ELDP

Z Prirucky

ELDP

Menu: Sestavy/Roční statistiky; záložka Údaje pro evidenční listy


Hlavní okno

S-udaje-pro-ELDP.png
  • Pro všechny zaměstnance / Pro vybrané zaměstnance
  • Vytvoření ELDP Přepínač – zda se ELDP budou vytvářet pro vybrané zaměstnance ze seznamu nebo pro všechny zaměstnance.
  • Tisknout i s vodicí mřížkou

Pokud nebude zatrženo, v tisku se objeví jen data. Pokud bude zatrženo, bude vypadat tisk tak, jak v náhledu, tedy včetně grafiky, rámečků, atd. Tuto volbu můžete využít například při vyměřování tisku na tiskárně do originálních formulářů (viz Levý okraj, Horní okraj).

  • Umožnit editaci

Po zatržení tohoto pole bude umožněna editace dat.

  • Jen PP ukončené v období od – do

Za vybrané období budou vytvořeny ELDP jen pro ukončené pracovní poměry.

  • Jen PP neukončené ke dni

Budou vytvořeny ELDP jen pro neukončené pracovní poměry k zadanému datu.

  • Rok Měsíc od do

Nastavení období, za něž se bude ELDP vytvářet.

  • Počet kopií za sebou pro jeden poměr při tisku

Umožňuje tisknout více kopií za sebou.

  • Export do adresáře

Je zobrazena cesta a název souboru, do něhož bude proveden export. Cestu a soubor můžete zadat nebo změnit prostřednictvím tlačítka na řádku, označeného „…“ (tři tečky).

  • Vytvořit

Vytvoří ELDP dle zadaných parametrů.

  • Export

Provede export ELDP do zvoleného souboru. Výsledný soubor s příponou .xml může být dále zpracován – odeslán na portál veřejné správy prostřednictvím specializovaného software (například firmy NZ servis).

  • Kontrola - viz níže.
  • Nastavení - viz níže.
  • Výdělečná činnost od

Pole ´Výdělečná činnost od´ nemusí být dle pokynů k vyplňování ELDP vyplněno, pokud datum zahájení pracovního poměru je v roce, za který je ELDP vytvářen. V jiných letech již pole vyplněno bude.

„Od 1.1.2009 je vznik účasti na pojištění uveden v par.10 zákona č. 187/2006 Sb. Účast na pojištění vzniká dnem, ve kterém zaměstnanec nastoupil do práce. Dále se za den, ve kterém zaměstnanec nastoupil do práce, považuje též den přede dnem nástupu do práce, za který příslušela náhrada mzdy nebo platu nebo za který se mzda nebo plat nekrátí.“

Jedná se tedy o případy, kdy zaměstnanec má smlouvu od prvního dne v měsíci, ale tento den je například sobota, neděle, nebo svátek. V těchto případech je potřeba vyplnit pole „datum skutečného nástupu“ v agendě „Pracovní poměry“.

Systém automaticky uvede správnou hodnotu v případě např. 1.1., tzn. dne, který je první v měsíci a je zároveň svátkem. Pracuje se na řešení i pro jiné měsíce. Automatizované zjištění by probíhalo přibližně tak, že by se systém pokusil určit, zda byl zaměstnanec v daném období při nástupu odměňován měsíční nebo hodinovou mzdou. Problémem je, že archív těchto dat nemusí existovat, ať už z důvodu toho, že jej uživatel z databáze smazal anebo že rutinní zpracování mezd v systému KS-program probíhá později vzhledem k datu zahájení pracovního poměru dotyčného zaměstnance.


  • Identifikace zaměstnance

Údaje o bydlišti (ulice, číslo domu, obec, pošta, PSČ) jsou načítány z Evidence zaměstnanců, záložky Osobní údaje. V téže záložce naleznete tlačítko Použití adres, které umožňuje volbu
- přechodné bydliště
- trvalé bydliště
Podle vašeho výběru se pak v ELDP objeví buď trvalé nebo přechodné bydliště.

Další volba umožňuje zatrhnout
- zda se jedná o zahraniční adresu

V tom případě se pak vyplňuje číselný kód státu. V ELDP se tyto údaje objeví v poli PSČ (číselný kód státu) a v poli Obec (název obce + PSČ z Evidence zaměstnanců).

Pozn. Zadávací údaje se ukládají do tabulky pracovnici, položek eldp_adr, eldp_zahr, eldp_kod_st.

K tomu vysvětlení z pokynů k vyplňování ELDP:

U osob s trvalým pobytem v zahraničí se veškeré adresní údaje ELDP uvádějí dle místa pobytu na území ČR. Pokud osoby s trvalým pobytem v zahraničí pobyt v České republice nemají (např. dojíždějí za prací z pohraničních oblastí Slovenské či Polské republiky), uvede se jejich zahraniční adresa s tím, že v údaji PSČ bude uveden třímístný kód stát.


Místo narození

Je-li v evidenci zaměstnanců u místa narození uveden jiný kód státu než "CZ", připojí se tento kód do pole místo narození v ELDP. (např. Bratislava SK).

  • Identifikační údaje o organizaci jsou přebírány ze základních parametrů (menu: Nastavení – Základní parametry, první záložka). Jedná se o položky ´Název organizace´, ´Ulice´, ´Číslo domu´, ´Obec´, ´PSČ´, ´Identifikační číslo organizace´, ´Variabilní symbol organizace pro OSSZ´.

Jinak tomu ale může být v případě, že databáze je nastavena na evidenci poboček (rozšiřující parametr evid_pobocky je přepnut na hodnotu ´Ano´). Pak pod tlačítkem ´Nastavení´ naleznete další volby, které umožňují nastavit

    • Používat adresu z číselníku poboček nebo ze základních parametrů
    • Používat variabilní symbol z číselníku poboček nebo ze základních parametrů
  • Vyloučené doby

Vyloučené doby – z důvodu mateřské dovolené – viz kapitola „Nepřítomnosti“ – „Mateřská dovolená“.

Vyloučené doby nejsou vykázány, pokud se ve zpracovaných mzdách objeví kód z intervalu 780-789. Takový kód uvádí uživatel v tom měsíci, v němž chce splnit podmínku "po skončení pracovní neschopnosti náležející za pracovní úraz", tj. ruší tím vyloučené doby.

Nastavení

Tlačítko ´Nastavení´ slouží k jednorázovému nastavení parametrů před vlastním vytvořením ELDP.

S-parametry-pro-tvorbu-eldp.png

Typ

  • Řádné

Bude vytvořen typ ELDP 01 (např. tehdy, kdy výdělečná činnost trvá) nebo 02 (např. tehdy, kdy výdělečná činnost byla v průběhu roku ukončena) nebo 03 (úmrtí pojištěnce)

  • Opravné

Bude vytvořen typ 51 (opravný k již odeslanému ELDP typu 01), nebo typ 52 (opravný k již odeslanému ELDP typu 02), nebo typ 53 (opravný k již odeslanému ELDP typu 03). Zároveň zadejte datum vytvoření opravného ELDP.

  • Zpětné

Bude vytvořen typ 71 (výjimečné v případě, kdy mělo být vyhotoveno a odesláno ELDP typu 01, ale nebylo; zpětné), nebo typ 72 (zpětné k typu 02), nebo typ 73 (zpětné k typu 03)

Kódy úmrtí - Vyberte kód (nebo více kódů) z číselníku kódů nástupů a výstupů, který představuje úmrtí. Bude použito pro pole typ ELDP (03, 53, 73).

Pracovní kategorie - Přiřazení pojistného vztahu k pracovní kategorii. Přiřazení nemusíte provádět, pokud se vyjmenované pojistné vztahy ve vaší firmě nevyskytují.

- Dobrovolný pracovní pečovatelské služby – první znak trojmístného údaje bude 4
- Nepravidelná výpomoc – první znak trojmístného údaje bude 5
- Společník, jednatel, komanditista – první znak trojmístného údaje bude 7
- Člen družstva – první znak trojmístného údaje bude 8
- Domácký pracovník – první znak trojmístného údaje bude 9
- Statutární zástupce obchodní společnosti – třetí znak trojmístného údaje bude S; viz pokyny k vyplňování ELDP.

Pozn.

První znak trojmístného údaje (kód) je systémem určen na základě údajů o pracovní kategorii nebo druhu pracovního poměru v agendě Pracovní poměry – tj. dle informací z aktuálně nastaveného období (tabulka prac_pom).

Druhý znak trojmístného údaje - "D". Detail: Údaj D se ve druhém znaku trojmístného údaje uvede také při vyplňování ELDP výdělečně činného poživatele tzv. předčasného starobního důchodu, který zahájil výdělečnou činnost ještě před dovršením důchodového věku.

Třetí znak trojmístného údaje (kód) je systémem vyhodnocen jako S tehdy, pokud zaměstnanec alespoň jedno období v roce patřil do pracovní kategorie, definované pod tlačítkem Nastavení v části „Statutární zástupce obchodní společnosti“ (vyhodnocují se archivní záznamy a záznam za aktuální měsíc v tabulce pom_mes).


Parametry ukládané do registrů

Pole již od r.2012 není k dispozici - ELDP se pro tyto zaměstnance vytváří automaticky. Zahrnout i poživatele starobního důchodu, kteří dosáhli důchodového věku
Po zatržení pole budou vytvářeny ELDP i pro důchodce (Evidence zaměstnanců, pole ´druh důchodu´ je 113, tj. starobní), kteří dosáhli důchodového věku (Evidence zaměstnanců, datum v poli ´Předpokládaný datum důchodu´ již nastal).

Běžně tedy ELDP není vytvářen pro pracovní poměr, který začal po získání důchodu zaměstnance (stávající pracovní poměr je ukončen po získání důchodu a je založen nový pracovní poměr). Pokud ale například pracovní poměr trval celý rok 2004, a v průběhu tohoto roku začal zaměstnanec pobírat důchod, systém za tento pracovní poměr standardně (i bez zatržení tohoto zatrhávacího pole) vytvoří ELDP.

  • Zahrnout i dohody o provedení práce

Zda se mají nebo nemají vytvářet ELDP pro pracovní poměry s druhem ´DPP vlastních zaměstnanců´ a ´DPP cizích zaměstnanců´

  • Zahrnout i příležitostné zaměstnání

Zda se mají nebo nemají vytvářet ELDP pro pracovní poměry s délkou úvazku ´Do 7 dnů – příležitostné zaměstnání´

  • Zahrnout i externí pracovní poměry

Zda se mají nebo nemají vytvářet ELDP pro pracovní poměry s druhem ´0 – Externí pracovníci´.

Standardně tato zatrhávací pole nezatrhávejte - dle legislativy se ELDP pro tyto kategorie nevytvářejí.

- Nezahrnovat období, pro které již byl ELDP vytvořen - Je-li toto pole zatrhnuto, nebude se ELDP vytvářet pro období, pro které existuje záznam v historii vytvořených ELDP.

- Označit ELDP jako „opravné“ v případě, že existuje překrývající se interval v seznamu vytvořených ELDP

Nastavení pro tisk – levý okraj, pravý okraj
Zadává se počet milimetrů od netisknutelné oblasti konkrétní tiskárny.

- Velikost papíru: A4 nebo A5

Používat adresu z evidence poboček
Toto zatrhávací pole se objeví, pokud je systém přepnut na evidenci poboček (rozšiřující parametr evid_pobocky), a umožňuje zvolit, zda se má pro tvorbu ELDP použít adresa z evidence poboček, nebo adresa ze základních parametrů organizace.

Používat variabilní symbol z evidence poboček
Toto zatrhávací pole se objeví, pokud je systém přepnut na evidenci poboček (rozšiřující parametr evid_pobocky), a umožňuje zvolit, zda se má pro tvorbu ELDP použít variabilní symbol z evidence poboček, nebo variabilní symbol ze základních parametrů organizace.

Zavřít s uložením – tlačítko stiskněte, pokud chcete provedenou změnu v nastavení uložit
V daném případě jsou možné tři způsoby uložení:
Jednorázové – platí pro sekci ´Typ ELDP´; toto nastavení je platné jen jednorázově – do zavření hlavního okna ELDP
Databázové – platí pro sekce ´Kódy úmrtí´, ´Pracovní kategorie´; nastavení se ukládá do databáze, bude tedy platné i pro ostatní uživatele aplikace
Do registrů – platí pro sekci ´Parametry ukládané do registrů´; nastavení se ukládá do registrů PC, bude tedy platné jen pro toho uživatele, který nastavení provedl a ostatním uživatelům se neprojeví.

Zavřít bez uložení – změny v nastavení nebudou uloženy

Kontrola

Po vytvoření ELDP je možno provést formální kontrolu některých položek na některá omezení. Pokud jsou zjištěny chyby, opravte je v příslušné agendě – pomůže vám bližší popis v sestavě. Konečným výsledkem by tedy měla být sestava bez chyb. Samozřejmě ani poté nebude lze tvrdit, že výsledné ELDP jsou jistotně v pořádku. Ale nejdůležitější formální chyby vám sestava pomůže najít.

Výběr zaměstnanců pro ELDP

Vytvářet (a tisknout, exportovat do souboru) můžete ELDP za jednoho vybraného zaměstnance, za všechny zaměstnance, nebo za zvolenou skupinu zaměstnanců. Vybrat vámi požadovanou skupinu zaměstnanců vám pomohou volby

  • v záložce ´Seznam zaměstnanců´ (Zaměstnanci po ukončení, Zaměstnanci ve stavu, Všichni zaměstnanci, Zaměstnanci ve stavu v minulém roce)
  • v hlavní záložce (Jen PP ukončené v období, Jen PP neukončené ke dni).

Tisk ELDP

Výsledný vzhled tisku ELDP je možno nastavit pomocí voleb

  • v hlavní záložce (Tisknout i s vodicí mřížkou, Levý okraj v mm, Horní okraj v mm)

Běžně jsou tisknuty dva ELDP na jednu A4 stránku. Pokud chcete nastavit tisk jen jednoho ELDP na jednu stránku (například při tisku do originálních formulářů), pak změnu nastavení proveďte v okně tiskového manažera (ikona tiskárny), v části ´Rozšířené volby´, zatrhnutím příslušného zatrhávacího pole (odstránkování za skupinami údajů). Pak již bude každý pracovní poměr tisknut na zvláštní stránce.

Archiv ELDP a nastavení ELDP pro pracovní poměr

Menu: Evidence/Pracovní poměry, záložka ELDP

E-prac-pom-eldp.PNG
E-prac-pom-eldp2.PNG

V záložce ELDP se zadávají některé další údaje ovlivňující tvorbu ELDP. Hodnoty v této záložce vyplňujte jen výjimečně (pokud je systém není schopen automaticky zjišťovat). Jedná se o tyto údaje:

Tyto dodatečné údaje se ukládají do tabulky prac_pom.

  • 1.znak kódu (výběr hodnot) - Umožňuje danému pracovnímu poměru přímo přiřadit první znak kódu bez ohledu na nastavení v okně pro tvorbu ELDP.

Zachována zůstává i možnost zjišťování prvního znaku kódu aplikací, tak jak tomu bylo doposud.

  • 3.znak kódu (výběr hodnot) - Umožňuje danému pracovnímu poměru přímo přiřadit třetí znak kódu bez ohledu na nastavení v okně pro tvorbu ELDP. Zachována zůstává i možnost zjišťování třetího znaku kódu aplikací, tak jak tomu bylo doposud.
  • Pro 3.znak kódu vždy použít aktuální nastavení (zatrhávací pole) - V případě, že se zjišťuje třetí znak kódu za období, jehož poslední měsíc předchází aktuálnímu období zpracování mezd, umožňuje rozlišit, zda se má použít aktuální hodnota položky 3.znak kódu, nebo zda se má z historie zjistit hodnota této položky v posledním měsíci období.
  • Nezahrnovat do tvorby ELDP (zatrhávací pole) - Umožňuje vyloučit daný poměr z procesu tvorby ELDP bez ohledu na nastavení v okně pro tvorbu ELDP.
  • Jen důchodové pojištění (zatrhávací pole) - nefunkční pro legislativu od r. 2012.

Novinkou v legislativě od 1.1.2009 je zavedení pouze důchodového pojištění u osob, které nejsou nemocensky pojištěny (např. jednatelé a společníci s.r.o., komanditisté, členové družstev).

Tyto osoby platí důchodové pojištění ve výši 6.5%, organizace za ně odvádí 21.5% z vyměřovacího základu a to pouze v případě, že započitatelný příjem je ve výši alespoň 5900 Kč – stav od 1.1.2009. Od 1.1.2010 se hranice rozhodného příjmu změnila na částku 6000 Kč – hodnota je uložena v parametru „hran_duch_poj“ (sk.4)

Aplikace KS mzdy: Pokud je třeba zaměstnanci odvádět pouze důch. pojištění, je nutno toto označit v jeho Pracovním poměru v záložce ELDP (menu Evidence/Prac.poměry zál.ELDP), kde je zatrhávací pole "Jen důchodové pojištění". Seznam těchto zaměstnanců lze vytisknout v sestavě příslušné k této záložce.

Pojištění se generuje na stejné kódy mzd.položek soc.pojištění (901,998), vnitřně jsou ovšem rozlišeny číslem dokladu 1 pro důchodové pojištění. Zápočet pro superhrubou mzdu se dělá automaticky při výpočtu v dané sazbě pro důch.pojištění organizace.

Přehled pojistného je možný v sestavách týkajících se soc.pojištění (např. Rekapitulace odvodů, Soc. pojištění, Přehled o výši pojistného a vyplacených dávkách...). Sazby se odvozují od hodnot soc.pojištění v základních parametrech a není nutné je zadávat ručně.

Sestava

Sestava nastavených parametrů za všechny zaměstnance

Sestava seznamu vytvořených ELDP

Tato sestava představuje archiv vytvořených ELDP. S tím, že do archivu je potřeba záznamy přidávat, ale je možno z něho také mazat. Údaje se do této historie vkládají v okně pro vytvoření ELDP (menu: Sestavy – Roční statistiky) buď po vytvoření ELDP, nebo po stisku tlačítka "Vložit záznamy do historie". V této záložce lze rovněž zobrazit sestavu s těmito informacemi pro všechny poměry. Záznamy z této historie lze rušit stisknutím pravého tlačítka myši nad příslušným záznamem (v režimu Pohled nebo Editace). Lze zrušit buď označený záznam, nebo označený záznam a všechny záznamy, které vznikly ve stejné dávce.

Údaje se ukládají do databázové tabulky: eldp_hist.

Poznámky

Evidenční listy důchodového pojištění (ELDP) existují v aplikaci ve dvou provedeních – starší (před rokem 2004) a novější (pro rok 2004 a výše). Pro novou variantu, která je dále v textu popisována, je třeba mít nastaven rozšiřující parametr „verze_ELDP“ na hodnotu „nová verze“.


Změny od roku 2009

Změny v ELDP platné od roku 2009.

Nastavení – Základní parametry

Kód OSSZ a Název OSSZ

Pro firmy využívající pobočky jsou tyto položky v číselníku poboček (Mzdy-Mzdové číselníky – Pobočky)

Indikace, zda zaměstnec je, nebo byl účasten důchodového pojištění v cizině (Evidence/Evidence zaměstnanců, záložka Osobní údaje, sekce Důchod).

Kód státu přechodného bydliště, postcode trvalého bydliště a postcode přechodného bydliště (Evidence/Evidence zaměstnanců, záložka Osobní údaje, sekce Trvalé bydliště, resp. Přechodné bydliště).

Do okna Parametry pro tvorbu ELDP přibyl údaj Kód mzdové položky pro vojenskou službu (viz. Sestavy/Roční statistiky, záložka Údaje pro evidenční listy, tlačítko Nastavení).

Dále je nutné u všech žen na mateřské dovolené do systému po narození vložit informaci o tomto dítěti. Z rodného čísla se zjistí datum porodu, který se využívá při stanovení vyloučených dob.

Pokud byl u některého pracovního poměru v záložce ELDP (Evidence/Pracovní poměry, záložka ELDP) napevno stanoven 1. nebo 3. znak kódu, je potřeba z důvodu změn těchto kódů provést revizi tohoto nastavení.

Rodné číslo / evidenční číslo pojištěnce

V Evidenci zaměstnanců, záložce "Mzdové údaje", sekce "Soc.pojištění" naleznete údaj "evidenční číslo pojištěnce". Pokud je tento údaj vyplněn, potom se při tvorbě ELDP do položky "rodné číslo" vloží tento údaj.