Pom3: Porovnání verzí

Z Prirucky
 
(Není zobrazeno 39 mezilehlých verzí od stejného uživatele.)
Řádek 1: Řádek 1:
<small>Menu: Mzdy > Nepřítomnosti > ''Pracovní neschopnost'' </small> <br>
[[Image: historicka-hodnota.png|150px]]
<small>Menu: Evidence > MaPExpress > ''Pracovní neschopnost'' </small>


[[Image: vykricnik-1.png|35px|left]]


== Pracovní neschopnosti ==
[[Image: Paragraf.png|12px]]
 
[[Image:M-nepritomnosti-nemoc.png|600px]]
 
V agendě Nepřítomnosti/Prac.neschopnost byly zapoznámkovány kontroly na rozdělování dlouhodobé PN podle dnů náhrad a nemocenské. Nyní je možné pro dané období pořizovat vše jedním záznamem a rozdělení nastává automaticky ve zprac.btto. Záznam je možno zadat jen V RÁMCI DANÉHO MĚSÍCE, NELZE UKONČIT NEMOC V BUDOUCÍM OBDOBÍ.
 
 
 
 
'''Přepínač seznamu'''
 
V okně Pracovní neschopnost máte na rozdíl od ostatních záložek navíc přepínač, kterým nastavíte zobrazený seznam dříve zadaných neschopností vybraného zaměstnance. Implicitně je seznam nastaven stejně, jako když je přepínač na položce '''''Poslední PN''''', dalšími možnosti přepínače jsou '''''Trvání neschopnosti, Neukončené PN, Předchozí PN za 12 měsíců''' a '''Všechny PN.''''' Funkci nastavení přepínače seznamu absencí se budeme věnovat níže.
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
* '''OH posl.''' – odpracované hodiny poslední den.
 
 
 
 
'''Pozor u nočních směn''', kdy zaměstnanec danou noční směnu z důvodu neschopnosti nedokončí, nebo neschopnost mu zabrání v nástupu na další směnu, která připadá na ten samý den. V takovém případě je potřeba zadat počet odpracovaných hodin v ten den (nikoliv ve směně).
 
Dále v každém případě, kdy zaměstnanec má začátek směny jeden den, a konec směny den druhý, je potřeba ošetřit to, že jiným poměrem se započítává nepřítomnost pro výpočet proplácení nemocenské dávky a jiným poměrem pro zameškané hodiny časového fondu měsíce. Systém toto sám nepozná, neboť neeviduje u rozvrhů hodinu začátku a konce směny. Proto do agendy Nepřítomnosti zadávejte do pole OH1.den počet odpracovaných hodin v ten den (nikoliv ve směně), a po provedení výpočtu zaměstnance zkontrolujte ve ´Zpracování brutto´ počet dnů a hodin u kódu 811 (první tři dny proplácení nepřítomnosti), které systém vykazuje jako zameškané z pracovního fondu. Případnou nesrovnalost opravte tím, že přímo do ´Zpracování brutto´ ručně zadáte novou mzdovou položku 511 PRAC.NESCHOPN. (nebo 508 nebo 509):
 
* Datum Od, Datum Do – nevyplněné
* Dny – mělo by být zadáno 0
* Hodiny – počet hodin pro korekci, např. –2 (začíná-li směna ve 22 hodin)
* Sazba – 0
* Nákladové středisko – vyberte nákladové středisko stejné jako u kódu 811
 
Je důležité nevyplňovat Datum Od, Datum Do; v případě vyplnění by totiž systém zadaný řádek chápal jako zameškaný den při zjišťování odpracovaných dnů pro výpočet průměru na nemoc, a tento průměr by byl v důsledku chybný.
 
 
 
 
Do agendy lze vložit také záznam o pracovní neschopnosti, která přechází do následujícího období. Tuto vlastnost lze nastavit v rozšiřujících parametrech – par. ‚'''PN_OCR_NASLMES'''‘ – hodnota ''‚a‘.'' Při tomto nastavení je potlačena kontrola datumu ukončení během ukládání do databáze.
 
Po uložení nového záznamu nepřítomnosti se může uživateli zobrazit informativní okno ‚Náležitosti absence‘, ve kterém je rekapitulace důležitých údajů o vloženém záznamu. Toto okno se zobrazuje tehdy, když je v rozšiřujících parametrech systému vložena do parametru ‚'''PN_INF_OKNO'''‘ hodnota ''‚a‘.''
 
 
 
'''Režim Editace'''
V režimu editace se nachází informativní položka "NM končí dnem" (kde NM = náhrady mzdy). Tato se vždy zjistí ve vztahu k počátku PN a pro období před 1.1.2011 je zobrazováno datum posunuté o 13 dní, pro období po 1.1.2011 je posun o 20 dní (legislativa 2011).
 
 
 
 
 
 
 
 
 
=== Pracovní neschopnosti - legislativa  ===
Pro první část (náhradu) systém do položky „Hrubý průměr“ automaticky dosadí průměr pro pracovně právní účely („pro dovolenou“). Pro druhou část je dosazen průměr pro nemoc.
 
Protože náhrada je placena podle počtu pracovních dnů (hodin), je nutno mít u zaměstnance v agendě Pracovního poměru definován správný (skutečný zaměstnancův) kalendář.
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
=== Legislativní změny platné od 1.1.2011 ===
Od 1.1.2011 došlo k legislativním změnám: změna výše redukčních hranic, náhrada mzdy od zaměstnavatele se poskytuje do 21. dne. Od 22. dne se poskytuje nemocenské.
 
----------------------------------------------------------
=== Legislativa 1.1.2012 ===
 
'''Pokračování pracovní neschopnosti''' <br>
Pokud je zaměstnanec po skončení jedné DPN ihned následující kalendářní den uznán znovu práce neschopným, považuje se tato druhá DPN za pokračování předchozí DPN, pokud zaměstnanec nenastoupil u jiného zaměstnavatele.
''Příklad. Zaměstnanec měl nepracovní úraz do 20.2.2012 Dne 21.2.nastoupil do práce a po odpracování 4 hodin utrpěl pracovní úraz. Protože nemá odpracovanou celou směnu, byl uznán práce neschopným od 21.2. Druhá DPN se považuje za pokračování předchozí DPN.''
(viz též: Abeceda mzdové účetní 2012, str. 419)
----------------------------------------------------------
 
 
 
 
[[Nepřítomnosti|zpět]]

Aktuální verze z 18. 12. 2018, 10:40

Historicka-hodnota.png

Vykricnik-1.png

Paragraf.png