Pom5: Porovnání verzí

Z Prirucky
(Stránka vyprázdněna)
 
(Není zobrazeno 40 mezilehlých verzí od stejného uživatele.)
Řádek 1: Řádek 1:
[[Image:M-rocnizuct-zadavani.png|right|500px]]
<small>Menu: Mzdy > Roční zúčtování / Zadávání vstupních údajů </small>


Účelem této záložky je '''zkontrolovat a doplnit částky''' pro roční zúčtování daně vybraného zaměstnance.
Již při zadávání vstupních údajů uvidíte vypočtený rozdíl daně, případně rozdíl bonusů, případně výši kompenzace. Tímto však výpočet ročního zúčtování nekončí. Zde se jedná pouze o informativní údaje. Výpočet ročního zúčtování je nutné VŽDY provést v záložce [[Roční zúčtování - zpracování|Zpracování]].
== Nastavení ==
Nastavení buď proběhlo (pro více zaměstnanců), nebo je možno jej provést zde u dotyčného zaměstnance.
* Provést roční zúčtování - volba hodnoty ANO, nebo NE
* Měsíc provedení - má smysl při volbě ANO. Možné hodnoty jsou: leden, únor, březen.
== Od současného zaměstnavatele ==
Částky jsou načteny automaticky a jsou needitovatelné.
== Od předchozích zaměstnavatelů ==
Částky jsou editovatelné. Zadávají se v případě, že zaměstnanec nastoupí v průběhu roku.
== Nezdanitelné části základu daně ==
=== Hodnota daru ===
Dary na vymezené účely. Pro uplatnění je potřeba předložit potvrzení příjemce daru o výši (hodnotě Kč) a účelu daru.
''Odpočet smí činit nejvýše 10% celoročního základu daně. Úhrnná hodnota darů musí činit nejméně 1000 Kč (nebo nižší než 1000 Kč, pokud přesáhne 2% z celoročního základu daně). Jeden odběr krve se oceňuje částkou 2000 Kč. Darování orgánu se oceňuje částkou 20000 Kč.''
=== Úroky z úvěru ===
Odpočet z titulu placení úroků z úvěrů ze stavebního spoření a z hypotečních úvěrů na bytové potřeby.
''Úhrnná částka nesmí překročit 25000 Kč za každý měsíc placení úroků, tj. 300000 Kč při placení úroků po celý rok.''
=== Příspěvky na penzijní připojištění ===
Odpočet příspěvků '''zaplacených zaměstnancem''' na penzijní připojištění se státním příspěvkem a na doplňkové penzijní spoření. Zaměstnanec předkládá smlouvu a potvrzení penzijní společnosti o výši příspěvku zaplaceného poplatníkem za příslušný rok.
''Část příspěvku, ke které se nepřihlíší, se navyšuje z 6000 Kč na 12000 Kč. Tj. odčítá se 12000 Kč, ale přitom lze nejvýše odečíst 12000 Kč. Hodnoty jsou stejné, i když se poplatník připojistil v průběhu roku.
Způsob zadávání příspěvků na penzijní připojištění se řídí rozšiřujícím parametrem '''roczuct_vst_pp''' (sk.5), standardní hodnota ''1-Uživatelem zadaná částka se nebude opravovat''.
<small> Určuje, jakým způsobem se bude v ročním zúčtování daní zadávat hodnota příspěvku zaměstnance na penzijní připojištění. Je-li hodnota parametru 1, pak se částka zadaná uživatelem nebude nijak upravovat. Je-li hodnota parametru 2, pak se částka zadaná uživatelem poníží o dolní mez a poté případně ořeže na horní mez (v roce 2010 to činilo: dolní mez 6000 Kč, horní mez 12000 Kč.)</small>
Pokud je hodnota parametru 1, pak se uživatelem zadaná částka nebude nijak upravovat. Tzn. uživatel musí sám částku z potvrzení ponížit o dolní mez a je-li po této úpravě částka vyšší jak horní mez, tak ji ještě "ořezat" na tuto maximální hranici.
Pokud je hodnota parametru 2, pak se ve formuláři objeví dvě pole: "Penz.přip.neupravená částka" (editovatelné pole) a "Penz.přip.uprav.částka" (needitovatelné pole, vypočítávané systémem). Do editovatelného pole se zadá částka z potvrzení. Aplikace potom automaticky provede ponížení této částky o dolní mez a případné ořezání na maximální možnou částku (horní mez).
=== Pojistné na životní pojištění ===
Odpočet pojistného '''placeného zaměstnancem''' na soukromé životní pojištění.
''Maximálně lze za rok odečíst částku 12 000 Kč''
Způsob zadávání příspěvků na životní pojištění se řídí rozšiřujícím parametrem '''roczuct_vst_zp''' (sk.5), standardní hodnota ''1 - Uživatelem zadaná částka se nebude upravovat'', druhou možností je hodnota ''2 - Uživatelem zadaná částka se bude upravovat''.
Funkčnost je obdobná jako u penzijního připojištění.
<small > Určuje, jakým způsobem se bude v ročním zúčtování daní zadávat hodnota příspěvku zaměstnance na životní pojištění. Je-li hodnota parametru 1, pak se částka zadaná uživatelem nebude nijak upravovat. Je-li hodnota parametru 2, pak se částka zadaná uživatelem ořeže na horní mez (v roce 2010  horní mez činila 12000 Kč). Upravenou částku, která se použije jako nezdanitelná část základu daně, lze zkontrolovat v položce "Živ.poj.uprav.čátka". </small>
=== Příspěvky odborové organizaci ===
Prokázání: potvrzení odborové organizace o výši zaplaceného příspěvku.
''Pro odpočet platí dva limity: nejvýše 1,5% ze zdanitelných příjmů; nejvýše 3000 Kč za zdaňovací období''.
=== Úhrady za zkoušky ===
Úhrady poplatníka za zkoušky ověřující výsledky dalšího vzdělávání.
''Jednou z podmínek je, že úhrady nebyly hrazeny zaměstnavatelem, dále ne každá zkouška se uznává. Maximální výše částky je 10000 Kč, resp. 13000 Kč u osoby se zdravotním postižením, resp. 15000 Kč u osoby s těžším zdravotním postižením.
== Slevy na dani ==
Některé údaje jsou needitovatelné (na poplatníka, daňové zvýhodnění apod.). Tyto jsou standardně určeny systémem resp. načteny dle určení nebo časového omezení v příslušných agendách (Evidence zaměstnanců). Výjimečně je možno povolit editaci i těchto polí – prostřednictvím nastavení rozšiřujících parametrů ve skupině 5 – '''roczuct_oprcinv, roczuct_oprdeti, roczuct_oprinv, roczuct_oprstud, roczuct_oprzodp, roczuct_oprztpp'''.
Standardním postupem je provedení opravy v příslušné agendě. Tedy například pokud zaměstnavatel uplatňoval daňové zvýhodnění na dítě od poloviny roku, ale v rámci ročního zúčtování chce uplatnit za celý rok. V tomto případě se oprava provede v dotyčné agendě ([[Rodinní příslušníci]]), a to tak, že se změní hodnota "datum od". Poté agenda ročního zúčtování načte správně částku pro celý rok.
<small>
Je-li u dítěte, na které se uplatňuje daňové zvýhodnění, uvedeno rodné číslo a současně není uveden datum,
od kterého se odpočet uplatňuje, nebo je toto datum menší než datum narození dítěte zjištěné z rodného čísla dítěte, bude se jako datum počátku uplatnění daňového zvýhodnění uvažovat datum narození dítěte.
</small>
== Odkazy ==
* [[Roční zúčtování]]

Aktuální verze z 9. 1. 2019, 17:35