DPP/DPČ: Porovnání verzí

Z Prirucky
(Nová stránka: == DPP / DPČ == DPP - dohoda o provedení práce DPČ - dohoda o pracovní činnosti '''Pracovní poměr''' Při zadávání nového pracovního poměru druhu DPČ se implicitně ...)
 
Řádek 1: Řádek 1:
== DPP / DPČ ==
* '''DPP - dohoda o provedení práce'''
 
* '''DPČ - dohoda o pracovní činnosti'''
DPP - dohoda o provedení práce
DPČ - dohoda o pracovní činnosti


'''Pracovní poměr'''
'''Pracovní poměr'''

Verze z 16. 8. 2011, 07:03

  • DPP - dohoda o provedení práce
  • DPČ - dohoda o pracovní činnosti

Pracovní poměr Při zadávání nového pracovního poměru druhu DPČ se implicitně nabízí skutečný úvazek nikoliv v plné výši zákonného, ale v 50%. Např. pro zák.úvazek 8h se nabízí 4h.

Mzdové položky Standardně se používají mzdové položky

  • 630 - DPP
  • 634 - DPČ

Pokud by uživatel chtěl používat ještě nějaké další mzdové položky (další rozčlenění různých dohod), je nutno nejen založit mzdové položky, ale také je zavést do číselníku pojmů (Mzdy-Mzdové číselníky - Pojmy) do pojmu "DPP" a "DPČ".


  • Pokud má zaměstnanec druh pracovního poměru "5-DPČ vlastní" nebo "7-DPČ cizí" a a má příjem menší než rozhodný příjem (pro rok 2010 se jedná o částku 2000 Kč), nepovažuje se pro účely zdravotního pojištění za pojištěnce, a tedy se neodvádí zdravotní pojištění. V případě zadání neplaceného volna na takovém poměru (příp. nesplnění minimálního vyměřovacího základu pro zdravotní pojištění) se neodvádí zdravotní pojištění za kalendářní dny neplaceného volna z minimálního vyměřovacího základu.
  • Pokud by se jednalo o prac.poměr "DPČ" ("5-DPČ vlastní" nebo "7-DPČ cizí") a zaměstnanec měl ještě hlavní pracovní poměr, je výpočet minimálního vyměřovacího základu potlačen jen u pracovního poměru dohody, nikoliv pro hlavní pracovní poměr.
  • Pokud má zaměstnanec prac.poměr "DPČ" a má příjem menší než rozhodný příjem a k tomu má ještě druhý platný prac.poměr DPP, potlačí se hlídání minimálního vyměřovacího základu pro zdravotní pojištění.


V případě, že zaměstnanec má druh pracovního poměru Dohoda o provedení práce, pak se mu automaticky potlačí výpočet zdravotního a sociálního pojištění z tohoto pracovního poměru.


V případě, že je u pracovního poměru druhu DPČ, případně DPP, zadán skutečný hodinový úvazek a tarif, bude prováděn dopočet mzdy na kód mzdové položky dle nastavení rozšiřujících parametrů:

  • dopoc_dpc_vl - Kód mzdové položky, na který se provede dopočet u pracovního poměru DPČ vlastní - doporučená hodnota 634
  • dopoc_dpc_ciz - Kód mzdové položky, na který se provede dopočet u pracovního poměru DPČ cizí - doporučená hodnota 634
  • dopoc_dpp_vl - Kód mzdové položky, na který se provede dopočet u pracovního poměru DPP vlastní - doporučená hodnota 630
  • dopoc_dpp_ciz - Kód mzdové položky, na který se provede dopočet u pracovního poměru DPP cizí - doporučená hodnota 630

Pozn. Můžete si vytisknout kontrolní sestavu odpracovaných hodin DPČ aktuálního měsíce a odpracovaných hodin DPP příslušného roku (Menu: Mzdy – Zpracování brutto – Kontrolní sestavy)



Paragraf05.png

DPP (Dohoda o provedení práce)

• může být uzavřena ústně nebo písemně, v takovém případě je zvlášť důležité uvést rozsah práce (max. 150 hodin v kalendářním roce, v případě uzavření více dohod v témže kalendářním roce se hodiny sčítají), pracovní úkol a odměna.


DPČ (Dohoda o pracovní činnosti)

• Dohodu o pracovní činnosti může zaměstnavatel s fyzickou osobou uzavřít, i když rozsah práce nebude přesahovat v témže kalendářním roce 150 hodin.

• Na základě dohody o pracovní činnosti není možné vykonávat práci v rozsahu překračujícím v průměru polovinu stanovené týdenní pracovní doby.

• Dodržování sjednaného a nejvýše přípustného rozsahu poloviny stanovené týdenní pracovní doby se posuzuje za celou dobu, na kterou byla dohoda o pracovní činnosti uzavřena, nejdéle však za období 52 týdnů.

• Dohodu o pracovní činnosti je zaměstnavatel povinen uzavřít písemně, jinak je neplatná; jedno vyhotovení této dohody vydá zaměstnanci.

• V dohodě o pracovní činnosti musí být uvedeny sjednané práce, sjednaný rozsah pracovní doby a doba, na kterou se dohoda uzavírá.

• Není-li sjednán způsob zrušení dohody o pracovní činnosti, je možné ji zrušit dohodou účastníků ke sjednanému dni; jednostranně může být zrušena z jakéhokoliv důvodu nebo bez uvedení důvodu s 15denní výpovědní dobou, která začíná dnem, v němž byla výpověď doručena druhému účastníku. Okamžité zrušení dohody o pracovní činnosti může být však sjednáno jen pro případy, kdy je možné okamžitě zrušit pracovní poměr.