Pom11: Porovnání verzí

Z Prirucky
(stránka vyprázdněna)
značka: vyprázdnění
 
(Není zobrazeno 37 mezilehlých verzí od 2 dalších uživatelů.)
Řádek 1: Řádek 1:
{{Navigace evidence zaměstnanců}}
''Budoucí nástup zaměstnance'' - tj. '''navádění zaměstnance před termínem nástupu'''.


== Zaměstnanec dosud nebyl v evidenci ==
Navést nového zaměstnance dopředu, to znamená před datem jeho nástupu, je obecně možné. Lze tedy například 30. dne v měsíci udělat záznam o nástupu od 1. dne následujícího měsíce. Pokud se však stane, že daný zaměstnanec nenastoupí, musí se pak provést [[Rušení]] zaměstnance. Jestliže dojde k navedení i zrušení v jednom období (v jednom měsíci) zrušení se provede bez problémů. Pokud se však v mezidobí překlopíte do jiného období – uděláte měsíční závěrku, záznamy se uloží do databáze a informace zde již zůstane. Pro vymazání záznamů by se pak musel použít SQL příkaz.
== Zaměstnanec již byl v evidenci ==
Může se jednat o různé situace.
=== Nástup po delší prodlevě ===
Pokud zaměstnanec nastupuje po určité prodlevě, např. po půl roce, data se upravují ručně (tzn. v Evidenci smazat datum výstupu, zadat nový datum nástupu, v Prac.poměrech přidat nový prac.poměr).
=== Navazující pracovní poměr ===
* [[Navazující pracovní poměry]]
=== Nástu
Pokud zaměstnanec končí prac.poměr 31.12. a od 3.1. má nový nástup, personalista tato data nemůže zadat na začátku ledna, kdy se ještě zpracovávají mzdy za prosinec (zaměstnanec by např. nedostal daňovou slevu za prosinec), musí buď počkat, anebo zadat je následovně. V Evidenci smazat výstup, pak založit nový pracovní poměr od 3.1. Je možno vystavit dokument Pracovní smlouva s datem "nástupu" od 3.1. Pak ale musí být opraven výstup v Evidenci na původní hodnotu, přepočtena mzda zaměstnance a po měsíční závěrce je nutno revidovat data (Evidence - smazat výstup, zadat datum nástupu 3.1., Prac.poměr - smazat výstup u nového prac.poměru).
Citace ze zásad pro vyplňování ONZ, které jsou ke stažení na adrese
http://www.cssz.cz/NR/rdonlyres/5C45427A-8290-40DB-ABFE-4F024CF609BA/0/vseobecnezasadykONZ2012.doc
Následný text se nachází na str.4 - 1. odstavec:
''Je-li  bezprostředně navazován stejný druh pracovněprávního vztahu (§ 10 odst. 4 ZNP), doba pojištění trvá bez přerušení (např. je skončen pracovní poměr a od následujícího dne uzavřen nový pracovní poměr; neaplikuje se u zaměstnání malého rozsahu a dohod o provedení práce), „Oznámení o skončení“ a „Oznámení o nástupu“ se nepodává.  „Oznámení o nástupu“ a „Oznámení o skončení“ se nepodává ani v případě, že se jedná o opakovaně bezprostředně navazující stejný druh pracovněprávního vztahu.''
'''Kontrola budoucího nástupu při neukončeném pracovním poměru''' <br>
Kontrola hlídá situaci, kdy uživatel zadá datum nástupu do následujícího období, přičemž v aktuálním období je platný pracovní poměr, jenž se má vyúčtovat. Systém zobrazí varovné okno s popisem situace. V takovém případě je potřeba změnu v Osobních údajích provést buď až v následujícím období, nebo využít systém budoucích změn.
[[Image: Datum nastupu nelze zmenit.png|thumb|left|Pokus o změnu položky ''Datum nástupu'' do budoucna v případě, že existuje pracovní poměr aktivní v aktuálním období mzdového zpracování.]]
<small>
Požadavek: Ošetřit případy, kdy po budoucí změně datumu nástupu (datumu zahájení poměru) zůstane v evidenci původní datum výstupu (ukončení poměru), který je menší než nový nástup.
Funkce realizující připravené budoucí změny byla rozšířena pro případy, že se má změnit datum nástupu (os.údaje) nebo zahájení prac.poměru. Po zápisu nového datumu se načte stávající datum výstupu (ukončení prac.poměru) a pokud je nižší než nový začátek, zapíše se do něj NULL. Tento druhý provedený krok se zaznamená do tabulky "dbarch". Do standardního archivu změn se nezaznamenává, aby to nemátlo uživatele. Pokud uživatel vloží do budoucích změn i nový údaj o výstupu (ukončení poměru), hodnota NULL je samozřejmě přepsána.
</small>
<div style="text-align:center">[[Evidence zaměstnanců|Zpět]] | [[Zpětné zadání zaměstnance]]</div>

Aktuální verze z 26. 10. 2023, 14:51