) nebo jen při přechodu do nového roku

(hodnota Ne). Výchozí hodnota je Ne.

Pozn.: Používáno v případě různých zákaznických úprav algoritmů, kdy se má zákonný nárok každý měsíc přepočítávat z toho důvodu, že např. zákonný nárok závisí na délce pracovního poměru zaměstnance.

Dovolená z předminulého roku

Dle novely zákoníku práce ( zákon č. 436/2004 Sb., §109, §110 ) je možno převádět do nového roku dovolená přesahující 4 týdny z předminulého roku. Údaj je možno evidovat v poli „Z předmin.roku“ (záložka Dovolená, agenda Pracovní poměry).

Při prosincové měsíční uzávěrce se bude do nového roku převádět z minulého roku jen část zbývající dovolené přesahující 4 týdny.


Nárok letos

Závisí na tom, zda zaměstnanec odpracuje (interval mezi datumem začátku a konce pracovního poměru) v aktuálním roce více než 60 dnů.

Pokud ne, pak má nárok 1/12 ZN (zákonného nároku) za každých 21 odpracovaných dnů (dovolená za odpracované dny).

Pokud ano, pak má nárok 1/12 ZN za každý celý kalendářní měsíc (dovolená za kalendářní rok nebo její poměrná část).

Rozšiřující parametr ‚dovol_nove_nast‘ určuje, zda se nově nastoupivším zaměstnancům (za nově nastoupivšího zaměstnance je považován zaměstnanec, pro něhož platí, že k prvnímu dni aktuálního období trvá pracovní poměr méně než 60 kalendářních dnů) přizná nárok na dovolenou za odpracované dny, nebo již nárok na poměrnou část dovolené.

Pozn. Nárok na dovolenou mají poměry s druhem poměru 1 až 3 (hlavní a vedlejší poměry) a poměry s položkou ‚Dovolená externistů a zaměstnanců s dohodou‘ na záložce Pracovní poměry / Dovolená nastavenou na hodnotu ‚Ano‘


Krácení

Za 100 dnů nemoci nebo rodičovské dovolené, neplaceného volna (mzd.pol č 500-599 s číslem algoritmu 0, vybrané mzd.pol. 8xx), ZVS se dovolená krátí o 1/12 ZN a pak za každých dalších 21 dnů o další 1/12 ZN. Zda se bude toto krácení provádět automaticky nebo ho budou muset hlídat a ručně upravovat uživatelé, určuje základní parametr ‘krácení dovolené‘.

Dále se dovolená krátí za neomluvené dny (515 – Neomluvená absence). Kolik dnů dovolené se odečte za jeden neomluvený den určuje hodnota rozšiřujícího parametru ‚poc_krac‘ .

Při ukončení pracovního poměru v agendě 'Pracovní poměry' na záložce 'Ukončení' se automaticky přepočítá i krácená dovolená.


Dodatková dovolená

Dodatková dovolená se navádí například v případě zaměstnanců pracujících v rizikových zaměstnáních.

Fixní nárok

V případě, že zadáte hodnotu jen do pole „Dodatková ŘD (rizika)“ a nevyplníte hodnotu v poli „Dodatková celoroční“ (pole bude prázdné), bude hodnota chápána jako fixní, tzn. nebude nijak upravována (krácena).

Poměrný nárok

Pokud do pole „Dodatková celoroční“ zadáte hodnotu představující celoroční nárok na dodatkovou dovolenou (např. 5 dnů), aplikace při vyúčtování mzdy zaměstnance sama vypočte poměrný nárok na dodatkovou dovolenou, tzn. vyplní hodnotu „Dodatková ŘD (rizika)“.

Příklad: pokud bude mít zaměstnanec zadán výstup v průběhu roku (např. 31.8.), dojde k pokrácení celoroční dodatkové dovolené.


Přepočet dovolené

Přepočet nároku letos

Při změně údajů u pracovního poměru zaměstnance v agendě ‚Pracovní poměry‘, které ovlivňují výpočet nároku letos (druh pracovního poměru, datum nástupu, datum ukončení, typ kalendáře, rozvrh) nebo při výpočtu mzdy zaměstnance (v menu ‚Mzdy - Vyúčtování zaměstnanců‘) se nárok letos automaticky přepočte. Automatický přepočet lze potlačit zatržením políčka ‚Negenerovat dovolenou‘ na záložce ‚Dovolená‘ v agendě ‚Pracovní poměry‘ nebo hromadně pro všechny zaměstnance nastavením rozšiřujícího parametru ‚gen_dov‘ na hodnotu ‚ne‘.

Rozšiřujícím parametrem ´dov_zaok´ je možné nastavit zaokrouhlování na půldny (výchozí hodnota) nebo na dny při výpočtu nároku na dovolenou (ŘD letos). Třetí možností nastavení je způsob, kdy vypočítané části dnů větší než jedna čtvrtina se zaokrouhlí na celý den.


Přepočet krácení

Pokud je základním parametrem ‘krácení dovolené‘ nastaven automatický přepočet krácení, pak tento probíhá vždy při výpočtu mzdy zaměstnance.

V agendě Pracovní poměry záložce Dovolená, lze u konkrétního zaměstnance zakázat (označením zatrhávacího pole ‘Nekrátit dovolenou automaticky‘) automatický přepočet krácené dovolené. Pak je potřeba udržovat krácení dovolené ručně. Možnosti nastavení pole jsou: „ano“, „ne“, „ne do konce roku“.


Automatický přepočet čerpané dovolené

Rozšiřující parametr „dov_cerp_prep“ (skupina 2 –Pracovní poměry“), který může nabývat hodnot „Ano“ nebo „Ne“.

Zda se při přepočtu nároku letos má přepočítat i čerpaná dovolená, krácená dovolená a zůstatky z minula, v případě změny půměrné délky směny (položka Hodinový úvazek u pracovního poměru) oproti hodnotě průměrné délky směny v minulém období. Při přepočtu se ztratí případná ruční úprava hodnot čerpané dovolené, krácené dovolené a zůstatků z minula provedená v aktuálním období!


Přepočet nároku dovolené vzhledem k historii

Pokud zaměstnanec mění v průběhu roku pracovní kalendář, vzniká otázka o možném přepočtu nároku dovolené vzhledem ke skutečnému historickému průběhu práce zaměstnance v pracovních kalendářích. Přepočet proběhne tak, že za jednotlivé měsíce se vyčíslí poměrná část nároku pro daný kalendář. Například zaměstnanec pracoval v období března až května v týdenním rozvrhu od pondělí do čtvrtka, zákonný nárok je 20 dnů. Výpočet pak je: 20 * 4/5 = 16 dnů (celoroční nárok pro tento týdenní rozvrh); 16/12 * 3 poměrná část nároku za 3 odpracované měsíce z roku.

Navádění dovolené

Čerpaná řádná dovolená se navádí v agendě ‚Nepřítomnosti‘ na záložce ‚Řádná dovolená‘. Ve zvláštních případech (nekorektní postup) lze navádět čerpanou dovolenou přímo v ‚Ručním zpracování brutto‘, kde se však nekontroluje správnost zadaných údajů.

Hodnotu krácené dovolené a dodatkové dovolené je možné editovat v agendě ‚Pracovní poměry‘ na záložce ‚Dovolená‘.

Zpracování dovolené

Při zpracování brutto se čerpaná dovolená z nepřítomností načte do zpracování brutto (píchaček).

Při měsíční uzávěrce (v menu ‚Mzdy - Ukončení měsíce‘) se ke krácené dovolené přičte hodnota krácené dovolené za neodpracované a neomluvené dny v období, které se ukončuje.


Prosincová uzávěrka měsíce (přechod do nového roku)

Při prosincové uzávěrce se u pracovních poměrů, které mají nárok na dovolenou, zbývající dovolená převede do dovolené z minulého roku (maximálně ve výši nároku letos), vygeneruje zákonný nárok na dovolenou, nárok letos. Pokud je rozšiřující parametr ‚prev_do_dov‘ nastaven na hodnotu ‚ano‘, převede se do dovolené z minulého roku i zbývající dodatková dovolená.

U pracovních poměrů ukončených nejpozději do konce roku, ve kterém se prosincová uzávěrka provádí a u pracovních poměrů, které nemají nárok na dovolenou, se při prosincové uzávěrce nastaví nárok na dovolenou a nárok letos na hodnotu 0.

U všech pracovních poměrů se při prosincové uzávěrce hodnota čerpané a krácené dovolené nastaví na hodnotu 0.

Ukončení pracovního poměru

Při ukončení pracovního poměru lze zaměstnanci nevyčerpanou řádnou dovolenou proplatit ve ‚zpracování brutto’ zadáním mzdové položky č.524 ‚Dovol. hrazená’ (č.algoritmu 7), která způsobí jak proplacení zbývající dovolené, tak odečet nároků dnů na dovolenou do nuly (po ukončení měsíce).


Automatické proplácení zbývající dovolené u ukončeného pracovního poměru

Rozšiřujícím parametrem "aut_propl_dov" (ze skupiny 5) lze nastavit automatické proplácení zbývající dovolené u ukončeného poměru. Možné hodnoty parametru:

Ano - u pracovních poměrů, jejichž datum ukončení spadá do aktuálního období, bude automaticky proplacena zbývající dovolená

Ne - zbývající dovolená se nebude automaticky proplácet


Zadávání do minula a do budoucna

Principielně lze zadat záznamy o dovolené i do minulého období, ale systém upozorní na to, že údaje v některých sestavách o dovolené nemusí být korektní – jedná se především o to, že záznam nebude v sestavách vykazován v minulém období, ale v období pořízeném.

Přes agendu nepřítomnosti lze zadat i záznam o dovolené spadající do minulého měsíce. Je-li zapnut základní parametr ‚Zpětné dopočty ’, pak systém při uložení záznamu nabídne provedení zpětného dopočtu s pokrácením mzdy. Po volbě ‚Ano‘ budou ve zpracování brutto dva záznamy: jeden záznam s mínusovou částkou jako stržená částka za minulý měsíc, druhý záznam s plusovou částkou jako proplacení dovolené (průměr dle platového průměru minulého měsíce).

Po volbě ‚Ne‘ se ve zpracování brutto objeví jen druhý výše zmíněný záznam (proplacení dovolené průměrem minulého měsíce).

Není-li zapnut parametr ‚Zpětné dopočty‘, nebo pořizujete-li záznam o dovolené minulého měsíce ve zpracování brutto, pak se ve zpracování brutto objeví stejný záznam jako ve výše uvedené volbě ‚Ne‘.

Pokud zatrhnete zatrhávací pole ´Upozorňovat na dovolenou zadávanou do minula´ a budete zadávat dovolenou do minulých období, budete na to upozorněni systémovým hlášením. Pokud nezatrhnete pole, nebudete upozorňováni. Po odchodu ze záložky si aplikace „zapamatuje“ stav zatrhávacího pole.

Zadávání ‚do budoucna‘ je možné. Systém proplatí dovolenou až v daném období.

Systém neumožní zadat záznam o dovolené přecházející z jednoho měsíce do druhého; uživatel musí pořídit záznamy dva – každý do příslušného období.

Dovolená ve verzi „jen personalistika“

Nárok na dovolenou viz. 1. kapitola

Navádění dovolené viz. 3. kapitola

Vždy při měsíční uzávěrce se čerpaná dovolená v aktuálním období z nepřítomností (agenda Nepřítomnosti) přičte k čerpané dovolené v pracovním poměru zaměstnance (agenda Pracovní poměry, záložka Dovolená). Prosincová uzávěrka je z hlediska dovolené shodná jako u verze aplikace se mzdami (viz. výše). Automatické krácení dovolené není v této verzi ošetřené. Uživatelé si musí krácenou dovolenou sami hlídat a ručně upravovat.


Dovolená na zotavenou u týdenních rozvrhů a u rozvrhů s nerovnoměrně rozvrženou pracovní dobou

Zjištění celoročního nároku dovolené na zotavenou


zákonný nárok - agenda Pracovní poměry, záložka Dovolená, pole Zákonný nárok

nárok letos - agenda Pracovní poměry, záložka Dovolená, pole Nárok letos


V prvním kroku systém zjišťuje u zaměstnance celoroční nárok letos. Ve druhém kroku systém z celoročního nároku letos získá nárok letos (celoroční nárok upraví, pokud zaměstnanec zahájil nebo ukončil či ukončí pracovní poměr v průběhu roku).


celoroční nárok letos = počet týdnů dovolené * průměrný počet směn v týdnu v aktuálním kalendářní roce

nebo také

celoroční nárok letos = (zákonný nárok / 5) * průměrný počet směn v týdnu

nebo také

celoroční nárok letos = zákonný nárok * koef, kde koef = průměrný počet směn v týdnu / 5


Týdenní rozvrh

Průměrný počet směn v týdnu – dle týdenního rozvrhu aktuálně přiřazeného k pracovnímu poměru.


Měsíční rozvrh

Průměrný počet směn v týdnu = počet směn / (počet měsíců * 4,348)

Konstanta 4,348 vyjadřuje průměrný počet týdnů v měsíci (ZP §356 odst.2).

Cyklický rozvrh

Průměrný počet směn v týdnu = (počet směn cyklu / počet dní cyklu) * 7


Pracovní konto a individuální kalendář

Průměrný počet směn v týdnu = (počet směn / počet dní) * 7


Fixní koefient 1

Rozšiřujícím parametrem dov_koef_fix je možno nastavit (po změně hodnoty z „ne“ na „ano“) použití fixního koeficientu 1 i pro ostatní kalendáře, stejně jako u běžného kalendáře.


2
dov_koef_fix Fixní koeficient 1 i pro nerovnoměrně rozvrženou pracovní dobu
ne
Zda má být použit fixní koeficient 1 i pro nerovnoměrně rozvrženou pracovní dobu. U nerovnoměrně rozvržené pracovní doby se pak bude nárok na dovolenou stanovovat stejně jako u běžného typ kalendáře (č. 1), bez ohledu na průměrný počet směn za týdnen.

Pozn.: Jedná se o typy kalendářů: týdenní, měsíční, cyklický, individuální, konta pracovní doby.