Motivace a hodnocení: Porovnání verzí

Z Prirucky
(Obsah stránky nahrazen textem „Hodnocení“)
 
(Není zobrazeno 26 mezilehlých verzí od stejného uživatele.)
Řádek 1: Řádek 1:
{{Navigace}}
[[Hodnocení]]
 
[[Motivace a hodnocení - starší verze]]
 
== Motivace a hodnocení zaměstnanců ==
Moderní hodnocení zaměstnanců představuje jednotu zjišťování, posuzování,úsilí o nápravu a stanovování úkolů (cílů) týkajících se pracovního výkonu. Je považováno za velice účinný nástroj kontroly a usměrňování zaměstnanců. Hodnocení zaměstnanců je velmi důležitá personální činnost, která se zabývá mimo jiné:
 
- zjišťováním toho, jak zaměstnanec vykonává svou práci, jak plní úkoly a požadavky svého pracovního místa, jaké je jeho pracovní chování a vztahy ke spolupracovníkům, zákazníkům či dalším osobám, s nimiž v souvislosti s prací přichází do styku
 
- sdělováním výsledků zjišťování jednotlivým zaměstnancům a projednáváním těchto výsledků s nimi
 
- hledáním cest ke zlepšení pracovního výkonu a realizací opatření, která tomu mají napomoci
 
 
Kromě hodnocení jednotlivých zaměstnanců, kterým se budeme dále zabývat, je možné hodnotit i celé organizační jednotky a hodnocení pak provázat do mezd finanční částkou.
 
== Hodnocení kompetencí ==
Před tím, než budou hodnoceny kompetence, je potřeba zadat některá data (číselníky). Vy jako uživatelé si musíte předem rozhodnout a zvážit, jak budou data členěna. Postup je zhruba následující:
 
# '''stanovení skupin''' (typů) kompetencí
# '''stanovení kompetencí''' - čísla a názvy kompetencí. Každou kompetenci začleňte do určité skupiny. Bylo by vhodné, aby už z čísla kompetence vyplývala příslušnost ke skupině kompetencí. Kromě krátkého názvu kompetence můžete přidat i delší vysvětlující text.
# '''stanovení měřítka''' ke každému typu kompetencí - v kolika úrovních se bude hodnotit
# '''zadání kompetencí do popisu pracovního místa nebo do šablony hodnocení'''
 
 
 
Za prvé je potřeba zadat kompetence do číselníku. Kompetencí může být více, a proto je můžete zatřídit do určitých skupin, typů kompetencí. Předem si rozvažte, kolik typů kompetencí budete používat a jak se budou nazývat. Typy kompetencí zadáváte v číselníku vlastností, který patří k Popisům pracovních míst, a to ve skupině vlastností nazývané "Osobní vlastnosti" (můžete si ji příp. přejmenovat na "Os.vlastnosti/Kompetence" nebo "Kompetence", apod. - přejmenování se děje v menu PIS/Popisy prac.míst/Číselníky/Skupiny vlastností).
 
V obrázku níže byly založeny vlastnosti:
* Osobní vlastnost (standardně založená)
* Osobní dovednost (standardně založená)
* Přístup k druhým lidem
* Kriteria AC
* Postoj k práci a firmě
* Odborná kompetence
* Sociální kompetence
* Prosazení se
a ke každé této vlastnosti existuje návazná vlastnost. Po založení těchto vlastností v číselníku vlastností se tyto typy kompetencí automaticky objeví také v číselníku "Typy kompetencí" (PIS/Hodnocení/Číselníky).
 
[[Image: PIS-Hodn-cisvlastnosti-seznam.png|600px]]
 
Dva následující obrázky ukazují, jak založit nové vlastnosti - vždy jedna vlastnost představuje novou skupinu (typ) kompetencí a druhá návaznou vlastnost (stupeň, míru).
 
[[Image:PIS-Hodn-cisvlastnosti-vl1.png|350px]]  [[Image:PIS-Hodn-cisvlastnosti-vl2.png|350px]]
 
"Filtr nabídky" u první vlastnosti uvádí omezení pro výběr z číselníku kompetencí, v konkrétním případě to znamená, že skupině kompetencí "Postoj k práci a firmě" budou přiřazovány kompetence z číselného rozsahu 400-499. "Filtr nabídky" u druhé vlastnosti uvádí, jaký stupeň hodnocení se má použít (číslo představuje číslo výchozí vlastnosti).
 
Na dalších dvou obrázcích je uveden příklad naplnění číselníku kompetencí:
 
[[Image:PIS-Hodn-ciskompetenci1.png|500px]]  [[Image:PIS-Hodn-ciskompetenci2.png|500px]]
 
Ke každému typu kompetence je nutno stanovit rozsah stupňů, v nichž se bude hodnotit. Zadáváte si sami počet, čísla i názvy stupňů pro každý typ kompetence.
 
[[Image:PIS-Hodn-cisstupnekomp1.png|500px]]  [[Image:PIS-Hodn-cisstupnekomp2.png|500px]]
 
Dále je nutno zaměstnancům přiřadit, jaké kompetence jsou u nich hodnoceny. K tomu existují dva přístupy:
* přiřazení kompetencí do popisů pracovních míst
* přiřazení kompetencí ke konkrétní šabloně hodnocení
 
Na první pohled se zdá druhý způsob výhodnější. Do jedné šablony hodnocení zadáte hodnotící kritéria kompetencí, a tím je vše vyřízeno. Ale tento způsob vyhovuje jen tehdy, pokud všichni zaměstnanci jsou hodnoceni stejnou sadou kompetencí. Druhý způsob je výhodnější v tom, že v rámci jedné hodnotící akce můžete zahrnout všechny zaměstnance firmy, i když se v kompetencích pro hodnocení liší.
 
[[Image:PIS-Hodn-popispracmista.png|500px]]

Aktuální verze z 7. 10. 2013, 10:44