Pom25: Porovnání verzí

Z Prirucky
(stránka vyprázdněna)
značky: ruční vrácení zpět vyprázdnění
(Není zobrazeno 46 mezilehlých verzí od stejného uživatele.)
Řádek 1: Řádek 1:
== OČR - ošetřování člena rodiny ==
<small>Menu: Mzdy > Nepřítomnosti > ''Ošetřování'' </small> <br>
<small>Menu: Evidence > MaPExpress > ''Ošetřování'' </small>


[[Image: M-nepritomnosti-osetrovani.png|620px|right]]
V této záložce zadáváte nepřítomnosti z důvodu '''ošetřování člena rodiny''' (512 - OČR). Zadat lze placené ošetřování, přičemž systém sám hlídá dobu placeného ošetřování 9 kalendářních dnů, příp. 16 kalendářních dnů u osamělého zaměstnance (osamělost určí systém, pokud zadaný rodinný stav zaměstnance v osobních údajích je ''svobodný,rozvedený či ovdovělý''). Zadat lze rovněž přímo neplacené ošetřování (MzdPol 843).
'''Osamělý rodič''' <br>
Pokud se navádí OČR zaměstnanci, který má v osobních údajích rodinný stav 1-svobodný(á), 3-rozvedený(á) nebo 4-ovdovělý(á), pak se zobrazí ve formuláři zatrhávací pole s označením "Osamělý rodič s dítětem v trvalé péči (nárok na max.16 dní podpory)". V tomto poli je možné provést zatrhnutí jen tehdy, pokud počet dnů je větší než 9. Tímto uživatel potvrzuje, že se jedná o případ zaměstnance, "který má v trvalé péči aspoň 1 dítě ve věku do skončení povinné školní docházky a je jinak osamělý" (viz zákon č.54/1956 Sb §25 odst.3 a 4). Při zpracování brutto je pak v takovém případě vyplacena podpora v délce max. 16 kalendářních dnů.
<small>Hodnota zatrhávacího pole "Osamělý rodič ..." je uložena v db tabulce abs_dokl, sloupec "indikace" (hodnota 0 znamená nezatržené pole, hodnota 1 zatržené pole). </small>
'''Proplácení''' <br>
Při proplácení OČR se podobně jako u pracovní neschopnosti nepoužije přímo zadaná MzdPol 512, ale kód 842–OŠETŘOVÁNÍ nebo od 15.dne kód 844–OŠETŘOVÁNÍ 15. Pokud bylo zadáno neplacené ošetřování nebo systém zjistí, že byl vyčerpán nárok na placené ošetřování, tak na další dny se automaticky vygeneruje neplacené ošetřování kódem MzdPol 843-OŠETŘ.NEPLAC.
'''Vkládání, oprava a rušení''' <br>
Při vkládání, opravách a rušení se postupuje standardním způsobem. Při zadávání se vyplňují údaje začátek a konec ošetřování. Počet kalendářních dnů se sám vypočítá a lze je změnit, pokud např. zaměstnanec OČR na 1 den přerušil a tento den odpracoval. Pokud však nastalo přerušení této nepřítomnosti, je vhodnější vyplnit počet dní, které zaměstnanec odpracoval v průběhu nepřítomnosti do pole ‚Dny přerušení‘. Tyto dny jsou pak odděleně vykazovány ve zpracování brutto jako záporné dny a hodiny nepřítomnosti (při zpracování jsou nahrazeny odpracovanou dobou). Z PracPom se opět dotáhne průměr pro nemocenské dávky, který můžete změnit (musí být však vyplněn).
* Přepínač '''poslední OČR/ všechny OČR''' umožňuje výběr záznamů OČR.
* Pokud zadáváte neplacené OČR, zatrhnete políčko '''''Neplacené ošetřování'''''.
* '''Číslování dokladů''' – platí totéž, co v případě pracovní neschopnosti.
* Záznam, který byl pořízen v minulém období a nemá vyplněno datum_do, je možno editovat, je tedy možno měnit i nastavení neplaceného OČR.
* Do agendy lze vložit také záznam o ošetřování, které přechází do následujícího období. Tuto vlastnost lze nastavit v rozšiřujících parametrech – par. ‚PN_OCR_NASLMES‘ – hodnota ''‚a‘.'' Při tomto nastavení je potlačena kontrola datumu ukončení během ukládání do databáze.
=== Pokračování OČR ===
[[Image: Navazujici-ocr.png|250px|right]]
* Ano - pokračující OČR (pokud např. první OČR pokrývá 9 kal. dnů a max. počet placené je také 9 dnů, pak tato volba vygeneruje kód 843-OŠETŘ.NEPLAC.
* Ne - nová OČR (pro předchozí příklad začne generovat nově 842-OŠETŘOVÁNÍ)
V případě, že datum začátku OČR navazuje bezprostředně na konec předchozího, dotáže se systém, zda se jedná o pokračování OČR (musí se jednat o ošetřování stejného dítěte). Pokud se potvrdí pokračování, systém dosadí průměr pro výpočet nemocenských dávek z předchozího OČR, v opačném případě bere průměr normálně z PracPom.
Příklad: OČR přechází z měsíce do měsíce. Pro proplacení vyšší sazbou od 15.dne je potřeba v prvním měsíci dávku neukončovat a ukončit ji až v měsíci následujícím (OČR má být proplácena jedním dokladem).
=== Přerušení OČR - odpracováno část směny ===
<small> Zaměstnankyně v době čerpání ošetřovného neodpracuje celou směnu, ale jen např. 4 hodiny a zbytek opět čerpá ošetřovné. Jak navést vzhledem ke správnému určení vyloučených dob pro výpočet průměru pro nemoc i pro ELDP. Jak zavést do systému?
Do přerušených dnů zadat 1 den, ten tedy nebude započten do vyloučených dob pro ELDP. Správný počet hodin ovlivníte zadáním hodin do pole "OH 1.den" nebo v tomto případě "OH posl.den". </small>
Systém zpracovává OČR následovně: rozdělí na placenou (9 nebo 16 dnů) a neplacenou (zbytek). Pokud jsou uvedeny dny přerušení, odečítá je od placených dnů, a tyto pak vykáže na ELDP jako vyloučené dny.
== Přes měsíc ==
Upozornění při zadání a zobrazení v sestavě v následujícím období (sestava za 2 měsíce):
[[Image: Ocr-ukonceni-v-nasledujicim-obdobi.png|250px]]
[[Image: Ocr-ukonceni-v-nasledujicim-obdobi-vykaz-davek.png|250px]]
== Odkazy ==
[[Nepřítomnosti|zpět]]

Verze z 8. 1. 2024, 12:36